https://ekolist.cz/cz/kultura/clanky/trinact-rozhovoru-s-lidmi-kteri-nepestuji-environmentalni-zal
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Třináct rozhovorů s lidmi, kteří nepěstují environmentální žal

24.6.2021
Maximálně se poserete.“ Taková je odpověď Marco Stelly na otázku autorky knihy Beton a hlína Viktorie Hanišové, zda je voda z vrtané studny na komunitní zahradě Pastvina pitná.
 
"Neříkám, že to není v prdeli, ale furt se s tím dá něco dělat." Marco Stella na komunitní zahradě Pastvina.
"Neříkám, že to není v prdeli, ale furt se s tím dá něco dělat." Marco Stella na komunitní zahradě Pastvina.
Foto | Anna Stella / Komunitní zahrada Pastvina

U rozhovoru jsem nebyl, ale Marca znám osobně a dokážu si živě představit, že to řekl přesně takto. Dokážu si i živě představit, jak to přesně zaintonoval. A dokážu si i živě představit, že Viktorii Hanišovou rozhovor s Marco Stellou bavil. Když ho potkáte na komunitní zahradě, zpravidla vypadá trochu jetě, od hlíny špinavé kalhoty, boty zadělané od hlíny i zvířecího trusu, dlouhé nečesané vlasy schované pod hučkou.

Na výletníka z pražské Letné může působit jako vagus (což, když mu řeknete, mu bude srdečně jedno). Nicméně nevzhledný zevnějšek je jen vnější slupka pro vzdělaného člověka, antropologa a biologa, který – když si nedáte pozor – vám dokáže i víc jak hodinu povídat o chemismu kompostu.

Ale bavit se s ním můžete i o obecných věcech. Třeba kam ten náš svět spěje a co s tím zmůže jedinec. Na to ostatně dává odpověď i v rozhovoru s Viktorií Hanišovou. „Myslím, že zdrojem environmentálního žalu je bezmoc, pocit, že jedinec nic nezmůže. A to není pravda. Kdo jiný něco zmůže, než jedinci? Tahle snadno se zodpovědnosti nezbavím. Korporace a stát jsou přece taky jen sdružený jedinci. Tím samozřejmě neříkám, že to tady není všechno v prdeli a že není důvod, proč se bát devastace ekosystému, ale furt se s tím dá něco dělat.

Beton a hlína
Beton a hlína

Kniha Beton a hlína přináší rozhovory s třinácti lidmi, kteří jakoby vypadli z této Marcovy věty. Vědí, že s naší společností a jejím vztahem k planetě, k přírodě je něco špatně. Ale místo toho, aby se z toho hroutili v koutě své duše, začali s tím něco dělat.

Téma komunitních zahrad a zemědělství se v knize objeví opakovaně, ať už v rozhovoru s Janem Valeškou, který ze země vydupal Asociaci místních potravinových iniciativ (jestli nevíte, co se svým environmentálním žalem, běžte nějak pomoct asociaci), Ondřejem Ryndou z komunitní zahrady Kuchyňka, ale i s dalšími. Ze zemědělství pak vybočují rozhovory o projektu Z pokoje do pokoje o renovaci a záchraně nábytku, o dobrovolnickém hnutí uklízečů odpadků Trash hero či o družstevním bezobalovém obchodu Victorina Loca.

Všechny rozhovory však mají jedno společné. Jsou příběhem lidí, kteří nenechali vzklíčit svou bezmoc, nepěstují environmentální žal a prostě dělají něco, co pomáhá nejen jim, ale hlavně nám. V tom je kniha inspirativní zejména.

Na rozdíl od pití studniční vody na Pastvině vás přečtení knihy Beton a hlína neprožene. Je to příjemné čtení pro lidi, kteří už už ztrácí naději.

Jinak ta voda je v pohodě.


reklama

foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

24.6.2021 06:58
Je známá věc, že nedostatek práce vede k planému filozofování a vymýšlení zhovadilostí, takže pokud někdo smysluplně dělá, většinou na enviromentální žal nemá ani pomyšlení.
Odpovědět
va

vaber

24.6.2021 08:55 Reaguje na pavel peregrin
když něco ignoruji neznamená to ,že to neexistuje
Odpovědět
pp

pavel peregrin

24.6.2021 10:20 Reaguje na vaber
To jistě, jenže většinou ti, kdo něco prakticky dělají, tak tím env.žalem netrpí.
Odpovědět
kk

karel krasensky

24.6.2021 09:35
Jeho věc.Týpek si žije svuj život.Nelepí se k asfaltu na přechodu.neváže ke stromum.neleze na rýpadlo.Má právo na svuj životní styl
Odpovědět

Jirka Černý

24.6.2021 10:31
Mně na tom článku fascinuje jedna věc převzatá z politiky. Když někdo s kým je autor v souznění použije njaké sprosté slovo je to bráno jako projev upřímnosti, ryzího charakteru a ve stylu "ten jim to tedy nandal", pokud by stejně mluvil oponent bude za nekulturní, sprosté howado které by raději mělo mlčet. Tím njak nedrbu článek který má z mého pohledu informativní charakter o tom že existuje nějaký člověk který mluví sprostě a dělá na zahradě, maximálně bych mohl být ukřivděný protože když já dělám na zahradě jsem obvykle mnohem "upřímnější" a článek o mně (naštěstí) není.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist