https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/z-pokaceni-slavneho-stromu-u-hadrianova-valu-v-anglii-byli-obvineni-dva-muzi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži

1.5.2024 18:55 | LONDÝN (ČTK)
Dnes už pokácený "strom Robina Hooda" u Hadriánské zdi ve Velké Británii.
Dnes už pokácený "strom Robina Hooda" u Hadriánské zdi ve Velké Británii.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
 

Osmatřicetiletý Daniel Graham a jednatřicetiletýletý Adam Carruthers byli obviněni ze způsobení škody na stromu a poškození Hadriánova valu, který nechal v roce 122 před naším letopočtem zbudovat římský císař Hadrián na ochranu severozápadní hranice Římské říše. Obvinění, kteří byli loni v říjnu zatčeni a poté propuštěni na kauci, byli na 15. května předvoláni před smírčího soudce.

Javor umístěný mezi dvěma kopci se stal zvláště vyhledávaným poté, co se v roce 1991 objevil ve filmu Robin Hood: Král zbojníků s Kevinem Costnerem v hlavní roli. Vandalské pokácení stromu vyvolalo v britské veřejnosti pohoršení.

Organizace na ochranu památek National Trust uvedla, že se pokusí strom na stejném místě zachovat a nechá z pařezu vyrašit nové výhonky.

Strom v hrabství Northumberland byl natolik známý, že po něm byla dokonce pojmenovaná lokalita, kde stál. Říká se jí Sycamore Gap, tedy Javorová proláklina. Tento javor také v roce 2016 získal titul Anglický strom roku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

4.5.2024 07:51
Obyčejné vandalství.
Dneska už můžou vědět, jestli ten strom přežil nebo ne, jestli obrazil výhonky nebo uhynul.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist