http://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danieln-vondrous-necha-si-babisova-vlada-vnutit-jaderneho-cerneho-petra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Daniel Vondrouš: Nechá si Babišova vláda vnutit jaderného „Černého Petra“?

3.1.2018
Pouhé dva bloky ve výstavbě v britském Hinkley Point  (na snímku) přijdou řadové Brity v přepočtu na téměř 600 miliard korun.
Pouhé dva bloky ve výstavbě v britském Hinkley Point (na snímku) přijdou řadové Brity v přepočtu na téměř 600 miliard korun.
Jaderných reaktorů po světě ubývá a nové prakticky nikde nerostou. Končící uhlí a jádro je postupně nahrazováno udržitelnou energetikou. Do české kotliny ale změny vždy pronikaly pomalu. A tak zbývající jaderní lobbisté hledají azyl právě u nás. Potřebují jediné - přesvědčit Andreje Babiše, aby se zachoval jako nezodpovědný dobrodruh.
 

Přípravu stavby nových reaktorů podpořila už Sobotkova vláda. Jenomže klíčové rozhodnutí o jejich financování přenechala své nástupkyni. ČEZ opakovaně potvrdil, že bez státních garancí do projektu nepůjde. A ty by tak či onak zaplatili lidé ze svých kapes.

Pouhé dva bloky ve výstavbě v britském Hinkley Point přijdou řadové Brity v přepočtu na téměř 600 miliard korun. Odhady garancí pro české reaktory vycházejí na mnohem vyšší částku. Z praxe navíc víme, že skutečné náklady nakonec zpravidla násobně vzrostou. K astronomické částce musíme navíc připočíst stovky miliard za likvidaci reaktorů po dosloužení. A pak už „jen“ desítky miliard za vyvedení centralizovaného elektrického výkonu, za větší úložiště pro radioaktivní odpad, za státem garantované pojištění. Před výslednou sumou blednou solární i všechny další tunely.

Andrej Babiš to dobře ví, proto coby ministr financí v minulé vládě státní garance odmítal. Stejně vyzněly odpovědi na předvolební anketu Zeleného kruhu. Proti enormní finanční zátěži občanů se jasně postavili Piráti či TOP 09. Podobně se vyjádřila KSČM: „Rozhodně není našim cílem zvyšovat…finanční zatížení zejména koncových spotřebitelů.“. KDU-ČSL deklarovala: „Jadernou energetiku podpoříme v případě, že to bude dávat ekonomický smysl.“. STAN tvrdil, že budou „každý takový projekt pečlivě zvažovat“. SPD v programu prosazovala „ukončení neoprávněných zisků na úkor občanů“, jako jsou „neoprávněné dotace v energetice“. ČSSD si svou pozici teprve vyjasňovala. Bezpodmínečný „(R)ozvoj jaderné energetiky pomocí speciálně vytvořené státní společnosti“ prosazovala výhradně ODS.

Většině Češek a Čechů by nové jaderné reaktory zřejmě nevadily, přispívat ze svého na jejich stavbu a související náklady se ale nechce téměř nikomu. Útok na své peněženky by voliči jistě po zásluze potrestali. Proto volení zástupci nechtějí, aby „Černý Petr“ zůstal v ruce právě jim.

Mnoho z nich, včele s bezskrupulózní ODS, bude do „toxického“ rozhodnutí tlačit jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Záleží jen na něm, zda si špinavou kartu nechá vnutit a popře tím pracně budovaný obraz pracovitého hospodáře a obratného stratéga. Má ovšem i druhou možnost – dát na stůl všechny alternativy zajištění energetických potřeb země a pečlivě zanalyzovat a porovnat jejich přínosy a ztráty pro stát i běžné občany. Takhle totiž dané téma ještě nikdo „neodmakal“.


reklama

foto - Vondrouš DanielDaniel Vondrouš
Autor je ředitelem Asociace ekologických organizací Zelený kruh.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (4)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

sv

9.1.2018 17:05
Hlavní je aby si babiš nenechal vnutit další oze tunel za bilion, jaký nám zajistil bursík a ksčssd. Jedno je jisté, až odejdou staré uhelné elektrárny, a nepostaví se nové jaderné elektrárny, tak se můžeme těšit na pravidelné blackouty jako v Jižní Austrálii. Oze parodie na elektrárny pravidelné dodávky elektřiny zajistit schopny nejsou i kdyby se do oze kanálu vylil každoročně celý státní rozpočet.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

10.1.2018 12:16
Pan Vondrouš spolu se zeleným kruhem propaguje následování německé Energiewende. Tedy potlačení jaderné energetiky za každou cenu, tedy i za cenu intenzivního pálení uhlí. Kam to v Německu vede, je vidět i z toho, že tam neustále dochází k bourání vesnic, zatímco u nás se limity zatím daří v podstatě udržet. Viz články i na Ekolistu: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemeckemu-hnedouhelnemu-dolu-musi-ustoupit-lide-i-kostely
Pokud ovšem prosadí Daniel Vondrouš svou vizi, je docela pravděpodobné, že dopadneme jako v Německu, kde se nedaří snižovat emise CO2 a produkce z uhelných bloků zůstává vysoká, a to v situaci, kdy dominantní část jaderných bloků v Bavorsku ještě nebyla odstavena. Podrobnější rozbor stavu české elektroenergetiky je v cyklu, jehož zatím poslední část je zde: http://www.osel.cz/9692-mozne-scenare-a-rizika-vyvoje-elektroenergetiky-v-cesku.html
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

14.1.2018 13:31 Reaguje na Vladimír Wagner
Naštěstí pan Vondrouš a spol. nemá ani zlomek síly nutné k prosazení své vize, o které ani není schopen věcně diskutovat. Zdá se, že takovými články plní jen své pracovní povinnosti.
Odpovědět
D

Daniel Vondrouš

18.1.2018 16:27
I "debata" pod článkem potvrdila, že zastánci postavení nových jaderných bloků za peníze vytahané z kapes lidí a překonání tzv. solárního tunelu, kterým si někteří politici a podnikavci namastili kapsy, nemají věcné argumenty. Proto se je ani nepokoušejí použít.
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist