http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-s-nejnizsi-produkci-odpadu-v-plzenskem-kraji-maji-oskara
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Obce s nejnižší produkcí odpadů v Plzeňském kraji mají Oskara

25.9.2016 17:02 | KDYNĚ (ČTK)
Modrava, Dýšina a Kdyně vyprodukovaly nejméně odpadů v Plzeňském kraji za loňský rok, výrazně pod 150 kilogramů na obyvatele, což je limit běžně dosahovaný v Německu a Rakousku. Obce získaly Odpadového Oskara 2016 Plzeňského kraje, který vyhlašuje ekologický spolek Arnika. Experti posuzovali podmínky pro třídění, ekonomické aspekty odpadového hospodářství a možnost třídit bioodpad, řekl odborník na odpadové hospodářství Milan Havel.
 

"Stejně jako loni se také letos ukazuje, že chytře a efektivně lze s odpady nakládat v obcích všech velikostí," uvedl. Základní předpoklad pro kvalifikaci byla roční produkce směsných komunálních odpadů pod 150 kilogramů na hlavu. Limit organizátoři zvolili proto, že jde o hodnotu běžně dosahovanou v sousedních státech, která ale není v Česku běžná. Oproti Rakousku a Německu je v ČR průměrná produkce odpadu asi o třetinu vyšší. "Obce kvalifikované do soutěže ale ukazují, že nastolit pozitivní trend není těžké," vysvětil Havel.

V obcích do 1000 obyvatel zvítězila šumavská Modrava s roční produkcí směsných odpadů z domácností ve výši 39,3 kg/obyvatele. Obec se podle Arniky snaží vytvářet turistům dobré podmínky pro třídění odpadů. Díky tomu se tam vytřídí zhruba 280 kilogramů různých surovin na jednoho obyvatele. Vysoké číslo je dáno přepočtem odpadů od turistů na počet obyvatel obce, jichž je přes 80. Mezi obcemi do 5000 obyvatel zvítězila Dýšina s produkcí odpadů 81,8 kg/obyvatele. V kategorii nad 5000 pak město Kdyně s produkcí směsných komunálních odpadů 98 kg.

Do letošního ročníku Oskara se podle Arniky výrazně promítly nové trendy jako vyšší třídění bioodpadů i úroveň recyklace. Mnoho měst a obcí už dnes podle Havla recykluje 50 procent svých odpadů. Zároveň upozornil na řadu připravovaných zásadních legislativních změn. "Běží vypořádání připomínek k připravovanému novému zákonu o odpadech, který bude koncem roku předložen do parlamentu," řekl. Současný vývoj jednání naznačuje, že výrazně vzrostou poplatky za ukládání směsného odpadu na skládky, a to z 500 na 2000 korun za tunu. Od roku 2024 bude také možné ukládat na skládky jen komunální odpady s nízkou výhřevností.

Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist