http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-koline-se-ode-dneska-mohou-projit-po-bose-stezce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Lidé v Kolíně se ode dneška mohou projít po bosé stezce

3.10.2016 12:44 | KOLÍN (ČTK)
Různé povrchy mají poskytovat chodidlům pestrou škálu hmatových a stimulačních vjemů a u dětí podporovat vývoj nožní klenby
Různé povrchy mají poskytovat chodidlům pestrou škálu hmatových a stimulačních vjemů a u dětí podporovat vývoj nožní klenby
Lidé v Kolíně se ode dneška mohou projít po takzvané bosé stezce. Chodník ve tvaru vlnovky, na němž se střídá 13 různých povrchů, vznikl za lávkou na Zálabí vedle cyklostezky a hřiště pro venkovní cvičení. Stezka dlouhá 40 metrů je podle spolku Bosá turistika, propagujícího chůzi naboso, určena pro setkávání lidí žijících aktivním životem, pro pobavení a hlavně procvičení dětských nohou.
 

Různé povrchy mají poskytovat chodidlům pestrou škálu hmatových a stimulačních vjemů a u dětí podporovat vývoj nožní klenby. "Jsou tu šišky, sláma, mulčovací kůra, štěrk, skelný písek nebo kameny," uvedla příklady povrchů vedoucí kolínské pobočky Bosé turistiky Veronika Žatečková.

V Kolíně se příznivci bosé turistiky dali dohromady na facebooku. "Založila jsem skupinu jen tak pro své kamarádky, za chvíli jsme měli 150 členů," řekla Žatečková ČTK. Ve městě podle ní žije řada alternativních matek vyznávajících jiný než komerční přístup k obouvání a časem se zrodil i nápad vybudovat bosou stezku, který získal podporu radnice.

Dětské noze podle lékařů neprospívá dlouhé chození po tvrdém povrchu, jako je dlažba měst či pevné podlahy v supermarketech. Naopak je dobré dětem v létě čas od času dopřát běhání naboso.

Bosé stezky podle webu bosaturistika.cz fungují třeba v Orlíku nad Vltavou, pražském Hloubětíně, Říčanech u Prahy, Starých Hamrech, Nových Hradech, Opavě nebo Prachaticích. Nedávno vznikl bosý chodník také v parku Maxe van der Stoela nedaleko pražských Hradčan.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist