https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-by-mel-legislativne-resit-svetelne-znecisteni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát by měl legislativně řešit světelné znečištění

24.7.2017 23:18 | PRAHA (ČTK)
Krajina zahalena do umělého světla.
Krajina zahalena do umělého světla.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Kodziolka / Instantní astronomické noviny
Praha v přepočtu na jednoho obyvatele svítí v noci více než jiná evropská sídla jako je Berlín nebo Vídeň. Přitom má noční světlo u člověka vliv na tvorbu hormonu melatoninu, kvůli čemuž se lidské tělo pravděpodobně nedostatečně regeneruje. Píše se to v dokumentu, který dnes projednala vláda. Stát by tak měl vytvořit legislativní návrhy, jak nadměrné světelné znečištění omezit, oznámilo dnes v tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí. Náklady na nevyužité světlo jsou v ČR podle odhadů zhruba dvě miliardy korun ročně. Více osvětlená je například Barcelona nebo Varšava.
 

"V obcích a městech se stává, že část světla směřuje i do míst, která být osvětlená nemusí, anebo vyloženě nemají. Často se používá osvětlení technicky nevhodné, zbytečně silné, zastaralé nebo málo účinné. Naplno svítíme i pozdě v noci, kdy po ulicích nikdo nechodí. To vše vede ke zbytečnému plýtvání elektrickou energií. Kromě způsobu šíření světla je důležité řešit i barvu světla, která má velký vliv na člověka a jeho biorytmy," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Světelné znečištění není podle materiálu komplexně právně ošetřené, neexistuje jasná definice, který správní orgán chrání v tomto případě veřejný zájem, ani jaké jsou pro světelné znečištění limitní hodnoty. "Například ve stavebním zákoně a jeho vyhláškách jsou zmiňovány limity světelného znečištění, ty ale v žádných podzákonných normách neexistují. Obtěžování umělým světlem by ideálně mělo být minimalizováno už při plánování staveb," dodává ministerstvo.

Problém není pouze ve velkých aglomeracích, ale i v menších obcích, které nemají dostatek peněz na kvalitní osvětlení. "Tyto obce často instalují a provozují investičně nenáročné, avšak technicky často nevyhovující a provozně neefektivní osvětlovací soustavy, které jsou zdrojem zbytečného světelného znečištění," dodal úřad.

Do budoucna by tak měla pracovní skupina, která problém řeší, nadále fungovat. "Další ambicí bude v budoucnu předložit už konkrétní návrhy širší škály možných řešení, včetně možných legislativních úprav, návrhy technických norem nebo doporučení," uzavřelo ministerstvo.

Například hlavní město v polovině července oznámilo, že pražském Karlíně bude zmodernizováno 87 sloupů veřejného osvětlení. Má se tak snížit spotřeba elektřiny.

Celosvětově jde podle ministerského materiálu zhruba pětina energie na osvětlení, v EU jde o 15 procent. Podíl venkovního osvětlení je v EU zhruba 21 procent spotřeby. Náklady na nevyužité světlo jsou odhadovány na 5,2 miliardy euro ročně, tedy zhruba 140 miliard korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

25.7.2017 08:55
Opět stejná rétorika jak v mnoha případech před tímto. Stát chce učit, regulovat a motivovat, samé bohulibé cíle. Jaký bude výsledek - omezení svobody rozhodování, dále ve výsledku mnoho nesmyslných regulativů. Něco jako zákaz žárovek, omezení výkonu vysavačů apod.
Odpovědět
MS

Michal Staša

25.7.2017 10:08
Krátké doplnění: světelné znečištění je způsobeno nejen veřejným sektorem (jak by mohlo vyplývat z článku), ale také soukromým (reklamy a průmyslové areály). Snaha omezit světelné znečištění by měla zahrnout obě oblasti.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist