Studentské filmy o změně klimatu. Od dezinformací k žížalám
Film Farma zvířátek je povedenou alegorií na mezinárodní klimatická vyjednávání a neakceschopnost politiky vypořádat se s environmentálním problémem planetárních rozměrů. Zjevná inspirace pochází nejen z knihy George Orwella Farma zvířat, ale i ze studentského hnutí za ochranu klimatu. Podobně jako ono pracuje tento krátký film s motivem hořícího domu – stodoly, ve které jsou ubytována různá zvířátka.
Snadno zde rozpoznáme důvody, proč s klimatickou změnou nic nedělat. Velmi jednoduchá animace navíc vyřešila problém s přirozeností protagonistů, který je znát v ostatních snímcích.
Film Radixx ukazuje představu světa, který se postupem klimatické krize rozpadl a rozdělil do několika dimenzí. Je jim společná nehostinnost a marnost existence, kterou prožívá dvojice kamarádek ve světě přežívajících.
Plašte neplašte poukazuje na greenwashing, který využívá potřeby lidí chovat se šetrně k životnímu prostředí, a prodává jim výrobky nebo služby „obarvené na zeleno“. Přes trochu poučující přístup se filmu podařilo poměrně vtipně vyobrazit příběh miliardáře Daniela Křetínského, který podniká v energetice.
Námět filmu 10 tisíc pro klima je samotné zadání – vytvořit film o klimatu. Snímek sleduje proces rozhodování, jak nejlépe peníze využít, a jejich postupné utrácení. Studentky zkoušejí různé postupy: zeptat se poslanců z výboru pro životní prostředí, filosofa, akademičky i umělé inteligence. Zároveň i ukazují, kolik za průzkum utrácí peněz. Zbývá jim 8000 Kč a otazník, jak s nimi naloží. To chtějí dál sledovat na profilu na sociálních médiích.
Film o žížalách se nesnaží téma ochrany klimatu pojmout celé. Namísto toho uniká do bezpečnější oblasti, která je pro tvůrkyně pochopitelnější: k tomu, jak svět ovlivňují žížaly. O jejich významu mluví ve filmu vědec Václav Pižl z Ústavu půdní biologie a biochemie Akademie věd ČR.
PRIRODA_2.0 je jen jakousi črtou. Bez komentáře sleduje školní třídu dětí hrajících si na výstavě „Trezor přírody“ na Valašsku. Autoři si pokládají otázku, jestli v izolovaném prostoru plném umělých reprodukcí přírody mohou děti nalézt vztah k přírodě.
Filmy vznikly v rámci projektu Člověka v tísni Filmem pro klima. Studenti si nejdříve v rámci workshopu v prosinci 2021 vyzkoušeli, jak dramaturgicky vystavět film, a pak mohli zažádat o minigrant na jeho tvorbu.
Šestice krátkých filmů od studentů FAMU, UMPRUM, Filmové Akademie Miroslava Ondříčka v Písku a FTF v Bratislavě byla v premiéře uvedena 22. června v Kině Kavalírka a nyní je ke shlédnutí online.
reklama