https://ekolist.cz/cz/kultura/clanky/vsechen-cas-na-svete-naprosto-netradicni-rodinna-dovolena-v-kanadske-divocine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Všechen čas na světě - naprosto netradiční rodinná dovolená v kanadské divočině

1.3.2016
Všechen čas na světě
Všechen čas na světě
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Jeden svět
Závidíte dnešním dětem možnost chodit do lesních mateřských škol? Nemusíte. Vyrazit do přírody, žít v jejím rytmu může celá rodina. Podobně jako pětičlenná rodina Suzanne Crockerové, která o svém devítiměsíčním pobytu v kanadské divočině natočila film Všechen čas na světě. Netradiční „rodinné video z dovolené“ uvede festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
 

Od podzimu do jara, přes mrazivou a temnou kanadskou zimu se Suzanne, jejímu muži Geraldovi, třem dětem, dvěma kočkám a psu stala domovem malá chata uprostřed yukonské buše. Mohli si tak vyzkoušet prostý, ne však jednoduchý život lidí obývajících severské samoty.

Téměř půl roku byli mimo dosah města, kontakt s civilizací se omezil na několik Geraldových pracovních a nebezpečných cest do města pomocí sněžného skútru. S dostatečnými zásobami, avšak bez hodin a hodinek, žila rodina v rytmu střídání se dlouhých nocí a krátkých dní. A měla pocit, že jim patří všechen čas světa, svěřuje se autorka a zároveň jedna z hlavních postav v závěru filmu Suzanne Crockerová.

Její rodinu poznáváme jen ze záběrů z buše, partnerského vtipkování, roztomilých komentářů mladších dcer nebo dospělejších a kritičtějších postřehů staršího syna. Neznáme jejich povolání, život „před divočinou“.

V buši přibyly desetiletému synovi a osmileté a čtyřleté dceři během domácího vzdělávání netradiční předměty: lekce stavění spíže mimo dosah medvědů, budování kadibudky nebo praktická ukázka fungování potravního řetězce. „Mám litovat mrtvou sovu, nebo se radovat, že se orel najedl?“ ptá se malá Tess.

Prakticky a vesele si rodina poradila s halloweenským koledováním, děti s výrobou vlastních her a hraček z dostupných předmětů.

Divočina bez příkras

Film ale ukazuje i méně úsměvné chvíle života na samotě: odkázanost jen na vlastní síly uprostřed noční zasněžené krajiny ve chvíli, kdy selže technika, strach a bezmocnost blízkých čekajících na návrat otce rodiny. Členové rodiny přiznávají boj s ponorkovou nemocí i pocity zoufalství za studených a temných lednových dní. A nezpochybnitelná je i fyzická blízkost velkých šelem.

Trailer - All the Time in the World from Suzanne Crockerová on Vimeo.

Navzdory tomu, že jejich pobyt v buši se tolik neliší od života našich předků, je ale jasné, že podobný způsob „rodinné dovolené“ není pro každého. Pobyt v přírodě vyžaduje fyzickou a psychickou sílu, potřebné znalosti i odvahu. A to od všech zúčastněných.

Přesto dokument vyznívá pozitivně a ze závěru je cítit, že rodinu čas strávený v buši posílil. Především dcery oceňovaly společné chvíle s rodiči, otec Gerald zase zkoušku vzájemné spolupráce, svobodu a propojení s okolím.

Rodinná pohoda a rytmus přírody je ostatně prostoupený i celým filmem. Pro někoho může být příliš pomalý, jiný by se do kanadské buše po zhlédnutí dokumentu přestěhoval hned.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

Další informace |
Všechen čas na světě / All The Time In The World. Režie: Suzanne Crockerová. Kanada, 2014, 87 min. Uvede Festival dokumentárních filmů filmů o lidských právech Jeden svět.
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

1.3.2016 00:19
já měl až do teď za to že buš se říká jen v austrálii a ne na yukonu !
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

1.3.2016 09:15 Reaguje na radim buffalo tobias
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bu%C5%A1
Odpovědět
Li

Lili

8.4.2016 11:50
Může to být opravdu zajímavá podívaná.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

3.10.2022 23:04
Tak tohle by se mi moc líbilo. Přesně takto nějak by vypadala moje ideální dovolená. My jsme to právě letos udělali tak, že jsme nejezdili nikam k moři a místo toho jsem z https://armik.cz/ objednal věci na kempování a se ženou jsme se toulali tady u nás po přírodě. Vždycky jsme přespali v nějakém kempu a pak vyrazili dál. Bylo to skvělé. :)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist