http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/preshranicni-spoluprace-v-lesich-pokracuje-vyzkum-se-rozsiri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Přeshraniční spolupráce v lesích pokračuje, výzkum se rozšíří

7.10.2016 14:27 | PRAHA (ČTK)
Spolupráce mezi českými a německými lesníky a výzkumníky bude pokračovat. Měl by se zvýšit počet zkoumaných ploch lesa, kterých je nyní 16. Při návštěvě německého ministra zemědělství Christiana Schmidta to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
 

Státy na projektu spolupracují zhruba dva roky. V Česku jsou založené čtyři demonstrační plochy o rozměrech 100 metrů čtverečních, v Německu jde o 12 lokalit. V ČR jsou na Šumavě v Královském hvozdu, v Manětínské vrchovině, dvě lokality jsou v Západočeské vrchovině - v Čečinách a na Křivoklátsku. Odborníci v nich zjišťují, jaké jsou ekonomické a biologické dopady těžby dřeva. Řeší také druhovou rozmanitost. V Česku se vědci zabývají hlavně smrkovými, borovými, dubovými a bukovými porosty.

Ministři také diskutovali o stavu lesů, způsobených škodách od zvěře a kůrovce a o změnách klimatu.Podepsali také deklaraci o spolupráci při ochraně a obhospodařování lesa.

Oba státy se snaží posilovat biologickou rozmanitost lesů. Odborníci například řeší chřadnutí nepůvodních smrkových porostů a využívání dřevin při obnově lesa. "K nejčastěji využívaným a zkoumaným pionýrským dřevinám lze řadit břízu bělokorou, která se na kalamitních holinách a v oblasti chřadnoucích smrčin často vyskytuje zcela spontánně," uvedl nedávno Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).

Loni se těžba dřeva meziročně skoro zdvojnásobila. Podle údajů ze zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství se loni v ČR nahodile vytěžilo 8,15 milionů metrů krychlového dřeva. Vzrostla těžba dříví poškozeného kůrovcem. Celkem, i s plánovanou těžbou, se v českých lesech vytěžilo 16,16 milionu metrů krychlových surového dříví, což ve srovnání s předchozím rokem znamená nárůst o 0,68 milionu kubických metrů.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist