Na Slovensku se podle správce vysbíralo přes 90 procent zálohovaných obalů
Záloha 15 eurocentů (zhruba 3,80 Kč) se na Slovensku vztahuje na plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů. Výjimku ze zálohování mají kromě jiných lahve na mléko a lihoviny. Cílem zavedení systému bylo vysbírat 90 procent nápojových obalů do roku 2025.
Nápojové obaly lze na Slovensku vrátit na 3450 odběrných místech, z nich téměř čtvrtiny tvoří automaty. Umístěné jsou hlavně u větších prodejen. Správce zálohového systému, který je neziskovou organizací, uvedl, že odběrnou síť rozšiřuje o další provozy, jako například čerpací stanice. Původně bylo v zemi zřízeno zhruba 2000 odběrných míst.
Česká vláda loni v říjnu schválila návrh novely zákona o obalech, která zavede zálohový systém na PET lahve a kovové plechovky. Předlohu posoudí parlament. Podle dřívějších informací českého ministerstva životního prostředí (MŽP) se počítá se čtyřkorunovou výší zálohy, její přesnou cenu stanoví až vyhláška k novele. Obaly by následně podobně jako některé skleněné lahve museli vybírat obchodníci v prodejnách nad 50 metrů čtverečních a také na všech čerpacích stanicích. Dohromady to je přes 11 000 povinných míst. Celkově by se podle odhadů MŽP mohl systém ročně týkat zhruba 2,5 miliardy kusů PET a plechovek.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Jaroslav Řezáč
3.1.2025 09:10Jak se říká, spálit se to dá vždycky...
ono jak se ukazuje, tak to, že se třídí a je tu oběhový systém se ukazuje, že kvalitativně se láhev nezměnila, tedy produkce jede nezměněným tempem dále.
Tedy v zásadě je úplně jedno, jestli to sklidí kontejner nebo nějaký vratný systém.
Tedy dopad na snížení produkce CO2 tento systém nemá.