http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzensky-kraj-dokonci-podporu-navratu-puvodnich-ovocnych-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Plzeňský kraj dokončí podporu návratu původních ovocných stromů

27.9.2016 10:04 | PLZEŇ (ČTK)
Návrat původních stromů do krajiny, vznik nových nebo obnovených ovocných alejí, sadů či výsadbu jabloní do centra pojaly některé obce jako lokální slavnosti
Návrat původních stromů do krajiny, vznik nových nebo obnovených ovocných alejí, sadů či výsadbu jabloní do centra pojaly některé obce jako lokální slavnosti
Plzeňský kraj zakončí svůj několikaletý dotační program, v němž podporoval návrat původních krajových odrůd ovocných stromů do regionu. Více než stovce obcí ve všech sedmi okresech kraje rozdalo už hejtmanství několik tisíc stromků původních odrůd jabloní či hrušní. Posledních 417 stromků koupí za zhruba 150 000 korun pro 16 obcí z okresů Tachov a Domažlice, řekl krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM).
 

Poprvé kraj nakoupil 475 stromků devíti vybraných odrůd jabloní a pěti druhů hrušní pro 12 obcí okresů Tachov a Domažlice v roce 2012. U vzniku myšlenky na návrat původních ovocných dřevin do krajiny byli také zástupci chráněné krajinné oblasti Český les, která leží na území těchto okresů. "Protože tehdy se dotační titul teprve rozjížděl a obce o něm ještě moc nevěděly, nabídli jsme těmto dvěma okresům ještě jednu šanci stromky získat," řekl Štekl.

V dalších letech následovaly okresy Klatovy, Plzeň - sever, Rokycany a Plzeň - město, kde se rozdalo a vysázelo celkem přes 2730 stromků. Obce mohly dosud dostat bezplatně několik desítek stromků. Náklady na pořízení, výsadbový materiál a přepravu hradí kraj a je do 350 korun za strom.

Návrat původních stromů do krajiny, vznik nových nebo obnovených ovocných alejí, sadů či výsadbu jabloní do centra pojaly některé obce jako lokální slavnosti.

Kraj už neuvažuje o tom, že by ještě dál obcím ovocné stromky nabízel. "Možná ale vznikne nějaký nový podobný titul," dodal Štekl.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist