https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/manetinska-oblast-tmave-oblohy-oslavila-10-let
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Manětínská oblast tmavé oblohy oslavila 10 let

18.9.2024 04:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Manětínská oblast tmavé oblohy byla vyhlášena v roce 2014 na základě dohody 10 obcí a dalších 5 subjektů. Stala se tak třetí oblastí tohoto druhu u nás. Od té doby žádná další v České republice nevznikla (v roce 2016 bylo však podepsáno memorandum o budoucím vzniku Podyjské oblasti tmavé oblohy). Vyhlašující obce a organizace se zde aktivně zapojily do ochrany nočního prostředí. Odbornou garanci převzala Česká astronomická společnost, jejímž čestným předsedou je Jiří Grygar.
 
Manětínsko patří v rámci ČR k místům s nízkým světelným znečištěním a zachovalým nočním prostředím. Region je jen řídce osídlen, nenachází se zde žádná větší města, průmyslové podniky, ani jiné významné zdroje umělého světla, které by negativně působily na noční přírodu.

„Oblohu v Manětínské oblasti tmavé oblohy vnímám jako krásnou právě 10 let, od doby, kdy jsem byl u podpisu vzniku této oblasti. A já jí přeju, aby to bylo sto,“ řekl čestný předseda České astronomické společnosti Jiří Grygar.

„Nejhezčí a možná vůbec první noční oblohu jsem viděl právě na Manětínsku, odkud pochází moje maminka," navazuje ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. „V České Doubravici jsem strávil mnoho času hlavně v létě a dosud sem velmi rád jezdím nejen kvůli nádherné noční obloze. Světelné znečištění je velký problém a já jsem rád, že existují iniciativy jako Manětínská oblast tmavé oblohy a že k řešení světelného smogu obecně pomáhá i Akademie věd.“

Noční obloha na Manětínsku

Česká astronomická společnost dlouhodobě monitoruje jas oblohy na několika stanovištích v oblasti. V rámci příprav Manětínské oblasti tmavé oblohy před 10 lety bylo rovněž provedeno podrobné měření stavu noční oblohy v celém regionu pomocí speciální celooblohové kamery.

Výsledky měření ukazují, že nebe je zde podobně tmavé jako na horách nebo v národních parcích a panují zde příhodné podmínky pro pozorování noční oblohy a astronomických úkazů. Velmi dobře je viditelná Mléčná dráha, za příznivých okolností pak i některé vzácnější jevy jako např. zvířetníkové světlo. Zatímco na Manětínsku lze na nebi spatřit asi 2000 hvězd, ve velkým městech je to jen několik desítek či stovek. Mezi hvězdáři z Plzeňska je tento region oblíbenou destinací, pravidelně sem jezdí pozorovat a fotografovat objekty blízkého i vzdáleného vesmíru nebo meteorické roje.

Z měření dále vyplývá, že severozápad oblasti je tmavší než jihovýchod, kde se silněji projevuje vliv Plzně a přilehlých obcí. Většina světelného znečištění poškozujícího noční oblohu pochází z obcí a měst mimo oblast (Plzeň, Praha, Karlovy Vary ...), místní zdroje světla ovlivňují zejména své bezprostřední okolí.

Hranice Manětínské oblasti tmavé oblohy. Z měření dále vyplývá, že severozápad oblasti je tmavší než jihovýchod, kde se silněji projevuje vliv Plzně a přilehlých obcí.
Hranice Manětínské oblasti tmavé oblohy. Z měření dále vyplývá, že severozápad oblasti je tmavší než jihovýchod, kde se silněji projevuje vliv Plzně a přilehlých obcí.
Zdroj | Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.

Základní údaje o Manětínské oblasti tmavé oblohy

Rozloha: 346 km2 (0,4 % rozlohy ČR)
Počet obyvatel: 4474 (k r. 2024)
Hustota zalidnění: 13 obyvatel/km2 (průměr ČR 136 obyvatel/km2)
Nadmořská výška: 350 – 825 m n. m.
Zúčastněné obce: Manětín, Nečtiny, Štichovice, Hvozd, Štědrá, Pšov, Bezvěrov, Krsy, Dražeň a Toužim (pouze část katastru) – na území krajů Plzeňského a Karlovarského.

Světelné znečištění

Světelné znečištění jako důsledek nehospodárného nakládání se světlem ruší přirozenou noční tmu a biorytmy všech živých organismů (včetně člověka), které tmu potřebují k efektivnímu spánku a životu. Osvětluje oblohu na desítky kilometrů daleko a je tudíž svízelným problémem i pro všechny, kteří žijí v širokém okolí zdroje.

Dopady světelného znečištění

• ekonomie – nesprávné a neefektivní používání umělého světla způsobuje nezanedbatelné ztráty související s plýtváním vyrobené elektrické energie
• bezpečnost – špatně navržené pouliční osvětlení a osvětlení okolních staveb může účastníky silničního provozu nebezpečně oslňovat
• astronomie – světelné znečištění uměle zjasňuje noční oblohu a ztěžuje, někdy přímo znemožňuje astronomům pozorování oblohy
• kultura a estetika – uměle osvětlené nebe ochuzuje krajinu o významnou složku tmavé hvězdné oblohy, která odedávna inspirovala a utvářela člověka
• zdraví – přemíra umělého světla v noci může vést u člověka k řadě vážných potíží a nemocí
• životní prostředí – nedostatek tmy v noci narušuje přirozené střídání světla a tmy, což má nepříznivý vliv na floru i faunu

Portál o světelném znečištění
Manětínská oblast tmavé oblohy
Akademie věd a řešení světelného znečištění
Astronomický ústav AV ČR / světelné znečištění (s mnoha krátkými filmy)
Příručka pro obce a další materiály


reklama

 
Pavel Suchan
Místopředseda České astronomické společnosti

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

18.9.2024 11:33
Světelný smog je problém, ale vláda do toho hodila vidle a tak jedeme podle "starých" zákonů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist