https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-jesenikach-zije-sest-druhu-sov.teprve-nedavno-se-do-zdejsich-lesu-rozsiril-pustik-belavy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý

24.4.2024 07:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pro Jeseníky nejvzácnějším druhem byl puštík bělavý, který se do zdejších lesů rozšířil teprve nedávno a v CHKO už založil malou populaci.
Pro Jeseníky nejvzácnějším druhem byl puštík bělavý, který se do zdejších lesů rozšířil teprve nedávno a v CHKO už založil malou populaci.
V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
 
„Víme, že v CHKO Jeseníky žije šest druhů sov, ale chybí nám podrobnější informace o jejich aktuální početnosti a rozšíření. Takto organizované sčítání sov jsme uspořádali poprvé a doufám, že se stane tradicí. Nejde pouze o mapování těchto pozoruhodných tvorů, ale také o setkání zájemců o přírodu, vzájemnou výměnu znalostí a zkušeností,“ říká Daniel Křenek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, jeden z organizátorů setkání.

Dobrovolníci sčítali ve večerních a nočních hodinách na 19 předem vytipovaných trasách o celkové délce 189 km. Sovy zaznamenávali podle hlasových projevů, které jsou poměrně dobře slyšitelné. Ke sčítání využili také moderní techniku v podobě sedmi diktafonů umístěných v lesích, kde je předpoklad výskytu sov. Jedna skupinka měla sčítání slov dokonce zpestřeno vytím vlků, které bylo slyšet na nevelkou vzdálenost. Jednalo se o oblast, kde je jejich výskyt evidován od loňského podzimu.

Diktafony jsou věšeny na stromy ve speciálním krytu.
Diktafony jsou věšeny na stromy ve speciálním krytu.
Foto | Daniel Křenek / AOPK ČR

„Podařilo se zaznamenat šest samců naší nejmenší sovy kulíška nejmenšího. V jednom případě naopak i naší největší - výra velkého. Pro Jeseníky nejvzácnějším druhem byl puštík bělavý, který se do zdejších lesů rozšířil teprve nedávno a v CHKO už založil malou populaci. Nejčastější byl podle očekávání puštík obecný, u něhož ornitologové zaznamenali celkem 26 teritorií. Jednou slyšeli dokonce tokající pár. Všechny potěšilo devět houkajících samců vzácné sovy sýce rousného. Kromě sov byli zjištěni dva jeřábci lesní a osm sluk lesních,“ upřesňuje Daniel Křenek.

„Za zmínku stojí, že nejmladšímu účastníkovi, který noční pochůzku bez problémů zvládl, samozřejmě v doprovodu dospělého, bylo 10 let. Zapojení takto mladých lidí nás těší, považujeme za důležité, aby získávali vztah k přírodě,“ dodává Miroslav Havira z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Výsledky sice ještě nejsou kompletní, musíme vyhodnotit nahrávky z diktafonů, ale i tak je možné akci označit za vydařenou,“ uzavírá Křenek.


reklama

 
foto - Šůlová Karolína
Karolína Šůlová
Autorka je tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

24.4.2024 06:15
Zřejmě tam mají zatím klid " na práci ", na rozdíl od jiných regionů ČR, že !
Odpovědět
Pe

Petr

24.4.2024 10:14 Reaguje na smějící se bestie
Spíš tam mají ještě trochu potravy, na rozdíl od jiných regionů, které už prošly zkulturněním, pardon, sterilizací a vyčištěním krajiny. Sovy jsou predátoři, takže jsou závislé na funkčním a kompletním potravním řetězci. Těžko budou žít v krajině, kde zůstaly jen malé lesíky bez starých stromů, žádný hmyz, žádní ptáci, žádní hraboši, jen vyprahlá pole, silnice, auta.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist