https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zeleny-kruh-ministr-havlicek-prestal-utocit-na-obcanske-spolky.omluvit-se-ale-nedokazal
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelený kruh: Ministr Havlíček přestal útočit na občanské spolky. Omluvit se ale nedokázal

13.4.2021
Karel Havlíček, ministr průmyslu, obchodu a dopravy.
Karel Havlíček, ministr průmyslu, obchodu a dopravy.
Karel Havlíček, ministr průmyslu, obchodu a dopravy, přestal v médiích útočit na občanské spolky a nepravdivě je obviňovat z vydírání. Na písemnou výzvu k omluvě ale ani po dvou měsících nereagoval.
 

Ministr Karel Havlíček v několika vydáních svého pořadu „NA ROVINU s Karlem Havlíčkem“ během roku 2020 a v lednu 2021 napadl spolky Krajina Dluhonice z Přerovska a Děti Země. Vadilo mu, že občané využili svého zákonného práva a podali žaloby proti nesprávnému postupu úřadů. Soud pak žalobám vyhověl, neboť v říjnu loňského roku rozhodnutí Krajského úřadu Olomouckého kraje o změně umístění dálnice D1 kolem Přerova zrušil.

Namísto úřadu, který nesprávným postupem způsobil zdržení přípravy důležité stavby dálnice D1, napadl ministr občany, kteří na chybu úřadu upozornili. Označoval je pojmy „ekocvoci“ či „ekoteroristé“ a dokonce je bez jakéhokoliv zdůvodnění obvinil z vydírání (více viz níže).

Ekologické organizace sdružené v asociaci Zelený kruh se uvedených občanských spolků zastaly. Napsaly Karlu Havlíčkovi dopis s žádostí, aby dále ve svých veřejných projevech nepoužíval pomlouvačné výroky proti aktivní účasti veřejnosti při rozhodování úřadů. Zároveň jej vyzvaly, aby se spolkům Krajina Dluhonice a Děti Země za bezdůvodná obvinění veřejně omluvil.

Ministr Havlíček s obviňováním ve svém pořadu skutečně přestal. Na dopis však neodpověděl a napadené spolky se omluvy ani po více než dvou měsících nedočkaly.

Představitelé státu nemohou zpochybňovat zákonná práva občanů, veřejně je ostouzet a dokonce je bez jakýchkoliv důkazů obviňovat z vydírání. Slušný člověk dokáže přiznat svou chybu a omluvit se za ni. Ministr Karel Havlíček to zatím nedokázal.

NA ROVINU s Karlem Havlíčkem 1 (5:29 až 9:14 minuta)
18.06.2020
Kdy bude hotová rekonstrukce dálnice D1? Děti Země napadaly téměř každý úsek, všechno blokovaly a všechny soudní spory prohrály.

NA ROVINU s Karlem Havlíčkem 3 (9:47 až 12:55 minuta)
02.07.2020
Spolky, včetně Dětí Země a jejich předsedy, při přípravě dálnic vydíraly a vydírají. Krajský úřad Olomouckého kraje o umístění dálnice D1 kolem Přerova vydal devět rozsudků. Existuje dvacet zamítavých rozsudků proti vydání stavebních povolení pro rekonstrukci dálnice D1.

NA ROVINU s Karlem Havlíčkem 5 (20:51 až 21:45 minuta)
16.07.2020
Kritika činnosti Dětí Země - vydírání.

NA ROVINU s Karlem Havlíčkem 6 (21:00 až 24:02 minuta)
23.07.2020
Kritika činnosti Dětí Země - způsobovat státu miliardové škody a vydírat.

NA ROVINU s Karlem Havlíčkem 9 (26:30 až 28:45 minuta)
20.08.2020
Jak to vypadá s výstavbou dálnice D52 na Mikulov? Problémem je most přes Novomlýnské nádrže. Děti Země a pan Patrik jsou silně militantní, neboť blokují desítky staveb, takže si berou jako rukojmí řidiče, občany a obce… Ovšem s těmi militantními, co vydírají nebo co si berou tisíce lidí jako rukojmí a jsou to teroristé, tak s těmi se komunikovat nedá.

NA ROVINU s Karlem Havlíčkem 12 (30:05 až 31:20 minuta)
10.09.2020
Názory na činnost Dětí Země a na jejich předsedu, které jsou militantní a jsou to ekoteroristé, s kterými se nevyjednává. Svým blokováním připravily stát o miliardy korun. Řidiče, města, obce či regiony si berou jako rukojmí. Nikdy nic nevyhrály a jen se chtějí zviditelňovat. Pan Patrik byl dokonce poradcem ministra dopravy Bárty.

NA ROVINU s Karlem Havlíčkem 1/2021 (28:30-29:30 minuta)
07.01.2021
Podle Karla Havlíčka probíhá s konstruktivními spolky komunikace, ale nelze provádět obstrukce či vydírat...

NA ROVINU s Karlem Havlíčkem 2/2021 (27:46-28:42 minuta)
14.01.2021
ŘSD ČR neudělalo chyby, tam řádí stará známá parta ekoteroristů, kteří se snaží všechno prodlužovat, odvolávat atd... Na tom je typicky vidět, když se někdo z těch ekocvoků do toho pustí, tak ho nezajímá, co si přejí ti lidé, nezajímá, co si přejí řidiči, nezajímá, co přeje to bezprostřední okolí, že tím brzdí cestu do Polska a že se tím zásadním způsobem znečišťuje ovzduší v Přerově. My ale věříme tomu, že do toho termínu, dokud nám platí EIA, takže to zvládneme.


reklama

 
Další informace |

Zelený kruh je asociace, která sdružuje 88 významných ekologických nevládních organizací (mj. Greenpeace, Arnika, Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická) působících v České republice. Asociace se věnuje monitorování zákonů a politik, koordinuje legislativní kampaně a poskytuje aktivní podporu při advokační činnosti zaměřené na zachování kvalitní ochrany životního prostředí a vysoké úrovně občanských práv v rozhodovacích procesech. Dlouhodobě se zabývá problematikou účasti veřejnosti na rozhodování o záměrech a projektech s dopadem na životní prostředí. Zelený kruh se také věnuje koordinaci výběru nevládních expertů a expertek do mezioborových pracovních skupin a poradních orgánů a komisí vlády. Koordinuje vznik společných připomínek, pozic a veřejných vyjádření ekologických organizací k významným událostem v ochraně životního prostředí.

Zelený kruh

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Ploranský

14.4.2021 10:23
Já bych (kdyby to šlo) zadal ekologickým organizacím, aby stavbu dálnic, obchvatů atd. zajistily ony. A nejen zajistily - delegoval bych na ně pro ty konkrétní stavby i pravomoci úřadů, které ve věci rozhodují.
A pak bych se tuze srdečně a škodolibě chechtal, až by se ukázalo, kolik chyb v těch řízeních naflákaly ony.

Ono totiž najít chybu v něčí práci je mnohem snazší, než tu práci bez jakýchkoliv chyb udělat.
Čímž nechci hájit úředníky. Je jasné, že o máslo na hlavě není v našich úřadech nouze. Ale vadí mi , když se záměrně hledají sebemenší prkotiny a s vaničkou se pak vylévá i dítě. Bez ohledu na škody, které jsou nesouměřitelné se škodami, které by se staly kdyby se stavělo bez ohledu na nějakou tu formální chybu. Prostě výsledek je mnohdy zcela opačný než je ten cíl, za který se to schovává - ochraně životního prostředí totiž odkládání těch staveb rozhodně neprospěje. Právě naopak.

To je také důvod, proč má drtivá většina lidí ty organizace ráda jako osinu v zadku a svaté bojovníky jako je např. pan Patrik považuje v lepším případě za magory, v horším za zlé lidi, kterým dělá radost škodit ostatním.
Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by si přál, aby ekologické organizace mluvily za něj, aby se stavěly do role představitelů veřejnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2021 21:16 Reaguje na Karel Ploranský
V pricipu je ten systém spávný. Ouřad vytvoří projekt dálnice atd. a ostatní to kritizují, čímž se zabrání skutečným chybám. A tady mají ekologové nezastupitelnou úlohu. Nechceme, abychom měli v naší zemi nejzdevasovanější oblasti světa jak v 80. letech.
Jenže ve Švejkistánu se z toho stane zase šaškec, jak ostatně skoro ze všeho.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.4.2021 06:03 Reaguje na Pavel Hanzl
No ono v první řadě asi jde o to co jsou to za chyby. Co tak se společně s panem Patrikem postavit v dopravní špičce na nějakou křižovatku v tom Přerově s transparentem " Blokováním výstavby obchvatu bojujeme za vás a vaše lepší životní prostředí" a vysvětlovat místním jak za ně bojujete a hlavně proč za ně bojujete. Jak bojujete za odstranění "chyb" v povolování výstavby obchvatu jejich města. Určitě vás pochopí a možná vám i zatleskají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 07:34 Reaguje na Jarek Schindler
Samouzřejmě jsou tyhle populistické demagogie u nás velmi rozšířené a prakticky určují naši politiku nejen celostátní. Proto nemůžeme nikdy fungovat jako nezávislá a prosperující země.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.4.2021 07:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Co je prosím demagogického nebo populistického na tvrzení, že pokud by organizacím, které jsou sloučeny v tom Zeleném kruhu, záleželo na zdraví tamních obyvatel a na prostředí ve kterém jsou
nuceny žít, tak by ten obchvat dávno stál?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.4.2021 09:12 Reaguje na Jarek Schindler
Problém skutečně je, že určití vyčůraní jedinci zneužívají ekologii ke svým korupčním cílům (viz. Voda z Tetčic).
To je ovšem problém naší státní správy, která nedokáže s nimi pořádně zatočit.

Pokud by se ráčili soudruzi policajti podívat na většinu stěžovatelů, tak zjistí, že to nejsou žádní ekologové, ale obyčejní vyděrači.
A pár jich odsoudit ke spravidlivému trestu by celý problém mohlo vyřešit.
Odpovědět
MG

Milan G

15.4.2021 12:28 Reaguje na Jarek Schindler
V tom Přerově bych třeba doporučil jízdu ve špičce kolem nádraží a najde se i hromada dalších míst.
Dovolil bych si tvrdit, že ten vámi zmiňovaný potlesk by plynule přešel ve fackování jak Patrika tak i s.Hanzla, oba si to zaslouží.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist