Matěj Pomahač: Zemědělské dotace – místo biodiverzity pouze podpora levné produkce
Česká krajina tak přijde o desítky tisíc hektarů zelených a nektarodárných úhorů, které vznikly teprve loni – a kdyby je bylo ministerstvo dokázalo dobře nastavit, mohly by místo zbytečné byrokracie pomoci zemědělcům efektivizovat jejich produkci a přitom zvrátit úbytek biodiverzity, krajinu zprostupnit, ozdravit půdu a bojovat s erozí.
Jde o dohodu primárně politickou, nikoli odbornou – i proto vzal ministr životního prostředí Petr Hladík „zpátečku“ a už netrvá na navyšování ploch na polích vyčleněnými pro přírodu. Vláda tak v ekologizaci zemědělství totálně selhala.
A hlavně jde o facku do tváře všem zemědělcům, kteří se novým pravidlům přizpůsobili a v posledních letech měnili tvary polí, přizpůsobovali osevní plány, vyčleňovali z produkčních ploch obtížně obdělávatelné části polí, zakládali biopasy a hledali cesty, jak podporu přírody sladit s vlastním hospodařením. Neustálé změny pravidel nevedou k progresivnímu a udržitelnějšímu zemědělství, ale jen a pouze k frustraci.
Změny nebudou výhodné ani pro zemědělce, protože se na ně chystá obří vlna byrokratických nařízení ve vztahu k eliminaci eroze (o tom někdy příště).
Především však hrozí riziko, že nám prostředky na zemědělské dotace, které měly pomoci naší krajině, a namísto toho jen podporují zastaralý model levné, exportní a produkční ekonomiky, EU brzy zarazí.
Přikládám pár fotek, co umí udělat rozšířené biopásy (omezení zamokřených míst na polích, kde osení špatně vzchází, traktory se topí a výnos nebývá nic moc, kvetoucí louka pro přírodu a jako bonus zadržování vymývaných hnojiv a pesticidů z polí) a odkaz na pěkný letní článek z jednoho zemědělského podniku hospodařícího u Prahy, který se nebojí jít dál i bez dotací.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
pavel peregrin
18.12.2024 07:13Je vidět, že bude potřeba podstatně větší bída, neúrody napříč kontinentem, aby si konečně začali lidé půdy vážit. A vážit si půdy neznamená v žádném případě provádět s ní neověřené, nekriticky přejímané postupy ze zemí, kde půdní a klimatické podmínky jsou na hony vzdálené od našich.
A o půdě budou rozhodovat pouze ti, kdo na ní hospodaří a hlavně Z NÍ PLATÍ!! Nikdo jiný do toho nebude žvanit a kecy o tom, že jsme snad povinni starat se o prostředí jsou jen kecy, nic víc. Vy všichni, kteří takto blábolíte, si uvědomte, že zemědělci udržují rozhodnou část naší krajiny a pokud by tomu tak nebylo, viděli byste tu džungli, která by se zde vytvořila během dvou tří let. Ale mnohým pomatencům by to určitě vyhovovalo.
A není problém hospodařit bez dotací, které skutečně slouží, od začítku, pouze k sociálnímu smíru s veřejností a levnějším potravinám. Stačí začít vyplácet za komodity skutečnou cenu, jakou mají, a dotace můžou jít k čertu i s tisíci nepotřebných úředníků a nám se uleví.
Peter Sládek
18.12.2024 09:14https://cs.wikipedia.org/wiki/Mat%C4%9Bj_Pomaha%C4%8D
Ešte aj agitátori kolektivizácie mali k pôde bližšie...