Fotopast českých vědců zachytila bachyni, jak vysvobodila odchycená prasata
"Toto chování se označuje, volně přeloženo, jako záchranné chování. Je to situace, kdy jedinec pomůže jinému jedinci, který se nachází v nebezpečné nebo stresující situaci, čímž sám velmi riskuje. Jedná se tak o extrémní projev prosociálního chování nebo altruismu," uvedla výzkumnice Michaela Másílková z katedry myslivosti a lesnické zoologie.
"Záchranné chování se dá jen obtížně studovat a bylo pozorováno jen u několika málo druhů zvířat, jako jsou například primáti nebo kytovci, ale dosud ne u prasat," upozornil pak Hynek Burda, který působí na stejném pracovišti.
Přečtěte si také |
Indonéský orangutan podal pomocnou ruku muži v řece plné hadůMásílková zdůraznila, že celá situace byla velmi rychlá a chování bachyně přesné a komplexní. "Jinak řečeno bachyně velmi dobře věděla, co dělat, aby past otevřela. Je to jeden z mnoha případů, který dokládá inteligenci a kognitivní schopnosti prasat. Existují navíc náznaky, že toto chování mohlo být motivováno empatií, tj. schopností vcítění se do druhého," sdělila vědkyně a dodala: "Empatie byla prokázána u prasat domácích, ale pokud by skutečně záchranné chování bylo motivováno empatií, jednalo by se o první doklad empatie u prasat divokých."
Přečtěte si také |
Že je příroda zatraceně tvrdá? No je!, říká zvířecí záchranář Karel MakoňČlánek o pozoruhodné situaci v srpnu publikoval časopis Scientific Reports.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
DAG
25.8.2021 09:49V době, kdy je mládě již odrostlé, tak ten pud zmizí.
Třeba u snrčí zvěře, když střelíte srnče v době před zakládáním zimních tlup, tak srna odběhne, a pak často přijde zastřelenému srnčeti a zjišťuje co se děje.
Jakmile už jsou hluboko na podzim v tlupě , tak zazní výstřel a všechno okamžitě uteče.