Čína loni překonala vlastní rekord v instalaci obnovitelných zdrojů energie
Vývoj v Číně tak začíná být v kontrastu k tomu, co lze čekat od Spojených států, které jsou druhým největším producentem skleníkových plynů na světě. Nový prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že jeho země se vrací k fosilním palivům, protože jsou levnější. Oznámil také, že Spojené státy odstupují od pařížské klimatické dohody z roku 2015, která si klade za cíl bojovat proti globálnímu oteplování.
Krok Spojených států se po Trumpově nástupu do prezidentského úřadu očekával. Mnozí teď proto hledí k jiným zemím, zejména k Číně, aby vedly boj proti oteplování klimatu.
Rychlý nárůst solární kapacity překonal i prosincový odhad Čínské asociace fotovoltaického sektoru a přichází po roce, který byl pro odvětví solární energie v Číně složitý. Přebytek nabídky totiž způsobil obrovské ztráty předním výrobcům.
Tempo instalace obnovitelných zdrojů energie v Číně se v nejbližších letech pravděpodobně zpomalí, protože zpoždění při modernizaci infrastruktury rozvodné sítě a omezená dostupnost půdy představují problémy pro rozvoj projektů, uvádí společnost BloombergNEF. Přesto se očekává, že Čína letos přidá 273 gigawattů solární energie a 94 gigawattů energie větrné, a to na základě potřeb státem vlastněných developerů a provinčních vlád. Jejich snahou je, aby v posledním roce 14. pětiletého plánu země splnili cíle stanovené pro instalaci kapacit obnovitelných zdrojů.
Čína také loni přidala 54 gigawattů tepelné energie. Země uprostřed krize na trhu s elektřinou v letech 2022 a 2023 urychlila schvalování uhelných elektráren, dodal úřad NEA.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Richard Vacek
22.1.2025 05:47Čína bere jakékoliv zdroje, protože se rychle rozvíjí. Na osobu už má vyšší spotřebu elektřiny než třeba Británie.
https://www.iea.org/countries/china/electricity