http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kutna-hora-planuje-obnovu-zelene-na-stromech-pribudou-budky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Kutná Hora plánuje obnovu zeleně, na stromech přibudou budky

4.8.2016 11:05 | KUTNÁ HORA (ČTK)
Rozvěšením ptačích budek by se mohl vyřešit problém se strakapoudy, kteří na sídlištích vyklovávají díry do polystyrenového zateplení panelových domů. Podle Starého je to tím, že ve městě nemají přirozená hnízdiště
Rozvěšením ptačích budek by se mohl vyřešit problém se strakapoudy, kteří na sídlištích vyklovávají díry do polystyrenového zateplení panelových domů. Podle Starého je to tím, že ve městě nemají přirozená hnízdiště
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Povodí Odry
Kutná Hora plánuje obnovu zeleně ve městě. Upravenější podobu by měl získat například park v ulici Ku Ptáku nebo okolí hřiště Sokolák. Radnice uvažuje také o tom, že nechá v parcích instalovat budky pro ptáky či netopýry. Získat by na to mohla dotaci, řekl ČTK starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).
 

Město chce podle něj požádat o dotace, které jdou přes Agenturu ochrany přírody a krajiny a jsou zaměřeny na ekologii a zvyšování biodiverzity. Rozvěšením ptačích budek by se mohl vyřešit problém se strakapoudy, kteří na sídlištích vyklovávají díry do polystyrenového zateplení panelových domů. Podle Starého je to tím, že ve městě nemají přirozená hnízdiště.

"V minulosti byly pokáceny všechny staré stromy, ve kterých mohli strakapoudi hnízdit. Pokud se pro ně udělají budky, tak věřím tomu, že se do nich část těchto strakapoudů přemístí a nebude obtěžovat lidi a ničit zateplené paneláky," uvedl starosta.

Ornitologové předpokládají, že strakapoudům polystyren při poklepu připomíná trouchnivý kmen stromu. Proto v něm zobáky vytvářejí otvory. Majitelům domů vznikají velké škody a zateplení neplní svoji funkci. Odborníci doporučují chránit stěny domů siluetami dravců, které se používají například na skleněných atriích či protihlukových stěnách.tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist