Zavést turisty do méně vytížených lokalit v české přírodě je cílem aplikace Epu
Aplikace, která vznikla ve spolupráci s národními parky a Agenturou ochrany přírody a krajiny, turisty také upozorní na vstup do chráněných území a poučí je o tom, jak se v nich správně chovat. Kromě toho přinese informace o uzavírkách a omezeních či aktuální návštěvnosti. Aplikace ji podle Miloše Doubka ze společnosti Algodos předpovídá z dat o počasí a historické zkušenosti, do budoucna by ale měla pracovat také s kamerami na parkovištích, uvedl.
Česká republika je podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) unikátní v tom, že nabízí širokou škálu biotopů od níže položených lužních lesů po arktické pásmo. "To vlastně v jiné zemi na tak malém území vidět nemůžete," řekl. "Přináší to ale i spoustu dalších jevů, jako je koncentrace lidí na určitá místa," doplnil. Méně navštěvované lokality v české přírodě jsou podle něj stejně hodnotné jako ty více vyhledávané.
Z průzkumu státní agentury na podporu cestovního ruchu CzechTourism už dříve vyplynulo, že do méně známých destinací na dovolenou jezdí 25 procent Čechů, dalších 33 procent to plánuje. Za udržitelné cestování, tedy například ekologičtější ubytování a dopravu či větší podporu lokálních podnikatelů, je podle průzkumu ochotno si připlatit 35 procent Čechů, a to v průměru o 12,5 procenta. Nejčastěji jsou to mladí lidé do 24 let.
Tipy na výlety do méně známých míst v Česku turistům nabízí také aplikace Úžasná místa od společnosti Mapotic. Podobné zaměření mají i další aplikace, například BezKempu, Na kole i pěšky nebo Placehunter.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Slovan
3.4.2024 09:20Na druhou stranu si myslím, že na ty, na které tohle cílí primárně to stejně nezapůsobí - s čím by si jako udělali tu fotku?
smějící se bestie
3.4.2024 10:29 Reaguje na Slovanudělat z toho pomalu všude - lunapark, viz mnohá místa na Šumavě, v Krkonoších, že !