https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/dul-csa-na-mostecku-musi-tezar-po-konci-dobyvani-zlikvidovat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Důl ČSA na Mostecku musí těžař po konci dobývání zlikvidovat

4.12.2015 12:18 | MOST (ČTK)
Pohled na zámek Jezeří a Důl ČSA v Mostecké pánvi
Pohled na zámek Jezeří a Důl ČSA v Mostecké pánvi
Licence | Volné dílo (public domain)
Důl Československé armády na Mostecku musí těžař po zastavení provozu zlikvidovat, provést sanaci a rekultivaci. ČTK to řekl mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek. Dobývání uhlí v dole ČSA skončí kolem roku 2022, vláda neprolomila limity. Surovina za nimi zůstane, návrh na odpis zásob zatím nikdo nepodal.
 

Vlastníkem dolu je Severní energetická. Firma nyní podle mluvčí Gabriely Sáričkové Benešové upřesňuje detailní plán útlumu těžby. "Hledáme takový postup, který zmírní dopady vládního rozhodnutí jak na naše zaměstnance, tak i region," řekla ČTK. Společnost oznámila, že od ledna změní svou strukturu, opustí ji také jeden z akcionářů Tomáš Fohler.

Za limity se nachází podle odhadů 750 milionů tun uhlí. "Těžba bude při existenci limitů trvale ukončena a těžař bude mít povinnost lom zlikvidovat a provést sanaci a rekultivaci dotčených pozemků," uvedl Machek. Na tuto povinnost nemá vliv to, že uhlí za limity není odepsáno.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle mluvčího Františka Kotrby neobdrželo žádný návrh na odpis zásob hnědého uhlí pod Horním Jiřetínem. "Pokud by takový návrh ministerstvo obdrželo, muselo by se jím neprodleně zabývat," doplnil.

Hnědouhelnou pánev na severozápadě Čech využívá vedle Severní energetické a Vršanské uhelné také Sokolovská uhelná a Severočeské doly. Vršanská uhelná a Severní energetická by se znovu měly spojit do jedné skupiny.

Severočeské doly dobývají uhlí v lomu Bílina. Prolomení limitů schválila vláda, v usnesení je, že těžba se nesmí přiblížit na 500 metrů od obydlí. "Podmínky těžby vzejdou z procesu EIA, tedy posouzení vlivů na životní prostředí. Následovat budou správní řízení, ve kterých má obvodní báňský úřad pravomoc rozšířit dobývací prostor lomu Bílina a povolit hornickou činnost," uvedl Machek. Těžař podle něj musí před tím vyřešit střety zájmů s vlastníky pozemků a nemovitostí, kteří by mohli být těžbou dotčeni.

Prolomení limitů v Bílině vláda zdůvodnila potřebou zajistit uhlí pro teplárny. Pokračování těžby nezasáhne lidská obydlí. V případě prolomení v dole ČSA by byl ohrožen Horní Jiřetín. Budoucí vlády se budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit, současný kabinet podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) pravděpodobně o lomu už rozhodovat nebude.



reklama

Radka Fialová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Miroslav Končík

6.12.2015 13:59
Mluvčí SBS a nezná rozdíl mezi dolem a lomem? Důlně se v ČR těží černé uhlí na Ostravsku a Karvinsku, naopak na Ústecku se těží hnědé uhlí v lomech...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist