https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/michal-berg-lide-ohrozeni-energetickou-chudobou-se-lepsi-ochrany-nedockaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Berg: Lidé ohrožení energetickou chudobou se lepší ochrany nedočkají

21.6.2023
Vláda dnes schvaluje novelu energetického zákona. Jejím hlavním obsahem je zavedení podmínek komunitní energetiky, vedle ní ale má zákon definovat ochranu „zranitelných zákazníků“ na trhu s energiemi. Zatímco u komunitní energetiky ministr Síkela ustoupil kritice a odstranil některá problematická ustanovení, u zranitelných zákazníků obsahuje zákon naprosto bezzubou formulaci, která lidem ohroženým energetickou chudobou nijak nepomůže.
 

Zákon reaguje na povinnost zavést definici zranitelného zákazníka na základě povinností vyplývajících z evropské směrnice. Ta chce řešit zejména problematiku energetické chudoby, tedy situace, kdy by výrazný nárůst cen energií zásadně zasahoval do situace zejména nízkopříjmových domácností.

Návrh ministerstva nicméně úplně na ochranu před energetickou chudobou rezignuje. Ze všech možných definic zranitelného zákazníka si vybral pouze tu nejužší, která zahrnuje jen občany se zdravotním postižením, pobírající příspěvek na kompenzační pomůcky. Dává tím najevo, že problematika jiných zranitelných domácností, jako jsou senioři, samoživitelky nebo lidé v nevyhovujícím bydlení, jej vůbec nezajímá.

Na rozdíl od jiných evropských zemí, které zranitelného zákazníka či domácnost ohroženou energetickou chudobou definují třeba podle procenta příjmů vydávaných na energie, případně podle toho, zda pobírají příspěvky na bydlení, český návrh touto cestou vůbec nešel. Stejně tak se omezil na naprosté minimum při určení toho, na co má takový zranitelný zákazník vlastně právo.

Zatímco v některých evropských zemích mají tyto domácnosti ochranu před odpojením elektřiny například v zimním období, nárok na sociální tarif nebo se na ně vztahuje povinnost obchodníka s energií jim vždy poskytnout nejhospodárnější nabídku, u nás se nic takového neplánuje.

V zásadě bude mít zranitelný zákazník pouze právo na bezplatné informování, že by mohlo dojít k odpojení, a pokud spadne do režimu dodavatele poslední instance, tak mu energii tento dodavatel bude muset tři měsíce dodávat.

Například v Irsku má takový zákazník nárok na nejhospodárnější tarif od dodavatele. Je to výhodné i pro stát, protože zranitelný zákazník často pobírá dávky na bydlení. Stát tak v případě výhodnějšího tarifu zaplatí za tyto dávky méně.

Z návrhu je zjevné, že jeho autor vůbec nepochopil záměr evropské směrnice, ale také že nemá přehled o tom, jaké studie k tématu existují.

Je to smutná vizitka tvorby zákonů u nás. Na téma energetické chudoby a definice zranitelného zákazníka vznikla například v roce 2021 studie financovaná Technologickou agenturou, tedy ze státního rozpočtu. Ta se problematice věnuje velmi široce, včetně příkladů ze zahraniční nebo hloubkových pohledů do lidí, kteří se s energetickou chudobou setkávají, a to jak z řad přímo zákazníků, tak sociálních pracovníků nebo úřadů.

Odkaz na studii Technologické agentury je zde.

Doporučení vypracovala i organizace Frank Bold.


reklama

 
foto - Berg Michal
Michal Berg
Autor je český politik a podnikatel v oblasti IT, od ledna 2020 spolupředseda Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

21.6.2023 19:00
Pan Michal Berg je zcela zjevně český politik, podnikatel v IT a místopředseda strany zelených. To znamená, že o energetice neví lautr vůbec nic. Velkou položkou v energetice je položka na nespolehlivé a drahé OZE. Chceme li mít dostupnou energii pro obyvatele a průmysl, je třeba zakázat ekologismus a zrovnoprávnit zdroje energie, s tím, že bude zachováno zpoplatnění emisí na rozumné míře.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.6.2023 06:30
Na jednu stranu politici přijímají schválně zákony, které vedou k rozvratu energetiky a vysokým cenám s důsledkem na energetickou chudobu domácností a na straně druhé mrhá prostředky na dotování energetických zdrojů (fotovoltaiky) těm bohatším spoluobčanům.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.6.2023 19:37 Reaguje na Richard Vacek
A Michal Berg je jedním ze zkorumpovaných lobbistů. Zabij bobra, zachráníš strom. Zabij ekologistu, zachráníš přírodu!
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

25.6.2023 07:09 Reaguje na Richard Vacek
Souhlasím s Vámi, stát dotuje zpravidla bohaté (ti co provozují fotovoltaiku) a toho si pan Berg nevšímá, ale prosazuje sociální inženýrství pro lidi ohrožené energetickou chudobou (co to proboha je?). To, že je energie drahá je důsledkem sociálního inženýrství zelené politiky. Takže pan Berg zcela účelově zdražuje energie a pak řeší chudobu, toje perpetum mobile sociálně inženýrské politiky.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.6.2023 22:15 Reaguje na Vladimír Hošek
1*.
Odpovědět
sv

sv

26.6.2023 18:56 Reaguje na Richard Vacek
To jsi to burešovi (green deal, biopaliva, zrušený tendr na blok v Temelíně) a komsocanům (dotace do tzv. oze) nandal vacku.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.6.2023 22:13 Reaguje na sv
A to si na bureše ješte moc mírný, jeho "přeslapy" se množí každým dnem, takže - s agentem souhlas :/
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist