https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-makon-verejne-prohlaseni-k-pripadu-kameroveho-prenosu-z-hnizda-capa-bileho-v-oseku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Veřejné prohlášení k případu kamerového přenosu z hnízda čápa bílého v Oseku

13.7.2021
Na základě vývoje událostí a několika naprosto nekompetentních a scestných diskusích zejména na sociálních sítích, adresovaných jak kolegovi Pavlu Moulisovi, tak paní ředitelce ZŠ Osek, jsem se rozhodl zapojit do debaty i já a uzavřít tuto nechutnou a štvavou kampaň.
 

Pro všechny ty, kteří nechápou a nechtějí pochopit základní principy života a smrti na této planetě, již poněkolikáté a naposledy:

Jmenuji se Karel Makoň a jsem ten, koho všichni hledáte. Kolega Pavel Moulis (Záchranná stanice živočichů Rokycany), kterého jste oslovili, je sice spádově „správce“ území, kde se ona kauza čapí hnízdo Osek u Rokycan odehrává, ale k danému úkonu nemá všechna potřebná pověření, a tak on není ten, kdo ve finále rozhodoval. Navíc kolega se specializuje na úplně jiné živočišné druhy, a tak za vším, z čeho ho křivě někteří z vás obviňujete, stojím já, jakožto státní správou pověřený (výjimkou ze zákona) specialista v dané oblasti.

Proto také požádal kolega Moulis o součinnost v tomto případě mou osobu, která jinak pracuje pod hlavičkou DES OP – Záchranná stanice živočichů Plzeň. Takže já nesu veškerou zodpovědnost za celou kauzu a píši to, co píši!

Nyní už k samotnému případu:

Nevím, kdo z pisatelů má profesní či konkrétní zkušenost s problematikou, hnízdní biologií, ochranou a záchranou čápů bílých. Nevím ani, kde někteří pisatelé berou vůbec tu drzost se k danému tématu vyjadřovat a hodnotit něco, o čem evidentně nevědí vůbec nic.

Každopádně to, co se v případě Oseka odehrálo, tak za tím si stojím a obdivuji kolegu Pavla Moulise, že má energii tímto ztrácet čas stále dokola věci vysvětlovat!

Co se rozhodnutí a námi stanového postupu týká, v případě úhynu mláděte na hnízdě v Oseku se jednalo o zcela běžné selektivní opatření, navíc zvláště chráněného živočicha, uskutečněné jedním z rodičů hnízdícího páru na základě přirozeného přírodního výběru s cílem odstranění pro další chov nevhodného genetického materiálu.

Zejména čápi mají tato pravidla hodně přísně nastavena a celý jejich život včetně hnízdění je ve své podstatě jedním velkým bojem o přežití a holý život! Už jenom to, že dospívají ve třetím roce života, že jejich samotná cesta na daleká zimoviště a zpět je pro zdravou populaci důležitým selektivním opatřením, včetně boje o nejlepší hnízda, samice, lokality atd.

Proto to, co se odehrálo na hnízdě v Oseku, nelze rozhodně kvalifikovat ani ze strany hnízdící samice jako týrání, šikana, následek jakési smyšlené psychické poruchy a já nevím, co všechno za nesmysly ještě kdo vymyslel a hlavně prezentoval. Zároveň nebylo ono mládě ani ohroženo, handicapováno či znevýhodněno v důsledku lidského zavinění či lidské činnosti, jako například zamotáno do rybářského vlasce, provázku, přiotráveno chemickou látkou, či poškozeno jiným druhem odpadu, odpadků a podobně. Nedošlo ani k rušení páru či mláďat na hnízdě, škodlivému zásahu do přirozeného vývoje, úhynu jednoho z rodičů (opět z důvodu lidské činnosti a bytí) ve věku, kdy samice třeba sedí na vejcích, či jsou mláďata ještě malá atd.

Takže ještě jednou! Vše, co se na hnízdě odehrálo, bylo a je čistě součástí přirozeného přírodního vývoje zvláště chráněného živočicha, který je zcela zásadní pro zachování zdravého rodu a celé populace čápa bílého!

Proto také nebyl nejmenší důvod do tohoto procesu jakkoliv zasahovat a jediné, co jsme mohli a o co se kolega Moulis celou dobu snažil, bylo stále dokola vysvětlovat, že jde opravdu o záležitost, do které člověk nemá morální, věcné, ale ani zákonné právo zasahovat!

Navíc to, že jste mohli celou událost vůbec sledovat, byla jen dobrá vůle a rozhodnutí provozovatele webové kamery a hlavně pak kolegy Moulise! To samé platí i o námi společně realizované první kontrole mláďat na hnízdě (17. 6. 2021)!

Kdyby totiž záleželo na mně, tak jsem kameru nechal okamžitě vypnout hned s prvním e-mailem v tomto duchu a na nadstandardní kontrolu průběhu hnízdění ani nepřistoupil! To, že jste vše mohli sledovat až do konce, je totiž vysoký nadstandard, na který nemáte žádné právo a fungovalo to hlavně díky provozovateli přenosu ZŠ Osek a kolegům!

Závěrem:

Kolega Moulis provozuje záchrannou stanici živočichů (ve svém volném čase) již třicet let a myslím, že řešil a zachránil víc zvířat, než kdy kdo z pisatelů podobných e-mailů vůbec kdy viděl!

Navíc jeho obavy, že kvůli jednomu slabému mláděti z hnízda vyskočí mládě či mláďata zdravá, byly rovněž opodstatněné a více než oprávněné! Pravda, myslím, že bych se v mimořádné situaci a pokud by to bylo potřeba na hnízdo dostal, ale to nebyl případ slabého mláděte v Oseku a tak jsme se nakonec rozhodli, že nebudeme zbytečně riskovat! K znovu zapnutí kamery. Po zralé úvaze, dohodě s provozovatelem a hlavně po tom, co někteří z Vás předvedli, už nebude kamera nikdy zapnuta a po hnízdění čápů bude z hnízda odstraněna.

Téma čapího hnízda v Oseku

Petr Stýblo: Čapí reality show komplikují práci záchranných stanic (28. 6. 2021) - stanovisko Českého svazu ochránců přírody

Karel Makoň: Veřejné prohlášení k případu kamerového přenosu z hnízda čápa bílého v Oseku (13. 7. 2021) - stanovisko zvířecího záchranáře Karla Makoně

David Číp: Otevřeně k (ne)zachraňování čápat na hnízdech (15. 7. 2021) - stanovisko Davida Čípa ze záchranné stanice Jaroměř

Rozhovor: Že je příroda zatraceně tvrdá? No je!, říká zvířecí záchranář Karel Makoň (19. 7. 2021)

Česká společnost ornitologická: Stanovisko k (ne)zasahování do hnízdění ptáků (24. 7. 2021) - oficiální stanovisko České společnosti ornitologické

Jan Rylich: Kauza čapího mláděte v Oseku: selhání záchranářů vs. argument „přírodou“ (27. 7. 2021) - komentář Jana Rylicha, kritický vůči rozhodnutí nezasahovat

   ↳ Karel Makoň: Odpověď Janu Rylichovi ke kauze čapího mláděte v Oseku (30. 7. 20201)

   ↳ David Hromádko: Čáp versus lid aneb Když se vyšetřuje zločin, který se nestal - odpověď Davida Hromádky Janu Rylichovi (3. 8. 2021)

       ↳Jan Rylich: Veřejná diskuse o záchranných stanicích: záchrana zvířat vs. (ne)zasahování do přírody, názory a komentáře, fakta vs. domněnky (11. 8. 2021)

Postup záchranářů u čapího hnízda v Oseku prošetří Česká inspekce životního prostředí (30. 7. 2021)

David Storch: Máme chránit přírodu před ní samou? - komentář přírodovědce Davida Storcha, který k tématu nabízí širší perspektivu.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (85)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

13.7.2021 09:12
Vážený pane Makoni. Budete se muset smířit s tím, že celá řada přispěvatelů na internetu jsou jedinci odtržení od reality. Podle jejich představ je čáp stvoření, které se prochází po louce a klape zobákem, případně je věrně popisován v bajce o čápovi a lišce. To, že příroda je krutá a že čapí matka tím uklováním slabého mláděte zajistí více krmení životaschopným jedincům, prostě některým lidem nevysvětlíte. Tito blbci prostě budou kritizovat vše a vždy. Abych Vás utěšil, tak podobné "pozornosti" nejste vystaven sám. Pamatuji si, že když se v ostravské zoo narodilo první sloní mládě, které za pár týdnů uhynulo, kterási pipina dokonce podávala trestní oznámení na policii, protože si byla jista, že to mládě nedostalo adekvátní péči. Přitom sám vím, že ošetřovatelé by klidně za to mimino třeba i dýchali, aby přežilo. Bohužel, narodilo se zraněné a nedalo se s tím nic dělat. Pro Vás toho plyne jediné poučení - vykašlat se na umisťování kamer k čapím hnízdům a obecně kdekoliv, kde se mohou vyskytnout takové "drastické" momentky, protože vždycky se najde nějaký pitomec, který Vás bude kritizovat. Osobně si myslím, že jste udělali vše pro to, aby nedošlo k narušení rodinného života dotyčné čapí rodinky, ale popularizace přírody někdy přinese více negativ než pozitiv, jak jste se sami mohli přesvědčit.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.7.2021 09:41 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tihle " spasitelé " světa potřebují tak na rok, do panenské přírody, bez vymožeností současné doby ( sirky bych jim nechal ). Snad by přišli k rozumu, pokud by přežili.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.7.2021 09:57 Reaguje na smějící se bestie
Já chápu, že určitá idealizace by měla být, ale někdy je to přes lajnu. Moc by mě zajímalo, zda by lidé vzhlíželi k orlu jako králi ptactva, kdyby věděli, že dost často nejsilnější jedinec v hnízdě vyvraždí své slabší sourozence? Mimochodem, je tam dost velká paralela s lidskými královskými rody. A co se týče kukačky, tak je řada písní a básní na žežuličku. Vzhlíželi by k ní lidé, kdyby věděli, že je to parazitický hajzl, který si ani nestaví hnízdo a klade vejce do cizích hnízd? Zpívalo by se o ní, kdyby věděli, že mladá kukačka postupně vyvraždí své nevlastní sourozence, aby měla veškerou potravu a hnízdo jen pro sebe? Nebo co se týče ochrany medvědů na Slovensku. Kolik lidí ví, že pokud se chce medvědí samec pářit se samicí, která vodí mladé, tak ta mimina zabije? Ročně jenom na Slovensku zahynou desítky, možná i stovky malých medvídků jenom proto, že místní populace je nehorázně přemnožená a místo pro nové medvědy tady už není. To je realita té idealizace přírody.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.7.2021 10:03 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Videla jsem dokument z Aljasky, kde stara medvedice zmanipulovala samce k zabiti mlade medvedice, ktera se mu ocividne libila. Samozrejme mu pri tom zakousnuti pomohla.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.7.2021 10:33 Reaguje na Jarka O.
A nemýlíte se? Medvěd je většinou prezentován jako takový rozkošný brumla, který nemotorně tancuje na pasece, za což jej včeličky odmění svým medem.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.7.2021 10:50 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ten samec takovy hloupy Kubula byl, koukal po mlade, ale samice ho mela pod kontrolou. Mlada utikala, protoze taky pochopila nastvanou starou, ale stara ji nabehla, a pak ji s Kubulou vyridili. Kritizovat je nebudu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.7.2021 10:58 Reaguje na Jarka O.
Když jste mi to vylíčila takhle, fakt je to, jak popsal pan Černý, takřka lidské chování. Bohužel někdy i s tím tragickým koncem.
Odpovědět

Jirka Černý

13.7.2021 10:48 Reaguje na Jarka O.
Takřka lidské chování.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.7.2021 10:50 Reaguje na Jirka Černý
No taky jsem si rikala :-)
Odpovědět
MD

Michaela Dostálová

13.7.2021 19:18 Reaguje na smějící se bestie
Tolik monitorovaných hnízd v Pobaltí a Finsku a tamní lidi to zdá se respektují. Čtu často i velké diskusní fórum a vše je v duchu - sledujeme přírodu, nezasahujeme. Když se dějí podobné věci, diskutující se snaží najít důvod a pochopit to, často poprosí ornitologa o vyjádření, respektují to. Proč to u nás nejde.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.7.2021 09:32
Mne se reality show o prirode (nejen) nelibi a nikdy nelibily. Kdo chce videt zivot v kulturni krajine, prirode, divocine, nebo jak se tomu dnes rika, at si do ni zajde a potichu se rozhlizi. Je jedine dobre, ze kamera a vubec vsechny kamery od hnizd capu, orlu, sov.... zmizi a nikdy se tam nevrati. Dejte prirode pokoj. Blaznovstvi je diskuze o psychologii zvirat.
Odpovědět
PB

Petr Burda

14.7.2021 11:18 Reaguje na Jarka O.
Psychologie zvířat (lépe ekologie) je zajímavá oblast. Jen nesmíme zvířata polidšťovat. Můžeme se pokusit pochopit příčiny jejich chování, můžeme porovnávat podle věku, velikosti skupiny, dostupnosti potravy, počasí... Možná zjistíme, že chybně se chováme my.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.7.2021 09:38
Nějak mnozí lidé/společnost, zapomíná na to, že jsou součástí přírody. A to, že se mnohdy zachraňují novorozenci, kteří by před 50 a více lety nepřežily, vede bohužel k degeneraci lidského rodu.

Ano, je to kruté.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

13.7.2021 09:44
Naprosto přesně řečeno. Kamery pryč a ať si lidi do té přírody ráčí vyšlápnout po svých a dívat se na ni vlastníma očima. Myslím, že spousta z těch kritizujících "všeochránců" to v životě neudělala.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.7.2021 09:58 Reaguje na Marcela Jezberová
Proč by někam chodili, když si můžou uvařit kafe a řešit přírodu z pohodlí obýváku.
Odpovědět

Jirka Černý

13.7.2021 10:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To bych nikomu nezazlíval, zrovna pozorovat čápy tímto způsobem by byl v reálu docela problém a tak je webka super, taky nejsou zrovna na každém komínu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.7.2021 11:51 Reaguje na Jirka Černý
On je problém v tom, že lidi obecně jsou, co se týče přírody, těžce nevzdělaní a přírodu si idealizují. Pamatuji si, jak jsem kdysi byl v Beskydech na houbách. Šel jsem takovým řídkým smíšeným lesíkem, kam chodím na suchohřiby. Pořád jsem měl pocit, že nejsem sám, tak jsem se párkrát otočil a nakonec jsem uviděl, že za mnou chodí odrostlé srnče. Tak jsem si sedl na zem a ta srnka došla až na dva metry ke mně. Koukal jsem na ni, ona zase na mě. Byla absolutně v pořádku. Jasné oči, nebyla zraněná, byla dobře živená. Prostě v perfektní kondici. Po pár minutách se otočila a odešla. Vykládal jsem to několikrát svým známým a většina mě osočila, že jsem nic neudělal pro její záchranu. Co na to říct?
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.7.2021 18:47 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Safari blizko domu a zadarmo :-).
Odpovědět
PB

Petr Burda

14.7.2021 11:20 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pro její záchranu jste udělal maximum. Nechal ji si prohlédnout "divné zvíře" (Vás) a dal si jí nevšímal.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.7.2021 13:11 Reaguje na Petr Burda
Já jsem měl pár minut úžasný, nezapomenutelný pohled. Co se týče té srnky, určitě to bylo mnohem horší (kdo mě někdy viděl, chápe). Ale přežila to, což je nejdůležitější.
Odpovědět
JH

Jaroslava Helgetová

13.7.2021 09:50
Vážený pane Makoni. Přeji Vám i kolegům mnoho úspěchů ve Vaší práci a pevné nervy se všemi "takyodborníky", kteří se vyjadřují zejména k tomu, o čem vůbec nic neví a navíc si ani nejsou schopni sehnat odborné informace k danému tématu. Asi mne bude neustále překvapovat kolik takových rádoby odborníků je mezi námi. Tady asi nezbývá nic jiného, než jen si poklepat na čelo a dál se věnovat svojí práci.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.7.2021 09:52 Reaguje na Jaroslava Helgetová
Pseudohumanistů !
Odpovědět
DV

Dr. Voštěp

13.7.2021 10:11
Vážený pane Makoni. Rozhodl jste se reagovat na reakce pisatelů k osudu 1 čapí rodiny. Je tragické (ale jistě jste vaši reakci zvážil), že plýtváte svou energií, erudicí atd. na "poli" nevzdělanosti až hlouposti, krátkozrakosti až slepoty, neobjektivity až relativismu. Vámi velmi trefně definovaná skupina pisatelů (" Kolega Moulis řešil a zachránil víc zvířat, než kdy kdo z pisatelů podobných e-mailů vůbec kdy viděl!") nebude pravděpodobně schopna vaše vysvětlení uchopit a pochopit. Stovky, tisíce přirozeně existujících (podobných) případů opakujících se rok co rok na mnoha hnízdech (např. hnízdní parazitismus či kanibalismus atd.) nebo např. v kulturní agrokrajině zemědělci rozježděná hnízda či mláďata čejek atd. atd., kdy bohužel všechna mláďata (ale také dospělí jedinci) nepřežijí, “neřeší”, “bijí na poplach a hledají viníka” v jednom konkrétním případu … Toto je realita - Homo sapiens ve třetím tisíciletí… Každý, kdo má díru v zadku, má názor a co je horší - je neochvějně přesvědčen o jeho správnosti a své pravdě. Mnohdy bez racionálního, fakty podloženého, objektivního přístupu. DrVoštěp.
Odpovědět
BB

Bubák Bubákovič

13.7.2021 11:21 Reaguje na Dr. Voštěp
Já tu reakci kvituji, protože je nutné na hloupost reagovat. Pokud se nechá kvést, nebude ani naděje (pomiňme, jak "velká" může být), že se něco zlepší. Když v nesmyslných diskusích nebude alespoň minimum příspěvků, které se snaží kraviny korigovat, nebudou mít někteří čtenáři, kteří nevylezou ze své bubliny, ani šanci zjistit, že je něco jinak, nebo že by se měli informovat jinde, než u všeználků...
Odpovědět

Jirka Černý

13.7.2021 10:40
Především si názory "internetových odborníků na absolutně všechno" nenechte znechutit zajímavou a užitečnou práci. Nejsem zrovna častý sledovač čapích webek ale i tak jsem situaci kdy je mládě "vyřazeno z chovu" viděl několikrát, po vysvětlení proč se to děje situaci pochopilo i malé dítě, ano není to hezký pohled ale v přírodě je to tak zařízené.
Odpovědět
PB

Petr Burda

14.7.2021 11:28 Reaguje na Jirka Černý
Každá koza "ví", že když má tři kúzlata, dva cecky a není nadbytek potravy (zelené čerstvé trávy), tak buď musí zabít nejslabší kůzle, nebo zahynou nejméně dvě hlady. Když je extrémně zle jaro, zásobuje i jedno ze dvou. Chová se podle toho, jak cítí počasí, nespoléhá na to, že jí člověk nakrmí.
Chcete-li kůzle zachránit, musíte ji ho vzít a krmit z láhve. To je hospodářské zvíře. U divokého jím můžete leda zatížit stanici pro hendikepované živočichy.
Odpovědět
Hu

Hunter

13.7.2021 11:54
Naprostý souhlas s p. Makoněm, dobře napsáno. Bohužel pro řadu lidí odtržených od reality a bez jakýkoliv vědomostí z biologie to prostě bude nepochopitelné a vždycky to bude věčný boj s lidskou hloupostí a nevzdělaností a bezbřehým idealismem a antropomorfizací normálních přírodních procesů.
Odpovědět
pa

pavel

13.7.2021 11:59
jo jo mnoho rádoby civilizovaných lidí jsou prostě ......... slušnými slovy se to nedá popsat jo holt zánik civilizace se blíží pod heslema tím i společnosti zachranovat a ochranovat a povyšovat tzv. slabší a neschopné a prý diskriminované nad členy populace kteří jsou schopni udržet pokračování a prosperitu rodu a to ve všech sférách života je konec všeho - ano to je nástup degenerace a pomalý zánik společnost
Odpovědět
AM

Anežka M

13.7.2021 12:26
Připojuji se k ostatním s přáním pevných nervů a vyjádřením podpory panu Makoňovi a jeho kolegům. Skutečně jim není co závidět.

Současně bych ale prosila o shovívavost vůči veřejnosti - na nenávist a fanatiky nereagujte, ale prosím, nepřestávejte lidem vysvětlovat, že takhle to v přírodě chodí.

Kameru jste vypnuli, OK, je to vaše právo. Ale napadlo Vás, že tím nejvíc trestáte právě ty, kteří Vás nekritizovali a pro které byl přenos zajímavý a přínosný?

Jinak ale s úctou a přáním mnoha pracovních úspěchů.

Odpovědět
VK

Václav Kaňok

13.7.2021 12:31
Dobrý den, pane Makoni.
Máte mou velkou podporu. Je mi 43 let a vyrůstal jsem na vesnici, takže vím, jak nejen život v přírodě, zejména u zvířat vypadá. Ti pisálci a rádoby spasitelé světa jsou pro tento svět a zejména pro lidi a přírodu spíš přítěží, než užitkem. Držím palce a přeji mnoho úspěchů, nejen v práci. Ode mne máte palec nahoru. Děkuji, že takoví lidé, jako jste Vy existují.
Odpovědět
Sl

Slovan

13.7.2021 12:52
Kdo tohle dokáže kritizovat absolutně nechápe o čem příroda vlastně je. Tak to v ní chodí a tak je to správně.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.7.2021 12:53
Vazeny p. Makoni, uznal jste, ze kamera byl spatny napad. Mozna chcete byt moderni po vzoru zap. statu, treba Danska, kde maji kamery u orlich hnizd nebo zabiji pred publikem exoticka mladata v ZOO pro potechu oka urbanizovane spolecnosti. Pry je to strasne dulezite pro informovanost o prirode. No. Proc delat vsechno jako na zapade. Mame televize a dokumentarni filmy, potrebujem ty kamery? Vzdyt i dokumentu o prirode je neprehledne moc a nektere nejsou ani moc dobre udelane. Kamery z prirody prosim prodejte ostraham skladu s vybusninami a za ustrene penize delejte opravdove exkurze s detmi v hodinach prirodopisu. Dekuji za pochopeni.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.7.2021 15:59 Reaguje na Jarka O.
Lidi zblblí televizí !
Odpovědět
B5

Bohumil 56gogo

13.7.2021 12:54
jste kreteni co tady hlásáte zákony přírody! ad 1 jste to neměli zveřejnovat ad 2 mohli jste mládě odebrat případně usmrtit , nebo ho uměle dokrmit nechat v nějaké stanici! jak se říká co oči nevidí to srdce nebolí !! jste jak nimrodi na Slovensku kde zabijí medvědici i mládětem , příště to dejte do televize jako hlavní pořad večera !!
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

13.7.2021 13:08 Reaguje na Bohumil 56gogo
Pro "Bohumil56gogo" 1. na Slovensku nezabili medvědici s mládětem "nimrodi" ale "zásahový anti konfliktní team". 2. místo hrubých urážek bude lepší se trochu vzdělávat. 3. existuje naštěstí zákon na ochranu přírody a se zvláště chráněnými živočichy nelze nakládat jak se Vám zlíbí
Odpovědět
B5

Bohumil 56gogo

14.7.2021 11:54 Reaguje na Dalibor Motl
anti konfliktní tým s nimrody !!právě že se zvláště chráněnými živočichy se má zacházet opatrně a teď kdo vám dal patent na rozum se zamyslete !! když se mi něco nelíbí tak to kritizuji !!doktore !!
Odpovědět
AM

Anežka M

13.7.2021 14:11 Reaguje na Bohumil 56gogo
Asi nějak nechápu co podle Vás měli pan Makoň a spol. vlastně udělat - usmrtit mládě, neusmrtit ho, vypnout kameru?

Jaký postup byste považoval za optimální?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.7.2021 14:59 Reaguje na Bohumil 56gogo
Vážený pane Bohumile 56gogo.
Ještě nikdy jsem to tady neudělal, takže následující sdělení je moje místní premiéra:
Svým příspěvkem jste dokázal, že jste nejen nevzdělaný, ale i hloupý. Takže abyste se poučil, zkusíme si to rozebrat.
1) Automaticky předpokládáte, že pan Makoň nemá na práci nic jiného, než celý den sledovat kameru umístěnou u jednoho hnízda. Fakt si myslíte, že někdo může mít takovou pracovní náplň?
2) Zabití toho mláděte je otázka několika klovnutí. To ta čápice zvládne za pár minut. Tak proč ho nechat zabíjet lidmi? Pokud je hnízdo vzdáleno několik kilometrů, reakční doba obsluhy může být v hodinách, čili pozdě.
3) Odebrání mláděte je další pitomost z více důvodů. Odebrané mládě by skončilo v nějaké záchranné stanici a i kdyby se je podařilo dochovat do dospělosti, není garance, že by odlétalo s ostatními na zimu na jih. Navíc, pokud bylo oslabené, nemuselo to být jenom proto, že se nedokázalo probojovat v hnízdě k potravě, ale proto, že trpí nějakou chorobou. Takže je to pádný důvod, aby se neúčastnilo reprodukce druhu.
Výsledek - zřejmě by skončilo jako živý exponát v nějakém zookoutku.
Navíc je tady riziko, že při odebírání toho mláděte by se dospělí rodiče vyplašili natolik, že by se už na hnízdo nevrátili a místo jednoho mláděte by se muselo zachraňovat mláďat několik, čímž vzniká násobný problém.
4) Co se týče té medvědice s mládětem, erudovaně Vám odpověděl pan Dalibor Motl, takže to asi není třeba opakovat.
Takže pro příště - než budete na něco reagovat, zkuste si o problému něco zjistit, abyste pak nevypadal hloupě.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.7.2021 16:01 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Lepší snad na tyhle " chytráky " nereagovat. Občas se však člověk fakt neudrží.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.7.2021 16:07 Reaguje na smějící se bestie
Já vím, ale jsou situace, kdy neudržím řeč. :)))
Odpovědět
PB

Petr Burda

14.7.2021 11:32 Reaguje na Bohumil 56gogo
Nechat mládě umělé dokument a starat se o něj mnoho let do jeho smrti. Usmrtil ho nemuseli, stalo se to přírodní cestou. Bez zveřejnění by mnoho lidí (předpokládám včetně Vás) nevědělo, že přírodní výběr je stále aktuální.
Odpovědět
PB

Petr Burda

14.7.2021 11:34 Reaguje na Petr Burda
...uměle dokrmit...
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

13.7.2021 13:01
S podobnými reakcemi na běžné a přirozené přírodní děje se neustále setkávají myslivci, zemědělci, zoologové, chovatelé. Díky autorovi za fundovaný a velmi potřebný článek a všem jeho spolupracovníkům za jejich práci a pokusy o osvětu i nezbytné vykročení z komfortní zóny. Snad si článek přečte alespoň část přispěvatelů do té medializované diskuse. A škoda, že to vyústilo ve vypnutí té kamery. Snad to ještě "provozovatel" přehodnotí. Myslím, že bitvy s tupostí je třeba podstupovat a snažit se v nich alespoň o čestnou remízu.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

13.7.2021 15:16
Clanek vyvolava dulezite filosoficko - religiozni otazky. Predesilam, ze nejsem moc stastny z formulaci, ktere by ... dokonale padly napr. do nejake nemecke ucebnice biologie z roku 1942. (Zamenit capa za chrabreho vojaka atd.) Postavim li se ale tedy dusledne na stanovisko, ze lidske sentimentalni predstavy do "prirodnich procesu" (maji li "spravne" probihat) nepatri - jak mi vysvetlite treba tu potrebu buhvijak opiplavat, ruznymi zakazy a narizenimi se snazit zlepsit podminky pro preziti evolucne ve stredni Evrope zjevne odepsaneho, svym vybavenim menecenneho a tedy neuspesneho a pro budoucnost vyrizeneho druhu jakym je tetrev ci tetrivek? Ze jde o zachovani druhu a ne zachovani jedince? OK takto smysleji nektere orientalni civilizace koneckoncu i o druhu Homo Sapiens... Ze jde o nejakou "biodiversitu" ? Co to je, vysvetlete to medvedovi, vlkovi ci kormoranum. Kde se v "ochrancich prirody" bere ta pycha urcovat a ovlivnovat, ktery druh do "stredoevropske prirody 21. stoleti" patri a ktery ne?
Odpovědět
DV

Daniela V.

13.7.2021 15:49
Vážený pane Makoni a ostatní diskutující,
tím, že kamera nebude nikdy zapnuta a bude dokonce odstraněna jste potrestal i ty, kteří se zájmeme sledovali a snažili se pochopit zákonitosti přírody. Sociální sítě mají totiž velkou moc. Proto se, prosím, nedivte, že lidé sledujé a srovnávají. Třeba já bych ráda viděla, jak čápice z Oseku se teď stará o zbylá mláďata. Ona eliminovala 3 mladé, jinde pár vychová a do života uvede mláďata 4 - jako tedy kvalitní a zdravé jedince. Dejte tedy možnost lidem se učit, od toho snad kamery a přenosy jsou. Asi bych nevolila slova, kde lidé berou drzost přenosy a chování vůbec komentovat. Je to diskuse lidí s různými názory, přehledem, znalostmi. Každý známe něco, málokdo vše .....
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.7.2021 16:04 Reaguje na Daniela V.
Jak je z diskuse vidět, najdou se tací, kteří jsou nepoučitelní.
Odpovědět
DV

Daniela V.

13.7.2021 16:20 Reaguje na smějící se bestie
Váš názor Vám neberu, ale já tedy nebyla v kůži rodičů, kterým se narodil novorozenec předčasně ..... Takže zachránit či ne ?
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

13.7.2021 17:09 Reaguje na Daniela V.
To je prave ten problem - jak konsistentne oddelit svet lidi s jejich zvyky a zakony a svet prirody a zvirat. Driv tohle resil nabozensky svetonazor - a taky ten prirodni svet byl v prevaze, coz uz dnes neni tak jasne. Dnesni "zelene" nabozenstvi je hodne rozporne - na jedne strane se snazi opecovavat a zachranit to, co by priroda s jejimi nemilosrdnymi zakony davno znicila jako malo zivotne a konkurence v novych podminkach jiz neschopne - a na druhe strane se adoruje tenhle pravy opak. Odstrasujici vzpominkou historie bude vzdy treba vzpominka na Generalni Gouvernement a jeho sefa Hanse Franka. Ten na jedne strane zavedl - v uzemi, kde vladl - ucinnou a prisnou ochranu tatranske populace sviste a kamzika a na druhe strane ridil v nedalekych taborech vyhlazovani menecennych populaci Homo Sapiens. Ono ani za nacistu to ale nebyl ten adorovany volny beh prirodnich sil stylu "silnejsi necht zvitezi". Byl tam nekdo nahore, kdo ten boj ridil. A v tom je i problem tech dnesnich ochrancu prirody - ze oni stejne chteji nakonec rozhodovat, v kterem pripade je to "vyhazovani mladat rodici z hnizd" spravne a v kterych nikoliv

Co se v tomto smeru uci napriklad zverolekari? Maji take nejake prednasky z etiky apod. jako doktori?
Nevim, jdu ted uvarit srdicka a zaludky nasemu staremu psovi - ktery by bez pece uz davno v divoke prirode zahynul :)
Odpovědět
Pe

Petr

13.7.2021 16:04
Co vůbec je to za hloupý zvyk strkat všude kamery a šmírovat něčí soukromí? Kamery ve městech, kamery v autech, kamery a fotopasti v přírodě, v lese, na hnízdech...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.7.2021 16:19 Reaguje na Petr
No, pořád lepší, než kdyby tam chodila procesí šmírovat s dalekohledem. Osobně jsem pro kamery na hnízdech, člověk se tam dozví netušené věci. Úhyn patří do přírody stejně jako narození. Pokud to lidé nechápou, nezbývá, než jim to trpělivě vysvětlovat.
Odpovědět
PB

Petr Burda

14.7.2021 11:40 Reaguje na Karel Zvářal
Smrt je nelidská. Lidé umírají v nemocnicích. Ne proto, že doufáme do poslední chvíle v záchranu, ale proto, aby nezažili rodině večerní program.
A teď najednou lidé viděli, že smrt je součástí života jedince, součástí zachování druhu, že bez smrti to nejde. Že i jich samotných se smrt týká, že jednou budou muset "na druhý břeh", že skončí. Není to k vzteku?
Odpovědět
PB

Petr Burda

14.7.2021 11:42 Reaguje na Petr Burda
Vypínám androidu slovník.
...nekazili rodině večerní program...
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.7.2021 16:37 Reaguje na Petr
Taky me to napadlo, lidi i zvirata smirovat, vsechno o vsem a vsech jako vedet, to neni normalni.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.7.2021 16:51 Reaguje na Jarka O.
Mohla byte, prosím, vyjádřit rozdíl mezi pozorováním a šmírováním?
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.7.2021 18:16 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Však víte, pozorujete doma s láskou své rybičky. Šmiruji nezvaní hosti. Je toho s internetem až moc. Ale to by měli pochopit pánové jako Moulis nebo Makon, jestli je přínosné montovat k hnízdu kameru pro pobaveni mas. Neudělali to z recese kvůli Babisovu hnízdu? :-) Asi ne.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.7.2021 18:33 Reaguje na Jarka O.
A kde berete tu jistotu, že ty rybičky Vaše pozorování neberou taky jako zásah do soukromí? Víte, já už chovám akvarijní rybičky několik desítek let a nemyslím si, že by nad tím, jak je člověk pozoruje, zrovna jásaly. Některé druhy jako třeba pestřenci či ancistrusi se dokonce před člověkem schovávají do jeskyněk a pod kořeny. Takže proto nenacházím rozdíl mezi pozorováním akvária a pozorováním hnízda čápů. I to hnízdo mohu totiž pozorovat s toutéž láskou.
Odpovědět

13.7.2021 18:44 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jakmile se člověk naučí vidět svět nezaujatě a z různých stran, dojde často k velmi překvapivým věcem, že? Svět je najednou úplně jiný a hodnoty přestávají být pevné.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.7.2021 18:53 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Máte v těch jeskyních a pod kořeny kamery? Nemáte. Takže rybičky vás nechají sledovat je a když Vás mají dost, tak odplavou. Kdežto ten čáp nemá soukromí už nikde. Ne nadarmo mívají zvířata své mladé ukrytá. Tyhle chudáky čápy ale budou kritizovat lidi za to, co dělají s mladými? Co hergot jsme? Přírodu pozoruji ráda včetně čápů. Ale pak jdu domů a oni taky, a nesleduju je o půlnoci kamerou, co zrovna provádějí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.7.2021 19:07 Reaguje na Jarka O.
Vzhledem k tomu, že ty kameny a kořeny mám v rozích, je možno se pod ně kouknout, když se dívám z boku akvária. Takže na to ani kameru nepotřebuji. A mimochodem, zvířata mají mláďata ukrytá kvůli predátorům a ne kvůli tomu, že je chce nějaká Jarka O. šmírovat. Myslím si, že zvířata to, že je sleduje nějaká kamera, asi ani nevnímají. Možná registrují, že se v okolí jejich domácnosti objevil nějaký nový předmět.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.7.2021 19:07 Reaguje na Jarka O.
Nestačím se divit!-) Připomínáte mi hysterky, co si vynutily zakrývání obličejů malých dětí mřížkou (do zpráv), zatímco dospělým se toto nedělá. To jako při točení dokumentů o zvířatech také bude platit GDPR?-)) Souhlas s poskytnutím své podoby mediím?

V noci doletí na hnízdo výr a mladé odnese svým hladovcům. Nebo na strom vyšplhá mýval a mláďata vyplení. Je dobré znát pachatele, proto jsem pro kamery všemi dvaceti. Ta světýlka jim naprosto, ale naprosto NEVADÍ!-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.7.2021 19:37 Reaguje na Karel Zvářal
A neměl by ten výr taky dodržovat zásady GDPR? Přece jenom před vyloupením to hnízdo nějakou dobu pozoruje a tím získá určité soukromé údaje, pak tam vnikne, čímž naruší soukromí obyvatel toho hnízda.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.7.2021 19:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Říká se tomu vědecky antroporfismus, kdy lidé připisují zvířatům lidské vlastnosti. To v tomto případě znamená, že pokud mně vadí šmírování, míšovi v zoo určitě taky, v horách tuplem. Podobné je to se ztrátami na hnízdě, kdy si myslí, že matka není normální, když redukuje osazenstvo hnízda. To jsou ti odpůrci klecových chovů:-))
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.7.2021 20:06 Reaguje na Karel Zvářal
Pokud vám tedy šmirování nevadí, tak mišovi taky ne, stejná logika. Názor za názor. Co se zbytku příspěvku tyče, nemluvíte o mně. Ale ještě, já nemluvim o zvířatech, ale spíš civilizaci, co si dělá nárok na všechno. Antropocentrismus tomu říkají.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.7.2021 20:26 Reaguje na Jarka O.
No, dobrý, no, taky odpověď... Já třeba bych zatrhl masovou turistiku do Himalájí, Arktidy a jiná málo dotčená místa. Když zhlédnu NatGeo, mám to vše zblízka, neobtěžuji zvířata a nezafírám planetu. Kamery a přenos obrazu beru jako nesmírný pokrok, kdy zvíře nezatěžuji blízkou přítomností, ale vím o něm mnohem více, protože se chová přirozeně, než pod vlivem stresu z blízkosti predátora.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.7.2021 20:37 Reaguje na Karel Zvářal
Nechci se hadat.Pochopila jsem, že jste pro kamery. Mě nezajimaji. Byla jsem v lese s orlim hnizdem, pak jsem na tu kameru taky mrkla, jen jednou. Mně to nic nepřineslo, radši mám, když zvíře zahlednu v přírodě náhodou než mít všechno naservírovaný na talíři 24 h k dispozici. Budoucnost ukáže, jak se vztah k přírodním jevům vyvine. Když zákazník chce kameru u zvířat, ať ji klidně má, mě do koukání nikdo nenutí. Pak ale opravdu nemůžem nadávat, že i my jsme 24 h monitorování jakousi umělou inteligencí, ať chcem či ne. S pozdravem.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

13.7.2021 20:42 Reaguje na Jarka O.
Tohle Stvoritel nedomyslel resp. nemohl predvidat rozvoj IT. Co je spatneho na predstave ze medvedi a capi atd. casem dostanou od cloveka patricne vybaveni treba na to, aby si mohli na vsudypritomnych kamerach vyhledavat korist? :)
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.7.2021 20:59 Reaguje na Miloš Zahradník
:-).Jen aby nejdřív nekousali tu kameru v domnění, že je to ta kořist. A budou rozumět lidské řeči a budem žít v pohádce a spolupracovat s medvědy při lovu srn. Ale vážně, najít hranici rozumného soužití se mi zdá vzdálenější než kdy dřív i přes informovanost, která vypadá jako by někdy byla kontraproduktivní. Neumím odpovědět. Kdoví, jaké scifi nám blízká budoucnost ještě představí. Už teď si připadám jak v nějakém filmu, třeba Matrix nebo V jako vendeta.
Odpovědět

13.7.2021 18:34 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Rozdíl v tom není samozřejmě žádný, jde jen o různá pojmenování stejné činnosti, stačí ji nějak odůvodnit a tím ospravedlnit. V kreativní práci se slovy jsou lidé mistři.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

13.7.2021 17:28 Reaguje na Jarka O.
Lepe uz nebude. Pokud se nezrusi vsechny tyhle internety, kamery a podobne... :)

Odpovědět
JS

Jasmína S.

14.7.2021 14:57 Reaguje na Jarka O.
Ty kamery hodně pomáhají, lidé vidí na vlastní oči, jak si ptáci tahají do hnízda jejich odpadky, zamotávají se do vlasců, jak mizí rodiče ptáků protože je likvidují naše technické vymoženosti. Nebo že umírají hlady, protože člověk překopal les a znemožnil jim najít potravu. Na druhé straně ale v tom taky vidím lidskou touhu mít nad vším kontrolu.
Sledujou, šmírujou, ale když má dojít na činy, tak "já nic, já muzikant".
Odpovědět
MM

Milan Milan

13.7.2021 17:01
Ač zcela neseznámen, "rozhořčení" autora plně chápu, vidím sám kolik lidí se snaží do přirozených odvěkých přírodních procesů vnášet jakýsi člověčí úhel pohledu. Nerozumí co se v živočišní říši odehrává, věčný boj o potravu, přežití, udržení zdravého potomstva a druhu. Někteří lidé snad "zblblí novou dobou" to totiž těžko pochopí, a v návaznosti na masové přetváření lidských zvyklostí a hodnot, chtějí hlavně ti "měšťtí ekologové" rozumovat i do zbytku světa, vše regulovat, přetvořit, změnit přirozenost v jakýsi ovladatelný a umělý svět.....
Odpovědět
JV

Jan Vašák

13.7.2021 17:11
Vážený pane Makoni,

rád bych Vám vyjádřil podporu i poděkování. Umím si představit, jak se člověk cítí, je-li soustavně a opakovaně napadán skupinou lidí, jejichž jedinou předností a kvalifikací je to, že umí číst, jsou on-line a mají na všechno ten správný názor. Hlas těchto lidí je bohužel stále více slyšet napříč společností a napříč obory, do kterých se dá mluvit z pohodlí křesla a stolku s kafem... Podobným lidem se bohužel dostává stále většího sluchu a proto mají stále větší vliv.

Nepodceňoval bych ale vliv vzdělávání i touto formou na tu většinu, která pak není tolik slyšet. Reálný obraz z přírody mohla mnoha normálním lidem pomoci otevřít oči v tom smyslu, že přirozený život je na hony vzdálený našim hloupým a idealizovaným představám o ráji a že je to často opravdu boj o holé přežití. Ti však bohužel zaniknou v křiku těch hloupých, arogantních a agresivních, které asi vzdělat nelze. Postupné vzdělávání té málo slyšitelné většiny beru nicméně jako důležité. Informovaní laici budou tou agresivní menšinou daleko méně manipulovatelní proti tomu, co považuji za normální. Vím, o čem mluvím. Už téměř 30 let jsem zaměstnancem zoologické zahrady...

S rozvojem sociálních médií a určitým poklesem úrovně řady vysokoškolských diplomů tyto agresivní výpady nabírají na intenzitě. Pokud se stáhneme do totální defenzivy a vyklidíme pole v mediálním prostoru, tito lidé pak velmi ochotně toto místo zaplní.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.7.2021 17:29 Reaguje na Jan Vašák
Už se pomalu stává.
Odpovědět
DV

Daniela V.

13.7.2021 17:40
Ještě na vysvětlení ....
Čapích hnízd sleduji několik, teprve druhým rokem, takže pozoruji a získávám vědomosti. Chatů se nezúčastňuji, jednak proto, že pro někoho jsou čápi zlatíčka, po úhynu letí do nebíčka a lidé jim večer přejí dobrou noc, a jednak proto, že diskuse je mnohdy i o vaření, pečení, atd. Ale budiž ....
Kvůli vysvětlení dění v Oseku jsem několikrát psala do ZS na mail pana Moulise, zdali pomoci či nikoliv. Možná by pomohlo popsat situaci pod video, tak jak je to jinde. Ale to je můj názor a nevím, jak dalece je to v silách zaměstnanců ZS. Vždy jsem volila slušný tón, věřím však, že neustálé dotazy a odpovědi pak až obtěžují. Čápy budu sledovat dál, když bude ta možnost, a beru to jako osvětu pro ty, které to zajímá a život těchto ptáků je oslovil.
Odpovědět
AG

Adam Gettinger

13.7.2021 18:23 Reaguje na Daniela V.
Komentář pod videem nepomůže. U spousty videí z hnízd visí upozornění, že lidi pozorují divokou přírodu, kde se mohou odehrát věci, které se jim nebudou líbit. K Oseku publikovali pracovníci ZS několik článků na facebooku, lidi to psali v diskusích, souhrnný článek byl i na webu bohuslavických čápů.
A přesto se našly exempláře, které strašně pohoršují argumenty, že se má věřit odborníkům, protože most ve Studénce prý taky stavěli odborníci a jak to dopadlo. Máme prý se řídit kritickým rozumem.
Tak fajn, dálniční mosty tedy nechme raději projektovat rozumbradům z čapích diskusí, kteří použijí kritický rozum. A na vedlejšák přitom můžou odchovat nějaké to čápě odebrané z hnízda, však už si to předtím vyzkoušeli na štěněti jorkšíra.
Odpovědět
DV

Daniela V.

13.7.2021 18:48 Reaguje na Adam Gettinger
Z diskusí a komentářů z pozorování čápů mne přišlo nejvíc kritických, až extrémně, od pozorovatelů z Polska .....
Je to jen můj pocit ? Mají v Polsku nastavené ZS více " citlivě " ?
Odpovědět
AG

Adam Gettinger

13.7.2021 22:43 Reaguje na Daniela V.
Taky jsem měl ten dojem. Na chatu u hnízda v Mladých Bucích, kde se o Oseku taky mluvilo, to ale admini dost radikálně krotili.
Jak fungují v Polsku ZS, to si netroufám posoudit.
Opačný extrém bylo loni nebo předloni zase hnízdo v Holandsku, kde se čápici utáhnul kolem nohy provázek, až jí noha odumřela a čápice uhynula, protože se údajně řídí striktní politikou nezasahování.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.7.2021 18:00
Zajímavé, louky plné hlodavců, žab, že to trhá uši - jak píší trolové, ale čápice musí v zájmu přežití silnějších redukovat stavy... Kameru bych ponechal, na hloupé reakce neodpovídal a odkázal hysterky na příští rok, kdy čápi opět doletí a budou mít další mláďata. Všem nikdy nejde vyhovět, ale v zájmu zvídavé většiny se patří obrnit a podpořit vzdělávání. Život je boj, zde to panelákoví mají naživo...
Odpovědět
RS

Roman Svoboda

13.7.2021 18:43
Toto je presny pripad jak vyhravaji trolove a podobne mensiny.

Imo stacilo vydat jedno prohlaseni, zbytek zoufalych emailu ignorovat a kameru zachovat.

Takto se kvuli jednomu procentu posahanych stezovatelu, co si to ten cap dovoluje a jestli ma psychotesty, vypne kamera pro zbylych 99%.

Bohuzel takto je to v dnesnim svete se vsim, velmi mala az nicotna skupina kriklounu ovlivnuje cely normalni svet.

Btw video jsem nevidel a na capy nekoukam, jen pisu o principu :-).
Drzim palce.
Odpovědět
Jo

Josef

14.7.2021 06:40
Vezmu to z trochu jiné strany a pro tento komentář mimo události kolem čápů. Pan Makoň by se hlavně měl naučit slušnému chování a ne na všechny arogantně hejkat! Povýšenecké chování které předvedl ve článku by si také mohl odpustit. Chcete mít vypnutou kameru, tak prosím, klidně si ji strčte za klobouk, ale než něco vypustíte na veřejnost dejte si pár lekcí komunikace s lidmi nebo předejte někomu kdo komunikaci s lidmi zvládá, popřípadě raději mlčte a to bez ohledu jaký jste vy nevychovaný odborník.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

14.7.2021 12:20 Reaguje na Josef
Mate sice pravdu ale "slusne chovani", "nehejkat na konkurenta/oponenta" atd. to jsou vsechno lidska kategorie. Capi ani ostatni zvirata nic takoveho neznaji...
Odpovědět
PB

Petr Burda

14.7.2021 11:07
Čápi se nezachovali humánně - asi proto, že nejsou lidé, ale čápi. Oni nestíhají víčka od pet lahví na léčení, nemají nemocnice, pečovatelské domy... mají "jen" potřebu přežít jako druh. Pokud mají možnosti zabít jednoho, nebo nechat zahynout všechny, která možnost je pro zachování rodu lepší? Králičí samice zabije králíčata, kočka koťata... To je, pro mnohé kupodivu, péče o potomstvo.
Nemůžeme po nich chtít lidskost - a ve světle událostí minulých staletí by ona "lidskost" světových válek, holokaustu, čarodějnických procesů... nejspíše vedla k tomu, že by čápi zlikvidovali lidstvo.
Odpovědět
PB

Petr Burda

14.7.2021 11:54 Reaguje na Petr Burda
...nesbírají víčka...
Odpovědět
DV

Daniela V.

14.7.2021 15:16
I já se dodnes domnívám, že jedna z možností chování čápice bylo její buď zranění, nebo otrava nalezeným žrádlem třeba na skládce. Takto to na chatu bylo i popisováno - určitou dobu krmil jen čáp, a to nejen mladé, ale prý i ji. Je toto možné vyloučit ? Třeba to může být opravdu ojedinělý případ chování. Je to můj názor, který bych si ráda opravila dalším sledováním .... A rozhodně ho nepovažuji za nesmysl.
Odpovědět
Elizabeth Irmgarth Guntermann

Elizabeth Irmgarth Guntermann

21.7.2021 12:50
NEMOHU, NEŽ REAGOVAT NA OBSÁHLÉ VYSVĚTLENÍ PANA MAKONĚ. JEHO OSOBNĚ NEZNÁM, ALE PANA MOULISE ZE ZÁCHRANNÉ STANICE ŽIVOCICHŮ V ROKYCANECH ZNÁM OSOBNĚ JIŽ 23 LET. MUSÍM KONSTATOVAT, ŽE JE TO KVALIFIKOVANÝ A OBĚTAVÝ ČLOVĚK A MNOHOKRÁT JSME SPOLUPRACOVALI NA ZÁCHRANĚ ZRANĚNÝCH ZVÍŘAT. VŽDY S ÚSPĚCHEM A MNOHÁ PO UZDRAVENÍ BYLA VRÁCENA ZPĚT DO PŘÍRODY. TAKŽE VY, KDO OSOČUJETE PANA MOULISE, NEBO PANA MAKONĚ ... RÁČTE SI POLÍBIT ZÁDEL A NAHÁNĚJTE SI EGO NĚKDE NA JINÉM PÍSEČKU.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist