Na čistírny odpadních vod a vodovody půjde 3,7 miliardy korun
Částka je rozdělená na tři části. První výzva obsahující více než dvě miliardy korun je určená na kanalizace a čistírny odpadních vod. "Dostupnost kanalizace pro obyvatele a čištění odpadních vod jsou měřítkem vyspělosti společnosti a jejího vztahu k životnímu prostředí. U nás není na kanalizaci zakončenou čistírnou odpadních vod stále připojena téměř pětina obyvatel, i když se nám daří zejména díky prostředkům z EU počet nových a intenzifikovaných čistíren zvyšovat," uvedl Brabec.
Dalších 1,6 miliardy korun půjde na stavby a modernizace úpraven pitné vody a na vodovodní sítě. Dotace podle ministerstva životního prostředí pomůže obcím, aby měly pitnou vodu i v období sucha. Žádat mohou o podporu projektů nejméně za tři miliony korun.
Protože pro menší obce může být tato částka vysoká, upozornil ředitel SFŽP Petr Valdman na jinou možnost financování. "Zejména menším obcím nabízíme i paralelní dotační výzvu z Národního programu Životní prostředí, kde mohou získat dotaci od 100 tisíc korun do tří milionů na průzkum, budování a posílení zdrojů pitné vody," uvedl. Žádosti fond přijímá do konce října.
Zbývající peníze mají obcím pomoci v boji proti znečištění vodárenských nádrží, přírodních koupališť a jejich přítoků. Dotaci lze využít například na stavbu záchytných nádrží u kanalizací nebo na odstraňování fosforu.
Dotace z evropských fondů pokryjí nejvýš 85 procent nákladů. Pro doplnění financování nabízí státní fond obcím zvýhodněné půjčky. O peníze mohou obce žádat do 18. ledna 2018. Jsou to poslední peníze alokované na tyto účely v Operačním programu Životní prostředí pro roky 2014 - 2020. V minulosti šlo z tohoto programu na vodohospodářské projekty 9,7 miliardy korun.
reklama