Karel Zvářal: Skokan jako pravděpodobný predátor v ptačí polobudce
16.2.2025
Skokan v nepřirozené poloze na zádech. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Foto | Karel Zvářal
Při reinstalaci budek byl v jedné nich zastižen zimující skokan. V nepřirozené, tj. obranné poloze na zádech, aby vynikly „toxické“ žluté skvrny na břiše. Zadní nohy měl zvláštně zkroucené, jako by cvičil jógu. Jelikož jsem nikdy dříve nic podobného nezaregistroval, a tato budka měla i záhadný průběh hnízdění, je namístě popsat dosti kuriózního možného predátora.
Během namátkové kontroly testovaných polobudek v polovině května vyletěla z této budky samička lejska bělokrkého a ozývala se varovným voláním. Rychlým pohledem byla v kotlince z trávy patrná snůška tyrkysových vajec, od zjištění přesného počtu kvůli nerušení bylo upuštěno.
Buchtující/ryjící prasata žerou kromě žaludů, bukvic a žížal i hlodavce a zimující žáby. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Foto | Karel Zvářal
Při srpnové údržbě byla v této budce světlá, čistá výstelka ze stébel a listí s dobře zachovalou kotlinkou. U úspěšných hnízdění bývá sešlapaná do roviny, tmavá, se zbytky trusu od mláďat. To naznačovalo, že došlo k predaci, ovšem predátor zůstával tajemný.
Pokud by se kuna, jakožto největší plenitel budek, snažila vejce či holátka vytáhnout tlapkou, rozbila by stavbu hnízda. Sojka ani strakapoud se přes mřížku z hřebíků nedostanou, zbývali tedy hlodavci, tj. plch nebo myšice. Ale ti by také hnízdní výstelku rozházeli, resp. obrátili „vzhůru nohama“. Vrtalo mi to dlouho hlavou, nikdy dříve jsem se s něčím takovým nesetkal.
Mělké tůně ve vyjetých kolejích jsou oblíbeným trdlištěm kuněk. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Foto | Karel Zvářal
Až nález zimujícího skokana záhadu vysvětlil. Okolní listnatý les bývá celoročně přerýván prasaty, která sežerou vše poživatelné, včetně hlodavců a zimujících žab. Skokan se tedy zachoval nadmíru prozíravě, když si na přezimování vybral bezpečí polobudky necelé dva metry nad zemí. Přes mřížku z hřebíků se protáhne podobně jako lejsek a zůstává zřejmě v polobdělém stavu. Při manipulaci s budkou se zřejmě stihla otočit, neboť běžně asi na zádech nehibernuje.
Do budky šla pravděpodobně zimovat po úspěšné predaci mláďat, zřejmě holátek ve stáří několika málo dnů. Mohla by však spolykat i vejce, a asi ne najednou, ale obé v průběhu několika dnů. Tato kalorická bomba jí umožnila přežít léto dobře připravená už i na hibernaci.
Ropucha trávící horké letní dny v bezpečném úkrytu uvnitř pařezu. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Foto | Karel Zvářal
Uvedený příběh ukazuje, že cenným bonusem kontroly budek jsou poznatky, které v nepřístupných přírodních dutinách člověk zjistit nemůže. Tedy druh ptáka, začátek snůšky, počet vajec a mláďat, délku inkubace, jiné obyvatele dutin, hnízdní, zimní a jiná mortalitu apod. Instalaci budek proto nelze v žádném případě označit jako „nošení dříví do lesa“. Naopak, jedná se o efektivní, kreativní, naučnou, a tudíž velmi zajímavou volnočasovou aktivitu.
Komentář byl 19. února 2025 opraven. Nejednalo se o kuňku, ale o skokana.
reklama
Karel ZvářalAutor článku je ekologicky smýšlejícím ornitologem a zemědělcem.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (243)
Tak tohle je hodně zajímavé. To by stálo za to, doplnit třeba do wiki jako další možnou potravu. Nic podobného se nikde neuvádí a je to jen další důkaz toho,že praktická pozorování a zkušenosti jsou velice často nad kabinetní vzdělání.
Odpovědět

Děkuji za komentář, přiznám se, že jsem žádný nečekal - “toto je přece běžné a všem jasné”-) A co se týče té poslední věty, máte naprostou pravdu. Na to jsem také těžce doplatil, když jako prachobyčejný amatér jsem si dovolil zpochybnit kvalitu kroužků z tenkého plechu, kterýžto si puštík (sova lesná) dokáže svým silným zobákem odepnout. Nejenže mi neposlal domluvenou a připomínanou (2009!-) pevnější sérii (dle naší, tj. české normy), ale šíleně se rozlítil - prý mu nebudu vyhrožovat, a dokud On bude na stanici, já nikdy!!! kroužkovat nebudu... to určitě... - to už jsem předtím valil svoje, neb se naštval z jiného (kritizovaného) důvodu.
Ani jeden ze sedmi oslovených kroužkovatelů mi své nebyl ochoten půjčit, dokonce ovlivnil i slovenské kolegy: zprvu (V.S.) že hej, koľko chcem a akých… napíšu, čekám a nic… Urguju, a že “nie, pán C-ák by sa hněval”). Tak dodnes valím svoje (plechu je dost-), ale nemůžu ani publikovat - k čemu potom členství (u f-istů, že?), mj. i proto jsem na E-listu tak aktivní:-) Není to všechno o ničem jiném, než o třech základních (zejména českých) vlastnostech, viz Marta K. https://www.youtube.com/watch?v=8IzKWTcK1po#utm_content=organic&utm_term=modlitba%20pro%20martu&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
Odpovědět
To musel být výkon pro tu žábu se tam vyškrábat...
Jinak potvrzuji - prase nejhorší škodná v revíru.
Odpovědět
Např. rosnička šplhá tak skvěle, že mám problém ji na tenkých větvích, odkud jsem slyšel její drsné skřehotání, najít. Budky dávám s oblibou na modřín nebo bor, abych hřebík (v ostrém úhlu) mohl zatlouct jen do borky, a tudíž nezarůstá... Takže s tolika chyty se zvládne vydrápat i kulatá kuňka-) A co se týče biovysavačů, nemá cenu to komentovat, to je jak hrách na stěnu. A stěžovat si můžete na nádraží…
Odpovědět
Rosnička jasně, ta na to je uzpůsobena. Ale kuňka je přeci jenom spíš terestrická, a musela přes převis aby tam vlezla... Každopádně zajímavé
Odpovědět
Tady přesah přední stěny nedělám, naopak přečuhuje spodní deska (o 2,5cm pro lepší dosednutí července a rehkům, lejskům těsné otvory nevadí), na kterou se může ze střechy spustit. Nebo na ten přesah dna dosáhne i z kmene, když se trochu natáhne. Nicméně je to pro mě poučení, zejména ta dříve odmítaná pravděpodobnost výskytu mývala mě nahlodala a prototyp ještě dozná úprav. Nejen kvůli němu, ale i kuně, ta mě už mnohokrát vyškolila, že nikdy neříkej nikdy...
Odpovědět
Aha, tak to jo, nějak jsem měl pořád před očima žabího Adama Ondru překonávajícího převis kmen-dno budky napřímo :-)
Odpovědět
Jen dotaz. V té budce se nenašly zbytky vajec nebo kostičky holátek? Kdo je uklidil? Pokud v při čištění budky zjistím, že hnízdo je netknuté a čisté, znamená to, že ptáčata vylétla?
Odpovědět
Vejce i mláďata běžně polykají hadi, tak proč ne obojživelníci? Sýkorám opravené, tj vytuněné budky nevadí, zato strakapoud má důvod nadávat.
Odpovědět
Jinak (starými čištěné-odnos trusu) vyvedené hnízdo jde poznat podle šedobílého prachu z rostoucích pisků, je pod mechem a srstí, resp zašlapán do výstelky.
Odpovědět
Mám na zahradě zvláště agresivního strakapouda, který prokloval i hliníkové oplechování otvoru a když jsem ho zahnal a překoval dírku 0,5 železným plecham, lítal kolem a mohutně nadával. Do druhé budky se prokloval bokem, to jsem ho už nepřistihl. Tak jsem udělal budku z odřezků dubových, 3 cm tlustých prken, na jinou jsem dal koupený plechový otvor s kónickou mřížkou. Je to k něčemu?
Odpovědět
Je to tak. Strakapoud je těžká váha. Mně strakapoud během hodiny rozkloval na stromě přirozený vletový otvor a vytahal 4 sýkorčátka.
Odpovědět
Tak to čumím jako trubka. Nemluvě o tom, že jsem kuňku neviděl pomalu 30 let.
Odpovědět
No a neuvidíte ji ani na té přiložené fotce. Kuňka žlutobřichá má barvu břicha výrazně sírově žlutou s tmavými skvrnami a je asi jen 5 cm velká. No a na záda v případě ohrožení se také nepřevrací. To zase dělá kuňka obecná. No a na to aby aby predovala na ptáčatech je, řekl bych zase moc malá ale kdo ví.
Odpovědět
Zajisté víte, že intenzita zbarvení se v průběhu roku mění, viz např březňačka nebo kominíček (M) -po sezonně naprosto matní, nevýrazní. Netypické skvrny jsem přičítal variabilitě, usoudil jsem na k.ž. podle "výstražné" pózy a nehybnost hibernaci. Ano, velikost jsem odhadl špatně. A je zábavné sledovat, kolik komentů se objeví po normálním lidském omylu, a jak titíž "machři" zalezou, když se není v čem (negativisticky) povrtat. To vypovídá o mnohém...
Odpovědět
Sice nevím proč do toho zase motáte ptáky či jiné ale samozřejmě. Ptáci přepeřují a to nejen do svatebního šatu. Savci zase " přebarvují" do zimního či letního " šatu" ( srsti). Dokonce máme živočichy s fyziologickou barvoměnou ( chromatofory s pigmentem). Ano , dá se říci, že u většiny živočichů dochází a to hlavně v souvislosti se změnami ročních období k morfologické barvoměně. Akorát ta kuňka žlutobřichá bude mít tu spodinu těla vždy sírově žlutou s tmavými skvrnami.
Odpovědět
Teď jste ve svém živlu, co?-) Můžete Hnidopišit a trolit. Co na tom, že v diskusi se řeší jiné, podstanější otázky, stačí najít slabé místo a převzít štafetu po hysterce.
1) Žáby umí šplhat po stromech
2) Spolkne-li žába žížalu či slimáka, je možná kořist v podobě ptačího holátka reálná? Zatímco u Schindlerů ví každé malé dítě, jak vypadá kuňka v zimě, já se s ní dříve v reálu nesetkal, mj. i proto zmýlená v určení druhu. A mohu vyloučit, že by přes mřížku z hřebíků by nějaký predátor tu žábu dovnitř vložil (snad kromě mývala). Pro mě ale podstatná ta JARNÍ událost, a tam je nejpravděpodobnější predátor žába, což je v textu vysvětleno snad dostatečně. Pohádky blábolí Lučan, protože neví o průběhu vůbec nic.
Odpovědět
Vaše typická reakce. Kdo nesouhlasí se Zvářalem je troll. Takže já reaguji na to co čtu. Co kdybyste to jednou zkusil bez té vaší trollí omáčky a jiných invektív také. Navíc já nereagoval na vás ale odpovídal na text pane Ukropce. Příště si musím nejdřív přečíst všechny komentáře protože v momentě kdy jsem to psal jsem nebyl schopný určit jestli se jedná o skokana hnědého nebo skřehotavého. Ale o to nejde.
Tvrdí snad někdo, že neumí vyšplhat na strom? Otázka spíš je o tom proč by to dělala a co tam hledala.
Nejde o změny zabarvení v zimě. Jde o to samotné zabarvení kdy kuňka nebude mít nikdy takové to mramorování. No a pak ty záda coby ochraný postoj. Na to jste zapomněl. Prostě skvost vedle skvostu a kdo nesouhlasí a to i s naprostými pi.... je podle vás troll. Taky dobrý.
Jo a k tomu mývalovi. Kolem Moravy mezi Hodonínem a Olomoucí se vyskytuje v hojném počtu.
Odpovědět
U mě máte přezdívku Bradáč, po vzoru orlosupa, který přiletí k hostině, až zůstaly jen kosti a VŠE PODSTATNÉ i nepodstané bylo řečeno/napsáno. Takže dnes opět typická reakce Schindlera, kterému specielně a opakovaně se člověk musí věnovat. Jak u o něch na dvorečku, že. Vy jste se nikdy nespletl, protože kromě diskusních keců se na nic kloudného, samostatného nezhrabete.
Odpovědět
Tak ještě jednou. Já reagoval včera a to na na pana Ukropce. Vás jsem nezmínil a tak jste snad odpovídat nemusel. Určitě nebudu sedět a čekat až Zvářal něco vyplodí. Pokud ale Zvářal plodí to co plodí tak reaguji. Tedy až si to s dovolením přečtu. To co je a není podstatné, nebo spíš co za podstatné považuji nechte laskavě na mě. Poukázat na nesmysly někdy za podstatné považuji.Zajímavé, já se na nic nezhrabu a vy nejste schopen ani diskutovat o tom co sám nakousnete či na co v úzkých převedete řeč. No a když už jste začal s těmi " lichotkami" tak na vás sedí ten slavný Raphus cucullatus - blboun nejapný, tedy Dodo, Dodo. Měl zobák že by spolkl jezevčíka a přitom se živil ovocem. Jen přemýšlím jestli ta podoba s vámi je pouze čistě náhodná .
Odpovědět
Vaše ubohé blábolení pro mě neznamená vůbec nic, jste vlastně přerostlý Hurvínek, se kterým jste si tak rád dopisoval.
Odpovědět
Vaše ubohé blábolení pro mě neznamená vůbec nic, jste vlastně přerostlý Hurvínek, se kterým jste si tak rád dopisoval.
A nemá cenu pokračovat, tento týpek svůj stín nikdy nepřekročí.
Hlupáku, já se nikam netlačím, mě o o mé výsledky práce opakovaně žádají.
S ubožákem, co umí jen trolit, ale na pozitivní reakce se nezmůže, bych se neměl vůbec bavit.
Ona ta hranice tolerance je někdy velmi tenká a pohyblivá, takže rozlišit, kam kdo s kritikou míří, je otázkou intuice a ne/schopnosti oponentů podívat se na problematiku komplexně, tj nevytrhávat jednotlivosti z celku.
No comment....
Odpovědět
Ano, "Sešli se"... Toxický s Jedovatým. Nic vlastního nevyprodukují, ale do druhých se navážet (po vydatném gůglení), to je jejich parketa.
Tak, co?, už víte (od RL), že žáby umí po kmeni? A až mi dokážete, že hladový skokan se svou papulou nespolkne myšku, tak se ozvěte...
Odpovědět
A že na to mé blábolení kterým odpovídám na vaše nesmysly, nejste schopen racionálně odpovědět. Jinak víte houby s kým jsem si dopisoval. Za mlada jsem, když už tak běhal po Řáholci a dopisoval si s Cipískem. No a po stromech lezou i hadi přesto v korunách stromů lovit zmiji asi moc lidí nevidělo. Tedy snad kromě vás, co viděl vše.
Odpovědět
Myslím, že je to zbytečné...to nemá cenu...sám Zvářal je toxický člověk, stačí se podívat na ty jeho sprosté nadávky místo argumentů - a ty jeho odpovědi a reakce jsou často tak nesmyslné, že se hold člověk někdy neudrží a něco mu napíše - ale je to chyba, s takovým egoistou, který si myslím, že jedině ta jeho pravda je ta správná a který není ochotný přijmout pravdivé agrumenty od skutečných vědců, nemá cenu vůbec diskutovat. Ale zajímalo by mě jak by se choval, kdyby nebyl na Ekolistu, ale na nějaké veřejné debatě. No nic - je to zhrzený člověk, který se nudržel mezi skutečnými odborníky a tak skončil na okraji společnosti v této "internetové žumpě". Ale jsem rád, že nejdem jediný kdo ho prokoukl - díky ))).
Odpovědět
Vy dva jste tu suverénně největší prudiči, kvůli podobným "charakterům" jsem odešel z ČSO. Samozřejmě, že citaci na toto téma jste obloukem vyhnul, neb tam je kámen úrazu. Když mě někdo donutí vyrábět vlastní kroužky, ovlivní naše i slovenské kolegy, tak je mi jich líto a nijak mi ta "partička" nechybí. Sami jste největší egoisti a manipulátoři neschopní přijmout jiný názor (na kvalitu kroužků, nepř.). Šlápnutí na kuří oko se trestá exkomunikací na věčné časy a nikdy jinak. Jsem rád za Ekolist a za to, že mohu bez cenzury (mluví o ní i J.D.V.) psát. A to, jak mě popisujete, papouškujete Cepákovsko-Vermouzův konstrukt, jak mě setrvale očerňovat.
Odpovědět
Cenzura není to stejné co oponentura a názor není to stejné co vědecký argument...ale to vy očividně rozlišit nedokážete a mícháte to dohromady jako když pejsek s kočičkou vařili dort ))).
Odpovědět
Nikoliv,cenzura jak vyšitá (Zákaz publikování, obstrukce i jinde -nevydávání článku ani po roce a půl -v půlročníku!). Když mi neposlal kroužky, připojili další sankce (..."článek vzít nemůžu, protože nesmím"). Prostě totální bojkot, včetně naočkování SK kolegů. Jak mě tu muzejník nazývá Všeználkem -nikdy jsem si na něho nehrál. Všechno neznám, ale mám na disku nahráno dosti na to, aby pro profíky to bylo novum. Stávají se horší věci, Z-i neodpustíme ani chlup!-)
Odpovědět
A za slova (demagogie, pohádky) se u mě <rl> naprosto ztrapnil. Chyby dělám, ale na palici nejsem a nelžu.
mělo jít sem
Odpovědět
Ono možné je sice vše, ale já o kuňce jako predátorovi vajec a ptáčat pochybuji. Navíc k zimování je pro žáby suché prostředí nevhodné. Škoda,
že jste ji nevzal domů k probuzení, aby jste zjistil, zda není ochrnutá. Pokud něco víte o "živých konzervách", tak ty jsou dílem tchořů, kteří
si dělají na zimu zásoby žab, kterým prokousnou šikovně páteř tak, že
žijí, ale nemohou mu utéci. Osobně jsem to před 50 roky viděl, když
v zimě buldozer odstranil pařez obrovského stromu a pod ním byl brloh
tchoře se 40 žábami. Venku mrzlo až praštělo(-20) a já je zabalil do
vaťáku a odnesl domů do sklepa. Tam přečkaly zimu, ale ne a ne se hýbat.
Kamarád revírník mi pak vysvětlil, že už se ani nikdy hýbat nebudou,
protože ochrnuly zásluhou tchoře. Pro tu kuňku to beru jako podzimní
úkryt a nebo zdroj cizopasného hmyzu v budce, kde ji zastihlo prudké
ochlazení a už ji nemohla kvůli ztuhlosti opustit. Ono od hnízdění a
od vámi předpokládané konzumace vajec, či mláďat je pro žábu bez
jiné potravy a hlavně vody do zimy velmi dlouhá doba. Že by budku
opouštěla a zase se do ní vracela je sice možné, ale záleží na její
kondici a dostupnosti uvedené budky. Moje ropucha DOMÁCÍ u mne na
zahradě trávila po vyzimování na jaře asi dva měsíce v krtčí noře.
V létě se přemístila do hromady kamení za větším chladem a na podzim
zřejmě do nového dřevnatého kompostu s umělými dutinami z drenážních
trubek. Prostě putovala, ale všude pobyla nějakou dobu kvůli jiným
podmínkám v různých ročních obdobích. Osobně si myslím, že k zimování
si vybrala budku špatně, protože v suchu budky a vysušována mrazem
asi zimu nepřežije. Žáby úspěšně zimují v co nejméně mrazivém místě
a hlavně s vlhkostí chránící jejich kůži před vysušením. Takže budiž,
ale mám pochybnosti, zda jste se nezmýlil ve své teorii. Jinak žáby
v přírodě zimují často velmi hluboko, kde je černá většinou nenajde.
Ta v zimě nevyrývá ani tak myši, ale hlavně hmyzí larvy, kterými jsou
některé louky promořeny a pařezy s larvami je černá schopna vyvrátit
a trouchnivé dřevo rozkousat při vybírání těch larev. Při tom rytí
v lese a jinde navíc narazí na sojkami ukryté žaludy a veverkami
ukryté lískové a vlašské ořechy. Najdou i nějaké zemní houby, včetně
zdejší druhů lanýžů. Nechci prozrazovat přesnou lokalitu, ale v tak
rozrytém okraji dubového lesa na Hodonínsku, jsem našel svého prvého
a asi posledního zdejšího lanýže. Mimochodem mne chutí nezaujal, ale
vůní ano.
Odpovědět
Žáby přežijí i zamrzlé v ledu, o tom jste ještě neslyšel? Hadi zimují pospolu v suchém prostředí, žába hlavně potřebuje utéct z pálivého slunce. Foto je prosince, což je zimní měsíc. Ta ropucha též zvládne ze suchého dutého pařezu vylézt.
Odpovědět
Já bych řekl, že toto není vůbec kuňka, ale skokan :-)
Odpovědět
Ano ta první fotka vypadá na skokana hnědého
Odpovědět
:-) Děkuji mnohokrát, ale i zmýlená by mi nevadila, na podstatě sdělení to nic nemění (žába požírá ptačí vejce/ mláďata). Při samotné kontrole a jednom blýsknutí mi odešel mobilek (zhasla baterie) a nebyl jsem si jistý, jak snímek dopadl. Proto jsem šel na místo druhý den (ze zvědavosti i ve snaze udělat "lepší" foto) a žába byla stále(???) na zádech, jen kousek (1-2cm) vedle. Do ruky jsem nebral, nijak blíže nestudoval, jen vím, že kuňky ukazují své "toxické" břicho. Skokanů jsem v životě viděl stovky, možná tisíce (na zemi), ale žádný se netočil na záda. Kuňky též vidím jen v kalužích, do ruky je neberu. Mnohem podstatnější je to druhé foto, zde za "podvod" mě nikdo neobvinil (sám krompáčem). A tento jev mě trápí mnohem více, než která žába to vlastně byla.
https://www.youtube.com/watch?v=nmbOCMTOQFI
Odpovědět
Ovšem hypotéza predace mláďat žábou a následné přezimování mě připadá nepravděpodobná, spíše hypotéza budka jako zásobní jímka od schoře či kuny.
Odpovědět

Kuna je sběratelka, v sovnících jsem nacházel všechno možné: kosti i lebky zvířat, plechovky od olejovek, kůži ze slaniny a dokonce tam je schopná vytáhnout i živého! ježka, o jehož seschlou mrtvolku jsem se popíchal při snaze udusat naježenou slámu. Tchoř u nás prakticky vymizel, podlehl predačnímu tlaku kuny, lišky a výra.
Je prakticky nemožné, aby do testovacích, mřížkou z hřebíků zabezpečených budek a dozadu posunutou přední stěnou kuna dokázala vložit nepoškozenou, dosti velkou žábu. Ano, zdála se mi na kuňku velká, na horní hranici uváděných mír.
To už je pravděpodobnější, že žába byla čerstvě mrtvá a vylezla do budky umřít. Nebo tuto akci provedl mýval, ten však u nás naštěstí není - nebo možná je, ale nevím o tom. Ten má packy chápavé a dosti dlouhé na to, aby dozadu dosáhl.
Z uvedeného videa je patrné, že žáby sežerou i dospělého ptáka, tj. v peří. Umí lozit po stromech, viz. rosnička. Takže potud mám svědomí čisté, napsal jsem to dle získaných poznatků. Počkám do jara a uvidím, zda žába vylezla, nebo bude seschlá... Jak jsem uvedl, je to pro mě záhada.
Odpovědět
Sousedka mě překvapila vyprávěním, jak jim na domě strakapoud plenil hnízda jiřiček.
Odpovědět
Plení je i poštolka, a to tak, že vytahuje mláďata ve frontě z otvoru. Strakapoud je schopen otvor snadno rozšířit a naklepaná holátka nosí mladým. Zejména, zahnízdí-li ve městě, kde měl v zimě dostatek příkrmu. Avšak hmyzu je málo, mravenci počínajíc, ani třešně - dnes jen jalové kultivary. Mně lítají z okolí na krmítko (velký i prostřední), kde berou vločky i slunečnici. O to míň se potom věnují predaci.
Odpovědět
Zase pěkný blábol...strakapoud létá na krmítko a méně se věnuje predaci. Lidová ekologie v praxi
Odpovědět
:-)) To samé dělají sýkory, když je nedostatek hmyzu. Berou vločky a slunečnici (vyzobou jádro) a nosí je odrostlým mláďatům. Když dáte orlům mršinu, také jí dají před predací/lovem. Že to měšťáček neví, mě nepřekvapuje.
Odpovědět
Jo, loni jsem měl dost slunečnice a tak jsem krmil ještě v dubnu. Sýkorky byly vděčné.
Odpovědět
U mě lítají nejvíc na konci léta (7.-9., houseny nejsou, mšice končí). Yak začnou lidé plnit krmítka, tak se ta početná banda (50+) rozptýlí. Městskké prostředí s okrasnými dřevinami a zhoblovanými trávníky je zelená poušť, těmi žvásty o ekologii se ptáci nenakrmí.
Odpovědět
Nejedná se o kuňku, ale o skokana hnědého :)
Odpovědět
Až se bude město nutně z klimatických důvodů zpřírodňovat, budeme také psát o neobvyklých stanovištích živočichů, jistě plazů, v případě jezírek a močálovišť jistě i obojživelníků.
Betonová a asfaltová poušť není přijatelná pro obyvatele ani pro okolní klima z důvodu tepelných ostrovů.
Odpovědět
Hm...tak tenhle článek je úplně zbytečný. Jediné co je na něm pravdivé je, že v budce byla nalezena žába. Zbytek jsou buď nepravdy (druhová determinace žáby - autor si spletl kuňku se skokanem) nebo ničím nepodložené spekulace (nic nenaznačuje, že by ta žába ta vejce nebo mláďata sežrala). Tento článek je typickým příkladem, proč je Ekolist nedůvěryhodný (když opublikuje s prominutím každou **ačku). Rozhodně nedoporučuji dávat na Wiki jako zajímavost ze života kuňky ))).
Odpovědět
Bláboly od (rádoby vědecké) nuly reprezentující fašizoidní spolek mě nemůžou rozhodit. V diskusi je přiloženo video, kde žába je schopná ulovit dospělého ptáka, s vejci a mláďaty by tedy neměla sebemenší problém (asi jako s větší žížalou či slimákem). Když ropucha vyleze z vyhnilého pařezu, neměly by jiné žáby mít problém zdolat cestu po hrubé kůře.
V nadpise je slovíčko "pravděpodobný", tudíž nikoliv jistý, autor je si vědom své omylnosti, narozdíl od jiných "veličin". Jelikož diskuse u vyhlášení ptáka roku zůstala bez odezvy, bylo mi tímto dáno za pravdu. A rozumím těm vzteklým reakcím, žlučí se v tom spolku nešetří. Ano, i takový bývá někdy život, bohužel-/
Odpovědět
Jasně...mě zase stačí reakce Radka Lučana..ta vypovídá o všem.
Odpovědět
To mě nijak nepřekvapuje, tradice a zažité rituály se musí dodržovat. Naštěstí jsou na světě i jiní lidé, kteří poctivý přístup k ochraně a výzkumu přírody ocení jinak než sborovou ignorací, příp zaujatými útoky.
Odpovědět
Jestli si panáčci mysleli, že z někoho udělají černou ovci, nakálí na něho, a on bude "držet hubu a krok", tak to mě měli špatně přečteného.
Odpovědět
Včetně, nijak se od iniciátorů nelišíte.
Odpovědět
Vědomě šíříte lež, chápete to? Dokážete vůbec pochopit jak špatné jméno vědě jako takové děláte??? Představte si, že to použije nějaký student do seminární práce jako zajímavost ze života žab -"Kuňka jako pravděpodobný predátor ptáků v budkách". No, pokud někdo takový bude, tak snad bude schopný rozlišit kvalitní zdroje informací od pseudoinformací, kam ten Váš text bezesporu patří.
Odpovědět
S ubožákem, co umí jen trolit, ale na pozitivní reakce se nezmůže, bych se neměl vůbec bavit. Žádná lež to není, jádro sdělení je pravdivé: žáby DOVEDDOU lozit po stromech a seŽEROU kořist velikosti ptačího holátka. Chybné určení jsme si vysvětlili v diskusi, a že to budete neustále omílat, neb nic jiného nemáte, se dá očekávat. Moje poslední odpověď.
Odpovědět
Nadpis hovoří jasně...to neokecáte.
Odpovědět
Autora Ptáka roku také nikdo neokecá.
Odpovědět
Raději nepiště tištěné články, kde nelze v diskuzi okecávat chyby v textu. A měl byste víc trénovat psaní, naučit se psát články na první dobrou, abyste nemusel v diskuzi pod článkem složitě vysvětlovat, že jste ten příspěvek vlastně vůbec tak nemyslel, že jste vlastně myslel všechno úplně jinak. Tomu říkám kvalita..))))))).
Odpovědět
Poslyšte, jde to mimo mě, ale zeptám se vás jako v tomto oboru laik- a co VÁS opravňuje vynášet takto příkré soudy, pane? Víte naprosto bezpečně, že je to nesmysl? Ano? Vy jste přesně jeden z těch-vědců?- kteří se přes svoji ješitnost nemůžou přenést, ale jen tím dokazujete svoji ubohost. A pokud ne- předložte tedy nezvratný důkaz o tom, že teorie p. Zvářala je blbost a pokud ne, tak mlčte!
Odpovědět
Děkuji moc, to je tradiční troll, který umí jen Pomlouvat a špinit. Uznávám, druh byl určen chybně, povrchně, ale ostatní je reálné. Když si student článek přečte celý a poshání informace odjinud, tak se pojídání snadné kořisti v podobě ptáčat žábami potvrdí.
Odpovědět
Tak to tomu studentovi nezávidím - aby ještě chudák musel kontrolovat, jestli jsou v článku blbosti.....
Odpovědět
1. žába v budce byl skokan ne kuňka - nezvratný důkaz... a zbytek už samozřejmě nemá smysl řešit....
2. Zvářal musí předložit nezvratný důkaz, že došlo k predaci (on s tím nesmyslem přišel) - žádný nepředložil!
3. Reakce skutečného vědce - Radka Lučana
Peregrine člověče - dyť je to totální blbost!!! To je stejné jako byste chtěl po někom nezvrtaný důkaz, že je Země placatá!!! A váš názor na ubohost je mi ukradený, protože to Zvářal napsal JE PROSTĚ NESMYSL!!! Pán Bůh chraň aby si tuhle znalost osvojili nějaké děti ((((((.
Odpovědět
No jistě, anonymní UBOŽÁK varuje před Zvářalem. Na to čekal, až se dočkal. Slovo PRAVDĚPODOBNÝ vědomě ignoruje. Aspoň vidíte, pane Peregine, v jakém "kolektivu" mě přestalo bavit se pohybovat.
Odpovědět
Tak já vám něco pane su povím- jestli skokan nebo kuňka je úplně jedno, a p. Zvářal to uznal. Dále- jsem celoživotní provozní agronom a kdybych vám měl jmenovat, jaké blbosti jsou schopni vyplodit "renomovaní" vědci v mém oboru- to byste se divil! Takže mě reakce vědce na první dobrou vždy nechává v klidu. Dále- vy jste napadl p. Zvářala s tím, že je to nesmysl, je tedy na vás, abyste ten, podle vás nesmysl, vyvrátil!
A tou poslední větou , a ještě PROSTĚ NESMYSL tučně napsáno, jste se v podstatě znemožnil, protože tímto jen dokazujete svoji chabou argumentační dovednost.
Odpovědět
Aha, podle vás, když ten článek je očividná blbost (slovo "pravděpodobné" totiž nedokazuje vůbec nic a Zvářalova schopnost psát o zvířatech která neumí ani poznat a pak o nich vytváří zcela nepodložené konstrukce a domněnky), tak to není důkaz - hmm...tak Bůh nás ochraňuj od takových "renomovaných" agronomů....
Odpovědět
Aha, pán je v úzkých. Tak kdepak máte ty argumenty? Žádné nejsou, že? Takže se vzmůžete pouze na plácání dokola o očividné blbosti, místo abyste tu blbost elegantně vyvrátil? Tak se snažte, jestli máte čím a o mě nemějte starost, já na rozdíl od vás vím, co obnáší praxe a provoz a živím se tím docela dobře celý život.
Odpovědět
On tleská Lučanovi, který potvrdil mou verzi, že 1) žáby umí lozit po stromech. Na videu je 2) s.volský (zřejmě), jak chytí a sežere dospělého pěvce (konopka?). Takže holátka jsou kořist na úrovni dešťovky - stojím si za tím, že 3) predátorem je žába spíše než cokoliv jiné. Ale těmto lidem stačí klopýtnutí "soupeře", aby se na něho vrhli a zničili.
Odpovědět
A nemá cenu pokračovat, tento týpek svůj stín nikdy nepřekročí.
Odpovědět
No já nevím - ale skokan volský je trochu jiná liga než kuňka nebo skokan hnědý...víte Zvářale - vy odmítáte recenzenty vaših příspěvků - tak si hold musíte zvykat na trolly - ono je v přírodě normální, že existuje nějaká zpětná vazba.
Odpovědět
Když někdo mě urguje o přeložení článku, o který je VELKÝ ZÁJEM, tak po prvotním váhání a nedůvěře tak učiním. Vyjadřují se k RECENZOVANÉMU článku (v naší redakci), a nutí mě do úprav, které sami neumí popsat. Jako v té ruské pohádce: Jdi tam - nevím kam. Dones to - nevím co. Hlavní je ho psychicky zdeptat, to je to, oč tu běží.
Odpovědět
To chcete opravdu srovnávat max 15 g. kuňku, max 30 g. skokana s 500 g. skokanem volským? Podle toho co sežere ten gigant u kterého navíc konzumace malých obratlovců (ještěrek, malých hadů, savců a ptáků byla popsána, určovat co sežere ten náš podstatně štíhlejší skokan hnědý. Ono stačí porovnat rozměr hlavy a velikost ustního otvoru. Opravdu je skokan hnědý schopen spolknout pomalu 2cm velké vejce? ( 18,1x13,3mm) No a ještě jedna maličkost. Ta žaba je v té budce od toho června?
Odpovědět
Budku jsem čistil od (pěkného) hnízda v srpnu, reinstalovaná jinam (kvůli domnělé/jisté predaci) byla v prosinci, žábu jsem v ní nechal, vůbec jsem na ni nesahal. A ano, když se podíváte na sochu lva (na vládě?), který má tlamu v šíři skokana, tak ten (s. na fotu) je schopen ta vejce, příp. malá holátka spolykat.
Ta žába níže je +- stejně velká, 2cm cvrčky polyká jako nic. V dokumentech velkou žížalu spráší během pár vteřin.
https://www.youtube.com/watch?v=zigxdKZMcGg&pp=ygUVcmFuYSB0ZW1wb3JhcmlhIGZvb2Qg
Odpovědět
A když už jste takový chytrák z provozu (podle toho to zemědělství taky dneska vypadá), tak mi ukažte, kde je v tom článku důkaz, že ta "kuňka" sežrala ta vejce a mláďata - já si to tam rád zkontroluju. To, že Mr. Zvářal vložil jako "důkaz" video nějakého exotického žabáka, je asi takový důkaz jako kdybych já tvrdil, že naše ještěrky žerou králíky a dal tam jako důkaz varana jak žere králíka - taky ještěrka, ne?
Odpovědět
Hlupáku! - důkaz, že to tak není je na straně oponentury. Dejte v suchém létě hladové žábě 1-2 denní holátka, zda si je vezme, nebo bude dál čekat na žížaly...
Odpovědět
Oponent vám ten článek vyhodí - protože, VY jste ho nepřesvědčil! VY chcete tvrdit, že věci jsou takové jak píšete..Takže VY musíte okolí přesvědčit (hlavně vědeckou komunitu, pokud se mezi ně tlačíte) , ne oni VÁS!!!! Vy opravdu NEJSTE VĚDEC A NEUMÍTE VĚDU!!!!!
Odpovědět
Hlupáku, já se nikam netlačím, mě o o mé výsledky práce opakovaně žádají.
Odpovědět
To by mě zajímalo, kdo má zájem o takový výsledky jako je "kuňka".
Odpovědět
Máte mě "přečteného", tak pátrejte. Není na světě jen SU, jsou i jiní, nepředpojatí.
Odpovědět
Já jsem agronom ze staré školy, kdy se ještě učily prověřené věci a hlavně tam učili lidé, kteří si tou praxí prošli, víme?
Odpovědět
Děkuji, že se diskuse účastníte, aspoň vidíte, co je to za povahy. Když hadi můžou myšky a kuřátka, proč nemůže žába s obrovskou tlamou ptačí holátko? Na pokus (jako důkaz) se nezmůže, ale ječet a kopat kolem sebe, na to je mistr.
Odpovědět
Vy jste přesně jeden z těch-vědců?- kteří se přes svoji ješitnost nemůžou přenést ......
A je to vůbec vědec? Nepodepsal se a není skromný.
Odpovědět
Pánové, tyto věci je třeba přijímat s klidem, pohybujeme se v rizikovém prostředí anonymity sociálních sítí. Mně stačí několik málo odvážných upřímných, normálních, kteří převáží tu mlčící většinu a štěkající trolly. V podstatě to jsou jednotlivci, kteří se jakoby vyjadřují za celek. A jestli to má být pravda, tak to raději sólo do lesa, než mezi takové u-žáky.
Odpovědět
A za slova (demagogie, pohádky) se u mě <rl> naprosto ztrapnil. Chyby dělám, ale na palici nejsem a nelžu.
Odpovědět
Milý Karle, na fotce je skokan hnědý a to bez jakékoliv debaty.. A celá ta story je samozřejmě nesmysl. Vyfocený skokan hnědý je větší,než hnízdní kotlinka lejska a kdyby byl v budce v době hnízdění, ptáci by se tam fakt hnízdit nepokoušeli. A mimochodem to není zrejmě úplně neobvyklé, našel jsem při výzkumu netopýrů v dutinách od šplhavců skokana i v dutině 4m vysoko nad zemí na Třeboňsku. Subadultní ropuchu obecnou pak při nočním sběru brouků u Voděradských bučin v dutině asi 1.5 m vysoko. Při nočním svícení na noční hmyz loni v červenci na Slanisku u Nesytu jsem pozoroval, jak mladá (3 cm) ropucha zelená vylezla po kolmém plátnu do výšky 1.5 m nad zem, kdyby bylo vyšší, lezla by výš. Takže ano, i jiné žáby, než rosnička, dokážou vylézt na strom, ale spojovat tenhle nález rovnou s predací hnízda, je demagogie. A neschopnost ani určit nejběžnější lesní žáby ve vašem působišti (jsem ze stejné oblasti;-) přinejmenším trošilinku zpochybňuje vaše práce o potravě puštíka, který skokany hnědé běžně loví;-). Přenechal bych, být vámi, vyprávění pohádek vypravěčům pohádek. To, že jste našel v zimě v budce žábu a půl roku předtím tam viděl lejska, rozhodně ani nenaznačuje, že ta žába toho lejska sežrala. Kdyby se takto dělala věda, letadla by nelétala.
Odpovědět
Své možné pochybení jsem komentoval výše, mně bohatě stačí potvrzení lezeckých schpností žab. DĚKUJI za to!!!-) U potravy puštíka mám kolonku Žáby - na tenký led určování druhů se nepouštím, není to pro mě podstatné. Ani u myšic, neb u mladých, s neukončenou osifikací, bych snadno udělal chybu. Takže tolik k mým výzkumům. Znám své možnosti a dělám to, na co stačím - a není toho málo!
Odpovědět
A máte to nějak popletené, podobně jako celý "obraz" o mně. Nikde nepíšu, že v budce byla žába a po ní lejsci. Ta budka byla fungl nová, lejsci ji přijali - byla vidět vejce (nepočítáno). Samozřejmě, že žáby poznám, tady jsem kus do ruky nebral, dal jsem na první dojem. Takže s demagogií jste se vytasil sám, neb nic zásadního na mě nemáte.
Odpovědět
Za tím, že hnízdo bylo predováno nejpravděpodobněji žábou, si pevně stojím, a můžete se prsit sebevíc. Za své pochybení se omlouvám, ale nestydím, neb "mejlej se i ministři", jak pravil Josef Š. Kdyby bylo vše v cajku, nerozjela by se nám tu tak plodná diskuse. A věda nejsou jen doku záběry, ale dedukce z nepřímých důkazů.
Správný vědec by zajásal - sláva, máme téma na diplomky! - Zdalipak skokan sežere ptačí holátko? Ale to ne - je třeba hysterčit, co ten Zvářal způsobil za katastrofu... A hele, Radku, víte, že letadla nejen lítaj, ale nekdy i padají? Lidskou chybou, u prvotřídně vyškoleného personálu! Tam je to tragedie, zde bouře ve sklenici, jako už mnohokrát. Ještě jednou díky za údaje o žábách stromolezcích!-)
Odpovědět
Pěkná diskuze. Co takhle: Žába sama je obětí predace ptákem. Ulovil ji v tůni, která je na fotce, na budce odpočíval, buď si žábu odložil nebo mu vyklouzla a povedlo se jí uniknout do budky. Tam chcípla. Pochopitelnou záměnu za kuňku způsobilo velké bříško. Není to ale typické bříško kuňky, nýbrž vliv rozkladu.
Odpovědět
Jarko O: Nebo k té písni "žába puk vyhrála, ve vodě se rozhřála" mohl Karel napsat druhou sloku o mezidruhovém křížení:
"žába z lejska zhijla, v budce sebou švihla.
Hodila tam záda, má to takhle ráda"
Refrén "Špinavá špinavá záda, nekouří nepije ale má to ráda..." :-)
Odpovědět
No, záda jsem nekontroloval, coš byla hyba. S ničím jsem nehýbal až do příjezdu policie. Vrah zatím zjištěn nebyl, na patolku jsem ji nedával. Coš mi SU určitě vytkne, neb to je nevědecký přístup.
Odpovědět
Špatně sis vyložil tu erotickou pózu :-) Prostě někdo radši vdolky...
Odpovědět
Že by?-) No ano, chlapi vzpomínají kočka, kost, kobra, kus, žába... místo toho, aby mi nabubřel, jsem měl hlavu v kumštoch. Asi se na tu práci nehodím...
Odpovědět
Táta p. Sláadka psal knížky o zvířatech, a p. Sládek spisovatelský a určitě i jiné talenty ;) zdědil.
Odpovědět
To já takové štěstí neměl, ale hodná máma zajistila přísun dětské literatury a pak už se to nějak nabalovalo samo, 20-30 knížek za léto nebyl problém. Takže se omlouvám všem, že ač bez talentu, mám tu drzost psát o přírodě a současném dění.
Odpovědět
Jakto, dyť je legrace. Dobrodružství o žabákovi, který chodil pojídat ptačí vajíčka, je skoro jako Nohavica:... štika žere mouchy .. a kapr meruňky...
Odpovědět
Dyť jo, manželství je hra, jak pravil klasik (Miroslav P.), a život je jedna velká (_!_). Mně stačí, že při tom zdupání za pochybení mě fakticky podpořil (žáby umí šplhat). A pokud si dotyční myslí, že věda je jen to, co je na kameře, tak bych ani nemohl napsat, že žáby jsou mj. kanibalové. Nějaké ptačí holátko je trochu jiná žížala. Ale aspoň vidíte, že jak prudce reagují na chybu, ale když je obsah správný, zalezou jak krasy a nedokáží lidsky komunikovat. S takovými...
Odpovědět
:))) žába v erotické poloze jako, ne jogínka? Ta písnička je 1*, já básnit neumím, ale znám aktuální od Pavla Dobeše Souhvězdí žab.
Odpovědět
Žába je součástí milostné poesie od nepaměti, žabák se v pohádkách coby freudovský symbol mění v prince, atd. Dokonce žabí skřehotání inhibuje závažný životní krok: "Obojživelníci venku budou dělat kuňky kuňky,
věcně pohovořím potom s Tebou o případném založení rodinné buňky..." (I. Mládek)
Odpovědět
Jen jestli si nevymýšlíte. Manžel žádné kuňky kuňky na mě nedělal. Freuda nesnáším, Mládek je borec. :)
Odpovědět
To buďte rýda:-)- protože ta píseň pokračuje:
"Letní kabát já ti sundám
krevní tlak mi prudce stoupá,
i když jak se tak dívám po očku,
příroda byla k tobě poměrně skoupá"
https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/mladek-ivan/pojd-v-moji-realitu-909830
Všechny mládkovy písně jesme uměl zpaméti a kamarád zahrát na kytaře, byli jsme duo. S vlastní tvorbou dokonce kamarád vystupoval na Portě v Plzni (a má píseň vyhrála ASUT)...
Odpovědět
Bezva. Napíšete, jak se kamarád jmenoval? Já na tyhle podobné fesťáky jezdila.
Odpovědět
To bohužel nesmím. Ale pokud jste jedzila na Bítov nebo Lipnici tak jsme se možná někdy i potkali :-) Byli jsme mezi prvními absolventy tábornické školy...
Odpovědět
To byl špatný pokus Pelnáři...
Btw to tam znám. PL střelnice Rafanda, záveřečné soustředení VK VUT.
Odpovědět
To my jezdili na Jince, a vzpomínám, jak nám npr. Ž-ý (*o*o*) chtěl vojnu osolit a nutil opakovaně přeskakovat široký (3m) potok. A byl nepříčetný, když jsem to bral v klidu bez rozběhu a jen pomalu brodil tam a zpátky (v listopadu pohoda). Po návratu na útvar dostal pojeb, že ohrozil bojeschopnost posádky neplánovaným výcvikem (pár vojáčků si pomarodilo a nešli do služby). Z toho plyne poučení, jak u Haliny P: Když tě chce blb nasrat, vysměj se mu.
Odpovědět
Brdy byly světlým bodem mé vojenské dráhy. Rekreační tábor na lesním palouku u Rafadny, borůvky mléčná dráha a park tmavé oblohy nad hlavou, ještěrky, hakly a maketa albatrosu.
V zimě finské domky na Valdeku, tajemný hrad, půl metru sněhu a SS 20.
Odpovědět
Omlouvám se za dotaz. Ze Slováků se mi líbil Pavol Hammel, na Zelená pošta třeba písnička Z datelin, je poetická. Jezdila jsem na Zahradu, asi později než Vy. Nedávno jsem si jeden fesťák zopákla, 90letý Mládek se svou bandou band tam byl borec nakonec a měl největší úspěch.
Odpovědět
PS:smíte prozradit název Vaší písničky?
Odpovědět
Název si nepamatuji, text jsem vyblil na pivní tácek na přáni interpreta, který toužil po opušťáku. Text byl myšlen jako totální parodie po vzoru Kefalína, ale soudruzi si to nevšimli.
"Když dívka večer usíná,
znavena po dlouhém dni,
na svého chlapce vzpomíná,
co streží její sny..."
Koukám interpret tehdy jen RNDr. je dnes i prof. ČSAV ve funkci :-), dokonce vedoucí redaktor vědeckého časopisu, ten by Karlovi za jeho žábu zvedl mandle...
Odpovědět
Jj, poznávačka je u zoologů základ, zato tech znalosti a kreativita minimální. Na h. šel příběh, jak zkoušející vyhodil studenta od zápočtu (poznávačka podle noh), a jak byl borec ve dveřích, ptá se ho na jméno: Hoch pohotově vyhrnul nohavice - To byste měl poznat!
Odpovědět
Vy nevíte, co jsou výblitky, zřejmě jste 30 let hibernoval, jinak byste jim nemohl uniknout, Váš text nebyl výblitek, bo je hezký, na výblitky nejste kvalifikován, abych zakončila stylově, jste na ně žabař.
PS: Byla by čočka, ale nejsme ve vědeckém časopise:)
Odpovědět
Od ASUT-u až ke Krausovi, show jako show. :-)
https://youtu.be/91OSanjPzaI
Odpovědět
:-).Pusťte si film Včera, v originále Yesterday(2019).
Odpovědět
Hammelove a Mládkove LP som mal komplet... Opus á 44 Kčs, a Panton tuším 33 Kčs. Hammelove piesne sa hrali ťažko, krkolomné akordy, ako vravel ten kamarát, to nie ako vaše české trampské odrhovačky :-)
Pustite si ich prvú LP Zvonky zvoňte.
Odpovědět
Není píseň jako píseň, některé jsou těžší, ale jak byste začal u táb.., pardon plynového vařiče, hrát Hammela místo Duní kláda korytem, byl byste ihned vyloučen. A však ty akordy se ale nemusí hrát všechny, stačí tak 4, půltóny se ve sboru ztratí.
Zapátrám na internetu po tom albu, děkuji.
Odpovědět
Pták (ani jiný pedátor) žábu neupustil, neb střecha je snímatelná kvůli focení. Mohl ji tam jedině vložit přes "hustou" mřížku, což je nepravděpodobné. Ten rozklad je možný, to se ukáže za pár týdnů. Pro mě je podstatné to neúspěšné hnízdění, kdy nešlo určit predátora. Žábu jsem našel v budce poprvé, jinde ji (asi rosničku) mají častěji (F.K., Crex, M.Amazonie, např.).
Odpovědět
Víte, v těchto diskusích se ukáže, hů is hů. Vidíte, jak banální příběh dokáže vybičovat emoce do zuřivé žabo-myší války. Aspoň na chvíli můžem zapomenout na tu v Kyjevské Rusi.
Odpovědět
Souhlasím a díky za článek, je fajn přemýšlet o techto věcech.
Odpovědět
To je fakt. Nikdy by mě nenapadlo, kolik emocí vypudí jedna žába. Jó, kdyby byla dvounohá, tak bych se nedivil.
Odpovědět
1* Ve vědě se tyto rozdíly stírají.
Odpovědět
Na fotce je skokan a je dost nepravděpodobné, aby se sám dostal do budky 2 m nad zemí. Takže pravděpodobně ho do budky něco doneslo, nějaký predátor. Jakékoli jiné spekulace jsou zbytečné. Mj. žádní naši obojživelníci nežerou vejce, žerou v podstatě jen pohybující se kořist.
Odpovědět
Dobrý den! Výše je popsáno, v jakých výškách byl skokan nalezen. Oboživelníci mají i čich, a jestli jste viděl v akci vejcožrouta, ten žere nepohyblivá vejce. Ikonický rytíř se řídí převážně čichem, tak proč ne žába? Stále je co nového objevovat, je málo takových blbů, co jen negůglí, ale chodí po přírodě.
Odpovědět
Ano, napsal jsem to špatně. Žádní naši obojživelníci nežerou ptačí vejce (čolci např. žabí vajíčka žerou). Skokan hnědý není dobrý ve šplhání, stejně tak ani kuňka. Obojživelníci dokáží vylézt nahoru do různých míst, ale je skoro vyloučeno, aby dospělý skokan hnědý či ropucha vylezli takto nahoru po přímém stromě a pak ještě zalezli do budky.
Odpovědět

Děkuji za Vaše vstupy, mě to také překvapilo a moc jsem tomu nevěřil. Toto je z příspěvku včera v 17,24 od RL..."A mimochodem to není zrejmě úplně neobvyklé, našel jsem při výzkumu netopýrů v dutinách od šplhavců skokana i v dutině 4m vysoko nad zemí na Třeboňsku. Subadultní ropuchu obecnou pak při nočním sběru brouků u Voděradských bučin v dutině asi 1.5 m vysoko. Při nočním svícení na noční hmyz loni v červenci na Slanisku u Nesytu jsem pozoroval, jak mladá (3 cm) ropucha zelená vylezla po kolmém plátnu do výšky 1.5 m nad zem, kdyby bylo vyšší, lezla by výš. Takže ano, i jiné žáby, než rosnička, dokážou vylézt na strom...".
Kuna by tu žábu musela donést v mordě, tak jak to dělá s ježky, slepicemi aj. menší kořistí. Žádný jiný predátor by to nedokázal, kromě mývala, ten však v těch místech "oficiálně" není (od hospodáře MS.
Že něco nevíme, neznamená, že je to nemožné. V budkách mívám i plchy a myšice, ti vyjedou i po hladkém buku či habru, jako když střelí. Nepopisuji budku, ale polobudku s přístupným předním velkým vstupem opatřeným prolízačkou z hřebíků. Ta polobudka má komplikované otevírání, je prakticky nemožné, aby ji otevřel někdo jiný kromě mě. Je to pro mě záhada, ale ta diskuse mě někam posunula a lezecký výkon skokana po hrubé kůře nepodceňuji.
Jiná otázka je, zda žába může spolknout ptačí holátka velikosti větší žížaly či slimáka. To je výzva pro případné chovatele, jestli nabídnou žábě malou myšku a ona ji spolkne, nebo tuto kořist odmítne. Netvrdím, že to tak je, ale popsaný sled událostí, včetně záhadné predace, nasvědčuje nejvíce žábě, zde tedy skokanovi h.
Odpovědět
Můžete mi prosím poslat fotku toho stromu s tou inkriminovanou budkou? Že žáby dokáží někam vylézt je jedna věc, ale druhá je také to, proč by tam lezly kvůli zimování. Za potravou, možná, aby něčemu unikly, ano, aby odněkud unikly, ano,...
Odpovědět
Foto tohoto stromu nemám, budka je stejně již na jiném. Právě kvůli té možné predaci jsem ji posunul o kousek dál. Ta asi 3,5cm široká prolízačka na spodní straně fota je hned vedle kmene, takže pro žábu asi těch 3-3,5cm, aby se dotkla té dna polobudky. Někdy příště sem dám fotek více, s budkařením mám další plány.
Odpovědět
Škoda... No každopádně na rovný strom kam dáte budku 2 m vysoko prostě dospělý skokan hnědý nevyleze, tomu věřte. Nemá důvod tam lézt a nemá na to schopnosti. Kuňka totéž, ropucha podobně. Naše žáby nežerou ptačí vajíčka v budkách ani na volném hnízdě. Naše druhy žab také obvykle nežerou ani ptačí mláďata na hnízdě - rozhodě ne v budkách, nejsou to lovci co by šly za potravo do budek. Další debata je zbytečná. Kuňkám byste se měl omluvit. Tyto mírumilovné žabky si nezaslouží takové pomlouvání. Jako by nestačilo jak moc rychle z krajiny mizí kvůli lidem!
Odpovědět
Děkuji za názor, s takovou formou diskuse nemám problém, jde přece všem o posun ve vědění. Svůj omyl s určením jsem zde komentoval několikrát, je to chyba, kterou bych od sebe nečekal, překvapila mě snad ještě více, než (údajná?) predace v budce. Leč stalo se, je to pro mě poučení.
A jestli by se měl někdo kuňkám omluvit za mizení z krajiny, tak je to v první řadě ten, kdo má pod palcem management černé, protože zejména ta, se svým neukojitelným apetitem, způsobila úbytek mnoha lesních i polních druhů. A je příznačné, že tento fakt, stejně jako přiložená fota se nekomentují (s jednou výjimkou JG).
Mně postačily poznatky RL, které beru jako relevantní od zkušeného zoologa, a názory polo/laické veřejnosti beru s rezervou.
Odpovědět
A s tou omluvou kuňkám jste mne pobavil. Já pro ně dělám, co je v mých silách, tj navádím povolané (viz 2.foto), ať konají. Ale je to jak do duba (Je to marný, je to marný, je to marný!). Už ani řádku!
Mně stokrát víc vadí dekandence společnosti, do které jsem vlezl, a tisíckrát víc, že mě studovaní odborníci měli za simulanta, když jsem dělal opakovaná kolečka vyšetření kvůli borelioze. Od nich omluvu také nečekám, osobně bych na tuto profesi neměl žaludek, a to zejména kvůli chybným Dg. Vedle toho je nějaká kuňka/skokan jen humorná historka.
Odpovědět
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-kreativni-budkarina-aneb-pokus-o-univerzalni-bezpecnou-polobudku
Koukněte na tento článek, tam je těch zamřížovaných polobudek více. Dno budky je přístupné dosednutí menších ptáků, ale i uchycení žáby, kuna ani sojka se tam neudrží. Predace (hlavně kunou) v klasických budkách je také, dosáhnout nuly je prakticky nemožné.
Odpovědět
Vemte si, že sova loví žáby v noci po sluchu (pohyb v listí). Ta žába, kromě čichu, též možná využívá sluch, neb pohyb žížaly je zaznamenatelný (např kos to ovládá - dupni a čekej). A jelikož je tma, ten čich a hmat hrají větší roli, než si možná připustíme.
Odpovědět
Tento článek a diskuze k němu (ani je moc nečtu) plně dokresluje charekter diskuzí na ekolistu: žabomyší války o ničem. Určitě je dobré zpřesnění, oprava, ale jen jako malá poznámky ne sáhodlouhé debaty.
Stejné je to u Green Dealu: že CO2 je rozhodující, nerozhodneme zde v diskuzi, rozhodují o tom důkazy vědy. Nezbývá než je přijmout, dokud se všeobecně s nezvratitelnými důkazy nezmění. P. Pavel hlásá bezzásah, který není možný. P. Vinkler všeobecnou stepní oblast (i když to pak dementuje ale alespoň tak), u JE je možná regulace jako u plynu atd atd.
Já stojím za p. Zvářalem, přináší dobré články, podobně jako Vinkler, zajímavý postřeh je i u Pavla, nikdo není neomylný, důležité že se člověk poučí.
Každému pisateli článku, který něčemu rozumí, i když jeho názor není neomylný, bychom měli poděkovat. Já tímto děkuju. Zrovna tak ale i za příspěvěk v diskuzi!
Odpovědět
Děkuji za komentář, mě jde právě o tu diskusi, neboť sám si dělám na věc názor. Mně kritika nevadí, život mě naučil nebrat se příliš vážně, omyly k výzkumu patří. Naštěstí kromě těch ž-m křiklounů je tu rozumná část čtenářů, kteří se chovají slušně a kultivovaně. já na hulváty reaguji adekvátně, trvale urážet a zpochybňovat se nenechám.
Odpovědět
já mám názor že hlupák a hulvát uráží především sám sebe svým primitivizmem.
Tím ale vůbec nechci říct, že každá kritika, i když není třeba zcela správná, je hlupáctví, pro mě je to jen jiný názor. Jde pouze o formu.
Odpovědět
Ona ta hranice tolerance je někdy velmi tenká a pohyblivá, takže rozlišit, kam kdo s kritikou míří, je otázkou intuice a ne/schopnosti oponentů podívat se na problematiku komplexně, tj nevytrhávat jednotlivosti z celku.
Odpovědět
Jsou lidé kteří nesnášejí, aby jiní měli odlišný názor. A když nevědí kam kudy, začnou spílat do komunistů a bolševiků. Znám to i z jiných diskuzí - na politická, ale i náboženská témata. Oni ti oponenti se od těch komunistů ani tak moc neliší. Všichni mají svoji pravdu nejpravdovatější a pak pochopitelně, kdo ji nechce přijmout, je úhlavní nepřítel, kterého je nutno zničit, rozcupovat, zadupat do země.
Odpovědět
Přesně jste to vystihl, v této toxické polévce se pohybuji posledních pár desetiletí. Vyrobit nepřítele/ černou ovci a pohrávat si s ním jako kosatky s tuleněm... Jenže zapomněli, že Kdo jinému jámu kopá,...
Odpovědět
U toho minulého článku, kde jsem popisoval úhyn většiny housenek a opuštění snůšek, zejména modřinkami, tak ani necekli. Neb jeden z lídrů Cosa Nostry před lety napsal článek, kde popisoval, jak sýkory při GO nebudou mít čím krmit, neb housenky zmizí ještě před krmením mláďat... Tady SU zalezl a bylo rázem po hrdinství.
Věda se dělá v praxi, teoretiků jsou spousty.
Odpovědět
SU se vám nebude vyjadřovat ke všemu, "veliký praktiku" - článek mě nezaujal, tak proč bych se k němu měl vyjadřovat. Nejsem Vy abych chytrolínoval u každého příspěvku na Ekolistu.
Odpovědět
Zejména díky mým mnohým reakcím na vás článek spadl mezi nejčtenější. Obsah nezaujal nikoho (fotky možná více), to jen píplmtr se zbláznil a zapomněl počítat.
Odpovědět
To se teda nemáte čím chlubit, když vaše články jsou populární jen kvůli výblitkům v diskuzi. Vy jste vlastně takový Agáta Hanychová v plnoštíhlé formě, co...
Odpovědět
Spíš to vypadá na velký Zvářalův egotrip. Divím se, že Machaček je v této diskuzi v ústraní...
Odpovědět
No jistěéé, další chudáček- bezegáček. Zatímco někteří u svých článků mlčí jako zajatý partyzán, mně komunikativnost prospívá pleti.-)
Odpovědět
No jistěéé, další chudáček- bezegáček.
...opravdu si o sobě myslíte, že se při diskuzích chováte slušně????
Odpovědět
S čím kdo přichází, tím také odpovídám. Co tam máte dalšího?
Odpovědět
S čím kdo přichází, tím také odpovídám. Co tam máte dalšího?
Odpovědět
Někde jsem četl, že paraziti jsou pro hostitele prospěšní. Moc tomu nevěřím, ale jestli jsou ty výblitky poživatelné, nebudu do chuti čtenářů raději vrtat.
Odpovědět

Dobrý den,
diskuze zde opravdu zhoustla a váhal jsem zda do ní vůbec zasahovat. Jelikož se obojživelníkům v odborné rovině věnuji, nakonec jsem byl donucen se do Ekolistu zaregistrovat.
1. K pochopení celé debaty a problematiky příspěvku doporučuji přečíst jediný komentář pana doktora Radka Lučana.
2. Odborně věcné jsou i reakce kolegy magistra Jaromíra Maštery, kterého lze právem považovat za kapacitu praktické ochrany obojživelníků u nás. Rozhodně to není žádný polo/laik.
3. Obecně platí, že z našich druhů obojživelníků dokáže dobře šplhat pouze rosnička zelená. Dokážou to však i jiné druhy např. ropuchy a čolci, ale pouze za určitých podmínek. Menší jedinci dokážou využít vlhkosti prostředí (mokra), přilnou tak povrchem těla k hladkému povrchu a dokážou se postupně posouvat vzhůru i po zcela kolmé ploše. Přesně jak popisuje doktor Lučan u ropuchy. Větší hmotnější jedinci a dospělci však už gravitaci překonat nedokážou. Navíc skokani ke šplhu nebo přilnutí k povrchu ani nemají potřebně uzpůsobenou motoriku pohybu. Při šplhání by dříve nebo později hodili "salto vzad". Obojživelníky v přirozených dutinách lze vysvětlit různě, buď je dutina propojena dutým středem stromu až k zemi, takže do ní obojživelníci vystoupají, nebo je strom mírně nakloňen a po oprvadu drsné borce typu dvousetletého dubu s notnou dávkou štěstí někteří jedinci (opět spíše ropuch a čolků) převýšení možná zdolají, spíš ale ne. Výskyt obojživelníků v dutinách 4 m vysoko na fasádách nebo v budkách lze vysvětlit snad jen tak, že se sem dostali jako něčí kořist a nikoliv predátor. I skokan v budce má další možné vysvětlení. Budka v průběhu podzimu mohla spadnout na zem, skokan se do ní mohl schovat a nějaký dobrák následně budku opět pověsil. Nevím nakolik je budka přístupná, ale klidně je možné, že si z budky udělala spižírnu veverka (v pravém rohu by se možná mohla protáhnout). Během letošní teplejší zimy už nakrátko obojživelníci aktivovali, mohla jej tedy ulovit a uschovat na později.
K samotné predaci se myslím dost vyjádřili ostatní. Závěrem bych apeloval na autora, aby podobné články nejdříve prodiskutoval s dalšími odborníky, nadhodil jim to jako možnou zajímavost k diskuzi a rozhodně veřejně neprezentoval jako hotové tvrzení, ačkoli sám nedokáže rozlišit kuňku od skokana. Takto zvolenou formou zveřejněním článku na této platformě to nepovažuji za úplně štastný postup.
Odpovědět
Dobrý den, děkuji za příspěvek. Myslím, že k nešťastné záměně druhů jsem se vyjádřil dostatečně, i k tomu, že s něčím takovým jsem se setkal poprvé. Budka byla stále na místě, na zem nespadla, a ano, strom (modřín) je mírně nakloněn, dole více, výse se vyrovnává.
K samotné predaci jste se odvolal na jiné, takže se to neví?, pokus nikdo nedělal?, nekrmí chovance zkušebně větší kořistí?
Jelikož to zde nikdo dosud nepopsal, neví, stojím si za svým pozorováním. Žábu jsem do ruky nebral (chyba!), nechal jsem ji v klidu hibernovat. Je také možné, že do budky přišla uhynout a byla čerstvě mrtvá. To vše je možné. Budkařině se věnuji celý život, takže dovedu určit pravděpobného predátora, tady to ukazuje na výše popsanou žábu. Je zajímavé, jak poměrně banální záležitost dokáže rozvířit odborné kruhy.
Odpovědět
P.S. K popisu té žabí lokomoce: Mám polokrotkou andulku (pátá v pořadí, a jaře bude asi vyměněna), a ta dovede skákat jako klokan, když je veselý (M) a předvádí se. Žádná andulka dříve toto nedělalala.
Domnívám se, že skokan je schopen i jiného pohybu, než pouze skákání, v úzkém prostoru stromu-dutině (viz DL) i jinde je schopen se posouvat krokem/šplháním.
Odpovědět
Aha, tak vy si stojíte za svým pozorováním? A jaké to bylo pozorování? V květnu jste zjistil v budce vajíčka. V srpnu jste budku čistil a zjistil "možnou" predaci. V prosinci jste objevil v budce "žábu". Co je na tom za pozorování? Vy jste snad pozoroval tu vlastní predaci? Ne, vy jste v průběhu půl roku na základě tří na sobě navzájem nezavislých faktu vykonstruoval vlastní doměnku a tu nyní vydáváte za pozorování či dokonce odborný fakt. Takže jediné za čím můžete stát jsou pouze ta tři výše zmíněná fakta. Všechno ostatní je váš ničím nepodložený konstrukt. Já bych to nazval blafem Dodo.
Odpovědět
Jste tak průsvitný jako málokdo.-) Opakuji: dokažte, že žába na fotu (skokan h.), nespolkne holátko, resp. malou myšku, jakou se krmí hadí. V nadpisu je slovíčko "pravděpodobný". Tzn., že já nic netvrdím, jen se DOMNÍVÁM, resp. vyslovuji HYPOTÉZU, kde sled událostí tomu nasvědčuje. Mýval u nás dle hosp. MS není, kuna ani nic jiného tam žábu nevložila, to je teoreticky i prakticky nemožné, a kunu mám zmáknutou, to mi můžete věřit! Přetěte si ještě jednou vstup RL, v jaké výšce našel skokana. Dostal za to výbornou***, já dostávám nakládačku, jako bych si to ssál z prstů... Ale užívám si to, to je takové mentální fitko.-)
Odpovědět
Ne - vy to dokažte, že spolkla holátko - vy to tady prezentuje a vydáváte za váš "objev".
Odpovědět
:-) Pánové, jste úsměvní. Důkaz "nemožného" je na straně obžaloby. K žížale velké jak tužka (15-20g?) jste se nevyjádřili, to holátko je desetina z toho. Ale chápu, budete tak dlouho útočit, až se mi bude chtít jít na kutě. Pak tu smolte svoje moudra až do rána:-)
Odpovědět
-) Zvářale, jste úsměvný. Důkaz "nemožného" je na straně Vaší. Vy jste s tou "hypotézou" vylezl, vy si ji musíte obhájit (je opravdu vidět, že jste nikdy žádnou vědu nedělal). Já nic obhajovat nemusím, za mě je ten váš "objev" blbost a tím já končím.
Odpovědět
To je škoda, já myslel, že nakonec dospějeme ke koncensu, že hlad je sviňa.
Odpovědět
Že už se na tyto osoby nevykváknete. Příští sezónu v tom kousku lesa zjistíte víc podrobností o žábách i ptácích.
Mě taky napadlo, jesli žábu mohl do budky vhodit člověk, ale zavrhla jsem ten nápad.
Odpovědět
Člověk mě vůbec nenapadl, dal jsem ji doslova debilně ("tak schválně"-skoro do smrčiny- na červenku), a ono to vyšlo. Ale úplně s jiným, nečekaným výsledkem. Jinak díky za vstup, ty negativní vibrace je třeba neutralizovat:-)
Odpovědět
Aspoň vidíte, že vypadnout z té bubliny "poměřování vědeckých pindíků" člověku nijak neublíží, naopak.
Odpovědět
No , já se k té žížale velké jak tužka tedy vyjádřím. Pro ty co tomuto inteligentovi věří ty jeho pavědecké pohádky mohu říci pro srovnání, že u slepýše se uvádí váha 25 až 80 g. Žížala bude mít tak gram maximálně dva gramy. Tedy bude 10 x lehčí než tady tvrdí Dodo Zvářal. Nebo se snad najde ještě někdo kdo u nás viděl v přírodě 20 gramovou žížalu?
Odpovědět
Sled událostí co popisujete nenasvědčuje ničemu z toho co píšete. Souhlasím, že vyslovujete DOMĚNKU (ta se vyslovuje vždy, když nejsou důkazy), rozhodně nevyslovujete HYPOTÉZU (ta je na základě dílčích důkazů). A pokud to vaše jako hypotézu berete, tak ji nemůžete ani vyvrátit, ale ani potvrdit(!), takže to hypotéza být nemůže, protože jedno z toho musí být možné.
Odpovědět
Správně - sajete si to z prstů a dostáváte za to nakládačku.
Odpovědět
Ještě k té doporučované konzultaci. Při otevírání budek pro rorýsy z jedné z komor vypadl polomrtvý, letu neschopný netopýr. Budky jsem ucpával zmačkaným novinovým papírem kvůli vrabcům. Doporučený dotázaný chiropterolog (B.p/H.) se tomu neustále smál (připadal mi zhulený) a věc odmítal (nevěřil). Že jsem chudákovi protáhl hibernaci (18.8- 24.4.) až k téměř vyhladovění nebyl ochotný přijmout. Takže i odborník se může mýlit, člověk se učí celý život.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-o-neuveritelne-vitalite-rorysu-a-netopyru
Odpovědět
A co je špatného prodiskutovat to na netu, kde těch odborníků může být 100x více, než návštěva muzeu? Opět použita "vědecká" podpásovka, nic NETVRDÍM, případ je popsán jako "pravděpodobný průběh." Nečekal jsem žádnou diskusi, a ukázalo se, že jsem se opět mýlil. Měl jsem i toto s někým předem probrat?-))
Odpovědět
A já říkám, že je to nepravděpodobný průběh - a teď to vyvraťte.
Odpovědět
Nic nemusím vyvracet, to je vaše hysterická posedlost po nemožném. Dokažte, že žába na fotu nespoklkne holátko, to je to, oč tu běží. Ale budete točit o všem možném, jen na samotný pokus se nezmůžete. Vaše obsese je komická!-)
Odpovědět
Ten pokus je výzva pro Vás, tak směle do toho - a nezapomeňte to pořádně nafotit nebo nafilmovat))))). Jo a taky nezapomeňte přiznat v jakých podmínkách byl ten experiment realizován.
Odpovědět
Tak mladý a tak nasraný. Kdo by to řekl...
Odpovědět
Víte, vy jste komická postava - nejprve se prsíte výzkumem, že kuňka pravděpodobně loví ptáky v budce (s velkou slávou to publikujte v prestižní vědeckém časopise Ekolist a jistě si říkáte, že to bude tak na Nobelovu cenu) - potom najednou obrátíte, a že jako vůbec o to nešlo, ale šlo vlastně o prokázání toho, že žáby obecně šplhají...ale ani to vám nevydrželo..najednou běží o to, že žába může teoreticky pohltit holátko....no já nevím, no...víte vůbec co zkoumáte???????
Odpovědět
co blábolí nějaký SU mě nechává v klidu
Odpovědět
Joo to vidím :). Z té hromady reakcí plných přisprostlých urážek na všechny vaše oponenty :). Ale máte rekord - v diskuzi je už přes 200 příspěvků - kam se na vás hrabe Agáta Hanychová :).
Odpovědět
Buďte opatrný...hned se do Vás pustí. Ale děkuji za Váš příspěvek, plně s ním souhlasím, i když jsem anonym :).
Odpovědět
Soudruhu veliteli, dovolte mi promluvit!-)
Ano, troly (pravý dodo a kol.) krmím nerad, a jen tehdy, když mám dobrou náladu. Takže i u dobře popsaného druhu by došlo ke komplikacím/rozepřím, neb "skokan šplhat neumí". Naznačuji, že to tak být nemusí, v tom případě by to bylo tvrzení proti tvrzení.
O podávání myšek tomuto obojživelníkovi se asi také dnes nic nedozvím, dostávají obligátní moučňáky a žížaly, že. A to mají odborníci kamarády v zahraničí, od kterých mohou mít do minuty odpověď... Je-li někdo šampion v hloubení tůní ještě neznamá, že zná dokonale všechny životní projevy, včetně extrémních výkonů a jiných výjimek. I proto svůj poznatek ventiluji veřejně, neb např. story o netopýrovi a rorýsech (viz. výše) v známé lokální redakci odmítli, že je to "nepravděpodobné" (možná i po konzultacích?, nevím). Takže budu čekat na odpověď, zda skokan spolkne myšku, které se běžně podávají malým hadům.
Odpovědět
Mám tušení, že se odpovědi nedočkáte a když už, tak v opakované mantře" to není možné ".Kdyby se ti pánové rozpomněli na jiné případy, kdy také vážení vědci s úsměškem brali za holou pitomost třeba líčení prostých námořníků o pozorování kolosálních krakatic- a ejhle, ono se nakonec potvrdila jejich pravdivost. Ale holt na to nepřišli lidé ověnčení tituly zepředu i zezadu, proto to musí být většinou "pitomost".
Odpovědět
Znovu musím poděkovat za přečtení a trefný komentář, předběhl jste mě o nějakou minutu (v 19,27 výše):-) Víte, tyto žabo-myší spory je svět RNDr-ků. Tam se píší odborné posudky, váha se přikládá citovaným pracem recenzentů, vše ostatní může být snadno zpochybněno ("nejsou známy podobné případy, je nám líto..."). Takže děkuji hned za úvodní koment, který tolik rozlítil cholerika SU. Foto není naaranžováno ani jedno, předmětem sporu je toliko "šplhu" neschopný skokan. Nicméně jsem rád, že článek vzbudil pozornost, přesně v duchu ž-m válek.
Odpovědět
V několika dokumentech jsem viděl žábu (skokan, ropucha) požírající tak ohromnou žížalu (jako tužka), že by stačila ke svačině i mně. Proto se klidně vsadím, že malou, jedno-třídenní myšku skokan spolkne jako malinu. Pánové to zřejmě vědí, jen uražená pýcha jim brání říci pravdu.
Odpovědět
Vaše tušení asi není správné. Jinak ,nezdá se vám, že je něco jiného očité pozorování a něco jiného domněnky vykonstruované na nesouvisejícich faktech. Navíc na faktech které se udály v delším časovem horizontu. No a Dodo zvářal se nyní opíjí frází "neb skokan šplhat neumí". On to snad někdo takto napsal? Zvářal by měl spíš přemýšlet o té jeho pěticentimetrové kuňce než útočit na oponenty.
Odpovědět
Kdyby to byl někdo jiný, než notorický troll, tak se tím budu zabývat. S takovou to házím jak Večerníček za hlavu a jako argument neuznávám.
Odpovědět
Kdyby to byl někdo jiný, než notorický troll, tak se tím budu zabývat. S takovou to házím jak Večerníček za hlavu a jako argument neuznávám.
-výborně!!! takhle reaguje velký vědec!!!
Odpovědět
Vědci nepublikují na Ekolistu, nulo.
Odpovědět
To jsem rád, že jste konečně přiznal, že nejste vědec :).
Odpovědět
Mně stačí, že jsem ornitolog, nulo.
Odpovědět
Tak se věnujte ornitologii a nepište o tom, čemu nerozumíte :).
Odpovědět
jste naprosto marný
píši o záhadě a čekám reakci
přišla, ale úplně jiná, než jsem očekával
pivo, buřty a nenávist
Odpovědět
Ale to není žádná záhada :). To je jen přání Vaší myšlenky aby tomu tak bylo :). To je totiž úplná pitomost - stačí jenom logicky myslet. Jooo, kdyby to byla záhada, to by ta diskuze pod článkem vypadala úplně jinak :).
Odpovědět
napište své poznatky z praxe, podiskutujem
Odpovědět
Napíšu své poznatky z literatury, podiskutujeme.
Odpovědět
a aby to bylo po sparťansku
číst/řvát umí dnes každý blbec heja! heja! heja!
Odpovědět
Hmmm...jenom vy ne, co, proto si pletete kuňku a skokana, co....a ani ta praxe vám nepomohla, co...
Odpovědět
no nehodím si to, ač se o to mnozí snažili velmi
Odpovědět
Koukám, že nejen že považujete a vykládáte vlastní doměnky za seriozní pozorování ale už i vykrádáte a přisvojujete si i cizi myšlenky Dodo.
Odpovědět
No to je opravdu velká myšlenka, to by mě nenapadlo!-)
Odpovědět
Já netvrdím, že je velká. Já tvrdím, že předtím než jsem to jméno napsal jste ho nepoužil. A hleďme ve Zvářalově textu se najednou objeví Dodo. Tak co to je Dodo.
Odpovědět
I bez gůglení: vyhynulý nelétající (pravděpodobně?) racek či albatros. Hloupý jak troky.
Odpovědět
No jo, vy jste se narodil obdařen znalostmi od Pána Boha a máte to v hlavně i s obrázky, jak říká Bouvard, ze Dvou písařů ...:)
Odpovědět
Pobavil jste. Já se ale neptal na to co je ten dronte zač ale na to o co jde když někdo začne používat a pro svůj text si přisvojovat slova oponenta. Vy si nechte svého bradáče já budu používat toho doda , dodo Zvářale. Jo a jinak , pokud by žil patřil by mezi holubovité racku Zvářale.
Odpovědět
Ubožáčku mrchožravý, mě zajímá, co kdo vytvořil sám, ne jak umí gůglit. To je tak jediné, v čem jste aktivnější.
Odpovědět
A nikde jsem nezmínil, že to byl dokument z naší přírody, neb ve světě jsou žížaly, které postačí člověku na několik dní.
"...Měří od 10 mm do 3 metrů na délku, šířka dosahuje od 1 mm po 40 mm..."
Odpovědět
Vy jste se snad argumentoval žížalou která je běžnou potravou našich obojživelníků. Tak o jakém dokumentu tu zase nyní mluvíte? Ta žížala co je běžnou kořistí opravdu nemá 20 g. Nebyla řeč o žádných hlubinných žížalách a nebyla ani řeč o veležížalách někde z Austrálie nebo tropů Afriky či Ameriky. Takže zase jen pouhá trapná zvářalovic klička. Takže tyhle velké žížaly nebudou potravou našeho skokana protože jsou nejen velké ale ten skokan se k nim ani nedostane.
Odpovědět
Pokud jde o rosničku, šplhá skutečně výborně. Kdysi jsme slyšely žabku v pokoji venkovské usedlosti, za domem rybník a stromy, olše a vrby. Nalezli jsme ji žel už jako mumifikovanou mrtvolku. Vyšplhala nejmíň 1 a půl, kamenná podezdívka a pak brizolit, překonal parapet a skočila, chudinka, dovnitř. Další jsme našli v kónické, rozšiřující se nahoru, nádobě vysoké přes metr s krytem a otvorem jen pro okop. Objevena náhodou a tentokrát to naštěstí přežila. Teď už tam ti krasavci nežijí, nejspíš kvůli poražení olše, ale ta se nakláněla na dům. Ani kvákání žab v rybníce už není, co bývalo.
Odpovědět
Nejen černí rytíři, ale i užitečné volavky, čápi, vydry, norci, dále zorány všechna refugia (meze, větrolamy). Konečně máme od toho kvákání pokoj!
Odpovědět
Pane su, když už se tak bojíte podepsat svým jménem- a to samo o sobě už cosi vypovídá- když si přečtu vaše odpovědi a pominu přestřelku s p. Zvářalem- nezlobte se na mě, ale jasně v argumentaci prohráváte. neustále trapně omíláte skokan, kuňka- to už jsme si asi dávno vysvětlili, že? A pak již píšete jen "pitomost, stačí logicky myslet" a "napíšu fakta z literatury". Vy totiž nemáte žádný argument, pádný argument, kterým byste p. Zvářala uzemnil natolik, že by tiše musel přiznat svůj omyl. A dále, opravdu jsem nezaznamenal, aniž se p. Zvářala zastávám, že by on ty své argumenty považoval za dogma. Já vám jen chci opět připomenout, že v mnoha případech v minulosti se i renomovaní vědci silně mýlili a některé jevy jim zůstávaly utajeny.
Odpovědět
Máte můj obdiv za tu statečnou obhajobu, tato zmýlená je pro mě "trest i výhra" v jednom, neb zde můžete vidět, jak jsou tito kritici zalezlí, když je článek (předešlé) bez chyb a spřínosnými/novými věcmi, a jak číhají na klopýtnutí, po které nastane neustávající smršť výtek, dehonestací, zpochybňování všeho ap. A do takového spolku jako že se mám plazit po kolenou a žádat o milost?-) Za všechnu tu špínu, podrazy, bossing a mobing?
Takže to nedávám k přečení do P.světa, ale na Ekolist, kde je to sledováno možná více, než v tom plátku. A co se týká toho doporučeného přípravku (název už jsem zapomněl), napsal jsem o dvě balení, k tomu všechny náležitosti (telefon, adresa). Panička mi napsala, že to mám vyplnit na jejich objednávce. Tam jsem to v nabídce nenašel, tak už jsem tam více nepsal. Komu nestačí normální písemná žádost a trvá na byrokratických rituálech, přestává mě zajímat.
Odpovědět
Mě baví i psychologie, takže toto je pro mě takový pokus s většinově pravdivým obsahem, jak se k tomu machři postaví. A sám vidíte, že mají mezery ve znalostech, tak jako já bez ověření jsem první co mě napadlo. Bo skokana otočeného na zádech jsem nikdy neviděl, traduje se to o kuňkách.
Odpovědět
Pokus s "většinově pravdivým" obsahem.......Vy jste dodo Zvářale opravdu komik. A mezery ve znalostech , když už jste je zmínil, jdou najít v první řadě u vás.
Odpovědět
Vy jste tak dokonale odkopaný a trapný, jenže při své zkřivené mentalitě si toho nemůžete být vědom. Běžte se léčit, ochránče bachyní!
Odpovědět
Dejte raději pozor ať vám z toho všeho nepraskne cévka.
Odpovědět
Dejte si do vyhledávače odkaz Duhové elixíry Martin Kolár. Tam promptně seženete oboje potřebné-Kryptolepis i Botanix.
Odpovědět
A všimněte si, jak ve všech diskusích silně dominují tatáž jména. K podstatě se nevyjádří (malá myška vs. skokan), ale urážkami nešetří.
Odpovědět
Mohl jsem požádat redakci, ať názvy změní a zruší diskusi. Narozdíl od jiných nejsem zbabělý, a "co jsem si nadrobil, to si také sním". Vedle chybného určení jsou tam i poznatky, které odborníci považují za "pohádky a demagogii" (skokan/lezec-potvrzen, holátka v potravě- velmi pravděpodobné). Z takového hodnocení mám největší radost, neb jsem si tím téměř jist. Míč/dokazování opaku není na mé straně!-)
Odpovědět
Proč rušit diskuzi? Mohl jste požádat o aktualizaci názvu, toť vše, např. Záhada skokana, Nepravděpodobný predátor atp., a pak by si každý mohl vymyslet své vysvětlení. Mě článek neurážel, naopak, pozorování přírody i jednotlivá sem patří mnohem víc než hodní vlci, klimalži a lobistické výmysly od EU-NGO. Ti „orlové, co lapají mouchy“, bo se vidí na Nature, jsou celkem mimo. Příroda není skřínka s jedním vstupem a výstupem nebo laboratoř, kterou z ní ekologisti dělají, a kde máte být schopný pokus zopakovat. To nefunguje, tak zbývají pravděpodobné možnosti, no a nějakých jste se v diskuzi dočkal jen od lidí, kteří do té přírody semtam došli. Chce to klid.
Odpovědět
Děkuji za podporu, snad/určitě se to vícekrát nestane. Rosnička je excelentní lezec, jiné druhy taktéž ledacos zvládnou, jen to není jejich nečastější pohyb.
Odpovědět
Rosničky jsem nacházela přilepené přísavkami k plavuním, borůvčí, rašeliníku, než jim zlí lidé ekosystém zničili a dále chtějí ničit.
Proč by ale skokan, typické vodní zvíře, které je uzpůsobené k plavání a skákání, měl opakovaně lézt po stromě, na oběd a později ke spánku. Spíše si myslím, že kdyby skokan v budce byl schopný pohybu, snažil by se z ní vyskočit a dostat se k vodě. Možná by se skokem zabil, ale ten instinkt by měl. Není vůbec jisté, jestli umí spolknout a hlavně strávit vejce, maso, kosti. Zdá se mi, že si ho velmi polidšťujete.
Odpovědět
Mě v první řadě pomohla/utvrdila reakce <RL>, který žáby našel na více místech na stromech - za to dostal od SU 1***. Právě, že si žáby nepolidšťuji, nemám je ve škatulce "terrestrický bezobratložrout", ale zvažuji všechny varianty. Stále však NIC netvrdím, jen příběh popisuji jako PRAVDĚPODOBNÝ. Myslím, že nepředpojatému člověku by to nemělo vadit.
Odpovědět
Příští týden tam nakouknu,city stranou: obrátím ho, prohlédnu, a koncem měsíce koukněte, jak to "dopadlo", resp. jak se to vyvíjí. Takový zájem o takovou "kravinu" jsem opravdu nečekal.
Odpovědět
Ano. Já si od toho hlavně slibuji rehabilitaci žabáka. On přece není žádný er otoman pro hejska:)
Odpovědět
Pro všechny pochybovače, že skokan "nedá"=nespolkne holátko. Když čtyřcentimetrová žabka zdolá obří žížalu, proč ne 6-7cm skokan ptačí novorozence?, ani ne o desetinové hmotnosti:-)
https://www.researchgate.net/publication/259340185/figure/fig3/AS:340749326536712@1458252378706/Adult-female-Xenophrys-brachykolos-feeding-on-an-earthworm-much-larger-than-its-size-in.png
Odpovědět
Nic ve zlém ... i když ono tak s vámi beztak přesně tak dopadne:-), ale diskuzi by prospělo rozlišovat:
- je vyloučeno, aby se tak stalo,
- je nepravděpodobné, že se tak stane,
- může se tak stát, i když to není běžné,
- děje se tak běžně a často a není to nic překvapivého,
- je vysoce pravděpodobné, až téměř jisté, že se tak stalo.
Z průběhu diskuze to zatím vypadá tak na tu "dvojku-trojku". Což samozřejmě pohoda jazz, ale na nějakou hypotézu či závěr ... viz nadpis a předposlední dva odstavce ... je to nicméně dost na hraně.
Odpovědět
Na hraně to je, to uznávám, ale stále jsem přesvědčen, že je to možný predátor. Kotlinka málo porušená, výskyt žáby uvnitř snad dostatečně vysvětlen, tj i u jiného pozorovatele zjištěn na stromě, holátka skokan s "lví tlamou" zvládne.
Tento "skandál" zřejmě nevyšumí bez odezvy, těším se na další dny.-)
Odpovědět
Dobrý den Karle,
konečně je, díky Vám, beze vší pochybnosti doloženo, že lejsci krmí mláďata pulci žab - a lhostejno, zda se jedná o kuňky či skokany. Jeden pulec zůstal v tomto případě nezkonzumován, metamorfoval a když už tam byl, tak v budce i zazimoval. Po letošních krutých mrazech by bylo záhodno zkontrolovat jeho stav, případně ho osvobodit, jinak mu hrozí opětovné pozření nenasytnou sýkorou či přiletivším lejskem. Je skvělé, že konečně známe skutečnou příčinu úbytku našich obojživelníků - je to predace lejsky! A je opravdu trestuhodné, že na to tzv. odborníci na univerzitách, v akademii a v muzeích dosud nepřišli. Srdečně zdraví LO
Odpovědět
štěkot anonymních pšů za plotem je koloritem této dekadentní společnosti. Zajímavé, že nikdo nazavolá/nenapíše: Hele, chci to místo vidět, dojedu, zdokumentujem to spolu. Ač někteří to mají, coby Brahmánkem dohodil...
Odpovědět
Koukám teď často na perfektně udělaný investigativní pořad, kde pracují převážně s nepřímými důkazy. Pachatelé zatloukají (tento je navíc "němý"), takže vyhodnocujete indicie, které si musíte poskládat. Byl to pro mě docela šok, a je spousta věcí, které se přihodí jednou za život (Štěstí přeje připravenému), to ale neznamená, že se stát nemohou.
Odpovědět
A tak nemohlo ... čím jsem starší tím víc mám pocit, že v podmínkách nekonečné matérie/reality se může stát úplně cokoli:-).
Tady jde dle mého čistě laického pohledu ... jak pokud jde o fógly, tak pokud jde o obojživelníky ... v diskuzi o odlišení dvou případů. První je v duchu ... v životě by mne to nenapadlo a nikdy jsem se s tím nesetkal, ale vypadá to, že v tomto konkrétním případě se to mohlo přihodit i takto ... druhý pak ... na základě toho, co jsem zjistil tvrdím, že se v reálu jedná situaci, ke které v přírodě dochází a není jen zcela ojedinělým excesem.
Myslím, že pokud by se článek nesl v duchu toho prvního případu, tak tu takové haló nebylo, problém je v tom, že on se svým vyzněním (samozřejmě jen vy sám víte, nakolik to byl úmysl a nakolik jen kouzlo nechtěného) spíše blíží případu druhému. A to se pak poněkud intenzivnější výměně názorů nelze divit.
Odpovědět
Článek byl úmyslně krátký, s tím, že podrobnosti se vyjasní v diskusi. Ten strom (Mo) je dosti kuriózní (nutno vidět, foto nemám), při vyvěšování jsem dlouho váhal "kam s ní", a říkám si - tak schválně, co z toho bude... Kousek vedle byly další dvě lejsčí obsazené, proto mě tato překvapila, leč měla podobný osud/průběh. Opakuji, nic netvrdím, popsal jsem sled událostí a svůj NÁZOR, v čom dělo.
Odpovědět
Ještě pro pořádek a shrnutí uvedu pár faktů. 1.) Oponent TVRDÍ, že skokan se řídí při lovu zrakem. Přitom je to převážně NOČNÍ tvor. Mám ho kolem milenia často v potravě puštíka. Takže v noci aktivní JE!
2) Pokud je aktivní v noci, využívá zřejmě ČICH a HMAT. Kvákání asi slyší, ale slyšet slimáka či žížalu - nevím, nevím...
3) Po stromech (zřídkakdy-viz RL) lozí, tady to měl dosti usnadněno.
4) Pokud mi oponent nedokáže, že malou myšku, event. holátko bude ignorovat ("není to jeho běžná kořist", jak se často argumentuje např. u žraloků, medvěda, pumy aj.), nemám důvod pochybovat o své verzi, že jeho (pod-zimní) výskyt v budce ne/může souviset s jarním výskytem a predací holátek.
U matoucích trolích blábolů ať si čtenář udělá úsudek sám, zda jsou relevantní, nebo jen kalí vodu a zamlžují vlastní neznalosti u kritiků. Opakuji, jsem k dispozici k návštěvě lokality se zájemci, jinak zítra ráno tam zajdu a večer podám hlášení.
Odpovědět

Dnes, 21.2, vysušen jak Tibeťan, tzn. že v čase kontroly a reinstalace budky 29.11. patrně nehibernoval, ale byl již (čerstvě?) exnutý, tomu nasvědčovala(?) nepřirozená poloha na zádech. Zda mohou žáby provádět divoké předsmrtné pohyby (s otočením), to asi známo nebude. Kobyla prý tehdy “nejvíc” kope, o žábách se zřejmě toho v tomto směru moc neví… nebo ano?
Touží-li někdo kostřičku zkoumat (stáří/věk Uhlíkovou metodou-), nechť se ozve, pošlu. Odhadnutá délka 6-7cm by nasvědčovala spíše samci, kteří bývají obecně pohyblivější a “šikovnější”. Foto stromu jsem pořídil, cca 82-83°, má-li zájem se v tom někdo hrabat dále, může být pokračování... Mezery mezi hřebíky jsou tak nahusto, že prostrčit tudy ruku s relativně velkou žábou – to by byl opravdu houdiniovský kousek, a to i od kuny či mývala. Když “zásobárna”, tak proč jen jeden kus??? V jiných budkách žádné podobné zásoby nejsou, toto byla opravdu výjimka/rarita. Holt, “štěstí” sedne občas i na vola. Je to tak, rýpale?-) P.S. Naučte se, jaký je rozdíl mezi tvrzením a pravděpodobností. Např. šestka na kostce má šanci (pravděpodobnost) 1:6. To není pohádka, to se obecně ví.
Odpovědět
https://aco.muzeumvalassko.cz/artkey/aco-202301-0002_prvni-nalezy-bilych-jedincu-uzovky-stromove-zamenis-longissimus-v-cesku.php
https://bratislavskykraj.sk/wp-content/uploads/2021/06/11312980-1640848206147526-9182055833017803159-o-1.jpg
Odpovědět
|
|