https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/csop-zakaz-vstupu-do-lesa-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČSOP: Zákaz vstupu do lesa nebude!

2.5.2024
Račte vstoupit! Ilustrační snímek.
Račte vstoupit! Ilustrační snímek.
Český svaz ochránců přírody přivítal rozhodnutí ministra zemědělství Marka Výborného vypustit v chystané novele zákona o myslivosti změny týkající se schvalování mysliveckých obor a režimu v nich.
 
Na to, že přijetí těchto změn by de facto mělo za následky znepřístupnění krajiny a došlo by tak k omezení ústavního práva občanů na svobodu pohybu, upozornil Český svaz ochránců přírody již v polovině minulého roku.

Následně se zvedla vlna odporu vůči tomuto ustanovení nejen od ochránců přírody, ale i od turistů a dokonce i některých myslivců.

O podmínkách zpřístupnění obor tak budou rozhodovat i nadále nikoliv jejich vlastníci, jak původně chtělo Ministerstvo zemědělství, ale orgány státní správy.

Ustanovení ve stavebním zákoně, které významně zjednodušilo výstavbu oplocení obor tím, že je přeřadilo do kategorie drobných staveb (které nemusí úřady povolovat), bohužel zůstává.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

2.5.2024 17:37
No, co není, může být, že - snaha se objevuje !
Odpovědět
Ra

Radek

2.5.2024 21:22
Tak to posunuje vláda vlastnická práva dobrým směrem , už zbývá jen proškolit státní zaměstnance jak rychle mají žádajícího majitele z požadavkem omezení vstupu do jeho vlastní obory vyhodit .
Odpovědět
DA

DAG

3.5.2024 12:52
Tak děkujeme ČSOP a teď šup obhajovat tisíce kilometrů ohradníků proti vlkům.
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

18.5.2024 16:30 Reaguje na DAG
125cm a více ploty s elektrikou nevadí ale dřevěný plot u obory ano, to je zajímavá logika melounů.
Odpovědět
Ra

Radek

3.5.2024 14:22
Je vtipné jak leží ČSOP na srdci svoboda pohybu turistů a ještě vtipnější je jak jim neleží na srdci ochrana volně žijících živočichů . Protože po schválení novely zákona budou právě ti volně žijící živočichové vybiti , vlastníky nově vzniklých 250 hektarových honiteb . Jakoby do lesa patřili víc turisti než zvěř která je součástí přírody . Možná by se mohlo to seskupení lidí spíš jmenovat, Český spolek ochránců turistů , ČSOT .
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

3.5.2024 17:50 Reaguje na Radek
No, na naháňce bude více příležitosti. Buď na vás poběží prase, nebo turista
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.5.2024 18:27 Reaguje na Radek
Měl bych jed do prahy a tak se podívám jak je to s tím "ústavním právem občanů na svobodu pohybu" v případě těch Milovic.
Odpovědět
Ra

Radek

5.5.2024 20:22 Reaguje na Jarek Schindler
Co má společného omezení vstupu do obory v době kladení mláďat ,říje , hnízdění , lovu , ze svobodou pohybu ? Prostě to schválí úředník . Jako by to měl špatně organizovat samotný vlastník , naprosto stejný výsledek jako v návrhu , je to novela k ničemu , akorát to nadělá zlou krev na vesnicích a ničemu to nepomůže . Pár sedláků a hrabat bude mít svoji malou honitbu z které turisty časem stejně vyženou . To jen při schvalování potřebují užitečné idioty . Kde vlastně podle vás končí svoboda pohybu , u někoho na dvoře jen proto že ho má pěkný a nebo že mu přes něj teče potok , nebo snad jen proto že ho má na svém kopci odkud je vidět na krásné okolí . Ve městech jste si nasekali zákazy , tam žádná svoboda pohybu není ale jak se měšťan ocitne někde mimo jeho chráněný prostor , tak má najednou touhu po svobodě pohybu . O nějakých milovicích nic nevím , pokud je tam problém jistě nebude jednostranný a pro nic za nic , co ale vím moc dobře je bordel u nás , po turistech a dalších nudících se lidí kdo ví odkud . V Praze jsem byl , moc svobody pohybu jsme tam nenašel .
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.5.2024 11:40 Reaguje na Radek
??? Člověče proč mi to zde vykládáte? Navíc když o nějakých Milovicích nic nevíte. Někdy by bylo záhodno se spíš nevyjadřovat. No a v městech jsem také nic nenasekal.
Odpovědět
Ra

Radek

7.5.2024 11:18 Reaguje na Jarek Schindler
A co má proboha společného omezení vstupu do obor v novele zákona o MS se zákazem vstupu do lesa , svobodou pohybu , jste normální nebo z města ?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.5.2024 14:37 Reaguje na Radek
Já normální jsem. Tady asi na rozdíl od vás co mluví a neví o čem. Samozřejmě ten zákaz vstupu do lesa se týká těch obor.
Odpovědět
Ra

Radek

7.5.2024 15:21 Reaguje na Jarek Schindler
Za mě je to normální požadavek vlastníka ,chovatele , který musí dbát na zdravotní stav chované zvěře a nese za to plnou odpovědnost . Všude kolem je lesa z volností pohybu dostatek a mimochodem i v tom okolním lese by se měl omezovat pohyb lidí , v době kdy to zvěř , příroda potřebuje . Lidi si už konečně musí být vědomi toho že nejsou v přírodě sami a že nemůžou lozit všude kde je to zrovna napadne , přijali z pokorou všechna omezení ve městech a je už delší dobu na čase aby je přijmuli i mimo ně ! Jinak z místními není problém , aspoň u nás .
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.5.2024 21:12 Reaguje na Radek
Tak toto již zní podstatně lépe. Já osobně nevím proč má někdo problém s omezením vstupu do obor. Zvlášť když soukromé obory zabírají zcela směšnou část státu. Přesto to ČSOP a další prezentují jako poplašnou zprávu jak bude zakázán vstup do lesa. Hnus. No a tento názor zastávám dlouhodobě.
Odpovědět
Ra

Radek

8.5.2024 12:29 Reaguje na Jarek Schindler
ČSOT by měli hlavně tlačit v novele zákona o MS na chov zvěře ( tak aby byli silní jedinci a lovili se opravdu slabí ,nevhodní do chovu a vyzrálí , u spárkaté stačí odevzdávat spodní čelisti ) dobře prováděný lov černé věře , aby byla dodržená hyanarchie v tlupách , dospělé bachyně a kanci ,tak aby bylo chrutí jednou v roce . Když prosazují 250 ha honitbu , budování remízků a životního prostředí pro drobnou , správné přikrmování ( zákaz nedělních krmičů ) díky tak malé honební ploše budou mít vlastní honitby sedláci a hrabata , odpadá mnoho zbytečného domlouvání . Na místo toho řeší vstup do obor , lov lukem , 1% plochy škod , žádnou povinnost vlastníka dělat opatření proti škodám , nárokové povolenky pachtýřů na propachtované ploše , Jde těmto uskupením o ochranu přírody ? nebo jim jde o vlastníky 250ha a to jen o to aby jim dali ke všem benefitům co čerpají od společnosti z veřejných peněz ještě právo lovu a likvidaci myslivosti . Tomu rozumíte ? a myslíte si že v tak malé honitbě budou turisté vítáni ?
Odpovědět
DA

DAG

9.5.2024 07:34 Reaguje na Radek
Přesně jste to popsal. Zákon o myslivosti bude o dát možnost hrabatům a novým hrabatům (soukromí zemědělci) mít vlastní honitbu a o střílení zvěře bez systému.
Naopak zde nejsou žádné povinnosti ve zlepšování životních podmínek žvěře, péče o zvěř a zlepšování stavu krajiny.
Měli by to spíš pojmenovat lovecký zákon.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist