https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danieln-vondrous-necha-si-babisova-vlada-vnutit-jaderneho-cerneho-petra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Vondrouš: Nechá si Babišova vláda vnutit jaderného „Černého Petra“?

3.1.2018
Pouhé dva bloky ve výstavbě v britském Hinkley Point  (na snímku) přijdou řadové Brity v přepočtu na téměř 600 miliard korun.
Pouhé dva bloky ve výstavbě v britském Hinkley Point (na snímku) přijdou řadové Brity v přepočtu na téměř 600 miliard korun.
Jaderných reaktorů po světě ubývá a nové prakticky nikde nerostou. Končící uhlí a jádro je postupně nahrazováno udržitelnou energetikou. Do české kotliny ale změny vždy pronikaly pomalu. A tak zbývající jaderní lobbisté hledají azyl právě u nás. Potřebují jediné - přesvědčit Andreje Babiše, aby se zachoval jako nezodpovědný dobrodruh.
 

Přípravu stavby nových reaktorů podpořila už Sobotkova vláda. Jenomže klíčové rozhodnutí o jejich financování přenechala své nástupkyni. ČEZ opakovaně potvrdil, že bez státních garancí do projektu nepůjde. A ty by tak či onak zaplatili lidé ze svých kapes.

Pouhé dva bloky ve výstavbě v britském Hinkley Point přijdou řadové Brity v přepočtu na téměř 600 miliard korun. Odhady garancí pro české reaktory vycházejí na mnohem vyšší částku. Z praxe navíc víme, že skutečné náklady nakonec zpravidla násobně vzrostou. K astronomické částce musíme navíc připočíst stovky miliard za likvidaci reaktorů po dosloužení. A pak už „jen“ desítky miliard za vyvedení centralizovaného elektrického výkonu, za větší úložiště pro radioaktivní odpad, za státem garantované pojištění. Před výslednou sumou blednou solární i všechny další tunely.

Andrej Babiš to dobře ví, proto coby ministr financí v minulé vládě státní garance odmítal. Stejně vyzněly odpovědi na předvolební anketu Zeleného kruhu. Proti enormní finanční zátěži občanů se jasně postavili Piráti či TOP 09. Podobně se vyjádřila KSČM: „Rozhodně není našim cílem zvyšovat…finanční zatížení zejména koncových spotřebitelů.“. KDU-ČSL deklarovala: „Jadernou energetiku podpoříme v případě, že to bude dávat ekonomický smysl.“. STAN tvrdil, že budou „každý takový projekt pečlivě zvažovat“. SPD v programu prosazovala „ukončení neoprávněných zisků na úkor občanů“, jako jsou „neoprávněné dotace v energetice“. ČSSD si svou pozici teprve vyjasňovala. Bezpodmínečný „(R)ozvoj jaderné energetiky pomocí speciálně vytvořené státní společnosti“ prosazovala výhradně ODS.

Většině Češek a Čechů by nové jaderné reaktory zřejmě nevadily, přispívat ze svého na jejich stavbu a související náklady se ale nechce téměř nikomu. Útok na své peněženky by voliči jistě po zásluze potrestali. Proto volení zástupci nechtějí, aby „Černý Petr“ zůstal v ruce právě jim.

Mnoho z nich, včele s bezskrupulózní ODS, bude do „toxického“ rozhodnutí tlačit jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Záleží jen na něm, zda si špinavou kartu nechá vnutit a popře tím pracně budovaný obraz pracovitého hospodáře a obratného stratéga. Má ovšem i druhou možnost – dát na stůl všechny alternativy zajištění energetických potřeb země a pečlivě zanalyzovat a porovnat jejich přínosy a ztráty pro stát i běžné občany. Takhle totiž dané téma ještě nikdo „neodmakal“.


reklama

 
foto - Vondrouš Daniel
Daniel Vondrouš
Autor je ředitelem Asociace ekologických organizací Zelený kruh.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

sv

9.1.2018 17:05
Hlavní je aby si babiš nenechal vnutit další oze tunel za bilion, jaký nám zajistil bursík a ksčssd. Jedno je jisté, až odejdou staré uhelné elektrárny, a nepostaví se nové jaderné elektrárny, tak se můžeme těšit na pravidelné blackouty jako v Jižní Austrálii. Oze parodie na elektrárny pravidelné dodávky elektřiny zajistit schopny nejsou i kdyby se do oze kanálu vylil každoročně celý státní rozpočet.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

10.1.2018 12:16
Pan Vondrouš spolu se zeleným kruhem propaguje následování německé Energiewende. Tedy potlačení jaderné energetiky za každou cenu, tedy i za cenu intenzivního pálení uhlí. Kam to v Německu vede, je vidět i z toho, že tam neustále dochází k bourání vesnic, zatímco u nás se limity zatím daří v podstatě udržet. Viz články i na Ekolistu: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemeckemu-hnedouhelnemu-dolu-musi-ustoupit-lide-i-kostely
Pokud ovšem prosadí Daniel Vondrouš svou vizi, je docela pravděpodobné, že dopadneme jako v Německu, kde se nedaří snižovat emise CO2 a produkce z uhelných bloků zůstává vysoká, a to v situaci, kdy dominantní část jaderných bloků v Bavorsku ještě nebyla odstavena. Podrobnější rozbor stavu české elektroenergetiky je v cyklu, jehož zatím poslední část je zde: http://www.osel.cz/9692-mozne-scenare-a-rizika-vyvoje-elektroenergetiky-v-cesku.html
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.1.2018 13:31 Reaguje na Vladimír Wagner
Naštěstí pan Vondrouš a spol. nemá ani zlomek síly nutné k prosazení své vize, o které ani není schopen věcně diskutovat. Zdá se, že takovými články plní jen své pracovní povinnosti.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

18.1.2018 16:27
I "debata" pod článkem potvrdila, že zastánci postavení nových jaderných bloků za peníze vytahané z kapes lidí a překonání tzv. solárního tunelu, kterým si někteří politici a podnikavci namastili kapsy, nemají věcné argumenty. Proto se je ani nepokoušejí použít.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.1.2018 17:11 Reaguje na Daniel Vondrouš
O tom, kolik budou stát nové bloky v Temelíně a v Dukovanech, nerozhoduje cena v britském Hinkley Point, nýbrž cena vysoutěžená. Ta by mohla být cca 100 miliard Kč/1GW blok. Životnost bloku je asi 60 let a za tu dobu může vyrobit 360 TWh stabilní elektřiny. Investiční náklady by se tedy na produkci elektřiny podílely asi 30 hal./kWh. Mně se to rozhodně nezdá jako tunel typu fotovoltaiky.

Výstavba bloku JE i s meziskladem zabere plochu řádově jednotek km2. I kdybychom na jadernou energetiku odepsali na pár set let 20 km2 a pokryli tak na 60 let z 80 % naši spotřebu elektřiny, není to vůbec špatná bilance.

Kdyby ČEZ reinvestoval zisky z provozu svých JE do výstavby nových bloků, asi bychom nic v peněženkách nepociťovali.

Ale to vše nekonvenuje zlým úmyslům pana Vondrouše (jinak to bohužel nazvat nejde) za jakoukoli cenu pošpinit JE.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist