https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-bude-moci-zakazat-pestovani-gmo-povolenych-v-unii-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát bude moci zakázat pěstování GMO povolených v unii

1.11.2016 12:41 | PRAHA (ČTK)
Na snímku pole s geneticky modifikovanou zlatou rýží (vpravo). Pole je obehnáno ochranným pásem, na kterém je pěstována obyčejná kukuřice.
Na snímku pole s geneticky modifikovanou zlatou rýží (vpravo). Pole je obehnáno ochranným pásem, na kterém je pěstována obyčejná kukuřice.
Stát dostane od příštího roku možnost zakázat v Česku pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), které jsou v Evropské unii povolené. Tuto možnost členským státům dala evropská směrnice, Česká republika ji ale zatím nemohla využít. Mění to až novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
 

V Česku se z GMO pěstuje pouze geneticky modifikovaná kukuřice, její plochy se ale stále snižují. Loni její výměra klesla skoro o polovinu na necelých 1000 hektarů. Letos podle údajů ministerstva zemědělství spadla o dalších 92 procent a pěstoval ji jediný zemědělec na Pardubicku na ploše 75 hektarů. V roce 2008, kdy byla v Česku geneticky modifikovaná kukuřice nejrozšířenější, ji pěstovalo 167 subjektů na ploše přesahující 8300 hektarů. Kukuřice s genetickou modifikací má lepší odolnost proti škůdci zavíječi kukuřičnému.

Novela také ruší povinnost oznamování každého nového geneticky modifikovaného organismu, který je hodnocen jako nejméně nebezpečný, na uzavřených pracovištích. Jde například o vysoké školy, nemocnice a biotechnologické firmy, tedy o použití v laboratořích pro výzkumné účely.

Norma zjednodušuje postupy pro práci s GMO v nejnižší kategorii rizika, aby byla odstraněna nadbytečná administrativa při vědecké práci. Bude tak stačit jedno oznámení, pouze u první práce s GMO.

Ministerstvo životního prostředí nyní přijímá ročně přibližně 60 oznámení o GMO v nízké rizikové kategorii. Doufá v to, že se mu sníží administrativní náklady. O polovinu, na pět let, se také snižuje doba, během které si musí instituce uchovávat dokumentaci o GMO.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist