http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-obnova-vresove-studanky-muze-mit-znacny-vliv-na-prirodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

MŽP: Obnova Vřesové studánky může mít značný vliv na přírodu

29.9.2016 09:14 | JESENÍK (ČTK)
Poutní místo na Vřesové studánce má dlouholetou tradici spadající až do 17. století. Kostelík zde lidem sloužil až do května 1946, chátrající chata byla po neúspěšných pokusech o její rekonstrukci nakonec stržena o 42 let později. Dlouholetou tradici zde lidem nyní připomíná pouze mohyla s dvoumetrovým železným křížem a bronzovým reliéfem Panny Marie
Poutní místo na Vřesové studánce má dlouholetou tradici spadající až do 17. století. Kostelík zde lidem sloužil až do května 1946, chátrající chata byla po neúspěšných pokusech o její rekonstrukci nakonec stržena o 42 let později. Dlouholetou tradici zde lidem nyní připomíná pouze mohyla s dvoumetrovým železným křížem a bronzovým reliéfem Panny Marie
Příprava projektu na obnovu původní kaple a turistické chaty ve vyhledávané lokalitě na Vřesové studánce v Jeseníkách se protáhne. Ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že záměr může mít významný vliv na okolní přírodu, a bude proto posuzován podle zákona o EIA. S projektem nesouhlasí ochránci přírody, podle nichž by chystaná stavba narušila cennou přírodní lokalitu. Podle autorů obnovy poutního místa jsou jejich obavy liché.
 

Podle MŽP je nutné doplnit biologický průzkum v okolí Vřesové studánky, jehož součástí bude například vyhodnocení vlivu stavby. Mezi 11 stanovenými podmínkami je také hydrogeologické vyhodnocení stavby na bilanci podzemních vod, protože chata má být zásobována pitnou vodou. Jednou z podmínek je i návrh variantního řešení záměru včetně obnovy poutního místa v omezeném rozsahu.

Podle ochranářů by jedno z nejcennějších míst v Jeseníkách tři roky trvající stavba ohrozila. Poukazují na čerpání vody v oblasti, na produkci splaškových vod a odpadů či růst návštěvnosti. Odpůrci projektu argumentují také tím, že stavba další turistické chaty je v této části Jeseníků zbytečná, protože na nedalekém Červenohorském sedle fungují velké rekreační areály.

"Příroda pod masivem Červené hory by byla vážně ohrožena výstavbou a trvalým osídlením tohoto jedinečného místa, jehož okolí je navrhováno jako jedna z klidových zón pro lesní kury a velké šelmy. Sám jsem byl letos svědkem rozmnožování silně ohroženého druhu živočichů v těsné blízkosti přístupové cesty na Vřesovou studánku," řekl dnes ČTK předseda Českého svazu ochránců přírody Šumperk Marcel Minář, podle kterého by doprava mechanizací a materiálu na místo stavby znamenala likvidaci této populace.

Postavit kapli a chatu na Vřesové studánce plánují zástupci Spolku pro obnovu poutního místa Vřesová studánka, kteří tvrdí, že chtějí vrátit Jeseníkům část jejich duchovního a kulturního dědictví. Ve snaze je podpořilo prostřednictvím petice zhruba 6000 lidí.

Zástupci spolku, například Pavel Holubář, sochař Otmar Oliva, malíř Jan Jemelka či architekt Miroslav Vochta, argumenty ochránci přírody odmítají. Jejich projekt podporují i horští záchranáři. Člen spolku Pavel Horák ČTK řekl, že rozhodnutí MŽP posuzovat projekt podle zákona o EIA očekával, protože záměr se týká území v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. "Proces EIA celou záležitost výrazně zpomalí. Věřím ale, že závěr bude nakonec určitě kladný, protože míru dopadu projektu lze eliminovat," uvedl.

Poutní místo na Vřesové studánce má dlouholetou tradici spadající až do 17. století. Kostelík zde lidem sloužil až do května 1946, chátrající chata byla po neúspěšných pokusech o její rekonstrukci nakonec stržena o 42 let později. Dlouholetou tradici zde lidem nyní připomíná pouze mohyla s dvoumetrovým železným křížem a bronzovým reliéfem Panny Marie, kterou zde vztyčili v roce 1993 sochař Oliva s malířem Jemelkou.

Petr Běhal
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist