Komora doufá, že mezi chráněná označení se dostane i řepkový olej
Jak český mák, tak česnek stojí podle Koberny za to, aby se mezi chráněné produkty dostal. Řepkový olej je pak podle něj mezi oleji nejkvalitnější. Mluvčí komory Dana Večeřová dodala, že u zápisu se dá očekávat problém s Německem, pro jehož kuchyni je řepkový olej základem.
"Řepka je naprosto tradiční plodina pro Českou republiku, máme tady vlastní vyšlechtěné odrůdy vhodné pro naše území, pro pěstování výhodné klimatické podmínky. Olej se zpracovává v různých variantách - jak klasická, tak lisovaná za studena, je to tradiční součást naší kuchyně," dodala Večeřová. Například Německo by si tak mohlo zažádat o chráněné označení tamní olej vyráběný z jiných odrůd. Plochy loni vysázených řepkových polí v ČR zabíraly podle údajů Českého statistického úřadu 394.700 hektarů, skoro stejně jako o rok dříve. Jsou na zhruba polovině výměry nejčastější české plodiny pšenice ozimé. Češi loni vyvezli do zahraničí semena řepky za 1,98 miliardy korun.Podle komory by proces vyřízení žádosti o zařazení českého máku mezi chráněná zeměpisná označení neměl oficiálně trvat déle než tři čtvrtě roku. "Ale myslím si, že do dvou let by mohlo být hotovo," dodal k možným průtahům Koberna.
Naposledy byla do seznamu chráněných označení z českých potravin zapsána Pražská šunka jako Zaručená tradiční specialita. Žádost se u komise projednávala přibližně šest let. ČR tak má v tomto seznamu pátou potravinu, již dříve spolu se Slovenskem měla Tradiční špekáčky, Liptovský salám, Spišské párky a Tradiční lovecký salám. Podle výkonného ředitele Českého svazu zpracovatelů masa Jana Katiny však nejde o absolutní výhru, protože bude platit pětileté přechodné období, v němž se bude moci Pražská šunka vyrábět i bez označení a v horší kvalitě.
Od roku 1992 se snaží EU chránit názvy zemědělských a potravinářských výrobků vůči třetím zemím. Označení původu se dává na zboží, o kterém jsou spotřebitelé přesvědčeni, že pochází z jednoho konkrétního místa. V Česku jde například o český kmín, žatecký chmel, nošovické kysané zelí či pohořelického kapra.
Unie obdobně chrání i zeměpisné označení. ČR má zaregistrovaného třeboňského kapra, jihočeskou nivu, olomoucké tvarůžky či české pivo.
reklama