Vědci pro les: Více než 360 vědců a odborníků žádá zásadní změny v novele zákona o lesích
12.12.2024
Poslaneckou sněmovnou nyní projednávaný zákon o lesích má umožnit vznik monokultur až v polovině našich lesů, kde dosud byla povinnost obnovy s použitím minimálního podílu takzvaných melioračních a zpevňujících dřevin (převážně listnáče a jedle). Sliby ministerstva zemědělství o zachování dotací nejsou zárukou, že na mnoha místech nebudou znovu vznikat plantáže.
Ministerstvem navržená změna lesního zákona nepovede k potřebné adaptaci lesů na změnu klimatu, dostatečnému ukládání uhlíku v lesích ani zabránění úbytku biodiverzity. To jsou přitom spolu s trvale udržitelným lesnictvím největší výzvy, které by měl zákon řešit.
Přes 360 vědců a odborníků se spojilo pod výzvu týkající se novely lesního zákona, v níž na prvním místě žádá Parlament ČR, aby zachoval povinnost využívat minimální podíl melioračních a zpevňujících dřevin, tedy listnáčů a jedle, při obnově v nestátních lesích a vyjmul z nich exotické dřeviny, jejichž pěstování má negativní dopad na půdu či biodiverzitu nebo které jsou potenciálně invazivní.
Míra zohlednění požadavků iniciativy Vědci pro les v návrhu novely lesního zákona od Ministerstvem zemědělství předloženém Poslanecké sněmovně na podzim 2024 Foto | Vědci pro les
Vědci ve výzvě upozorňují na celou řadu dalších nedostatků v navržené novele zákona. V zákoně především postrádáme včasné nastavení limit ponechání těžebních zbytků a stromů na dožití a k zetlení v lesích, na více než 10 let prodloužit lhůty k zalesnění porostu, omezit velikost úmyslných holosečí, bránit vytváření erozních rýh a plošnému poškození půdy při těžbě, mezi lesy zvláštního určení zařadit všechny lesy v rezervacích, přírodních památkách a v prvních i druhých zónách chráněných krajinných oblastí, jasně vymezil kritéria pro platby za ekosystémové služby a další.
Celé znění výzvy iniciativy Vědci pro les podpořené přes 360 signatáři a signatářkami je zveřejněné na webu https://vedciproles.webnode.cz/. V příloze zasíláme vyhodnocení jak ministerstvem předložená novela lesního zákona řeší/neřeší základních deset požadavků, které vědci a odborníci ve výzvě vznesli a na jaře 2024 předložili Ministerstvu zemědělství. To na ně ale reagovalo jen minimálními úpravami novely zákona. Vědci a odborníci budou proto žádat poslance, aby provedli potřebné úpravy zákona o lesích v rámci jeho projednání v Parlamentu ČR.
Míra zohlednění požadavků iniciativy Vědci pro les v návrhu novely lesního zákona od Ministerstvem zemědělství předloženém Poslanecké sněmovně na podzim 2024 Foto | Vědci pro les
Iniciativa Vědci pro les byla aktivní již v roce 2019, kdy usilovala o prosazení řady změn lesního zákona, které by zajistily pestré a vůči změně klimatu odolné lesy.
Za signatáře prof. RNDr. František Krahulec, CSc, Botanický ústav Akademie věd ČR, prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc., Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR, prof. RNDr. Pavel Kindlmann, DrSc., Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
reklama
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Vypadá to navoněně ale naplnění těchto požadavků by bylo opravdu extrémně drahé a ne vždy přínosné. Autoři zjevně nemají praktické lesnické, technické nebo ekonomické znalosti. Například bod 10. Podívejte se do libovolné podrobné mapy na síť vodních toků. Požadovat 30m široké ochranné pásmo kolem všech toků a pramenišť se zákazem holoseče by znamenalo znemožnění běžně hospodařit na stovkách tisíc ha. V okolí toků jsou ve středních a vyšších polohách často olšiny. Olše lepkavá je domácí rychle rostoucí světlomilná dřevina. Na březích drobných toků a prameništích je obtížně nahraditelná (alternativa částečně smrk, omezeně jedle nebo některé keře, jehličnany v podmáčeném terénu extrémně ohrožené vývraty) a holoseče ji vyloženě svědčí. Umožňují totiž aby se konkurenčně prosadila proti ostatním dřevinám. Lze ji obhospodařovat i formou pařezin ale prostě olše opravdu potřebuje slunce. Bod 9 douglaska... rychle rostoucí dřevina introdukovaná v polovině 19. století. Rychle vytváří hmotu (= váže CO2). Je dobře adaptovaná pro smíšené lesy (například 15% douglasky + 70%buku + 15% dalších stanovištně vhodných dřevin jako jedle bělokorá, javory, třešeň ptačí, modřín...) je téměř ideální směs do bukového stupně. Problémy jsou minimální. Je to ověřeno 150 lety pokusnictví. V situaci, kdy "mizí" jedna domácí dřevina za druhou kvůli zavlečení houbových patogenů, bych opravdu mimo území NP a maloplošných ZCHÚ v běžném hospodářském lese do zastoupení 20% DG neřešil nějaké povolování. Bod 8 - dotace jsou zlo. Bod 7) Lesy zvláštního určení významně omezují běžné hospodaření a znamenají byrokratické martyrium pro vlastníky. Ptačí oblasti, nebo II. zóny CHKO jsou plošně ohromná území, pozemkově s řadou různých vlastníků (obce, soukromníci, stát...). Máme peníze na to, abychom všem trvale kompenzovali další omezení už tak sešněrované možnosti se svým majetkem nějak nakládat? Chceme ještě prohloubit byrokratické peklo? Chceme dále zhoršit možnost pěstovat doma významnou obnovitelnou surovinu (= ještě zdražit stavební, palivové nebo papírenské dříví)? Dalo by se pokračovat... Za mě je předložený zákon dobrý kompromis. Rozhodně bych nešel cestou prohlubování byrokracie a rozšiřováním regulací.
Odpovědět
To, že tvrdíte, že vědci nemají praktické lesnické, technické nebo ekonomické znalosti je dost urážlivé. Znám se trochu s lidmi z Botanického ústavu ČSAV. Ti lidé jezdí třeba na Šumavu 30-40 let (i v době, kdy už jsou v důchodu), dlouhodobě zkoumají půdu, šumavská jezera, rašelinu, provádí pylové analýzy. Přivydělávají si na zahraničních stážích, protože nejsou nějak zvlášť placení, věnují část své dovolené, aby si ověřovali hypotézy, na které nedostali granty a pak nějaký pisálek napíše, že tomu nerozumí?
Peníze až na prvním místě, že.
Například vaše úvaha o zbytečně velkém ochranném pásmu. Vite že Sázava měla až k ústí do Vltavy průhledně azurovou barvu? Nikdo, kdo dnes žije, to neviděl. Hnědá barva se objevila přibližně před sto lety, kdy začalo probíhat odlesňování břehů ve větší míře a do řeky se začala splavovat tolik cenná ornice. Vědci chtějí zachraňovat a zabraňovat dalšímu ničení na základě dlohodobých výzkumů a vy od stolu napíšete takovou hloupost. Styďte se.
Odpovědět
Ten pojem se v poslední době poněkud vyprázdnil, tak si ho doplňuji, ať je ten profesní záběr (a celkový efekt) větší: Svědci s vědci a světci žádají o slyšení ve věci...
Odpovědět
Co na to říci? Opravdu bude jediným řešením "rozbít si pořádně hubu" a to až tak, že stát přestane podporovat a hlavně financovat takové nesmysly a jejich šiřitele? Co vše se dá schovat za frázi o potřebě zajistit pestré a vůči změně klimatu odolné lesy. Většina toho co se tady požaduje žádné odolnější lesy nezajistí a to co by mohlo lesům do budoucnosti pomoci se naopak zakáže.
Odpovědět
Já jsem asi opravdu hodně jednoduchý. Pořád nechápu, co těch 360 vědců a profesorů kromě sepisování výzev a iniciativ dělá. Za co jsou placení. A nebo je tu dalších 360 vědců co to dělají špatně? A nebudeme potřebovat cca 360 dalších vědců a profesorů, kteří posoudí obě koncepce případě sepíší další výzvu a iniciativu?
Odpovědět
Pracují, pane, pracují. A chtějí, aby výsedky jejich práce, byly aplikovné do praxe.
Odpovědět
Mám obavu, že nová vláda a parlament bude mít plno práce s nápravou všech
těch na sílu prosazených nesmyslů a se sanací škod, které tu tato vláda udělala a ještě udělá. Pokud nedej Bože to nějak zmastí a zůstane u vlády, tak nás potěš Pánbůh. Bude to jako v EU, kde byla naděje na návrat k rozumu, ale "nějak" to zmastili a jedou dál, až k totálnímu krachu ekonomiky v EU. Říká se tomu ztráta soudnosti, kdy se politici zahledí
do své "dokonalosti" a nakonec těm neustále omílaným nesmyslům dokonce uvěří. Novela o lesích v předložené podobě je paskvil prosazený skupinami
napojenými na vládu, který s ochranou lesů a jejich hospodářským účelem
nemá nic společného. Teprve časem se ukážou ty nesmysly, ale obávám se,
že mnohde už ke škodám dojde. Nic ale netrvá věčně a náprava je možná
vždy, jen to stojí peníze a práci zbytečně navíc.
Odpovědět
No, 360 lidí, to není moc, proti tomu, kolika majitelům lesů chtějí něco nařizovat.
Odpovědět
Ano, je to věda proti svévoli. Majitelům lesů jde o peníze. Vědcům jde o zachování lesů a jejich přirozené funkce v ekosystémech.
Odpovědět
Je dobře, že se vědečtí pracovníci konečně ozvali. Úmyslný diletantismus naší vlády počkozuje lesy a nahrává bezohledným těžařům.
Odpovědět
360 vědců?
Spíš 360 členný zelený sbor papouškující nesmysly zelených aktivistů a spojený dohromady snadným živobytím z přidělovaných zelených grantů pozelenalými státními a jinými institucemi.
Až tato vláda skončí a až se zelení v Bruseli definitivně svými ekonomickými výsledky - ničením evropské ekonomiky a hospodářství společensky znemožní až tak, že i ti silně stádně ovcoidní voliči je konečně přestanou volit, bude obrovská práce všechny ty zelené svinčíky uklidit.
Odpovědět
|
|