https://ekolist.cz/cz/kultura/clanky/voda-unikatni-pribeh-ve-fotografii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Voda – unikátní příběh ve fotografii

22.3.2011
Kniha je silnou, osobní fotografickou výpovědí autorů. Na snímku přírodní lázně v Toskánsku.
Kniha je silnou, osobní fotografickou výpovědí autorů. Na snímku přírodní lázně v Toskánsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Alena Dvořáková a Viktor Fischer / Afisphoto
Světový den vody bývá vhodnou dobou pro připomenutí neradostných statistik – počet obyvatel Země, kteří nemají přístup ke zdravotně nezávadné vodě, je skutečně ohromující. V naší nejen mlékem a strdím, ale taky vodou celkem oplývající zemi si možná ani neuvědomujeme, jak moc je dostatek vody pro spokojený život důležitý. Fotografka Alena Dvořáková s fotografem Viktorem Fischerem (pracující rovněž jako Afisphoto) se ovšem už ve světě leckam podívali a postupně pochopili, jak je voda významná. Dokonce tak, že jí věnovali celou knihu.
 

Knížka nazvaná Water/Voda vyšla v loňském roce a její environmentální přesah je patrný už z úvodního textu. „Od devadesátých let minulého století se otevřeně hovoří o světové vodní krizi,“ uvádějí v něm autoři a pokračují: „Je registrováno více než sto ohnisek možných válek o vodu. V rozvojových zemích se sedmdesát procent průmyslových odpadů vypouští do vod bez čištění. Nadměrné užívání a znečišťování se zákonitě projevuje na stavu řek a jezer i na stavu vodních a na vodu vázaných ekosystémů. Polovina z pěti set největších řek světa je velmi silně znečištěna, pětina rybích druhů je ohrožena. Z důvodu neúnosného znečištění nebo vysychání vodních zdrojů vznikla dokonce nová kategorie takzvaných environmentálních uprchlíků, do níž se každoročně řadí pětadvacet milionů lidí.“

Předností knihy však není úvod, ale vlastní obsah – tedy silné, někdy vyloženě podmanivé snímky. Nejde přitom o vršení alarmujících apelů, jak by možná mohla napovídat předešlá ukázka z úvodu. Ano, v knížce jsou fotky, které působí až katastroficky – například ty dokumentující sucha ve Španělsku, důsledky ztroskotání tankeru nebo zkázu tatranských lesů. Na jiných snímcích se ovšem voda ukazuje jako součást běžného života (třeba v případě přírodních lázní v italském Toskánsku) nebo jako součást rituálu, který právě každodennímu životu dává smysl (fotografie z romské pouti ve Francii, jejíž účastníci nesou sochu patronky do moře k rituální koupeli). Vedle toho pak v knize najdeme i fotky vyloženě hravé.

Abychom však předešli případnému nedorozumění, musíme upozornit, že nejde o nějakou obrázkovou knížku pro milovníky neuvěřitelně barevných a jak břitva ostrých obrázků. Fotografie Aleny Dvořákové a Viktora Fischera jsou báječně černobílé a mají svébytný styl. Výrazně pracují se světlem (nebo vlastně často spíš se šerem, dýmem, párou, kapkami vody) a občas dosahují účinku díky jisté zrnitosti a v dobrém slova smyslu „rozostřenosti“. Řečeno obecněji: jde stále ještě o dokumentární fotky, které ovšem často hranice dokumentu překračují směrem k výtvarnému pojetí fotografie.

Všechny záběry v knížce přitom pocházejí z Evropy. „Časem jsme zjistili, že když ukazujeme negativa rozvojového světa, spojitost s našimi místními problémy lidem uniká. Většina Evropanů je zvyklá na stav věcí okolo sebe a má povrchní pocit, že je vše v pořádku‚“ říkají v knize sami autoři. Upřímně řečeno, pro mnoho našich spoluobčanů je i Evropa vzdálené, cizí prostředí. Pokud váš svět ovšem nekončí Českým lesem a dokážete ocenit silnou osobní fotografickou výpověď, pak neváhejte po této knize sáhnout.


reklama

Další informace |
Dvořáková, Alena; Fischer, Viktor: Water/Voda; Praha, Kant 2010, 112 stran, 61 černobílých fotografií, doporučená cena 480 Kč.
foto - Stejskal Jan
Jan Stejskal
Autor je na volné noze. V letech 2002 až 2013 byl postupně šéfredaktorem tištěného Ekolistu a později serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist