Itálie a Panama pokračují v ilegálním rybolovu, hlásí NOAA
Charakteristiky plavidel těchto zemí naplňují status „nelegálních, neregulovaných a nepovolených“ a přispívají významně k faktu, že pětina všech rybářských úlovků na celém světě nesplňuje stanovené normy a prakticky 80 % rybích populací trpí „přelovením“. Na černou listinu se země dostaly podhodnocením svých lovných kvót, používáním zakázaných způsobů lovu nebo rybolovem mimo povolenou sezonu.
Zpráva je výstupem takzvaného Magnusson-Stevensonova zákona a NOAA vystupuje v roli garanta s právem monitoringu situace v oceánech. Na černé listině se letos vyskytly Kolumbie, Ekvádor, Portugalsko, Venezuela, Itálie a Panama.
Poslední dvě jmenované země představují stálice, zejména kvůli vytrvalému užívání tažných a tenatových sítí přesahujících délku 2,5 kilometru v oblasti mořských proudů, které decimují početné stavy hájených tuňáků obecných. Tato technika lovu podléhá moratoriu již od roku 1992, protože v tenatech končí řada mořských živočichů, na které rybolov není primárně zaměřen. Oproti roku 2009 se ve zprávě už neuvádí vlády Číny, Francie, Libye a Tuniska, které dokázaly nedostatky na vlastních lodích technicky i administrativně odstranit.
„Jsme potěšeni, že národy identifikované ve zprávě z roku 2009 přijaly významná opatření k omezení nezákonného rybolovu,“ říká Russel Smith z NOAA. V případě, že země nepřijme vhodná opatření k nápravě, může být na ni uvalena řada sankcí – zamezení vplutí do amerických přístavů nebo zákaz dovozu některých rybích produktů do USA. „Nelegální rybolov musí být zastaven,“ říká Smith. „Narušuje snahy o zavedení udržitelného rybolovu, na kterém závisí živobytí mnoha společností.“
Zpráva byla uveřejněna 15. 1. 2011 na serveru Mongabay.com pod názvem „„Italy and Panama continue illegal fishing, says new report““.
reklama