Dobrovolný systém zálohování PET lahví za dva roky vybral 1,4 milionu obalů
"V přírodě se stále objevuje velké množství obalových materiálů, je to celkem 900 milionů kusů PET lahví a plechovek, které se nezrecykluje. Mluvíme o nevyužitém materiálu, zhruba 11 000 tun hliníku a 25 000 tun plastu, které mají hodnotu půl miliardy korun," řekl Hladík.
Podle ministra sice Česko dobře třídí PET lahve, přibližně 75 procent, ale cílem je dosáhnout 90 procent. "Toho nedosahujeme, neboť zhruba 20 procent lidí odmítá třídit plasty a není motivována," uvedl a dodal, že Česko špatně recykluje a separace neznamená recyklaci.
Asociace českého tradičního obchodu ve svém vyjádření, které má ČTK k dispozici, vyjadřuje vážné obavy z plánovaného zavedení povinného zálohování PET lahví a plechovek. Pro více než 10 000 menších potravinářských prodejen v ČR by podle asociace znamenalo zvýšenou administrativu, náklady a komplikace s hygienickým skladováním obalů. Zatímco velké supermarkety mohou snadno umístit automaty či sklady, malé obchody v městské zástavbě nebo na vesnicích podle ní tuto možnost často nemají.
Odpůrci zálohování upozorňovali na nutnost dopravy obalů do obchodů a s tím spojené změny plánování nákupů, nároky na prostor sběrných míst a zachování tvaru nápojových obalů.
"Nezaznamenali jsme žádnou větší kolizi, ať na naší či zákaznické straně," řekl ČTK vedoucí pilotního projektu společnosti Kaufland Filip Šlampa. "Počet vybraných PET lhaví a plechovek činí přibližně tři až pět procent prodaných výrobků v těchto obalech. Náš hrubý předpoklad, že nápor bude minimálně dvacetinásobný, až ta povinnost bude uplatněna v praxi. Liší se to ovšem prodejna od prodejny," dodal.
"Budeme rádi, když ve spolupráci se Svazem cestovního ruchu, ministerstvem životního prostředí a poslanci se podaří najít konsenzuální shoda v úpravách. Chceme, aby ten systém vstoupil v platnost až od začátku roku 2027," uvedl Šlampa. Důvodem je, aby prodejny měly dostatek času na jeho zavedení. Nyní by mohl systém začít platit od roku 2026.
reklama