https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/teplo-zene-jezky-pod-kola-aut-zachranne-stanice-jich-jsou-plne1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Teplo žene ježky pod kola aut. Záchranné stanice jich jsou plné

25.11.2016 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mnoho ježků končí pod koly aut. Může za to i teplé počasí.
Mnoho ježků končí pod koly aut. Může za to i teplé počasí.
Foto | Adin Vyhlídka
Mohlo by se zdát, že současné teplé počasí zvířatům přeje. Rozhodně tomu tak není u ježků. Už by dávno měli spát, schovaní pod vrstvou listí. Ale teplý průběh podzimu jim to nedovolí. A je tu ještě jedna věc. Ježek je noční zvíře a vyráží ven za setmění. To nastává brzo, často v době, kdy je na silnicích nejhustší provoz. Spousty ježků tak končí pod koly aut. Ti o něco šťastnější pak v záchranných stanicích s těžkými zraněními, informuje Český svaz ochránců přírody.
 

Během podzimních měsíců záchranné stanice sdružené v Národní síti, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody, přijaly už více než 1300 ježků. Většina z nich byla sice nevyspělá podzimní mláďata, ale rapidně přibylo ježků poraněných dopravou. Dohromady za celý rok 2016 se do stanic dostalo už 2643 ježčích pacientů, což je o 300 více než vloni.

Ochránci přírody doporučují nalezené ježčí mláďata nesbírat, tedy pokud nejsou úplně malinká. Ježky je možné na zahradě či v přírodě dokrmovat kočičí potravou, případně jim nachystat v zahradách teplé zimní úkryty. Ježci to zvládnou. Oprávněné bývají pouze obavy o ježky, kteří se producírují ve dne, bez jakéhokoli pudu sebezáchovy, bez snahy uniknout či sbalení se do klubíčka, či o ježky, kteří bezvládně polehávají či jsou evidentně nemocní či zranění (krev, výtok, larvy much).

V záchranných stanicích letos bude muset přezimovat odhadem 1000 ježků. Je nutné je zbavit parazitů, vyléčit jim neduhy, vykrmit je aspoň na váhu 0,5 kg a pak je dát spát do studené místnosti či speciálního venkovního výběhu. "Jelikož žerou prakticky jenom kvalitní maso, je péče o 1000 ježků finančně opravdu náročná, stojí více jak 1 milion Kč," říká Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. "Veřejnost může našim pacientům pomoci tím, že jim naplní misky", dodává Stýblo. Jak na to? Stanice ale uvítají i pomoc materiální. Ježci jsou krmeni převážně kočičími konzervami a granulemi, jako podestýlka jsou využívány noviny. To vše lze po dohodě stanicím pro ježčí svěřence předat.

Přečtěte si článek Ježčí sezona je tady: kdy je zachraňovat a kdy je nechat být? nebo článek Sekáte trávník nebo louku? Dejte šanci zvířatům ukrytým v trávě
reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist