Námořní lodě spalují ‚ropný odpad‛, vědci pro ně vyvinuli nové palivo
Nový palivový mix má dvě přednosti, jednak je levný a jednak snižuje znečištění. To je problém zejména když velké lodi operují v oblastech obydlených lidmi. V běžném provozu tyto lodě spalují ta nejlevnější ropná paliva.
Nové palivo vznikne přimísením dvou složek do běžného paliva. Jednou z nich je glycerol, což je vedlejší produkt vznikající pří výrobě biodieselu. To tuto složku činí levnou a uhlíkově neutrální. Glycerol se běžně používá při výrobě léků nebo v potravinářství.
Jenže smíchat glycerol s palivem je jako smíchat vodu a olej. K vyřešení tohoto problému použili vědci pod vedením George N. Harakase chemikálie podobné složkám v pracích prostředcích.
Vzniklé palivo má mnohem lepší emisní vlastnosti a je levné. Testy v laboratořích Marine Engine Testing and Emissions Laboratory ukázaly, že toto palivo má o 15 procent nižší emise sazí a o 26 procent méně oxidů dusíku.
Mezinárodní námořní organizace nedávno přijala předpis, který zavádí přísnější normy pro emise škodlivin z lodí, které operují při pobřeží. Podle Harakase je nově vyvinuté palivo s označením Bunker Green jednou z cest, jak snížit emise z lodní dopravy.
reklama