Letošním tématem ankety Strom roku je péče o vzrostlé stromy
Téma péče o vzrostlé stromy se prolíná celou anketou. Již během nominační fáze se snažíme od navrhovatelů v přihlášce zjistit informace o tom, v jakém stavu jejich oblíbený strom je a zda vědí, jakou případnou péči by potřeboval.
Jakmile se porota shodne na 10 finalistech, máme v plánu zdravotní stav konzultovat s odborníky, abychom mohli informace o potřebné péči sdělit veřejnosti během hlasování.
Vyvrcholením ankety je vyhlášení vítěze, který obdrží odborné ošetření na míru. Stromy na pomyslné stříbrné a bronzové příčce se mohou těšit z ošetření kořenovou injektáží.
Podle se čeho bude porota rozhodovat při výběru 10 finalistů soutěže? Bude letos u nominovaných stromů více zohledňovat právě i potřebu péče?
I přes zaměření letošního ročníku na péči o vzrostlé stromy, zůstávají kritéria stejná jako minulý rok. Porota bude tedy finalisty vybírat na základě tří hlavních kritérií. Příběhu stromu, toho, co strom znamená pro dané místo a komunitu a kolik lidí strom do ankety navrhlo. Zpravidla jsou upřednostňovány kolektivní návrhy před návrhy jednotlivců.Na stav stromů se zaměřuje porota zejména při udělování čestného titulu „Strom hrdina“. I letos porota udělí tento čestný titul trojici stromů, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je pokácení, vandalismus nebo jiná nežádoucí lidská činnost.
Jak nejčastěji probíhá arboristická péče o letité stromy?
Nejprve musí dendrolog nebo arborista posoudit stav stromu a stanovit jeho biomechanickou stabilitu. Na základě tohoto posouzení se navrhne vhodný odborný zásah, například některá z variant řezu.
U památných stromů je třeba přistupovat k ořezu s mimořádnou opatrností. Každý řez totiž znamená pro strom určitý typ rány. Proto je důležité mít jistotu, že strom je v dostatečně dobrém stavu a zvládne tuto ránu zahojit.
Dále mohou být prováděny bezpečnostní dynamické a statické vazby, prevence vzniku prasklin například kvůli véčkovému větvení, péče o dutinu stromu a odstraňování jmelí. Péče může zahrnovat také ošetření kořenového systému pomocí půdní injektáže.V čem spočívá kořenová injektáž?
Půdní injektáž odstraňuje zhutnění půdy v okolí stromu a zajišťuje přístup vody a vzduchu ke kořenům.
Může také do půdy doplnit potřebné živiny a symbiotické houby podporující růst stromů. Půdní kondicionéry s vysokým obsahem biouhlu a prospěšných hub tak navracejí vyčerpané půdě její přirozené ekosystémové funkce a pomáhají zadržovat více vody.
Výsledkem je strom, který lépe přijímá živiny a má vyrovnanější růst. Technologie půdní injektáže má široké uplatnění. Hodí se pro všechny typy stromů, nejvíc ji však ocení městská zeleň.
Příští měsíc má proběhnout odborné ošetření stromů z loňského ročníku. Jaká ošetření je čekají?
Nepomyšlské lípě dopřejeme zmíněnou kořenovou půdní injektáž od společnosti Groown. Tato lípa se umístila na krásném druhém místě a „zahrála si“ v reklamním spotu hlavního partnera ankety minerální vody Ondrášovka.
Totéž ošetření měla získat i lípa v Sulíkově, která se umístila na třetím místě. Vzhledem k tomu, že se ale tento strom těší velmi dobrému stavu, ošetření dostane jiná lípa v Sulíkově, pro kterou je tento typ péče vhodnější. Sulíkovští tak nemusí mít starost, že by skrz dobrý stav svého vítěze přišli zkrátka.
Vítězku ankety Hrušku v širém poli čeká arboristické ošetření na míru od lékařů stromů z firmy Prostrom Bohemia.
Kolik stromů lidé průměrně do ankety nominují?
V loňském roce se nám sešlo rekordních 83 nominací. Porota to tedy neměla s výběrem jednoduché.
Na jaké nejzajímavější příběhy stromů soutěžících v anketě si vzpomínáte?
Výběr stromů není jednoduchý, a to především díky příběhům, které se k nim vážou. Každý z příběhů je jedinečný, stejně jako strom i komunita, ke kterým se váže.
Příběhy stromů mohou poskytnout vhled do kulturní, sociální a historické struktury obce. Mohou být spojeny s místními legendami, historickými událostmi nebo osobními vzpomínkami, které se předávají z generace na generaci.
Přečtěte si také |
Vysadit strom na každou volnou plochu není univerzální dobroA právě proto považujeme všechny stromové příběhy, které se s námi lidé rozhodnou sdílet, za zajímavé a unikátní.
Zajímavé dřeviny, které by si titul Strom roku zasloužily, mohou lidé nominovat do 19. května přes formulář na stránkách www.stromroku.cz.
reklama