Na jaře začne geologický průzkum Pošumaví kvůli úložišti
Starostové pošumavských vesnic Pačejov, Olšany, Chanovice, Kvášňovice, Velký Bor, Maňovice a města Horažďovice už od roku 2003 protestují proti průzkumu i zvažované stavbě, která má v podzemí zabrat plochu 307 hektarů a na povrchu 30 hektarů.
"První etapa geologických průzkumů zahrnuje jen povrchová a přípovrchová měření a odběry vzorků pomocí ručního nářadí. Nijak neovlivní běžný chod obcí ani životní prostředí. Získané informace poslouží k vyhodnocení vhodnosti vybraných lokalit a jejich zúžení pro další etapu průzkumu," řekla Ivana Škvorová ze SÚRAO.
Koncem ledna zaslaly obce z Pošumaví dopis poslancům. Žádají v něm, aby bylo trvalé ukládání radioaktivních odpadů pod zem vyjmuto z projednávané novely atomového zákona. V polovině ledna vrátily obce SÚRAO přes 10,5 milionu Kč, které v prosinci dostaly na letošek jako kompenzaci za průzkum; peníze označily za úplatek. Už v říjnu podaly žalobu na stát kvůli tomu, že povolil průzkum území.
"Pro občany pořádáme interaktivní expozici o geologicko-průzkumných pracích, které se letos na jaře v lokalitě rozběhnou," řekla Škvorová. SÚRAO v pátek představí hydrogeologický a geofyzikální průzkum. Lidé uvidí geologické nářadí a pomůcky, vzorky hornin ze všech uvažovaných lokalit, geologické mapy a 3D modely. SÚRAO zorganizovalo pro občany všech dotčených obcí svoz i odvoz mikrobusy.
Podle obcí jednají státní instituce s lidmi přehlíživě a direktivně. Chtějí, aby se o úložišti, kde má být odpad desetitisíce let, hovořilo s ostatními zeměmi EU tak, aby se našlo společné řešení na neosídleném území. "Pohybujeme se 15 let v kruhu. Nejsou plně definována kritéria technická a geologická, ale i sociální, etická, ekologická, společenská a lidská," řekl starosta Chanovic Petr Klásek. Umístění úložiště má být jasné do roku 2025, zprovoznění se plánuje v roce 2065.
reklama