https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/karlovarske-vridlo-zustane-castecne-nepristupne-i-po-odstavce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karlovarské Vřídlo zůstane částečně nepřístupné i po odstávce

30.1.2016 12:50 | KARLOVY VARY (ČTK)
Karlovarské Vřídlo zůstane v omezeném provozu i po skončení pravidelné odstávky 14. února. Důvodem je havarijní stav konstrukce nad výtryskem minerální vody. Město zároveň začne hledat místo, kam by vývěr provizorně přestěhovalo, řekl náměstek primátora Čestmír Bruštík (ANO).
 

"Musíme do začátku lázeňské sezony vymyslet jak zajistit nový vývěr Vřídla, nebo stávající dostat do lepšího stavu, než nyní je, aby lidé neměli taková omezení, jaká nyní mají. To je základ, proč k nám lidé jezdí," uvedl Bruštík.

Celá Vřídelní kolonáda, postavená v 70. letech minulého století, je už na hraně životnosti. Pod vývěrem Vřídla je technický stav zázemí natolik vážný, že už na přelomu roku musel být vstup do sálu s Vřídlem omezen.

Podle statika Petra Hampla je už současný stav některých konstrukcí neopravitelný. "Je to ve stavu horším, než to bylo v roce 1998. Opět je stav havarijní, ale tentokrát neopravitelný tím způsobem, jako jsme to dělali v roce 1999 a 2000. Sanovat se to už nedá. Tehdy ještě konstrukce byla schopná sanace, ale dnes už ne," uvedl Hampl.

Největší problém je podle něj v působení kysličníku uhličitého na betonové konstrukce. Zřejmě se při stavbě podcenily účinky plynu a konstrukce zdegradovala. Následně se narušily i kovové konstrukce.

Problém je v podlaze sálu s Vřídlem, který už dnes musí provizorně podpírat 39 dřevěných podpěr. Jenže kovové sloupy, které drží skleněnou konstrukci nad Vřídlem, stojí právě na této nestabilní podlaze. Pokud by se jen o několik milimetrů pohnula, mohly by se uvolnit skleněné tabule nad Vřídlem.

Město nyní zvažuje, že pramen odvede stranou od kolonády a nechá jej prýštit volně. Technicky by to nebylo složité, protože i k dnešnímu vývěru je léčivá voda přiváděna potrubím. Zůstal by tak alespoň symbolický výtrysk do doby, než se vyřeší oprava nebo stavba nové kolonády.

Jenže na tom, jestli se má Vřídelní kolonáda opravit, nahradit replikou kolonády od architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera nebo postavit nová, moderní, se neshodují obyvatelé města ani vedení města. Podle Bruštíka by rekonstrukce kolonády stála možná více než stavba nové.

Jeden ze symbolů lázeňského města je tak v ohrožení. Město původně chtělo alespoň technologické zázemí přesunout mimo kolonádu, k divadelnímu náměstí, ale výsledky geologických vrtů takové řešení nedoporučily. Hledat se tak musí nové místo.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Pavel Peňás
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist