https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danieln-vondrous-jakou-prioritu-ma-hnuti-ano-uvidime-zitra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Vondrouš: Jakou prioritu má Hnutí ANO? Uvidíme zítra

27.4.2021 | PRAHA
Je prioritou Hnutí ANO ochrana životního prostředí? Na schůzce členů vládního Hnutí ANO se studenty z hnutí Fridays For Future v prosinci 2019 to tak nevypadalo.
Je prioritou Hnutí ANO ochrana životního prostředí? Na schůzce členů vládního Hnutí ANO se studenty z hnutí Fridays For Future v prosinci 2019 to tak nevypadalo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na soubor konkrétních ekologických opatření, kterým Asociace Zelený kruh a Klimatická koalice počátkem roku oslovily předsedy politických stran, přišla řada vstřícných odpovědí. Z pověření Andreje Babiše také poděkoval Richard Brabec. Ujistil, že „oblast ochrany životního prostředí a ochrany klimatu patří a bude patřit k prioritám“ volebního programu Hnutí ANO. Jenomže kroky jeho stranických kolegů svědčí spíš o opaku.
 

Dvojitý ministr Karel Havlíček pravidelně natáčí a vysílá dlouhé monology o všem možném (vzal si toho hodně na starosti). Přitom ovšem nešetří nevybíravými nadávkami a urážkami na adresu lidí, kteří se zajímají o své okolí a nebojí se upozornit na chyby státních úředníků. Pohříchu jde často o úředníky v gesci ministerstev dopravy a pro místní rozvoj, které spravuje vládní hnutí. Úlety ministra Havlíčka jsou tak sice pochopitelné, nikoliv však omluvitelné. V Hnutí ANO to, zdá se, nikomu nevadí. Ostatně podobně se občas vyjadřuje i sám Andrej Babiš.

Údajná priorita moc nesedí ani jiným představitelům vládního hnutí. Martin Kolovratník, místopředseda poslaneckého Hospodářského výboru prosadil povinné preventivní kácení stromů v širokém pásu podél železničních tratí. Letošní jaro jsme mohli pozorovat rozsáhlé výsledky tohoto úsilí v mnoha druhdy krásných koutech naší krajiny. Jeho stranický a poslanecký kolega Josef Kott nyní navrhuje omezit ochranu silně ohrožených druhů zvířat, umožnit spekulace s pozemky v národních parcích a usnadnit kácení stromů ve městech kvůli lepší ochraně kanalizace. Oba pak prosazují další zhoršení již tak špatného vládního návrhu stavebního zákona.

O ochraně půdy a vody, změnách v krajině i kácení stromů v ulicích měst už nemají rozhodovat odborná pracoviště znalá místních poměrů, ale stavební úřad, často vzdálený stovky kilometrů. Ne, že by úrodnou půdu bránilo ministerstvo zrovna důsledně, ale i to bylo asi na developery příliš. A tak o jejím zalití do betonu mají rozhodovat rovnou stavební úřady. Znovu se také vrací odbornými autoritami odmítnuté automatické povolení staveb. Takové povolení vystavuje stavebníka velkému riziku, že nesplní některé z požadavků environmentální legislativy a povolení mu zpětně zruší soud. Faktické následky takového úředního pochybení ovšem mezitím způsobí nevratné škody.

Oponovat spolustraníkům není příjemné, i když máte hájit stranickou prioritu. Richard Brabec k tomu zatím odvahu nenašel a mlčí. Nevystoupil při prvním ani druhém čtení návrhu stavebního zákona. Před závěrečným hlasováním už ale zbývá poslední příležitost pokusit se poslance i veřejnost přesvědčit, že ochrana životního prostředí a klimatu je prioritou Hnutí ANO i věcně příslušného ministra. S napětím všichni sledujeme, zda se Richard Brabec k zasedání Hospodářského výboru 28. 4. připojí. A zda pak bude moci Andrej Babiš prohlásit, že ten, kdo měl přijít, tentokrát přišel.


reklama

 
foto - Vondrouš Daniel
Daniel Vondrouš
Autor je ředitelem Asociace ekologických organizací Zelený kruh.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (33)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

27.4.2021 17:54
Hnutí ANO a Babiše,vlastně všechny politiky v ČR neberte vážně.V minulých dnech se ukazalo kdo skutečně vládne v ČR.Plukovník Koudelka a CIA.Ve chvílí kdy jde o něco velkého duležítého a láme se chléb tak se Babiš stavá poslušnou americkou loutkou.Dukovany,sputník,Vrbětice.Miliardař nemiliardař hezky odpapouškoval noty ,které dostal.No stavět rybníky a zachranovat motyle jej CIA a Koudelka asi nechají
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.4.2021 20:59 Reaguje na karel krasensky

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

27.4.2021 21:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevím kdo sem tlačí rusáky. Nakonec nejen Babiš ale i Zeman a Klaus byli zapleteni s KSČ. Otázkou Babiše je ta kdy se stal milionářem ? Zda ještě před rokem 2010 nebo až po něm. Osobně moc nevěřím, tomu, že až po říjnových volbách se stane premierem někdo jiný zda to bude posunem k lepšímu. Rosatom sem rozhodně netlačí jedinec , a to ani v podobě premiera- viz stanovisko paní Drábové. Jistě i v 21.století se v ČR neubráníme střetu zájmu východu a západu. Na rozdíl od roku 1948, kdy demokratické strany podlehly tlaku komunistů a stalinské doktrině vděčnosti za osvobození. Posrali si to v roce 1968 i když za pomoci komunistických soudruhů a zvacího dopisu. I po padesáti letech se v ČR tají kdo z ....... pomáhal s obsazováním Ruzinského letiště a ----!!! Je smutné, že stejně jako v době socialismu se v nepolitickém plátku rozmáhá socialistické politikaření. Nemáme se raději bavit o trávení chráněných dravců a dávení hospodářských zvířat predátory ????????????????
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2021 08:35 Reaguje na Krejcar Stanislav
Když si to zrekapitulujeme, tak situace je asi taková:
PROTI Rosatomu v tendru na JED jsou shodně všechny naše bezpečnostní složky a tajné služby.
PROTI jsou opoziční demokratické politické strany.
PROTI jsou jaderní odborníci (pí. Drábová)
PROTI je odvolaný vládní zmocněnec pan Míl, který celou situaci jednoduše vysvětlil.
PROTI je většina obyvatelstva dle průzkumů.
PROTI jsou naši spojenci v EU i v USA.
PROTI je i senát.

Tak kdo je vlastně PRO???
Pouze ruští agenti a proruští aktivisté.

Existuje přesvědčivější důkaz, že BIS má pravdu, když už dávno tvrdila, že promořenost agenty Fsb v ČR je "na hranici svéprávnosti"??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2021 09:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo nechal vyhodit špičkového jaderného odborníka, pana Míla??
Odkud dostávají noty všichni vládní a hradní potentáti??
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.4.2021 21:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Míl, geniální energetický odborník, je známý hlavně jako investor do obří FVE elektrárny v roce 2010.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2021 19:34 Reaguje na Jiří Svoboda
No a co? To je snad něco ilegálního? Proč takových lidí není jako v Německu, proč naši investoři (včetně ČEZu) staví OZE v Rumunsku a Polsku???
Kolikrát přeplatíme zkrachovalé uhláky, za které nebude náhrada??
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.5.2021 19:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Ilegálního nic. Jen ten morální škraloup vydělat tisícovku na úkor desetitisícové ztráty zbytku společnosti. To slušný člověk nedělá.

Obyčejný zloděj, když si "vydělá" tisícovku, vznikne vám škoda jen ta tisícovka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.5.2021 18:04 Reaguje na Jiří Svoboda
Omyl jak dycky.
Lidé, kteří pořizovali fve parky za ceny do roku 2010, vydělali víceméně kulový, kdo měl horší úvěr, běžně zbankrotoval a celé to prodal (kupoval to většinou ČEZ).

A když šly ceny na desetinu, tak to naši mašlonci zařízli celý. Znáte větší pitomce??
Odpovědět
MG

Milan G

28.4.2021 11:22 Reaguje na Pavel Hanzl
U vás je tvrzení rovno důkazu? Jste normální? Asi ne jinak byste tady neblil ty vaše kraviny. A určitě by bylo ku prospěchu všech, kdybyste se přestal vyjadřovat k Vrběticím, nerozumíte tomu a ani ve své zabedněnosti to nejste schopen pochopit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2021 12:36 Reaguje na Milan G
Vynechte ty urážlivé kdáky a odpovězte na otázku nahoře položenou: kdo rozhoduje o nejdůležitějších věcech u nás (nebo snad už rozhodoval??), kdo píše noty Zemanovi a proč pořád lže.
Odpovědět
MG

Milan G

28.4.2021 12:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Ptám se vás podruhé, u vás je tvrzení rovno důkazu? Odpovězte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2021 17:41 Reaguje na Milan G
Já předkládám důkazy. Blatný byl odvolán na příkaz parapresidenta (nesouhlasil se sputnikem), Petříček taktéž (nesouhlasil s Rosatomem) Míl jakbysmet.
To jsou SKUTEČNOSTI, neboli pravda. Co na tom chcete dokazovat??
země se otáží a obíhá kolem Slunce, to je tvrzení rovno důkazu???
Odpovědět
MG

Milan G

28.4.2021 18:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Kličkujete opět jako zajíc. Napsal jste toto....Existuje přesvědčivější důkaz, že BIS má pravdu, když už dávno tvrdila, že promořenost agenty Fsb v ČR je "na hranici svéprávnosti"??....kde říkáte, BIS tvrdila tu kravinu o agentech a že to je důkaz. Dokonce přesvědčivý důkaz. A já se vás proto ptám, jestli u vás platí že tvrzení je rovno důkazu. Co na tom nechápete? Vy nerozumíte snad ani tomu co napíšete.

Takže když něco tvrdí BIS, cokoliv, je to podle vás pravda. Takže když budou říkat, že země je placatá a slunce obíhá kolem země, vy tady budete hýkat, že to je pravda.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2021 20:42 Reaguje na Milan G
Vy máte v koblize asi nějaký kraťas, to není možný.
BIS něco tvrdí a já říkám, že dnešní vývoj naší politiky to dokazuje. čus. A začněte prudit někoho jiného, já se takovými cypovinami nezabývám.
Odpovědět
MG

Milan G

28.4.2021 20:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne vy opět lžete, tak jako ve všem a jediný kdo tady prudí jste vy. Bublající vodík tfuj....

Naposledy...Bis něco tvrdí a vy říkáte, že to je důkaz....a pak se snažíte z toho vycouvat, že se s takovými cypovinami nezabýváte. Trol z Petrohradu :-))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2021 08:37 Reaguje na Krejcar Stanislav
Kdo nechal vyhodit Petříčka i Blatnýho z ministerských postů??
Kdo teda u nás rozhoduje o nejdůležitějších věcech??

Doufám, že kauzu Vrbětice dokážeme využít k osvobození od ruského neštěstí....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.5.2021 11:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Nebýt Rusů Hanzl, seděl byste někde na Sibiři pod dozozorem německého Gauleitera, před zemljankou. Plány na přestěhování Čechů jsou dodnes ukryty v německých archivech.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.5.2021 11:22 Reaguje na Jiří Daneš
dozorem
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.5.2021 08:43 Reaguje na Jiří Daneš
Nebýt Američanů, tak si Hitler celý SSSR namazal na chleba s margarínem.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.5.2021 11:16 Reaguje na Krejcar Stanislav
Rosatom sem tlačí skutečnost, že Rusy postavené Dukovany a Temelín jedou desetiletí bezproblémově a na bezproblémové palivo z Ruska.
Ovšem CIA a jejím zaměstnancům jde o kšeft pro Westinghouse (CIA má z každého kšeftu, který zařídí provizi a její zaměstnanci pak benefity).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.5.2021 08:46 Reaguje na Jiří Daneš
Rosatom sem tlačí ruští agenti, protože my jsme už oficiální nepřítel a vtlačit mu jadernou bombu na jeho území s tím, že si ji ještě zaplatí, by byl skutečně majstrštych globálního významu.
CIA se v tom vůbec nijak neangažuje.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

29.4.2021 10:06 Reaguje na karel krasensky
Ty jsi ale pomatený obhájce ruského státního terorismu na naši zemi! Takový jako ty by měli být zbaveni občanství a vyhoštění!
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

27.4.2021 19:29
Rozumná komunikace se členy z hnutí Fridays For Future je protimluv.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

27.4.2021 21:41
Tak trochu mi tento článek připomíná dobu kdy pracovník JčU zblbnul podřízené studenty a v ŠNP bránil lýkožrouta smrkového před lesními pracovníky. Po čase se tento přesunul do pozice protimigračního aktivisty. Od ekologie k politice. Blíží se říjen a parlamentní volby tak i v ekolistu se to musí projevit !! FUJ a Hanba !!!!
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

28.4.2021 00:31
Tak celkem rád bych chtěl slyšet Havlíčka, až by památná alej vedle které bydlí a chodí do lesa byla třeba kvůli vodovodu pokácena.
Upřímně - asi by to ani nezaregistroval.
Odpovědět
os

orb slavík

28.4.2021 09:14
Jsem přesvědčen, že babišovi a brabcovi je naše příroda ukradená. Viz brabcova ,,práce" kolem otravy Bečvy, mlžení, mlácení prázdné slámy. Babišovi ,,lidi" zase například postříkali dozrávající obilí jedem,jen proto, aby dokázali svou sílu nad malým zemědělcem.
Samozřejmě řepka je v rozumné míře prospěšná půdě, ale ne, že se bude pěstovat na stejném místě desetiletí a traktory s postřiky do ní budou vjíždět až 17x za sezonu, jen proto, že to agrofertu tak vyhovuje. Pořád vidíme, jak babišovci před nepříjemnými otázkami uhýbají, utíkají. V dřívějších vládách také byli velcí lupiči, ale tento estébák to dotáhl do dokonalosti. Je mi jasné, že babiš nasype před volbami ze státní kasy asi důchodcům nějaký obulus, aby vyhrál. Jednou, ale skončí a bude vůbec síla dát věci veřejné, alespoň trochu do pořádku?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2021 09:32 Reaguje na orb slavík
Vůle dát zemi do pořádku po babišistánu určitě bude, ale úspěšnost bude limitována schopností omezit u nás ruský, tvrdě devastační vliv.
Jeho plody vidíme v té trosce na Hradě (spíše ale v LDN Lány), která dokáže zemi POUZE škodit, nic pozitivního už z něho nevypadne.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.4.2021 10:00
Ochrana ZP je na stole 30 let a prostredi se zhorsuje. I diky nadnarodnim logistickym centrum nebo FVE na zemed. pude, ktera se kvuli FVE splicha pesticidy, aby kolem panelu nic nevyrostlo. Agrofert aspon plati dane v CR, ze kterych jdou prostredky i na ekologicke akce. Takze kritizovat ceske firmy je dobre, ale zasadni problem to nevyresi. Ne Babisovi a Brabcovi je zivotni prostredi ukradene, ale tem,co ho Cesku nici dalkove. Kaceni naletu kolem trati je nutnost, ktera se 30 let neresila. Predtim normalne ano. Kolem trati jsou stromy nebezpecne, rychlost vlaku by se musela snizit asi na 20 km/h, aby vlaky mohly jezdit bezpecne lesem a krovim se zveri, ale tyto deti asi vlaky nepotrebuji. Krome toho, starost o okoli trati, vozovek, kanalizace, kaceni drevin, i vyrezavani vetvi napadenych jmelim na verejnych pozemcich, jsou uplne normalni prace v cele civilizovane Evrope. Jdete se podivat do Nemecka a Rakouska vy, kdo za tyto prace kritizujete ceskou vladu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2021 11:03 Reaguje na Jarka O.
FVE je na zemědělské půdě dávno zakázané stavět, herbicidy to šplíchají jen ropáci. Normálně se to chodí kosit (2x do roka) někde jsem viděl i ovečky.
Agrofert tu platí kulové, ale o to víc čerpá. Neoprávněných dotací (tj. ukradených) mu Piráti spočítali za si 20 MILIARD.

Průklesty porostů u komunakcemi atd. jsou údržba, proti tomu nikdo nic nenamítá.

Problém je devastační průmyslové zemědělství, kde monopol má Agrofert (chemie komplet) a biopalivové plodiny (kde má Babiš rohodovací moc v dotacích), na kterých sám nejvíc vydělává.

To je zcela mišuge situace, kterou nikdo v Evropě nechápe, polovina Čechů taky ne.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.5.2021 11:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste nakouknout na statistické údaje ČSÚ a zjistíte, že Agrofert hospodaří na 3% zemědělské půdy v ČR. Tím nechci hájit babiše, ale Masarykovo heslo "Pravda vítězí!".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.5.2021 08:49 Reaguje na Jiří Daneš
Vy se už číst prostě naučit nedokážete.
Já jsem vůbec nepsal, na kolika plochách hospodaří Afrofert. Ale zajímavé je, že nejvíc dotací právě na plochy čerpá.
Odpovědět
MG

Milan G

28.4.2021 11:28
Takže 28.04.2021 v 11:24 tady bylo celkem dvanáct příspěvků, z toho měl přesnou polovinu čili šest Hanzl, to není normální. A opět dochází k zahlcení diskuse zblitky od Hanzla, které nejsou ani k tématu, diskuse se stává pomalu nepřehlednou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist