https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/ze-je-priroda-zatracene-tvrda-no-je-rika-zvireci-zachranar-karel-makon
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Že je příroda zatraceně tvrdá? No je!, říká zvířecí záchranář Karel Makoň

19.7.2021 13:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Karel Makoň s dcerou Hanou při vypuštění mladého čápa bílého, vybaveného satelitní vysílačkou.
Karel Makoň s dcerou Hanou při vypuštění mladého čápa bílého, vybaveného satelitní vysílačkou.
Foto | Taťána Typltová / DES OP
Čápice trýznila v přímém přenosu své mládě! Lidé volali o pomoc: Nebohé ptáče ale matčiny útoky nepřežilo“. Titulek bulvárního deníku Blesk z 26. června shrnuje téměř vše podstatné. Chybí v něm jen to, že lidé volali pracovníkům záchranné stanice pro handicapované živočichy. Ti ale odmítli zasáhnout a trýzněné mládě zachránit. O události na čapím hnízdě a jejím kontextu jsme si povídali s Karlem Makoněm z DES OP - Záchranné stanice živočichů Plzeň, který o tom, že se mláděti pomáhat nemá, rozhodl.
 
V Česku je síť stanic pro handicapované živočichy. Když najdu nějaké zvíře, jak poznám, že je to případ pro vás?

Je důležité si říct, že záchranné stanice řeší hlavně případy volně žijících divokých zvířat, které jsou přímo či nepřímo zaviněné lidskou rukou.

To, že straka strhne z okna hnízdo jiřiček, protože je jde sežrat, to neřešíme.

Něco jiného je, když takové hnízdo strhne člověk, protože mu jiřičky špiní parapet. Nebo když hnízdo spadne samo, protože na plastových rámech nedrží nebo ho protizákonně shodila stavební firma při zateplování domu.

Když je zvíře sražené autem, spálené na drátech elektrického vedení, narazí do prosklené čekárny, zamotá se do provázku či rybářského vlasce anebo spadne do meliorace, sklepa, komína či bazénu, případně je zmrzačeno člověkem anebo v důsledku lidské činnosti, to je pro nás naprosto bez debat jasný podnět začít to řešit a jednat.

Tady už je lidská pomoc nutná. Rybářský vlasec zamotaný na nohách mláděte husy velké.
Tady už je lidská pomoc nutná. Rybářský vlasec zamotaný na nohách mláděte husy velké.
Foto | Taťána Typltová / DES OP

Ale když uvidím žábu, kterou drží užovka, tak vám volat nemám?

To prosím opravdu ne.

Naše záchranná stanice i většina kolegů se do přirozeného přírodního výběru a zákonitostí nemontuje.

Řešit takové věci nás neuvěřitelně vysiluje a bere čas, který potřebujeme využít úplně jinak a jinde. Takže prosím, nevolejte nám, že u popelnic leží „chcíplá myš“, „že si máme přijet pro polozdechlého ptáčka, kterého vám domů přinesla kočička“, případně co máte dělat, když máte na zahradě u lesa mravence, žábu, netopýra či hada. To vyřešíte s pomocí selského rozumu sami.

Já se snažím zvedat telefon pokaždé, ale když to prostě nejde, jelikož jsme na komíně u čápů anebo lovíme labuť s rybářským háčkem ve vodě, operujeme a já nevím co ještě, tak to prostě zvednout nemohu. Zajímavé na tom je, že když pak zpětně obvolávám všechny ty zmeškané hovory, zjistím, že 70 % volajících problém už samostatně vyřešilo. A ba co víc, že zhruba v 70 % případech i správně!

To tedy nepočítám ty, kteří pro jistotu s jednou věcí volali ze dvou telefonních čísel anebo volali kolegům kolem a z jiných stanic.

Teď vám telefon nezvednu. Karel Makoň při opravě bobří hráze, kterou kdosi pobořil.
Teď vám telefon nezvednu. Karel Makoň při opravě bobří hráze, kterou kdosi pobořil.
Foto | Taťána Typltová / DES OP

Panika se tedy dlouho neudrží, když lidé trochu přemýšlí?

Ano, přesně tak.

A obecně je dobré se kolem sebe dívat, snažit se pochopit jednotlivé souvislosti, příčiny problému a hlavně nedávat zvířatům naše lidské vlastnosti, pocity a emoce. Polidšťování zvířat spolu s pocitem, že člověk (já) je vlastně ten nejchytřejší a nemoudřejší vládce tvorstva, který to tu řídí a rozhoduje o těch úplně ‚dementních‛ zvířatech, je ten největší problém ochrany přírody, se kterým se strašně špatně bojuje! Opravdu nekecám!

A lidská hloupost, bezohlednost a pocit geniality zabije ročně tisíce volně žijících živočichů a otráví stovky lidí, kteří by se třeba chovali úplně jinak. On totiž kolikrát i dobře míněný úmysl a snaha pomoci může hodně ublížit.

To je až tak závažný problém?

Do extrému.

Volně žijící druhy zvířat se prostě v rámci vlastní existence a přežití musí chovat (a znovu opakuji už miliony let) jinak! Každá vteřina jejich bytí je otázkou života smrti a na nějaké lidské emoce, vlastnosti a pocity není místo ani čas.

Když mládě volavky na hnízdě vysoko v korunách stromů šlápne vedle a spadne dolů, tak prostě skončilo. Tečka. Žádné „No bože, udělalo chybu, tak ho rodiče dokrmí na zemi pod hnízdem“, žádné „Příště si dáš pozor a už se ti to nestane!“ Prostě tečka a žádné příště už není!

V přírodě přežívají jen ti nejsilnější, nejdokonalejší, nejbystřejší a hlavně ti, kteří jsou zárukou kvalitního genetického materiálu a tím pádem i další zdravé a života schopné populace. Proto má příroda v tomto ohledu nastavená velmi přísná pravidla, a pokud by je začala porušovat, tak by dopadla jako my lidé, viz géniové na sociálních sítích a v poslanecké sněmovně. V přírodě prostě stále platí pravidlo, že když jsi lempl, tak jsi potrava pro jiné.

Přežijí jen ti nejsilnější. Čápi na hnízdě v Příchovicích.
Přežijí jen ti nejsilnější. Čápi na hnízdě v Příchovicích.
Foto | Taťána Typltová / DES OP

To mi chcete říct, že v přírodě tedy není ani jeden živočišný druh, který by se nám podobal a choval se jako my?

Ano, není žádný takový druh. Protože kdyby byl, tak by okamžitě vyhynul!

Nevěřím! A co třeba vyhlášená věrnost labutí?

Lidé hodně moc touží po romantické lásce, souznění duší a milování až za hrob. Jelikož to ale většinou nemají a v naší lidské společnosti toho většina ani nedosáhne a hlavně s ohledem na zachování zdravé populace a rodu to vlastně ani nejde, tak si to celé vymysleli a přidali k labutím. Královští ptáci, s majestátním chováním a na oko dokonalý milenecký pár a rodinka vodící roztomilá labuťátka.

Ano, určitě si jsou páry labutí věrnější než třeba jiné druhy ptáků, ano, labutě jsou opravdu velice vzorní rodiče, kteří se o svá mláďata v prvním roce života vzorně starají. Ano, labutě nám lidem mohou být v lecčem příkladem, ale v okamžiku, kdy se třeba jeden z páru zmrzačí na drátech elektrického vedení a uhyne, tak ten druhý další sezonu hnízdí s někým jiným! A úhynů na drátech elektrické vedení či labutí uvízlých na rybářských vlascích je tolik, že kdyby to tak nebylo, máme za chvilku rybníky plné pouze samých labutích vdov a vdovců.

Tlak na volně žijící zvířata je dnes obrovský. Vzali jsme jim krajinu, životní prostředí, místo, teritoria, domovy! Vzali jsme jim potravní zdroje, možnosti i zvyklosti a teď jim sebereme ještě jedinou podstatu jejich přežití a záruku zdravé životaschopné populace?

Rozhodně není možné, aby skupinka lidí navíc žijících hlavně ve virtuálním světě na sociálních sítích rozhodovala, jak se má chránit příroda.

Lidé si rádi labutě idealizují.
Lidé si rádi labutě idealizují.
Foto | Taťána Typltová / DES OP

Na co narážíte?

Mám tu čápa, který už osm let neodlétá na zimu do teplých krajů, protože hnízdí kousek od skládky tuhého komunálního odpadu. Budiž, je to jeho volba, zatím mu to vychází a nemusí riskovat a lítat 5.000 km tam a 5.000 km zpět do daleké a nebezpečné Afriky. Jenže pro zdravou populaci čápů to zas až tak normální a nevinné úplně není.

Když ale v zimě klesne teplota pod bod mrazu a napadne trochu sněhu, tak mi lidé píší, abych se o něj postaral. Nepostarám. Ať se nikdo nediví, že mu odmítám kupovat kuřecí řízky a rozhazovat mu je po poli, aby chudáček neuhynul. Ať třeba pojde! Od toho je prostě zima, aby tyhle odchylky vyřešila.

Protože když si tu zůstane a neuhyne, zahnízdí o dva měsíce dřív, než ti frajeři, co cestou do Afriky museli o svůj život a místo na slunci řádně zabojovat, zatímco on se na skládce u Dobřan vyhýbal přírodní selekci.

A aby toho nebylo málo, tak pak ještě musím řešit telefonáty lidí, že tomu jelimanovi jiný čáp vyházel z hnízda mláďata nebo že se mu líhnou mláďata, ale venku je ještě zima. No, když si je pořídil s podobnou jelimankou samicí už v dubnu, kdy občas ještě mrzne, tak samozřejmě hrozí, že o ně přijdou. Ale to je přeci v pořádku. Příroda má mechanismy, jak si tyhle věci ošéfovat a sama napravit.

Není posláním záchranných stanic o taková zvířata pečovat a ještě to se slávou prezentovat veřejnosti jako nějaké hrdinství.

Je to trochu výška... Pracovník DES OP Miloš Paisker při kontrole čapího hnízda v Oseku.
Je to trochu výška... Pracovník DES OP Miloš Paisker při kontrole čapího hnízda v Oseku.
Zdroj | DES OP

Jenže ne vždycky tyhle všední dramata vysílají online kamery…

Za to ale nemohou pouze online kamery. Je dobré říct, že kamerové systémy zachránily bezpočet čapích mláďat, zamotaných do rybářských vlasců a provázků. Díky tomu, že na to lidi koukali a včas to nahlásili, se dalo mládě zachránit.

Dřív bez kamer jsme to nevěděli a zjistili jsme to až při kroužkování, kdy už mládě nemělo nohu, protože mu upadla.

Takže kamery mohou být i prospěšné a fantastický způsob, jak můžeme nahlížet do soukromí živočichů, získávat cenné informace k jejich následné ochraně, vzdělávat se, pozorovat a třeba i pomáhat.

Paráda…

Ale pozor. Pak taky někdy uvidíme, že čapí matka zabije své mládě, že ho utluče, harpunuje zobákem, shodí z hnízda. Anebo že když prší, tak jsou mláďata mokrá, třesou se zimou anebo naopak se „pečou“ na slunci anebo nemají dostatek potravy či je nekompromisně vyhází jiný silnější čapí pár. Jenže i to je naprosto přirozené, navíc nutné a v přírodě zcela normální.

Jenže ona to byla opravdu do poslední chvíle dost drásavá podívaná…

V rámci činnosti DES OP – Záchranné stanice živočichů Plzeň mi prošlo rukama anebo jsme okroužkovali přes 1500 čápů, máme za sebou přes 150 adopcí čápů s prokázanou 97 % úspěšností! Z toho minimálně 30 mláďat jsme vylíhli v líhni z vejce a následně adoptovali. Šest čápů bílých jsme minimálně jeden rok sledovali satelitní vysílačkou. X adoptovaných mláďat dnes prokazatelně hnízdí a má své rodiny. Opravujeme a řešíme čapí hnízda po celé ČR v objemu přes 300 hnízd a pracujeme i pro nespočet odborníků i institucí. A přesto všechno si netroufnu říct, že bych o čápech věděl úplně vše.

Jenže pak mi kvůli případu hnízdění čápů v Oseku píší lidé přes Facebook, že máme zasáhnout, že se samice chová krutě, vyšinutě či v důsledku nějaké psychické poruchy, jak to na dálku diagnostikovali přes monitor.

Já ale nemám opravdu čas, abych své rozhodnutí následně několik dní obhajoval před každým, kdo má na věc jiný názor a čápa zná pouze ze svého monitoru… Na záchranné stanici se v sezoně opravdu nezastavíme, telefonáty a dotazy se běžně překrývají a na problémy a pocity lidí není prostor ani kapacita. Já jsem zvířecí záchranář a ne lidský terapeut.

Dobře. Do záchranných stanic se ale může dostat třeba čáp, který si o elektrické vedení zlomil křídlo. Jaký je biologický, ekologický význam zachráněného hendikepovaného čápa?

Čáp se zlomeným křídlem je z biologického hlediska pro divokou populaci čápů s trochou nadsázky úplně k ničemu.

Ale můžu ho ukázat dětem, až přijdou na exkurzi na stanici, a můžu na něm demonstrovat – vidíte ho, jak kulhá, nelétá? No, to je proto, že… a teď nad tím přemýšlejte, jak to udělat, aby k tomu nedocházelo a žádný další čáp si křídlo nezlomil. To je ono, tohle máme dělat.

Proto také schvaluji a velice se mi líbí výborný nápad kolegů z Vlašimi, kteří z handicapovaných pacientů zřídili a provozují PARA ZOO. Profesionální provedení, využití trvalých handicapů, práce s nimi, obrovská osvěta a tak by to mělo vypadat i jinde. Pokud tedy chci k záchranné stanici řešit a provozovat něco podobného.

Pokud to ale pojmu jako inzerát „Čápíček Pepíček“, smutná fotka a pošlete mu na krmení, tak si nikdy nepomůžeme. Ano, dá se tak podojit národ, nechat davy zacinkat penězi. Ale těch zraněných čápů tím neubude. Přitom není třeba vymýšlet nějaké emocemi nabité příběhy, stačí jen pravdivě a přesně popsat tu realitu. Nehodnotit, necpat tam lidské emoce o utrpení, lásce a soucitu.

A že je příroda někdy zatraceně tvrdá? No je!

A tohle by měly záchranné stanice pragmaticky a profesionálně prezentovat směrem k veřejnosti. Skutečnost, pravdu a bez zbytečných lidských pocitů, emocí a serepetiček!

Je potřeba jim říct pravdu. Karel Makoň spolu s dětmi zkoumá tělo ryby.
Je potřeba jim říct pravdu. Karel Makoň spolu s dětmi zkoumá tělo ryby.
Foto | Taťána Typltová / DES OP

Jak by to záchranné stanice podle vás měly udělat?

Měly by využít svých zkušeností, poznatků a materiálů, které při své práci získávají a sbírají. Konkrétních kauz, fotek, videí a třeba i těch konkrétních poraněných zvířat. Využít všech těch hrůz k tomu, abychom dokázaly pojmenovat konkrétní problém a začal se řešit.

K tomu, aby je ukázaly lidem a v pravé realitě jim řekly: ten problém se jmenuje takhle, na jeho odstranění je potřeba udělat tohle, a udělat to můžeš ty, ty a ty. A je jedno, jestli jsi zedník, řidič kamionu, rodič nebo třeba poslanec. Cílem vzdělávání nemá být, aby se celý národ stal záchranářem zvířat a posílal peníze. Cílem je, aby lidi pochopili, co s tím můžou udělat sami a jak se chovat, aby zatěžovali planetu i systém co nejméně.

Říkáte, že skoro každý může něco udělat pro to, aby zraněných či zabitých volně žijících živočichů nepřibývalo. Máte na mysli něco konkrétně?

Když například architekt nebo projektant kreslí skleněnou čekárnu MHD, tak by bylo dobré, aby u toho přemýšlel a místo jedné siluety dravce v pravém horním rohu, o které už 20 let víme, že prostě nefunguje, to nakreslil, tak že to bude jak pro lidi tak ptáky bezpečné. Rovnou to naprojektuje tak, abych já pak nebyl za potížistu a neprudil, že se to musí dodělat dodatečně.

Jako rodič můžete vychovávat děti v nějakém základním porozumění přírodě a zdravém racionálním přístupu. Smrt je naprosto přirozený biologický jev.

Jako řidič, když uvidíte na silnici ježka, tak ho nerozšmelcujete, ale zpomalíte a nebudete ho oslňovat dálkovými.

Každý může něco udělat, ale musí chtít a musíme začít každý sám od sebe.

A tímto směrem by měli působit i záchranné stanice pro handicapované živočichy. Protože takovou výchovou si odbouráme zbytečnosti okolo. Cílem osvěty je vzniku problému předejít, a tohle bez vzdělaných lidí nikdy nedokážeme. Pokud tohle nepochopíme a nebude mluvit stejnou řečí, nikdy se pořádně nehneme z místa.

Když budou projektanti zastávky MHD, budovy a protihlukové stěny projektovat s ohledem na ptáky, ubude zbytečných kolizí. Na snímku ťuhýk obecný.
Když budou projektanti zastávky MHD, budovy a protihlukové stěny projektovat s ohledem na ptáky, ubude zbytečných kolizí. Na snímku ťuhýk obecný.
Foto | Taťána Typltová / DES OP

Co je vlastně náplní, posláním národní sítě záchranných stanic?

Na území ČR funguje zhruba kolem 30 záchranných stanic pro volně žijící živočichy. Ty se sdružují v tak zvané Národní síti záchranných stanic, která garantuje 100% pokrytí ČR. Takže když kdekoliv najdete poraněné nebo handicapované volně žijící zvíře či potřebujete kontaktovat místně příslušnou záchrannou stanici, tak přes chytrou aplikaci (Zvíře v nouzi, Android, iOS) dohledáte kontakt na člověka, se kterým lze problém řešit.

Většina záchranných stanic pak realizuje a stojí na třech základních pilířích: osvětě a vzdělávání veřejnosti, na druhové ochraně a na vlastním provozu záchranných stanic.

Mají pro Vás ty pilíře různou prioritu?

Pro nás z DES OP a mou osobu jakožto zakladatele DES OP a Záchranné stanice živočichů Plzeň zcela určitě.

Provozování záchranné stanice živočichů je opravdu až ta poslední věc, takové chytání kočky za ocas. Je to řešení konkrétních průšvihů. Složité léčení už poraněných a handicapovaných zvířat.

To nejdůležitější je vzdělávání a osvěta. Ta může vzniku problémů předcházet.

A někde uprostřed stojí druhová ochrana, protože ta nám umožňuje limitovat celkové množství případů v záchranných stanicích a stabilizovat populace jednotlivých živočišných druhů.

Druhová ochrana?

Druhová ochrana je série preventivních a podpůrných opatření, která zabraňují poraňování volně žijících živočichů.

Je to hlavně práce v terénu, mimo stanice, ale je ve své podstatě hodně důležitá. Snažíme se třeba s energetiky zabezpečovat sloupy elektrického vedení, s architekty řešit prosklení budov, spolupracovat s další organizacemi a subjekty, vytvářet lepší podmínky pro jednotlivé populace a druhy. Bagrujeme tůně pro obojživelníky, instalujeme ptačí budky, řešíme přírodní rezervace, přechodně chráněné plochy atd…

Do druhové ochrany patří ale i vědecká činnost. Monitoring a dlouhodobé sledování jednotlivých druhů, kroužkování ptáků, spolupráce na nejrůznějších vědeckých projektech.

Řešíme dost ostře monitoring ptačí chřipky, zdravotní stav populace u některých druhů šelem, nepůvodní druhy zvířat, změny v krajině, sbíráme vzorky do genetické banky českých druhů zvířat atd.

Karel Makoň při kroužkování puštíka obecného.
Karel Makoň při kroužkování puštíka obecného.
Foto | Taťána Typltová / DES OP

Proč tohle dělají zrovna záchranné stanice?

Snažíme se tím vytvořit prostředí, aby naše populace volně žijících druhů živočichů byly natolik silné, že jeden uhynulý dravec nebo stovka přejetých žab nebudou v populaci hrát tak zásadní roli.

Tou druhovou ochranou se vlastně posouváme k něčemu, co mi umožní limitovat počet zvířat, které skončí u nás v záchranné stanici. Protože mým cílem není, abych měl v záchranné stanici desítky druhů nebo tisíce exemplářů zvířat. Mým ideálem je nemít tam žádné.

Proto říkám, že když se činnost záchranných stanic zvrhne v útulkářství, takové ty ťu-ťu ňu-ňu smutné příběhy s dobrým koncem, ty tři pilíře existence záchranných stanic tím rázem padají a stávají se z nás útulky. Naším cílem by mělo být jít ostatním příkladem a vystupovat jako profesionálové.

Aha, takže je rozdíl mezi záchranou stanicí a útulkem. V čem se liší?

Útulky mají svoje vlastní pravidla a hlavně filozofii. Ať si klidně na flašce odchovávají zbytečně donesené srnečky, pozdní podzimní slabá mláďata ježků, vynorovaná liščata a já nevím co ještě. Ať si na to tahají peníze z lidí a na sociální sítě dávají, co chtějí, ale hlavně ať to pak veřejnost nechce po nás!

Alespoň mi v Plzni tohle neděláme a dělat nebudeme. Nemáme na to ani čas, ani kapacitu, ani peníze a hlavně není to ani v souladu s naší filozofií, posláním a cíli.

Záchranná stanice prostě není útulek, už proto, že má nabízet profesionalitu, odbornost, vzdělávání, ekologickou osvětu. Na příkladu zmíněného srnečka tedy nemá veřejnosti ukázat: „My ho zachráníme, když vy nám pošlete peníze“, ale raději vysvětlit realitu: „Tím, že jste ho přinesli z přírody, jste ho zabili“.

Ale že to sbírání opuštěných mláďat není dobrý nápad se přece prezentuje veřejnosti už léta, ne?

Ano, ale pořád neúspěšně.

Já už přemýšlím nad tím, že natočíme nějaký klip, kde mi chlapík v růžovém pulovru přinese na stanici malého zajíčka, a já ho před ním jako rozšlapu na rohožce. S tím, že takhle dopadne každý další, kterého mi přinesou.

Protože jinak to lidi, a to se jim to snažíme citlivě vysvětlovat už hezkých pár let, asi nepochopí. Prostě nesbírejte mláďata a nikam je nenoste!

Tohle razíme jakou dobu, a pak vám do toho kolegové z jiné stanice – právě kvůli chybějící společné koncepci – vystřelí propagační materiál, kde je na titulní stránce roztomilý zajíček s flaškou. Což je pro příspěvkovou ekonomiku bomba, ale jediné co si z toho lidé odnesou, je ten miloučký obrázek. Ne fakt, že 90 % takhle přinesených zajíců je směrováno na záchranné stanice absolutně zbytečně.

Našli jste zaječí mládě? Velmi pravděpodobně nic nepotřebuje, nechte ho být.
Našli jste zaječí mládě? Velmi pravděpodobně nic nepotřebuje, nechte ho být.
Foto | Taťána Typltová / DES OP

Nemohou si za to ale záchranné stanice samy, když se směrem k veřejnosti vytrvale prezentují zuboženými mláďátky, a žádají příspěvky na jejich záchranu?

To jste uhodil hřebíček na hlavičku a v někteří kolegové se prezentují spíše jako klasické útulky. Ovšem nutno dodat, že je to vše hlavně o financích na činnost a že do jisté míry to veřejnost tak i chce.

Tak například, kdybych v případu čápa v Oseku podlehl tlaku hysteriků a čápa z hnízda „zachránil“ a ještě tomu dal ten příběh, tak jsem dnes počítal příspěvky na spolkovém účtu a nemusel odpalovat všechna ta na nás podaná trestní oznámení a nevraživé e-maily.

Stojím si za tím, že záchranné stanice by měly být natolik finančně zajištěné, aby nemusely tyhle šarády dělat a tahat peníze z lidí. To žebrání je do krajnosti kontraproduktivní, protože sice budete mít o trochu peněz navíc, ale nakonec vás to bude stát ve finále mnohem více. A tak to bude stále dokola.

Odchyt srnky, která se dostala do oploceného areálu a nemohla najít cestu ven.
Odchyt srnky, která se dostala do oploceného areálu a nemohla najít cestu ven.
Foto | Taťána Typltová / DES OP

Jsem přesvědčen, že naše Záchranná stanice živočichů Plzeň za 28 let své činnosti jasně deklarovala, co chce, jakým směrem se posouvá, co jí jde a umí a co může ochraně přírody, zvířatům i lidem nabídnout. Jasně, že je stále co zlepšovat a hodně věcí by šlo udělat lépe, ale nechceme z lidí za každou cenu tahat peníze a hrát s lidmi podobné psychologické hry.

Samozřejmě, že i my budeme vděčni za finanční příspěvek, ale dejte nám prosím možnost a hlavně prostor a čas pracovat a soustředit se na věci, které mají smysl a mohou přírodě i v ní volně žijícím živočichům opravdu pomoci. A navíc vše je i o důvěře a ta je pro nás ve finále úplně nejvíc! Děkujeme.

Téma čapího hnízda v Oseku

Petr Stýblo: Čapí reality show komplikují práci záchranných stanic (28. 6. 2021) - stanovisko Českého svazu ochránců přírody

Karel Makoň: Veřejné prohlášení k případu kamerového přenosu z hnízda čápa bílého v Oseku (13. 7. 2021) - stanovisko zvířecího záchranáře Karla Makoně

David Číp: Otevřeně k (ne)zachraňování čápat na hnízdech (15. 7. 2021) - stanovisko Davida Čípa ze záchranné stanice Jaroměř

Rozhovor: Že je příroda zatraceně tvrdá? No je!, říká zvířecí záchranář Karel Makoň (19. 7. 2021)

Česká společnost ornitologická: Stanovisko k (ne)zasahování do hnízdění ptáků (24. 7. 2021) - oficiální stanovisko České společnosti ornitologické

Jan Rylich: Kauza čapího mláděte v Oseku: selhání záchranářů vs. argument „přírodou“ (27. 7. 2021) - komentář Jana Rylicha, kritický vůči rozhodnutí nezasahovat

   ↳ Karel Makoň: Odpověď Janu Rylichovi ke kauze čapího mláděte v Oseku (30. 7. 20201)

reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

19.7.2021 09:48
Svet prirody a lidska spolecnost se ridi odlisnymi zakony. Tuto - a dalsi - filosoficke otazky resilo od nepameti nabozenstvi. Kdo ji vlastne resi dnes? Jak oddelit "spravne fungovani" prirodnich systemu od lidske spolecnosti? Jde to vubec? Zijeme v antropocenu - prirodnich spolecenstev
ktera nejsou zasadne ovlivnena lidskou cinnosti je uz na svete mensina. Co to napriklad pak znamena, ze se nejaky zivocisny druh u nas premnozil (treba divoka prasata) ci naopak zanika (tetrev) Ma do tohoto clovek nejak zasahovat (a jak? to si maji "ekologove" a myslivci jit po krku a kdo koho ve vyhlazovacim boji porazi - ten bude rozhodovat? Demokracie a princip prirodniho vyberu - to fakt nejde skloubit moc dohromady). Je to spousta slozitych otazek. Ktere ideologie v minulosti v civilizacne vyspelych regionech resily vetsinou priklonem k nazoru
"clovek, pan tvorstva"

Pan Makon jiste neni uplnym fundamentalistou v nazoru

"V přírodě přežívají jen ti nejsilnější, nejdokonalejší, nejbystřejší a hlavně ti, kteří jsou zárukou kvalitního genetického materiálu a tím pádem i další zdravé a života schopné populace. Proto má příroda v tomto ohledu nastavená velmi přísná pravidla, a pokud by je začala porušovat, tak by dopadla jako my lidé, viz géniové na sociálních sítích a v poslanecké sněmovně. V přírodě prostě stále platí pravidlo, že když jsi lempl, tak jsi potrava pro jiné..."

Vidime prece v clanku obrazek, jak pan sedi vedle nejake holcicky s brylemi. Byly uz pritom u moci i ideologie, zabijejici lidi treba jen proto, ze meli bryle (Pol Pot, ten kambodzsky mlady intelektual co ziskal humanitni vzdelani na parizske Sorbonne) nemluve o ideologii z kterou Evropa udelala jistou zkusenost pred 80 lety. Kdy byl princip "nejsilnejsi a nejodolnejsi vyhrava" polozen do zakladu tehda prosazovaneho - a vetsinou Evropy prijateho - svetonazoru vyzkouseneho m.j. na milionech Zidu nahnanych do pracovne/vyhjlazovacich taboru. A skutecne, velmi nadprumerne procento tech, kterym se podarilo takove tabory prezit dosahlo pak v dalsim zivote nadprumerne uspesnosti v zamestnani i jinde


Stejne by mne zajimalo, jak presneji vzniklo - z hlediska cloveka udivujici - chovani treba tech capu, co letaji az nekam do Afriky. Souviselo to nejak treba s klimatickymi zmenami nebo dokonce pohybem kontinentu? (Jak dlouho ti capi a dalsi ptaci jsou zvykli daleko cestovat? Desetitisice nebo i miliony let. Udrzuje se ten migracni pud i pri promene druhu?) A co je spatneho na tom, vznikne li spousta novych druhu v clovekem ovlivnene prirode napr. cap skladkovy/velkomestsky atd.

Na druhe strane bych chtel vysvetlit, proc chranime nejake druhy, ktere zjevne prohravaji v existencnim boji dokonce i bez zasahu cloveka. Mizeni tetreva napriklad. Vzdyt jde o pouhy lidsky sentiment "tohle zacina byt vzacne, chranme to" ktery by v prirodnich procesech prece nemel mit naprosto zadne misto, jak nas nejen tenhle clanek poucuje
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.7.2021 09:56 Reaguje na Miloš Zahradník
Na rozdíl od lidského rodu, který postupně degeneruje, bohužel.


Příroda si poradí sama a nepotřebuje k tomu přehnaný humanismus.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

19.7.2021 09:53
Pan Makoň ví, o čem mluví, ale bohužel naše společnost je už tak zblbnutá všehoochranitelstvím, že se obávám, že si právě udělal další špatnou reklamu. Bohužel mám pocit, že většina virtuálních milovníků přírody chce mít kolem sebe místo skutečné přírody kreslenou pohádku od Disneyho.
Držím mu palce a přeju silné nervy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.7.2021 16:20
Nedávno jsem na NatGeo žasnul, jak v Americe dovezla slečna na stanici mládě sovy, a šéfce popsala, kde najde druhé. Ta nelenila, nacvičila na místo a vylétlou sovičku odchytila a "zachránila" - protože nikde n e v i d ě l a rodiče!-(... přitom evidentně zdravá a spokojená mláďata! Takže pokud se v mediích pouští taková masáž veřejnosti, těch zblblíků bude čím dál víc, včetně samotného personálu stanice. Díky za velmi potřebný náhled profesionála, který dovede oddělit "zrno od plev". Takové rozhovory (šoty) by se měly vysílat pravidelně, jinak převaha zbytečných zásahů bude přetrvávat.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.11.2021 05:56 Reaguje na Karel Zvářal
Pan Makoň sklízí pouze to co si sám zasel. Tyto "zblblíky si právě takoví ochranáři sami vychovávají. Samozřejmě předpokládají, že cílem budou jejich "třídní nepřátelé" myslivci, rybáři, lesníci. Proč se ale pak tak moc diví, když se to trochu vymkne z nastravených pravidel?
Odpovědět
Sl

Slovan

19.7.2021 18:23
Moc pěkný rozhovor, díky za něj! Taková už příroda je a tak je to i správně. Konec konců - život i smrt jsou přirozenou součástí koloběhu života.
Odpovědět
DV

Daniela V.

20.7.2021 18:29
Dobrý den všem,
též by mne zajímalo, zdali je špatné to, že oteplovánám Evropy a mírnějšími zimami se může stát, že se čápi prostě přizpůsobí a odlétat nebudou ....
Je to špatně ? Nebudou to už ti úžasní, kteří dříve dokázali doletět až do Afriky ? Není to evoluce ? Schopnost se přizpůsobit a vyvíjet jinak nežli si myslíme my, lidé ? Navíc když se ví, kolik ptáků letí na smrt nad území států, kde do nich střílí .... Budou to čápi méně hodnotní ? Tak to si tedy netroufám posuzovat .....
Odpovědět
LE

Lara E.

21.7.2021 12:26 Reaguje na Daniela V.
No právě, toto je přesně ten případ, kde je jasně vidět, že pan Makoň zdaleka nedohlédá konce věcí a není schopen uvažovat o nich v trochu širších souvislostech. Jede jenom v lajně "nejsilnější přežívá" a zbytek ať si chcípne.
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.7.2021 12:55 Reaguje na Daniela V.
Muze se stat, ze zvirata se zmenam pocasi prizpusobi. O capech vim jen, ze z Afriky jeste v hejnech doletaji na Balkan. Pak se sparuji a odletaji hnizdit sem. Na zac. 20. stoleti ale az do Skandinavie a tam ted zrovna neletaji. Treba sve chovani zmeni. Vlastne by taznost ptaku byl zajimavy indikator, jestli se s podnebim opravdu neco deje nebo jde o masaz od prumyslu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.11.2021 23:44 Reaguje na Daniela V.
No , evoluce to asi není. Navíc je to velice jednoduché. Pokud se čáp přizpůsobí naší zimě a nemusí odlétat, nebude ho muset nikdo v té zimě zachraňovat. Pokud by potřeboval zachraňovat, tak se zimě nepřizpůsobil a měl odletět. No a takoví se potom první stanou součástí potravinového řetězce.
Odpovědět
LE

Lara E.

21.7.2021 12:19
Duševní vývody pana Makoně jsou vskutku podivuhodné. Ne že by mě to úplně překvapovalo, letmo si ho vybavuji ještě z doby dávno předtím, než se stal mediálně hojně oslovovaným, a již tehdy mi přišel poměrně problematický. Ovšem je úplně nejlepší, jak na jednu straně rádoby drsně a nestranně popisuje tu krutou přírodu, a hned vzápětí projektuje ryze lidské pocity a soudy do čápa, co si dovolí přezimovat.
Taky je s podivem, že lidstvo jakožto tedy soubor neschopných a degenerovaných lemplů, jak ho p. Makoň vykresluje, ještě vydrželo do dnešní doby.
Klasický případ nadřazeného "ochránce", který má dojem že jeho morálka a úvahy jsou mírou všeho.
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.7.2021 12:51 Reaguje na Lara E.
Mela jsem po precteni rozhovoru podobny dojem,ze ta komunikace trosku problem bude.Viz: soud toho blba capa, ktereho on zachranovat teda nebude. A rozslapnuti maleho zajice. Po precteni nekterych komentu na ekolistu uz mam strach mluvit s myslivcama, ted se zachranarama zvirat. Potrebuji rybare, od tech jsem tu jeste nic necetla, jestli ti jsou jeste normalni? :-)
Odpovědět
DV

Daniela V.

21.7.2021 13:44
Díky vám všem, kteří vidí chování čápů ( i ostatních tažných ) i v jiných souvislostech. A neberete to jako jejich selhávání či slabost. Já tedy naopak :-) Jde dohledat článek pana Michala Žáka ( meteorologa ). Na IN-POČASÍ z 16.10.2020 právě v souvislosti s migrací ptactva. Nejde totiž jen o čápy, ale i dost jiných druhů v rámci změn počasí. I další druhy tímto důsledkem mění své tahy a zvyky .... A jsou tím méněcennější ? Pro mne NE . A perlička na závěr - z článku. Na jaře 2018 v důsledku náhlého ochlazení uvízli na Balkáně tisíce čápů. Některým z nich pomohli přežít tamní lidé přikrmováním. Neřídili se totiž uvažováním, jste blbí, vyletěli jste dřív, tak si třeba pojděte ....A jak nás tady potom tihle čápi potěšili, že přežili a doletěli k nám ..... I za cenu pomoci lidí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.7.2021 16:49
Kamerové sledování umožňuje veřejnosti sledovat zblízka život hnízdících ptáků. Hodně lidí se tak stává svědky drsného chování (z pohledu člověka), které je v přírodě běžné a přirozené. Mnozí jsou tím překvapení a bohužel z neznalosti pak někteří z nich žádají zbytečné či škodlivé zásahy. Energie záchranářů a finanční zdroje jsou omezené, proto je tak důležité mít co nejsprávněji nastaveny priority. Díky za zprostředkování zkušeností a uvažování profesionálního zachránce! Zřejmě nyní nazrála doba k tomu, aby se v tomto začala provádět větší osvěta. Chtělo by to víc takových rozhovorů, článků, jako ty zde na ekolistu od Davida Čípa a Karla Makoně.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.7.2021 16:53
Pohádky čtené dnešním dětem mají skoro vždy dobrý konec. Četla jsem pohádky z dob své mamky a babičky, ty často končily smutně, že mi tekly slzy po tváři; tehdy byly pohádky daleko více odrazem skutečného života. Zjistila jsem ve své širší rodině a okolí, že dnes se takové pohádky s nedobrým koncem prckům jejich rodiče či prarodiče neodváží dětem vyprávět, protože je nechtějí vystavovat smutku a pláči. To nechápu.
Odpovědět
dm

david matoušek

22.7.2021 10:01 Reaguje na Majka Kletečková
Pravdu máte. Pamatuju i pohádky např.jak vyprášili kožich tudle lišce, tudle vlkům.
Odpovědět
DV

Daniela V.

4.8.2021 17:15 Reaguje na Majka Kletečková
Asi záleží také na věku dětí ....vše přiměřeně. Nevím, proč bych malým vnoučatům nečetla pohádky s dobrým koncem. I dospělí se těší na Vánoce kvůli pohádkám .... na to ostatní stačí na chvíli sledovat televizní stanice a Zprávy. To se pak bojí i dospělí .....
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

22.7.2021 22:37
No dobre a je treba zachranovat všetkých tých ježkov, čo sa narodili nevhodne neskoro na jesen a v prírode by normálne zahynuli?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist