https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skupina-poslancu-navrhla-uzakoneni-rodinnych-zemedelskych-hospodarstvi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skupina poslanců navrhla uzákonění rodinných zemědělských hospodářství

18.12.2024 11:31 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Skupina poslanců navrhla uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Novela o zemědělství stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných hospodářství. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) se jedná o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
 
V některých státech mají rodinné farmy podle důvodové zprávy například daňové výhody, jde zejména o osvobození nebo o nižší sazby u daně z příjmů, u daně z nemovitostí a případně u dědické daně. Nynější novela by pouze stanovila, že výhradně osoby s přiznaným postavením rodinného zemědělského hospodářství by mohly používat toto označení a jeho odvozeniny v názvu, na svém výrobku, v reklamě nebo v popisu své činnosti.

"Až po vlastním vymezení rodinných zemědělských hospodářství v zákoně o zemědělství proto budou muset následovat další legislativní i nelegislativní opatření, jež s využitím pevně zakotvené zákonné definice rodinného zemědělského hospodářství pomohou rozvinout celý koncept tak, aby odpovídal specifickým potřebám tohoto druhu podnikání," stojí v důvodové zprávě novely, kterou podepsali zástupci koaličních stran a nyní již opozičních Pirátů.

Postavení rodinného zemědělského hospodářství či člena takového hospodářství by žadatelům uděloval podle předlohy Státní zemědělský intervenční fond. K podmínkám by patřilo především to, že by obhospodařovali nejvýše 1000 hektarů půdy. Evidenci by vedlo ministerstvo zemědělství. Předloha upravuje také třeba zánik a zrušení postavení a související výmaz z evidence.

Do dvou let od účinnosti právní úpravy by mohlo v Česku být podle odhadu předkladatelů kolem 2000 rodinných zemědělských hospodářství, do budoucna by počet zemědělských subjektů s tímto postavením mohl podle nich i růst. "Záležet ovšem bude především na tom, jaké možnosti status rodinného zemědělství svým nositelům přinese," podotkli autoři.

Novelu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Předkladatelé navrhli, aby byla účinná od ledna 2026.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

18.12.2024 15:00
A jak bude zacházeno s těmi rodinnými zemědělskými hospodářstvími, které nyní mají nejenom přes 1tisíc ha, ale i mnohem víc,
co ?
Odpovědět
ig

18.12.2024 17:34
Proč musí být na tohle zákon? Copak to není podnikání jako každé jiné?
Odpovědět

Petr Šrámek

18.12.2024 19:33
Další krůček teď již spíše skok po sebrání dotací větším farmám nad 150 hektarů a přesunu těchto peněz menším farmám. Jelikož se ale přišlo na to, že i soukromníci mají velké tisícihektarové farmy a mnohdy z jednoho dvora dnes vyjíždějí i čtyři "iča" - táta- syn- brácha a tak podobně, tak přichází tento zákon který se čekal. S limitem 1000 hektarů budeš ta správná farma i když jsi velký, stačí být rodinný. Co se nepodařilo vykolíkovat velikostí farmy s hranicí 150 ha, to se podaří ideologickým vyzdvižením rodinných farem a upřednostněním před taky velkými, ale nesprávnými hospodáři.
V podnicích totiž vůbec nikdy nehospodaří rodiny a rodinný příslušníci, v podnicích pouze způsobují erozi, ztrátu vody v krajině, ničí chemií přírodu. Lidé z podniků totiž nežijí v místě svého hospodaření a zásadně nemají vztah k půdě, na které hospodaří . Zato v rodinných farmách to je ekologický a navrch hospodářský skvost jsou to prostě lepší lidé ve všech směrech, samozřejmě i charakterově.
Naprostá zvůle a další etapa likvidace podniků, kterou politici nestihli začátkem 90 let. Mimochodem po stanovení dotační hranice 150 hektarů bylo velkým podnikům jasně řečeno, že dělení na menší farmy se bude kriminalizovat, ale jak jsem psal již výše pro soukromníky, kteří mají několik podnikatelských subjektů v rodině, aby si sáhli pokaždé na prvních 150 ha to samozřejmě neplatí. Tihle jedou na vlně podpory politických kreatur. Chce se blít jenom mě??!!!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.12.2024 08:31 Reaguje na Petr Šrámek
Ve většině družstev, která přežila, jsou vlastně vlastníci půdy, kteří však dali přednost zůstat v kolektivu, který celkem dobře fungoval i před " sametem ", než být kovozemědělcem.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

18.12.2024 21:46
Jestli to bude jako v západní cizině bude to k dobru věci.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

19.12.2024 12:27 Reaguje na Josef Valenta
Jakou "západní cizinu" máte na mysli? I tu v USA či Kanadě? Specializované oblasti v nichž se pěstují jednotlivé plodiny? Zde kukuřice, tam pšenice, onde brambory ..... na tisících ha? Nebo specializované farmy s tisíci ks chovaných zvířat?
Nebo máte na mysli jen západní Evropu? Sice mnoho malých hospodářství s pár ha, které vyžadují veliké dotace (40% rozpočtu EU) a mimo ně veliké farmy, které jsou hlavními producenty?
Nebo veliké družstevní podniky, v nichž jsou, ano, jednotliví malí majitelé, ale spojení do jednoho podniku, který jim plně "vládne"?
Jen pro zajímavost - již za socialismu jsem si přečetl o vinařském družstvu v jedné rakouské vesnici. Celý katastr, 1200 ha, osázený révou. Všichni drobní vinaři v družstvu spojení, bez něho by neměli možnost konkurovat. Družstvo mělo 3 sklepy, laboratoř, samozřejmě jednotné vedení. Něco takového jsme v ČSSR neznali.
V podobném družstvu jsme byli ve Francii. Jednotliví malí vlastníci si nesměli dělat víno doma, ani pro sebe. Všechny hrozny museli odevzdat a pak si víno, pro domácí spotřebu, za výrobní cenu, kupovali ve svém družstvu.
"Totalita", jakou jsme na jižní Moravě za socialismu neznali.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.12.2024 10:50 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Nezlobte se, ale družstevníci takového vinařského družstva, kdyby si ještě měli dělat víno doma, to smrdí rozkrádáním, jaké u nás za socialismu bylo v družstvech běžné. Závisí totiž sice na konkrétních podmínkách, ale za určitých podmínek by se to snadno vyvinulo tak, že by dobré kvalitní zralé hrozny skončily doma u družstevníka na nějaké prémiové kvalitní drahé víno, zatímco ty nekvalitní hrozny by automaticky skončily v družstvu ve výrobě družstevního vína. A ještě by v družstevní laboratoři dělali melouchy na rozborech těch soukromých vín.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

19.12.2024 09:19
Tak to vypadá, že se připravuje strop na dotace ve výši 1000 ha obhospodařované půdy. Tímto byl oficiálně vydán signál podnikům nad 1000 ha, že je třeba urychleně zapracovat na rozdělení majetku. Je to stejný postup, jako před prosazením redistribuce na 150 ha. Signál byl vyslán a "rodinné" podniky operativně přistoupily k dělení farem. Ale ne že někoho napadne i v takovém případě šetřit "propojenost". Rodinné vazby přeci nemohou spadat do "propojenosti" podniků. Copak "rodina" s několika tisíci hektary je nějaký holding?
Odpovědět
ZD

Zdeněk Duffek

20.12.2024 09:49
Nechápu, k čemu je tento nesmysl dobrý. Ale zřejmě je to cesta k dalšímu navýšení dotací pro takto "certifikované". Pokud chce tato republika vydávat na zemědělství více peněz a nemít vlastní produkci, ať schvaluje podobné hlouposti.
Malé farmy jsou méně konkurenceschopné, ale zatím se tomu brání jen tím, že natahují ruce po dalších podporách. Doporučil bych jim, aby proti tomu dělaly i něco jiného - dojet se podívat do Bavorska, Rakouska atd. - malé farmy jsou zapojené přes odbytová družstva - společně nakupují, prodávají, vlastní zpracovatelské podniky...A nepotřebují pro to žádný status, dál jsou to hrdí sedláci.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.12.2024 10:51 Reaguje na Zdeněk Duffek
Přesně tak. 1***
Odpovědět

Petr Šrámek

21.12.2024 10:35 Reaguje na Radim Polášek
Tento sprostý, ubohý, křivácký a okatý paskvil slouží k podpoře voličů pětikolky a především ODS to jest soukromníků. Klasické podplácení voličů z našich kapes. Ale on džbán přeteče, nemějte strach.
Odpovědět

Petr Šrámek

21.12.2024 10:31 Reaguje na Zdeněk Duffek
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.12.2024 10:23
Tuhle jsem do křížovky měla najít synonym pro "programové prohlášení vlády. "anti.a..., tak antijurečka nešel, antijandejsek byl moc dlouhý, napotřetí jsem to dala.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.12.2024 10:53
Hm, jestli to navrhli až nyní, tak to zaručeně do voleb neprojd. A po volbách to padne, protože po volbách tato protilidová a pozelenalá vláda na 99 % půjde od svých koryt.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist