https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kdy-zazimovat-jezka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kdy zazimovat ježka?

dotaz: 19

7. prosince 1998 | David Adamec
Našel jsem ježka, dle návodu jsem mu vyrobil bydlení. Jí dobře.
Svých potřebných 700 gramů bude mit okolo Vánoc. Nebude pozdě na jeho zazimování?



odpověď:


18. srpna 2006

V prvé řadě je chyba, pokud se snažíme "zachránit opuštěné zvíře" tím, že si ho přineseme domů. Možná se to bude zdát kruté, ale je to jen zdání. Často totiž dochází k různým omylům, kdy člověk najde domněle opuštěné mládě, ke kterému se ovšem ve skutečnosti jeho matka pravidelně vrací. To, že je zvíře v lese samo, ještě neznamená, že je opuštěné.

Je přirozeným koloběhem života, že mnoho mláďat zahyne. Není v moci člověka je zachránit a ani to není žádoucí. Je nutné smířit se s faktem, že mezi počtem mláďat, která se narodí a počtem mláďat, která se dožijí dospělosti, je často velký rozdíl. Kdybychom zachraňovali všechna mláďata, ovlivňovali bychom tak přirozený výběr. Navíc zvíře, které si navykne na lidskou péči, má pak velké potíže vrátit se k přirozenému způsobu života - i pro zvířátka je totiž pohodlnější nechat se krmit.

To samé platí i o ježcích před zimou. Pokud už se stane, a ježek se nějakým řízením osudu octne u nás doma, je dobré vědět, co si s ním počít. Je potřeba kontaktovat Český svaz ochránců přírody (www.csop.cz). ČSOP Vám také poskytne všechny informace, co se zvířátkem dál. Můžete využít i síť záchranných stanic pro handicapovaná zvířata, kterou provozuje právě ČSOP.

V případě nalezení ježka kontaktujte kancelář ÚVR ČSOP, Uruguayská 7, 120 00 Praha 2, tel.: 222 516 115, fax.: 222 511 496, csop@ecn.cz. Každý všední den od 8:30 do 16:00 by zde měl být někdo k zastižení.

Než se dozvíte od ČSOP podrobné informace, jak se o ježka starat, nebo než jej předáte někomu, koho vám ČSOP doporučí, ježek by měl být udržován při pokojové teplotě. K jídlu může dostat maso, rýži, ovesné vločky, k pití vodu, nikdy ale ne mléko.

Při zazimovávání ježka bychom měli postupovat podle doporučení odborníků z ČSOP. Ani kolem Vánoc ještě není pozdě a i krátké zazimování je lepší než žádné. Někteří ježci však i přesto, že jsou jim poskytnuty vhodné podmínky, nezazimují vůbec.

Pro více informací si přečtěte návod Našli jsme ježka, co s ním máme dělat? z 17. srpna 2006. Vychází z Metodiky Českého svazu ochránců přírody č. 33 Ježci, kterou napsala Zuzana Pokorná.

Kateřina Ondřejová, Martin Mach, Hana Hermová
Autoři jsou redaktory EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 19".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist