https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-babyboom-nekonci-narodil-se-orangutan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Babyboom nekončí, narodil se orangutan

6.5.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Další mládě! Letos jsem již potřetí oznámil narození lidoopa v Zoo Praha. Po dvou gorilách nížinných přišlo ve čtvrtek 2. května po poledni na svět mládě orangutana sumaterského! Jde přitom o vnouče slavného a geneticky cenného Kámy.
 
Průběh březosti matky mláděte, jedenáctileté orangutaní samice Diri, jsme celé měsíce sledovali s napětím a s určitou nejistotou. Její předchozí březost skončila potratem a ani tato se nám nejevila úplně bezproblémová. Ale všechno dobře dopadlo! I když se mládě narodilo ve velmi časném termínu – porod jsme očekávali v časovém rozpětí mezi 29. dubnem a 16. červnem –, kolegové mě vzápětí informovali, že je plně vyvinuté a pokouší se pít.

Diri své mládě porodila ve venkovním výběhu. Poprvé bylo na záběrech kamer k zahlédnutí minutu před 13. hodinou. Krátce poté se s ním však Diri přesunula do vnitřních prostor a posléze do vnitřní expozice Indonéské džungle. Tam už jsme na ni spolu s Jardou Šimkem a Oliverem Le Que čekali v naději, že pořídíme první záběry pokračovatele – či pokračovatelky – Kámova rodu. Jenže jsme měli smůlu. Diri nám mládě neukázala.

Odjel jsem, abych se věnoval jiným věcem, ale po nějakých dvaceti minutách mi přišla zpráva, že je mládě skvěle vidět. Vrátil jsem se bohužel příliš pozdě, Oliverovi se však povedlo udělat snímek, který jsme použili k první zprávě o narození orangutánka.

Celý zbytek odpoledne, kdy jsem měl různá jednání, mi přišla zpráva pokaždé, kdy bylo možné mládě zahlédnout. Doufal jsem, že Oliverovi nebo Jardovi se povede udělat jeho portrét. Když jsem však za nimi po půl šesté přijel, byli posmutnělí; žádnou lepší fotografii, než byla ta první Oliverova, se jim udělat nepodařilo.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha

Chvíli jsme u expozice čekali ve třech, ale Diri s mládětem ležela tak, že z něj nebyl vidět ani chloupek. Po nějaké době jsem zůstal sám a rozhodl se ještě pět minut počkat. Pak jsem čekání prodloužil o dalších pět minut a potom ještě pět. A nakonec jsem se přece jen dočkal! Nejprve jsem udělat snímek Diriny ruky držící ručičku mláděte a po chvíli i úplně první záběr jeho obličejíku. Oliver s Jardou ty dvě fotografie vyčekali za mne.

Nyní si tedy můžete Dirino mládě prohlédnout. Když jsem ho ve čtvrtek večer fotografoval, bylo ještě celé pomačkané, ale myslím, že i tak disponovalo velkou dávkou roztomilosti. A ta bude postupně ještě mnohem vyšší!


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist