https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/australie-je-celosvetove-na-prvnim-miste-v-zatykani-klimatickych-aktivistu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Austrálie je celosvětově na prvním místě v zatýkání klimatických aktivistů

12.12.2024 01:08 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Austrálie je světovým lídrem v policejním potlačování klimatického aktivismu, píše list The Guardian s odkazem na průzkum Bristolské univerzity. Podle něj australská policie zatýká jednoho z pěti demonstrantů za klima a životní prostředí. Po Austrálii následuje Británie, která zatýká 17 procent protestujících. To je skoro třikrát více, než je mezinárodní průměr, který činí 6,3 procenta.
 
Nenásilní protestující dostávají dlouhé tresty odnětí svobody, které mají působit odstrašujícím způsobem. V Británii bylo od začátku letošního roku mnoho klimatických aktivistů posláno do vězení, přičemž nejdelší trest činil pět let.

Za posledních deset let se zvýšil počet a podíl protestů souvisejících s ničením klimatu a životního prostředí. Podle studie se však země místo řešení problémů, na které protesty reagují, soustředí na trestání demonstrujících. "Kriminalizace a potlačování klimatických a environmentálních protestů roste," tvrdí politický ekonom z Bristolské univerzity Oscar Berglund, který studii vedl.

Berglund a jeho kolegové zkoumali údaje z databáze Armed Conflict Location and Event Data (ACLED), která monitoruje oblasti konfliktů, v letech 2012 až 2023. Zaměřili se na země, v nichž bylo v tomto období zaznamenáno více než 1000 protestních akcí. Výběr pak zúžili na 14 zemí na všech šesti osídlených kontinentech pro kvalitativní analýzu.

Výzkum rozlišuje mezi environmentálními a klimatickými protesty. Environmentální protesty se zaměřují na projekty, které ničí životní prostředí, jako je těžba, přehrady nebo rozsáhlá výstavba. Klimatické protesty jsou novějším fenoménem, který se soustřeďuje především na globálním severu. Jsou geograficky vzdáleny od projektů, proti nimž vystupují, a mají širší politické požadavky.

Výzkumníci zjistili, že se zvýšil počet obou typů protestů, ale počet klimatických protestů obzvláště prudce vzrostl koncem roku 2010. To se shoduje se vzestupem hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), vedeného mládeží, a skupin, jako jsou Extinction Rebellion v Británii a Sunrise Movement v USA.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.12.2024 05:25
Takže se má ČR co učit, že !
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

12.12.2024 09:27
Tá hnusná Austrália má nejaký trestný čin klimatického aktivizmu? No fuj!
Alebo poškodzovanie majetku, násilné vniknutia, blokovanie dopravy a vandalizmus?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.12.2024 10:37
Nenásilní protestující dostávají dlouhé tresty odnětí svobody? Opravdu? A opravdu jde o nenásilnost? Aby byl v demokratickém světě někdo odsouzen , musí být nejprve obviněn a to pouze v mezích zákona. Zajímal by mě ten § co nenásilnost a s tím určitě spojenou i bezeškodnost odmění pěti lety.
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.12.2024 21:44 Reaguje na Jarek Schindler
Beze škod? Takové blokování komunikace byť jen na chvíli znamená škodu poměrně velkého rozsahu. Takže nepodmíněné odnětí svobody je přiměřenou odměnou.
Odpovědět
Dorian Černý

Dorian Černý

12.12.2024 18:33
U nás zatim jenom jakešovský plky v komentářích a pokuty. On u nás taky ten aktivismus za moc nestojí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist