Rybáři na jihu Čech loni získali 13 milionů Kč jako náhradu za škody od vydry
Český rybářský svaz na jihu Čech podle něj ročně vysadí do vody ryby za 50 milionů korun. Na řadě míst se jim však vrátí jen zlomek z investovaných peněz. "Třeba na Blanici je situace taková, že když tam půjdete v některých místech po břehu, každých deset metrů uvidíte skluzavku do vody, které vytváří vydry. Z ryb, které tam vysadíme, je proto návratnost na úrovni deseti procent," dodal Marek.
Na konci 80. let minulého století žilo v České republice jen pár jedinců vydry říční, její populace začala narůstat v 90. letech. "Postupně sílila a nyní je vydra prakticky v každé řece v Česku," řekl ČTK Tomáš Bodnár z agentury ochrany přírody a krajiny. Dodal, že není nic výjimečného, pokud lidé vydru spatří i ve velkých městech. Stává se to například i v centru Českých Budějovic, kterými protéká Vltava a Malše. "Vydra nemá přirozeného predátora. Teoreticky by jím mohl být vlk, ale žádná empirická data v tomto ohledu nemáme," uvedl Bodnár.
Vydra je chráněná, takže ji nemohou hubit ani lidé. Podle odhadů žijí nyní Česku přibližně 4000 vyder říčních. Podle Marka nastává období, které může stav rybí populace na tocích dost ovlivnit. "Pokud zamrznou rybníky, vydry se přesunou v ještě větší míře do řek a tam začne naprostá genocida," uvedl jednatel svazu. Dodal, že vydra nejraději loví třeba pstruhy. Ryby jsou pro ni základním prvkem potravy. "Ale velmi často se stává, že z nich třeba vykousne jen část měkké tkáně nebo vnitřnosti," řekl Marek.
reklama