https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danieln-vondrous-prijde-ten-kdo-ma-prijit-na-ministerstvo-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Vondrouš: Přijde ten, kdo má přijít na ministerstvo životního prostředí?

5.11.2021 | PRAHA
Vyhlížení nové ministryně / nového ministra životního prostředí. Ilustrační snímek.
Vyhlížení nové ministryně / nového ministra životního prostředí. Ilustrační snímek.
Z jednání povolební koalice se postupně vynořují jednotlivé osoby, které by měly zastávat ministerské funkce. Přestože ministerstvo životního prostředí není mezi nejžádanějšími rezorty, i tam se již objevují jména kandidátů na ministra. Jaká jsou a jak o ministrovi životního prostředí uvažujeme?
 

Volební programy stran, které připravují vládní koalici, hodnotí ekologické organizace mnohem lépe, než těch stran, které směřují do opozice. To nám všem dává naději, že se dočkáme modernizace energetiky a dopravy, lepší ochrany půdy a budeme města a krajinu lépe adaptovat na změny klimatu.

O míře přeměny papírových slibů ve skutečnost ale rozhoduje řada faktorů. Leccos poznáme z konkrétních bodů koaliční smlouvy a následně vládního prohlášení, ještě víc pak z osoby pověřené vedením ministerstva životního prostředí (MŽP).

Vedení stran by se přitom mělo poučit z nedávné historie. Ministři životního prostředí (s výjimkou Františka Bendy) zpravidla vzbuzovali respekt svým vzděláním, rozhledem a veřejnou aktivitou v této oblasti dávno předtím, než se ujali svých funkcí. V roce 2010 přišel zlom v podobě Pavla Drobila z ODS, podnikatele s nulovou zkušeností s životním prostředím, který navíc původně aspiroval na ministra průmyslu. Odcházel rychle a se zaslouženou pověstí nejhoršího ministra životního prostředí.

Stranický kolega, který jej ve funkci nahradil, nedopadl o mnoho lépe. Další volby a rozhodnutí Andreje Babiše přivedly na post ministra životního prostředí Richarda Brabce z ANO, také z byznysu. Přestože uspěl lépe, na jeho minulost ve vedení chemičky si hodně lidí vzpomnělo, například když hájil kontroverzní postup „svého“ ředitele České inspekce životního prostředí v kauze otrávené Bečvy. Poučení tedy zní, že jmenování věrohodné představitelky či představitele ochrany přírody a životního prostředí se vyplácí víc než improvizace.

V době dokončování tohoto článku se hledání šéfa MŽP zúžilo na zástupce KDU-ČSL a TOP09.

Petr Hladík má jako první náměstek brněnské primátorky na starosti mj. právě životní prostředí a je za něj odpovědný také v roli místopředsedy KDU-ČSL. Anna Hubáčková je druhou místopředsedkyní senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí, ochraně životního prostředí se věnuje v Senátu i v regionální politice a předtím dlouho ve veřejné správě. Tomáš Tesař disponuje čtyřletou zkušeností ministerského náměstka pro ochranu přírody a garantuje ekologický program v předsednictvu TOP 09.

Obě strany mají velmi kvalitní ekologické programy. KDU-ČSL může navíc využít zkušeností úspěšného ministra životního prostředí v letech 2002–2006 Libora Ambrozka. TOP09 se zase opírá o širokou spolupráci s experty, její odbornou komisi vede profesor Jakub Hruška.

Mezi zvažované kandidáty původně patřili také náměstci hejtmanů Kraje Vysočina a Plzeňského kraje Lukáš Vlček a Pavel Čížek (oba STAN), bývalá předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová či Lukáš Blažej, zastupitel z Ústí nad Labem (oba Piráti).

Nový ministr si s sebou může přivést dva politické náměstky, kterými by se mohl stát někdo z expertů kolem koaličních stran. Takové širší politické zázemí by se ministrovi jistě hodilo. Dohoda ve vládě složené z pěti stran nebude snadná.

Navíc odcházející vláda už se tváří jako opozice a s konzistencí svých postojů si hlavu neláme. Andrej Babiš například před volbami v roce 2017 sliboval, že „…je bezvadná věc, sdílet věci, které může využít ještě někdo jiný… Lidi budou brzy sdílet automobily, parkovací místa, byty a chaty… Sdílená ekonomika sníží náklady téměř všem lidem.“. O čtyři roky později naopak v parlamentu křičel: „My nechceme sdílet naše auta! My nechceme sdílet naše byty!“ Nejnovější obrat předvedl před pár dny v projevu na klimatickém summitu v Glasgow.

Protivníci se ale najdou i ve vlastních řadách. Jan Skopeček, čerstvý nominant ODS na místopředsedu Poslanecké sněmovny, veřejně prohlašuje, že klimatickou změnu nejlépe zvládneme, když ji necháme spontánnímu vývoji. Staví se tak přímo proti koaličnímu programu, který považuje společnou evropskou zelenou politiku za příležitost k modernizaci české ekonomiky a připravuje v tomto smyslu rozsáhlý soubor opatření a investic. Ideologičtí zabedněnci se najdou všude, v ODS ale v množství větším než malém. Vedení ODS si to patrně uvědomuje a nesnaží se převzít vedení resortu, který ji názorově štěpí a při jehož správě v minulosti opakovaně selhala.

Největší handicap pro novou vládu tak představuje sekyra, kterou končící Babišův kabinet zatnul hluboko do vládních futer. Sečetly se v ní důsledky jeho chyb a rozdaných volebních dárků s objektivními dopady pandemie a recesí ekonomiky. Do toho rostou ceny plynu a elektřiny a odcházející vláda začíná naznačovat, že bude hůř. A ta je přitom o výsledcích vlastní práce jistě informována nejlépe.

Řešení se neobejde bez nepopulárních opatření, včetně škrtů ve výdajích. Zkušenost přitom ukazuje, že ty dávají smysl jen tehdy, když neohrozí funkčnost státních institucí, realizaci dlouhodobých strategických reforem, směřování k udržitelnému rozvoji a sociální smír. Nezbytnost neustálé domluvy a společného hledání řešení s sebou určitě nese hodně práce navíc, na druhé straně ale může změnit politickou kulturu v zemi, omezit vydávání vlastních zájmů za veřejné, modernizovat veřejnou správu, zvýšit důvěru v demokracii a její instituce a posunout naši zemi dopředu v řešení změny klimatu. Přejme si, ať se to nové vládě daří. Je nejvyšší čas.


reklama

 
foto - Vondrouš Daniel
Daniel Vondrouš
Autor je ředitelem Asociace ekologických organizací Zelený kruh.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (55)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.11.2021 18:55
Přijde ten, který tančil s vlky.
Odpovědět
kk

karel krasensky

4.11.2021 19:43 Reaguje na Karel Zvářal
Možná přijde i kouzelník.Jinak vše nejlepší k dnešnímu svátku a at vás nesežere covid
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.11.2021 19:50 Reaguje na karel krasensky
:-Děkuji! Já měl kovit mezi prvními (únor 20), to nebyla obyčejná chřipečka, okolnosti škoda popisovat. Jen mi není jasné, kde jsem ho získal. A nevěřím tomu, že nepochází z labiny, stejně jako moje Borelka Lymská...
Odpovědět
kk

karel krasensky

4.11.2021 20:01 Reaguje na Karel Zvářal
Covid tady musel být daleko dřív než se to začlo zveřejnovat.Nějak v dubnu 19 skončil muj tehdejší šef v nemocnici na plicním.Abstinent,nekuřák,čtyřicatník.Oficialně zanět plic cpali do něj antibiotika dostal se z toho,ale moc válně nevypadal
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

4.11.2021 22:44 Reaguje na karel krasensky
Trochu uvažujte - kdyby tu byl Covid 19 dřív, tak taky by se dávno rozšířil.
Záněty plic tu byly, jsou a budou. Takže dělat z nějakého těžkého zánětu plic Covid 19 je trochu mimo mísu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

5.11.2021 06:28 Reaguje na Pavel Jeřábek
V minulosti jsem na nějakém webu zachytil článek,že v Barceloně byl covid ve vzorcích odpadních vod nalezen březen 19
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.11.2021 19:33 Reaguje na karel krasensky
Vypadá to tak.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

5.11.2021 08:31 Reaguje na karel krasensky
To dává asi takový smysl, jako nafukovací terč na šipky
Odpovědět
AM

Anežka M

4.11.2021 20:59 Reaguje na Karel Zvářal
borelku měl už chudák mumie Ötzi, ta z laborky není.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.11.2021 04:19 Reaguje na Anežka M
Ale asi ne lymskou...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2021 14:42 Reaguje na Karel Zvářal
Lymskou. Jakou jinou??
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.11.2021 20:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Bože můj, trolové nešťastní, hloupí, sami plácáte voloviny. Kromě tety Wiki jsou o borelce tisíce článků. Když budete dobře hledat, zjistíte, že Lyme je město za velkou louží, zabývali se tam sami věcmi, kvůli kterým např. stíhali Saddáma. GMO se netýká jen rostlinné výroby, ale i manipulací s geny mikrosvěta (virů, bakterií). Že o tom novinářská nicka, co psala desetkrát zrecyklovaný článeček o Otzim, neví zhola nic, se dalo čekat. Tyto informace jsou velmi citlivé na to, aby se o nich vytrubovalo každý den. Hledejte, najdete, já na to nemám čas.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2021 21:11 Reaguje na Karel Zvářal
V Lyme to chorobu našli, fungovala po celém světě už dávno. Ale kterou variantu měl Otzi netuším a je mi to úpně fuk.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.11.2021 21:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, v Old Lyme ji popsali jako do té doby neznámou nemoc. Mezi laboratorně upraveným patogenem je asi takový rozdíl, jako mezi chřipkou a covidem, tj. minimálně o jeden řád virulentnější.

Dnešní texty na to téma jsou tak osekané a zmanipulované, že celou pravdu o těch zařízeních se už nedozvíte. Já na ten článek narazil někdy před dvaceti lety, a plně mu věřím, protože ti vědci museli vykázat nějakou činnost. Tak jako AIDS hodili na chudáky šimpanze, ale kdo jim v tom pomohl, to už nikde nedohledáte... Zn. Přísně veřejné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2021 13:28 Reaguje na Karel Zvářal
Nevím, co je zmanipulované (mezi milióny informací se to těžko hledá), ale AIDS diagnostikovali už dávno u afrických domorodců.
A s covidem je problém, protože Čína nespolupracuje a stále lže.
Ale všeobecný názor odborníků je, že ten virus nebyl lidmi manipulován. čort zanjet.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.11.2021 17:44 Reaguje na Pavel Hanzl
...Nemoc HIV/AIDS byla poprvé zaznamenána v roce 1981... "dávno"-))

Polopravda je horší jak lež.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2021 07:40 Reaguje na Karel Zvářal
Možná, ale v Africe a ne v New Yorku, jak nás masírovali komunisti.
Ale vědělo se dávno, že něco takového v Africe žije.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.11.2021 07:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže jinými slovy, jak by napsal svatoušek, “všechno už tu bylo”. Průmyslová těžba lesa a zemedělství, zahlinění, betonování a asfaltování obrovských ploch (tepelné makrovlnky), přelidnění, genové inženýrství… Vám ten bulšit není vůbec cizí… Voni sou hlava!-))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.11.2021 08:30 Reaguje na Karel Zvářal
Nevím, co tady vypisujete za nesmysly, ale v době, kdy se AIDS objevil (začátkem 80. let) se i u nás psalo, že pochází z Afriky od opic.
samozřejmě Rusi pak nalhali, že to uniklo z Americké laboratoře atd. atd. ale to bylo už jak dycky.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

5.11.2021 15:09 Reaguje na Karel Zvářal
Když tady už chcete něco plácat o borelióze, aspoň si o ní něco najděte na Wikipedii.....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.11.2021 19:31
Čekal jsem od článku víc .
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.11.2021 20:16
Pravicová vláda si na místo ministra živ. prostředí vybere určitě
nějakého "kejvala", který nepůjde podnikavcům po krku při jejich
aktivitách. Pokud tomu tak nebude a bude to naivní ekolog, tak
bude co nevidět vyměněn. Myslím, že naděje zdejších ekologů se
brzy změní ve zklamání větší, než z předchozího ministra. Nechci
ale předbíhat, protože i ten ekolog by byl kamikadze při boji
se sponzory vítězných stran působících v elektrárenství, těžbě
surovin, teplárenství a autodopravě. Stačí si přečíst jména
sponzorů a je mi jasné, za koho bude muset ministr kopat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2021 10:14 Reaguje na Břetislav Machaček
"....který považuje společnou evropskou zelenou politiku za příležitost k modernizaci české ekonomiky...."

Pokud by se tohle podařilo, je to super.

Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

5.11.2021 17:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Co považujete za "modernizaci české ekonomiky?" Že partička zlodějíčků za ukradené peníze někam položí pár panelů, a natáhne k nim dráty?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

5.11.2021 06:54
Moc hezky napsané a hluboce pravdivé. Celou situaci vnímám úplně stejně jako autor článku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2021 10:19 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tady je dost srandovní situace. Vyjde rozumný článek a v diskusi je 90% diskutujících ostře proti a vedou ropácké kecy.
PROČ?
Lidé, kteří tomu rozumí, mají jinou práci než hádat se s hlupáky a hlupáci nemají asi jiné podobné fórum.
Čest vyjímkám.....
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

5.11.2021 15:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Přesně tak, je vidět, že znáte realitu....Oni si myslí, že tady něco vybojují....dost naivní, rozhoduje se jinde....
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

8.11.2021 06:21 Reaguje na Karel Pavelka
Přesně tak, ale nejlepší na tom všem je, že tito diskutující sami bojují proti svým zájmům, jen si to neuvědomují... je to marné...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.11.2021 10:06 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pořád se divím nad neskutečnou doblbností naší populace, která odmítá úplně základní, 100x dokázané argumenty a pořád mele nesmysly, evidentně s původem v Kremlu.
Příčinou je asi fakt totální demoralizace aspoň poloviny společnosti.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.11.2021 18:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Udejte, prosím, aspoň jediný rozumný přínos tohoto článku.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

8.11.2021 06:49 Reaguje na Jiří Svoboda
Proč sem teda chodíte, když nevidíte přínos toho, co tu čtete? Tomu nerozumím...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.11.2021 10:38 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ale vy jste na tom zjevně stejně, jinak byste na nějaký rozumný přínos článku jistě upozornil. Od toho je ta diskuse, doplňovat informace.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

8.11.2021 06:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Přesně tak... člověku se nechce pořád dokola vyvracet ty nesmysly co tu velká část diskutujících píše... kdyby jim stačilo jednou dokázat, že je to jinak než si myslí.... ale jednou jim to odargumentujete a oni další den vstanou a desinformační a pomatené peklo začíná od znova.... a pak se ještě diví, že jim to člověk nechce vysvětlovat znova :D no prostě komedie...

Závěr?

Nemá smysl je moc řešit a nechat si jimi zkazit den... energie do nich vložená je energie zmařená a já nerad mařím energii.....

Přesně jak komentuje pan Pavelka.... rozhoduje se jinde, a tak tady z toho "fóra" je vlastně jen zbytečné kecáliště lidí, kteří sice skoro ničemu z článků tady nerozumí, ale přitom mají na vše velice silný až militantní názor.

Největší radost jim uděláte pokud se s nimi budete pořád dokola hádat, ale koho toto může dlouhodobě bavit, že?

Energie a náš životní čas se dá využít určitě lépe a smysluplněji, než přesvědčovat někoho kdo o to nestojí a kdo bez ohledu na fakta věří raději lžím a nesmyslům, protože pravda je pro mě moc děsivá a nepřijatelná.....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.11.2021 10:13 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Já sem chodím, protože jsem v důchodu a ještě po dost silném infarktu a tady je neskutečně bizarní sestava zcela debilních názorů, které jinde nevidím.

Samozřejmě něco někomu vysvětlit je zcela nereálné, ale já se stále snažím pochopit příčinu našeho marasmu a neschopnost si vůbec vládnout v téměř ideálních podmínkách.

Ať to obracím ze všech strany, vždycky mi z toho vyjde ta hybridní válka, my jsme historicky nikdy nebyli tak fatáně blbí a volili jsme si do vedení státu normální, většinou ale výrazně dobré politiky. A dnes??
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.11.2021 09:07
Třeba se tam konečně dostane ministr, který práskne do stolu a zajistí výstavbu dalších jaderných elektráren. Nic lepšího by se pro životní prostředí u nás udělat nemohlo.
Vyřešila by se tím stabilita a dostatek elektřiny a odpadního tepla i pro vytápění. Kdo se podívá v odkazu na obr. 2, tak uvidí, že nejde jenom o to zajistit dostek elektřiny, ale že máme násobně vyšší požadavky na energie v dalších oblastech (vytápění, doprava) a neexistuje OZE, které by bylo schopno toto pokrýt bez závažné devastace okolního prostředí:
https://www.mpo-efekt.cz/dokument/4210.pdf
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2021 10:17 Reaguje na Richard Vacek
Už v programovém prohlášení vlády je jednoznačná podpora dostavby Dukovan, takže není problém.
A tím má ministr ŽP hotovo a nemusí celé 4 roky vůbec nic dělat, že?
Vaše představa o ochraně přírody je přímo kouzelná....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2021 10:13
"....který považuje společnou evropskou zelenou politiku za příležitost k modernizaci české ekonomiky......"
A tom to celé je, my musíme na tomhle máknout, vlak nám už silně ujíždí, babišistán nás totálně zablokoval.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.11.2021 12:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Škoda že jste nekandidoval:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2021 14:40 Reaguje na Svatá Prostoto
Kandidoval. Za Křivou Přísahu, ale nebyl jsem dostatečně ropácký....
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.11.2021 19:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Co??Já tušila, že to byli podvraťáci, a je to jasné. Meli ekologický program? Vám nevadilo, že byste vlétl do parlamentu hlasy lonťáků, kteří topí fosilem a ekologie je nezajímá? A vám nevadilo, že šlachta shodil vlastně tendr na bezuhlikový zdroj energie? Ošálili jste chudé vdovy, teď nemají v parlamentu zastání.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.11.2021 11:40 Reaguje na Jarka O.
Mě hlavně fascinovalo, jak provedl policejní puč na Nečasovu vládu, aniž by byl popraven.
Což by se stalo v každé, aspoň ne úplně blbé zemi Jižní Ameriky.
Ten jedinec musí ovládat černou magii, protože jeho zločiny většina národa vůbec nepochopila.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.11.2021 14:40 Reaguje na Pavel Hanzl
V názoru na akci Šlachta/Ištván se shodneme, u Šlachy to navíc nebyl jediný exces, jak u PČR, tak u Celní správy.

Na druhou stranu v jakékoli slušné zemi prásknout na Nečase to, co na něj ruplo už na MPSV (ty megaodměny konkubíně), o tom dál už vůbec nemluvě, tak z úřadu sviští jak blesk.

Fakt si myslíte, že kdyby se provalilo, že kancléř SRN nebo prezident USA má mimomanželský poměr se svojí sekretářkou a že jí dává odměny ve výši násobku jejího platu, tak si tu funkci udrží? A že ta jeho konkubína přijímá ale kua luxusní dárky například od šéfa obří firmy, ve které má stát majoritu? A že si pošle kluky vojenský tak trochu sledovat jeho manželku?

Tomu fakt věříte???
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2021 14:36 Reaguje na Svatá Prostoto
Ta konkubína dostávala naprostý drobky proti tomu, jaký deseti (sto??) milióny si odtěžila z našeho SR jen expozitura Kgb na Hradě, natož kolik miliard si vypsal na dotacích Babiš.
Měla asi 40 tisíc tabulkvý plat, on ji dal 300 tisíc roční odměnu. To bere měsíčně dnes na ministerstvu každej.

To, že se s ní vyšukával je jeho morální problém, ale když se podíváte, jak si Hašek platil konkubínu ze státního, jak dopadl Topolánek nebo Paroubek atd. atd. atd.n tak se nic neděje. Luxusní dárky jsou tam mormální (soud žádnou korupci neprokázal) a zneužití tajné služby taky ne.

Tak proč teda na Nečasovu vládu nasadili 400 černých bengáčů, napadli premiéra i Úřad vlády, provedli razie ve 30 bytech, vykradli z bank asi za 300 miliónů zlata i deviz? Asi 6 lidí vrazili do kriminálu?

Tím způsobili pád vlády, veškerá obvinění se ukázala jako falešná.

Jak je možné, že na to nikdo nebručí?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.11.2021 11:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Falešná?

Ale vy brepto:-))).

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/jana-necasova-ondrej-palenik-milan-kovanda-jan-pohunek-soud-rozsudek-sledovani_1906090600_ogo
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.11.2021 12:06
Ten článek není špatný.
Ten článek není ani dobrý.
Ten článek je úplně zbytečný. Prostě vo ničom. Sorry jako. Vondrouš měl holt potřebu něco napsat.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2021 14:41 Reaguje na Svatá Prostoto
Já vím, že pochopit něco ne úplně prvoplánové je někdy problém....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.11.2021 14:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Takovou sebekritiku jsem od vás fakt nečekal!
Jen tak dál, Hanzl, jen tak dál ... vytrvat a nepolevit:-))).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.11.2021 12:05
Řekl bych, že největší sekeru do vládních futer zaťal OZE tunel, kdy ERÚ protiústavně nastavil podporu mnohem vyšší, než jednoznačně stanovoval zákon. Tyto peníze byly bez užitky vyhozeny z okna a nikdo za to zatím nebyl potrestán. Je s podivem, že jste toto v článku ani nezmínil. Pokud byste to byl udělal, začal bych si vás a ekoligických organizací vážit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2021 16:22 Reaguje na Jiří Svoboda
OZE tunel se datuje k roku 2005 a od té doby proběhlo několik vládních garnitur a udělaly asi tak co? Přidali k tomu tunel biopalivový, který je asi ještě horší.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.11.2021 18:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Autor se vrací přes Ambrozka až do roku 2002. Je zajímavé, že nezmínil našeho ekologického titána Bursíka a nutnost posílit jaderný program. Jakoby se Zelený kruh vůbec nezastával ekologie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2021 14:38 Reaguje na Jiří Svoboda
Ten centrální zákon o podpoře FVE je z roku 2005, prosadili ji ČSSD a komunisti. ODS byla jasně proti a Zelení v parlamentu nebyli vůbec.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.11.2021 15:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale ten zákon by v postatě žádný tunel nezpůsobil, pokud by ERÚ podle něj podporu OZE nastavil. To již velmi dobře víte!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 20:13 Reaguje na Jiří Svoboda
Ta cena (asi 13 kč kWh) byla dána tím zákonem. ERÚ řešil zmatky s připojením, protože ihned následující vláda ty platby zkrouhla. Byly další tahanice, ale nic přesnějšího neznám.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

17.11.2021 20:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Odpovědnost si mezi sebou opravdu už roky přehazují tehdejší ministr průmyslu a tehdejší ředitel ERÚ. K nákladům wIkipedie uvádí: "V letech 2005-2011 činila podpora obnovitelných zdrojů energie 54,4 mld. Kč, kombinovaná výroba elektřiny a tepla 4,2 mld. Kč a druhotné zdroje energie 0,6 mld. Kč (celkem tedy téměř 60 miliard korun).[92]

Nepřímá podpora fosilních zdrojů činila za totéž období 76,3 miliardy korun (uhlí 55,3 mld. Kč, ropa 14,2 mld. Kč, zemní plyn 6,8 mld. Kč). Z toho přibližně polovina (37 mld) sloužila k likvidaci zátěží, vzniklých před rokem 1994.[93]"
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.11.2021 13:00
Tak včerejší aktualizace ... Hladík už jasně řekl, že do toho určo nejde.

To jsou taky články tohleto, fakt.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist