https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zavest-turisty-do-mene-vytizenych-lokalit-v-ceske-prirode-je-cilem-aplikace-epu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zavést turisty do méně vytížených lokalit v české přírodě je cílem aplikace Epu

3.4.2024 01:34 | PRAHA (ČTK)
Z průzkumu státní agentury na podporu cestovního ruchu CzechTourism už dříve vyplynulo, že do méně známých destinací na dovolenou jezdí 25 procent Čechů.
Z průzkumu státní agentury na podporu cestovního ruchu CzechTourism už dříve vyplynulo, že do méně známých destinací na dovolenou jezdí 25 procent Čechů.
Foto | Kubaj / Flickr.com
Zavést turisty do méně navštěvovaných lokalit v české přírodě, a pomoci tak s overtourismem, si klade za cíl nová aplikace Epu, kterou představili vývojáři ze společnosti Gatyer a Algodos. Aplikace podle nich nebude turisty nabádat k tomu, aby do národních parků nebo chráněných krajinných oblastí nechodili, ale ukáže v nich jiná místa pro pěší a cyklistické výlety. Aplikace Epu je zdarma ke stažení z Google Play a App Store.
 

Aplikace, která vznikla ve spolupráci s národními parky a Agenturou ochrany přírody a krajiny, turisty také upozorní na vstup do chráněných území a poučí je o tom, jak se v nich správně chovat. Kromě toho přinese informace o uzavírkách a omezeních či aktuální návštěvnosti. Aplikace ji podle Miloše Doubka ze společnosti Algodos předpovídá z dat o počasí a historické zkušenosti, do budoucna by ale měla pracovat také s kamerami na parkovištích, uvedl.

Česká republika je podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) unikátní v tom, že nabízí širokou škálu biotopů od níže položených lužních lesů po arktické pásmo. "To vlastně v jiné zemi na tak malém území vidět nemůžete," řekl. "Přináší to ale i spoustu dalších jevů, jako je koncentrace lidí na určitá místa," doplnil. Méně navštěvované lokality v české přírodě jsou podle něj stejně hodnotné jako ty více vyhledávané.

Z průzkumu státní agentury na podporu cestovního ruchu CzechTourism už dříve vyplynulo, že do méně známých destinací na dovolenou jezdí 25 procent Čechů, dalších 33 procent to plánuje. Za udržitelné cestování, tedy například ekologičtější ubytování a dopravu či větší podporu lokálních podnikatelů, je podle průzkumu ochotno si připlatit 35 procent Čechů, a to v průměru o 12,5 procenta. Nejčastěji jsou to mladí lidé do 24 let.

Tipy na výlety do méně známých míst v Česku turistům nabízí také aplikace Úžasná místa od společnosti Mapotic. Podobné zaměření mají i další aplikace, například BezKempu, Na kole i pěšky nebo Placehunter.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

3.4.2024 09:20
Opravdu si nejsem jistý, zda by mělo být cílem lidi nahnat i do míst, kde je nyní klid. Už by si měl někdo uvědomit, že i ty zvířata potřebují někde najít kousek klidu.
Na druhou stranu si myslím, že na ty, na které tohle cílí primárně to stejně nezapůsobí - s čím by si jako udělali tu fotku?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.4.2024 10:29 Reaguje na Slovan
JO,
udělat z toho pomalu všude - lunapark, viz mnohá místa na Šumavě, v Krkonoších, že !
Odpovědět

František Černý

5.4.2024 17:28 Reaguje na Slovan
A vy tam chodíte ,že víte že je tam zveř a potřebuje klid?
Odpovědět

František Černý

5.4.2024 17:28 Reaguje na Slovan
A vy tam chodíte ,že víte že je tam zveř a potřebuje klid?
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

3.4.2024 15:22
mně tyto aplikace úplně pijí krev, doufám jen, že tito vývojáři nenavštíví můj mikroregion a nezačnou propagovat mezi obyčejný lid lačnící fotek. Každý rok zde po dobytcích sbíráme pytle bordelu. Díky nechci
Odpovědět
Ra

Radek

3.4.2024 16:37
Tak to by snad mohl někdo konečně zakázat . Moc míst kde je klid a pořádek už stejně není . Bordel po lidech ( spíš čuňatech ) se nestíhá uklízet . Nedodržují vůbec nic , to co pro ně platí ve městě a berou to jako normu , jak se objeví někde mimo , tak si myslí že je vše dovoleno . Obušku z pytle ven !
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

3.4.2024 18:01
Také tomu nerozumím. Do míst kde byl klid lákat veřejnost. Ty aplikace jsou akorát zhouba. Třeba nám to někdo z Agentury pro ochranu přírody vysvětlí.
Odpovědět
IB

Ivan Brezina

3.4.2024 20:29
Na úplně stejném principu funguje mapa a apka Trampske kempy CZ (www.trampskekempy.com). Stáhněte si ji a podívejte se do turisty méně navštěvovaných lokalit CHKO Kokořínsko.
Odpovědět
PS

Peter Sládek

6.4.2024 18:16 Reaguje na Ivan Brezina
Sorry, ale tým čo na tom linku propagujete by som sa nechválil. Aby to niekoho neinšpirovalo k výstavbe takýchto "kempov" niekde v roklinách Slovenského Raja.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.4.2024 16:35
Něco takového by se mělo více propagovat. Snad všude jsou pro turisty zajímavá místa. Nemusí to být nic světoborného, i taková alej mezi poli může být pro mnohého to pravé.
Odpovědět
PB

Petr Brok

5.4.2024 12:42
Turistika má největší vliv na změnu klimatu. Až za nás vše budou dělat roboti, tak bude z místa na místo zbytečně pendlovat 10 miliard lidí a i kdyby to pendlování bylo bezuhlíkové, tak to bude devastující. Na to ale vědci přijdou až za 12 let.
Odpovědět
IP

Iniciativa Proti-plotu, z.s.

8.4.2024 13:23
Je to vidět pěkně v Brdech, před 15lety do vojenského prostoru zavítali jen trempové nebo lide se vztahem k přírodě. Dnes novodobí "turisté" dojedou až na místo autem, udělají si selfíí, odhodí do mechu plechovku redbullu nebo piva a jedou na další místo.. Je to škoda. Zbytek pak zničí Vojenské lesy ČR, které doslova lesy plundrují v honbě za ziskem. Pak se člověk ani nediví, že v potocích neteče už ani voda.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist