Jan Rylich: Kauza čapího mláděte v Oseku: selhání záchranářů vs. argument „přírodou“
To nicméně situaci nijak neuklidnilo a zejména agresivní tón celého vyjádření (s celkem 14 vykřičníky) rozdmýchal další kolo kritiky, ať už na internetu nebo ve veřejném prostoru a v médiích. Přičemž na jedné straně stojí lidé s poměrně pochopitelnou otázkou, proč záchranáři nezasáhli; a na straně druhé stojí rezolutní stanovisko pánů Moulise a Makoně, že „nebyl důvod“, a že to byla „příroda“.
Chronologie událostí a tiskové zprávy
Pojďme se nejprve na celou situaci podívat od začátku. Vše začalo zhruba v polovině června, kdy čapí matka začala své (v té době) nejmenší mládě napadat. Své úplně nejmladší mládě již několik dní před tím „vyhodila“ z hnízda – což čápi bohužel dělají; nicméně od cca 14. června začala napadat i druhé nejmladší mládě; a protože v hnízdě byla umístěna webkamera, lidé se tak, poměrně logicky, začali ptát, jestli je takové chování v pořádku a jestli záchranáři nějak nezasáhnou.
Ti se nicméně rozhodli vyčkávat. „Všechna čtyři mláďata na hnízdě jsou vitální, ve výborném výživném stavu a kondici, bez známek poranění, poškození či handicapu,“ uvedli záchranáři v první tiskové zprávě ze soboty 19. června nazvané „Čapí problém v Oseku sledujeme, ale zatím nezasáhneme“; kde pan Moulis, jak už název napovídá, uvedl, že situaci „sledují“, ale pravděpodobně zasahovat nebudou, protože čápům „věří“ – přičemž kritika, že je čapí matka na jedno mládě agresivní a napadá ho, mu připadá přehnaná – viz „Sice připouštíme, že situace není úplně ideální, že samice jistě nějaké problémy má, ale řada pozorovatelů má příliš velkou fantazii. Věřte nám, jako my věříme čápům“.
Agresivita čapí matky nicméně pokračovala a čápice z hnízda dokonce „vyháněla“ i samce. Situace byla průběžně diskutována i v různých „čapích“ a ornitologických skupinách na Facebooku a klíčové události jsou k dispozici i v detailu hnízda na stránkách České ornitologické společnosti. Čáp bílý totiž patří mezi zvláště chráněné živočichy a mj. i díky mediálně známému a oblíbenému hnízdu v Mladých Bukách je sledování čapích hnízd velmi populární. Řada lidí se proto průběžně obracela jak na záchranné stanice v Rokycanech a v Plzni, tak i na záchranáře, zvěrolékaře a další odborníky po celé republice. Pan Moulis nicméně všechny nabídky pomoci (od jiných stanic, skupin či jednotlivců) odmítal.
„Život v přírodě se nemůže řídit podle nás. Fungují zde sice tvrdé a pro nás možná kruté zákonitosti přírodní selekce, ale člověk nemá právo do nich zasahovat,“ uvedl k tomu v reakci na pokračující kritiku ve své druhé tiskové zprávě ze středy 23. června s názvem „Čapí problém v Oseku na Rokycansku pokračuje“; tentokrát už bez jakýchkoliv poznámek o tom, že čápům „věří“. Útoky na mládě nakonec vyeskalovaly ve dnech 25. a 26. června, kdy matka mládě nakonec zabila.
Zbytečné utrpení vs. „taková je příroda“
Argumentace Pavla Moulise a Karla Makoně se opírá v podstatě o jediný „argument“ v několika různých variacích – že „taková je příroda“, dění v hnízdě bylo „přirozený proces“, „příroda je krutá“, „do přírody a přirozených procesů se nezasahuje“ atd. – a když se to lidem nelíbí, ať se na to nedívají.
Nicméně nic z toho, obávám se, není tak docela „argument“; natož tak absolutní a „neprůstřelný“, jak si oba pánové pravděpodobně myslí. Protože ačkoliv přírodu skutečně můžeme označit jako „krutou“, platí v ní zákon silnějšího a dokonce jsou v ní „zabíjena“ i mláďata; nic to, podle mého názoru, nemění na skutečnosti, že prací a „posláním“ záchranářů je i taková zvířata – pokud o nich vědí – zachránit.
Samozřejmě, že ne všechny; a samozřejmě, že ne za každou cenu; nikdo soudný asi nebude chtít například narušovat potravní řetězec a „tahat“ žáby hadům z tlamy nebo brát kočkám ulovené myši; ale pokud už člověk na nějaké zraněné či handicapované zvíře narazí (stejně jako např. na topícího se člověka), měl by se buď sám pokusit o záchranu, nebo zavolat pomoc – u člověka lékaře; u zvířete záchrannou stanici. Určitě ale není řešením „nedívat se na to“ nebo si říct „taková je příroda“.
Nemluvě o tom, že pod „přírodu“ skutečně nelze „schovat“ úplně všechno. Jak už jsem zmínil, čápice se zbavila celkem dvou mláďat, přičemž to první vyhodila z hnízda – a mládě se tak zabilo pádem na zem. To je u čápů skutečně poměrně přirozené chování a v zásadě se mu nedá ani nijak zabránit; ale především je to „eliminace“ rychlá. Oproti tomu své druhé mládě týrala s přestávkami cca 10 dnů, což rozhodně – ani podle některých nezávislých ornitologů – „normální“ a „přirozené“ není.
Nicméně i kdyby to „normální“ a „přirozené“ bylo, opět se vracíme na začátek celé této argumentace kruhem – tedy že i tak záchranáři zasáhnout měli, protože to je zkrátka jejich práce. O dotyčném „zvířeti v nouzi“ věděli, lidé je na to (opakovaně) upozorňovali – ale i tak neudělali nic.
Záchranné stanice – mohou, musí, nemusí?
Jak už jsem nastínil, argumentace „taková je příroda“ je podle mého názoru jen pouhou výmluvou, která by měla „zakrýt“ či „omluvit“ v podstatě jakékoliv rozhodnutí nebo případně i profesní či osobní pochybení. Pokud bychom totiž skutečně „neměli právo zasahovat do přirozených procesů“, pak by záchranné stanice ani vůbec nemusely existovat; ale ony existují – a ať se to např. panu Makoňovi líbí nebo ne, jejich hlavním smyslem a cílem skutečně je „zachraňovat zvířata“.
Pan Makoň například ve svém nedávném rozhovoru hovořil o tom, že „většina záchranných stanic se realizuje a stojí na třech základních pilířích: osvětě a vzdělávání veřejnosti, na druhové ochraně a na vlastním provozu záchranných stanic“, přičemž pro ně v DES OP (Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva) je „provozování záchranné stanice živočichů až ta poslední věc“ a klíčová je pro ně osvěta.
Nicméně činnost záchranných stanic a náplň jejich „práce“ nezávisí na přáních a preferencích pana Makoně; činnost záchranných stanic je v první řadě definována zákonem; konkrétně zákonem č. 114/1992 o ochraně přírody a krajiny, který v § 3 definuje záchranné stanice jako zařízení, které na konkrétně vymezeném území působnosti „zajišťuje komplexní péči o všechny živočichy dočasně neschopné přežít ve volné přírodě“.
Nehovoří se tam o osvětě nebo vzdělávání, dokonce ani o tom, že by se měla primárně zachraňovat jen zvířata „zraněná“ člověkem či lidskou činností (např. ptáci zamotaní do vlasců, mláďata, na která sáhne člověk, zvířata napadená psem atd.); ale hovoří se tam obecně o všech živočiších – a upřímně řečeno, čapí mládě, které je téměř dva týdny brutálně napadáno vlastní matkou definici „živočicha dočasně neschopného přežít ve volné přírodě“ imho poměrně jednoznačně splňuje.
Nemluvě o tom, že „zajišťování chodu a akceschopnosti záchranné stanice živočichů“ je hlavní činností spolku DES OP i podle jejich vlastních stanov – přičemž v rámci této činnosti zabezpečují „odchyt, převzetí, veterinární vyšetření i ošetření všech poraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů, včetně jejich následné léčby a návratu zpět do volné přírody“.
Netroufám si hádat, jestli pan Makoň nezná relevantní zákony či stanovy svého vlastního spolku; nebo jestli ten zákon a stanovy zná, ale i tak má z nějakého důvodu pocit, že si „svou“ záchrannou stanici může řídit, jak chce; ale obávám se, že tomu tak není, ani když to napíše s mnoha vykřičníky na Facebook, do rozhovoru nebo do tiskové zprávy.
Přečtěte si také |
Karel Makoň: Odpověď Janu Rylichovi ke kauze čapího mláděte v Oseku
Závěrem
Jak už asi z předchozího textu vyplývá, osobně se domnívám, že záchranáři, ať už ze záchranné stanice v Rokycanech, nebo ze záchranné stanice v Plzni, zasáhnout měli a „týrané“ mládě měli z hnízda odebrat. Nejen proto, že by to bylo „správné“ či „etické“ (ať už to nazveme jakkoliv „vznešeně“), ale protože to je zkrátka jejich práce; a podle všeho i ze zákona vyplývající povinnost.
Současně si také myslím, že je už nejvyšší čas, aby ve veřejném prostoru zazněl i jiný názor, než který prezentují výše uvedení pánové – a že se o to snaží poměrně aktivně; protože článků na téma „taková je příroda“ a „nebohé záchranáře kritizují zlí laici na Facebooku“ už vyšla celá řada – v Plzeňské Drbně, na Nově, na Primě, v Blesku či v Deníku – jako by si snad nebyli tak docela jistí a měli potřebu se neustále obhajovat – bohužel jen ale stále stejnými argumenty, o kterých jsem zde již hovořil.
Příslovečnou třešničkou na dortu je pak kromě již zmiňovaného vyjádření ze začátku července, kde se pan Makoň rozčiloval, kde někteří pisatelé „berou tu drzost“ se k danému tématu „vůbec vyjadřovat“, mj. i nedávná tisková zpráva DES OP, kde se pan Makoň opět neudržel a i v rámci „oficiální“ tiskové zprávy označil a onálepkoval své kritiky jako „skupinku zarputilých hysteriků“. Inu, názor na to, která strana je ve své komunikaci arogantnější a „hysteričtější“ si, myslím, může udělat každý sám.
Já osobně doufám, že „kauza“ v Oseku poslouží přinejmenším k otevření veřejné i odborné diskuse nejen o konkrétním „utýraném“ čápovi, ale i obecně o tom, jaké mají záchranné stanice a záchranáři vlastně povinnosti (tedy nejen to, co si sami „nastaví“), kdo za jejich aktivity (či naopak záměrnou neaktivitu) nese odpovědnost, jak by měly například komunikovat s veřejností atd.
To už jsou ale samozřejmě otázky ani ne tak do Facebookových diskusí a „tiskových zpráv“; ale spíše pro Ministerstvo životního prostředí, Českou inspekci životního prostředí, Státní veterinární správu, Českou ornitologickou společnost, Agenturu ochrany přírody a krajiny a další organizace a orgány státní správy, které, doufejme, celou situaci důkladně prošetří.
Snad nám tedy celá tato situace ve finále alespoň na některé výše uvedené otázky přinese odpovědi a současně s nimi i větší transparentnost. A možná i o něco slušnější a smysluplnější komunikaci.
Následující video zachycuje osud čapího mláděte. Pokud vám nedělá dobře pohled na utrpení zvířat, video si nepouštějte.
Téma čapího hnízda v Oseku
Petr Stýblo: Čapí reality show komplikují práci záchranných stanic (28. 6. 2021) - stanovisko Českého svazu ochránců přírody
Karel Makoň: Veřejné prohlášení k případu kamerového přenosu z hnízda čápa bílého v Oseku (13. 7. 2021) - stanovisko zvířecího záchranáře Karla Makoně
David Číp: Otevřeně k (ne)zachraňování čápat na hnízdech (15. 7. 2021) - stanovisko Davida Čípa ze záchranné stanice Jaroměř
Rozhovor: Že je příroda zatraceně tvrdá? No je!, říká zvířecí záchranář Karel Makoň (19. 7. 2021)
Česká společnost ornitologická: Stanovisko k (ne)zasahování do hnízdění ptáků (24. 7. 2021) - oficiální stanovisko České společnosti ornitologické
Jan Rylich: Kauza čapího mláděte v Oseku: selhání záchranářů vs. argument „přírodou“ (27. 7. 2021) - komentář Jana Rylicha, kritický vůči rozhodnutí nezasahovat
↳ Karel Makoň: Odpověď Janu Rylichovi ke kauze čapího mláděte v Oseku (30. 7. 20201)
↳ David Hromádko: Čáp versus lid aneb Když se vyšetřuje zločin, který se nestal - odpověď Davida Hromádky Janu Rylichovi (3. 8. 2021)
Postup záchranářů u čapího hnízda v Oseku prošetří Česká inspekce životního prostředí (30. 7. 2021)
David Storch: Máme chránit přírodu před ní samou? - komentář přírodovědce Davida Storcha, který k tématu nabízí širší perspektivu.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (205)
Karel Zvářal
27.7.2021 08:06U orla skalního je znám tzv. kainizmus, kdy starší mládě mladšího sourozence uklove k smrti. Přestože je tento druh v Evropě více než stokrát vzácnější než čáp bílý, nikdo do tohoto procesu nezasahuje. Toliko v případech, kdy je potřeba mláďat orlů k repatriačním projektům, se slabší mládě v ranném věku odebírá pod chovnou orlici.
Před sekačkou se zachraňují srnčata, ale že pod nimi, stejně jako pod všemi zemědělskými stroji, hynou tisíce a tisíce žab, hnízd a mláďat - to už se moc neventiluje. A to z jednoho prostého důvodu - všechno zachránit nejde! To by těch stanic muselo být minimálně řádově více a výjezdy by nebraly konce.
Stačí si jen uvědomit, kolik zvířat zbytečně končí pod koly aut, na všudypřítomných stěnách smrti (sklo včetně okenních tabulek), komínech, šachtách, nádržích, ulovením domácími mazlíčky... Ty cifry jdou do milionů, a není v lidských silách všechno uhlídat a opečovávat. Takže tato kauza jen ukázala, jak lidé jsou na jednu stranu "citliví", ale v mnoha a mnoha dalších případech slepí a lhostejní.
Karel Zvářal
27.7.2021 10:25 Reaguje na Karel ZvářalJan Rylich
27.7.2021 14:10 Reaguje na Karel ZvářalVladimír Němec
1.8.2021 01:19 Reaguje na Jan RylichPaulina B
27.7.2021 22:15 Reaguje na Karel ZvářalMajka Kletečková
28.7.2021 00:31 Reaguje na Paulina BČápů u nás žije tolik, že není třeba zasahovat do přirozeného chování čapích rodičů. Pan Zvářal to ve svých komentářích pěkně vysvětlil. Milovníci a ochránci obojživelníků zde na ekolistu občas ve svých komentářích dokonce prezentují pocity, že u nás žije čápů až moc.
Něco jiného je, když má čápa na svědomí člověk.
Paulina B
28.7.2021 12:29 Reaguje na Majka KletečkováDospělý, zdravý a silný čáp je schopen zajistit si potravu, nějakou dobu nebyla schopná nakrmit ani mladé, ani sama sebe. Kromě toho muž na malého nezaútočil.
Takže naprosto nesouhlasím s tvrzením, že šlo o „přirozené chování rodičů čápů“.
Majka Kletečková
28.7.2021 14:06 Reaguje na Paulina BPaulina B
28.7.2021 14:33 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
28.7.2021 15:10 Reaguje na Paulina BMichal Ukropec
30.7.2021 09:58 Reaguje na Karel ZvářalRadomír Dohnal
27.7.2021 08:26Jana Buriánková
27.7.2021 14:03 Reaguje na Radomír Dohnalsmějící se bestie
27.7.2021 09:34Takhle to funguje od vzniku života na Zemi, jen lidstvo na to zapomíná a degeneruje.
derek van voorst
27.7.2021 18:23 Reaguje na smějící se bestieMajka Kletečková
28.7.2021 00:41 Reaguje na derek van voorstderek van voorst
28.7.2021 20:39 Reaguje na Majka KletečkováPaulina B
27.7.2021 22:29 Reaguje na smějící se bestieMajka Kletečková
28.7.2021 00:44 Reaguje na Paulina BOsobně si myslím, že toho pan Rylich o přírodě moc neví.
Petr Eliáš
28.7.2021 08:42 Reaguje na Paulina BJarka O.
28.7.2021 08:59 Reaguje na Paulina BAlice D
28.7.2021 11:23 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
28.7.2021 14:04 Reaguje na Alice DMajka Kletečková
28.7.2021 14:12 Reaguje na Alice DJirka Černý
27.7.2021 09:39arbiczech
27.7.2021 10:47Ono by bylo fajn, nepohybovat se odezdi ke zdi a když už se snažím odhalit nějakou pravdu, nebo "jen" veřejně prezentovat nějaký protinázor, tak skutečně citovat všechno a nejen co se mi hodí.
Myslím, že je vhodné si §3 písm. f) Zákona o ochraně přírody a krajiny odcitovat skutečně CELÝ:
"záchranná stanice je zařízení, které na konkrétně vymezeném území působnosti zajišťuje komplexní péči o všechny živočichy dočasně neschopné přežít ve volné přírodě s cílem navrátit je do přírody, živočichům trvale neschopným přežít ve volné přírodě poskytuje, je-li to vhodné a účelné vzhledem k jejich zdravotnímu stavu, odpovídající dlouhodobou péči, poskytuje informace o příčinách ohrožení a vhodných způsobech ochrany živočichů a může spolupracovat při provádění opatření k předcházení zraňování nebo úhynu živočichů"
Není tedy pravdou že by se tam nehovořilo o vzdělávání a osvětě, neboť druhá část vyznívá naprosto jasně.
Autor si evidentně z citovaných článků (zákonů) vytáhl jen to, co mu zapadalo do jeho vize. Jinak by totiž musel citovat i poslání Záchranné stanice v Plzni, kde se mimo jiné píše: "...řešit každodenní problémy společného soužití lidí a volně žijících zvířat, ne však zasahovat do přirozeného přírodního vývoje jednotlivých živočišných druhů či přírodních zákonitostí, ale poskytovat pomoc při odstraňování konkrétních nežádoucích následků, zejména lidské činnosti."
Je však pravdou, že v legislativě se vyskytují různá ustanovení, která jdou na první pohled proti sobě. Záchranná stanice tak skutečně má poskytovat pomoc dočasně hendikepovaným živočichům (bez určení toho, kdo hendikep způsobil), dokonce je ve vyhlášce psáno (316/2009 Sb.) že tuto pomoc má poskytnout např. i: "...výskyt živočicha patřícího k migrujícímu nebo hibernujícímu druhu v nevhodnou roční dobu" což je značně v rozporu s příběhem záchranáře o neodlítajícím čápovi.
Domnívám se tedy, že tyto rozpory by měli řešit primárně profesionální ochranáři spolu s akademickou/vědeckou obcí a nikoli lidé, kteří čápa viděli přes kameru na facebooku. Nechte prosím problémy lidem, těm kteří jim rozumí, dohodnou se určitě lépe (ve všech směrech) než lidé, co si "něco myslí".
Jan Rylich
27.7.2021 14:17 Reaguje na arbiczechNicméně i tak dvě poznámky: ano, větu "poskytuje informace o příčinách ohrožení a vhodných způsobech ochrany živočichů" můžete označit jako "osvětu"; ale jednak to není primární cíl a jednak to nijak nevyvrací tu uvedenou povinnost "zajišťování komplexní péče". A co se týče citovaného "poslání", ano, to tam skutečně mají; ale dovolím si upozornit, že "poslání" na webu nejsou stanovy (tj. oficiální ustavující dokument dané organizace); proto preferuji citování zákonů, stanov či tiskových zpráv před tím, co si někdo sám napíše někam na web. Nemluvě o tom, že ani stanovy (natož "poslání") nejsou nadřazené zákonům.
A ano, té legislativy je samozřejmě ještě mnohem více; od vyhlášky 316/2009 Sb. o které hovoříte, až třeba po Bernskou úmluvu nebo Všeobecnou deklaraci zvířecích práv. Nicméně toto byl primárně obecný a "názorový" článek, nikoliv podrobná legislativní analýza - a jak jsem i ve článku uvedl, upřímně doufám, že tahle nešťastná událost nějakou širší veřejnou i odbornou diskusi otevře.
Karel Zvářal
27.7.2021 15:22 Reaguje na Jan RylichV jednom dokumentu o vlcích blokovala silnější smečka přístup k noře konkurenční smečce (údajně až 10 dní), takže vlčata uhynula hlady. Mohli vlčata zadávit a celý proces redukce zkrátit, přesto volili takové "nehumánní" řešení. Televizní štáb byl v kontaktu s ochranáři, ti přesto nezasáhli. Prostě je to příroda, kde boj o život je drsný, mimo chápání městského člověka. Tato diskuse s fašizoidními komentáři to jen dokazuje.
derek van voorst
27.7.2021 18:53 Reaguje na Karel Zvářalzrejme nevite co se na hnizde delo ty posledni 3 tydny.samice tyden VUBEC nekrmila.
a podle p.Makone je letos dost potravy v okoli Oseka.
Nebudu skakat tak jak nektere hysterky piskaji. Potom by mi lide nedali pokoj a volali mi se vsim.TOTO SI DOVOLI RICI SEF ZACHRANNE STANICE?
Karel Zvářal
27.7.2021 19:07 Reaguje na derek van voorstTakže pan Makoň nelhal, stres patří k normálním projevům zdravého jedince. Nekoukejte na tu kauzu přes ztrátu dvou mláďat, ale úspěšné vyvedení tří čápat. To jen naprosto neznalý a nezralý člověk může takto povrchně hodnotit práci druhých, která je náročná po všech stránkách, v neposlední řadě i díky útokům podobných pomatenců.
derek van voorst
27.7.2021 23:16 Reaguje na Karel ZvářalTAKZE BOHUZEL KRITIKA NA JEJO NEOCHOTU,AROGANCI JE OPRAVNENA
Petr Eliáš
28.7.2021 07:03 Reaguje na derek van voorstPaulina B
28.7.2021 13:40 Reaguje na Petr EliášMajka Kletečková
28.7.2021 16:01 Reaguje na Petr Eliášderek van voorst
28.7.2021 20:42 Reaguje na Majka KletečkováDr. Holger Schulz
nebudu se prejmenovavat jenom proto ze se vam me jmeno nezda.
Majka Kletečková
28.7.2021 22:41 Reaguje na derek van voorstMůžete uvést obor, ve kterém jste získal titul Dr.?
derek van voorst
29.7.2021 00:37 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
29.7.2021 21:48 Reaguje na derek van voorstA proč mi posíláte pozdrav z Německa? A proč v angličtině? Sice mám pocit, že Vám jde angličtina lépe než psaní v češtině, ale pak je mi divné, proč nezůstanete jen u angličtiny.
Pavla Žídková
29.7.2021 12:26 Reaguje na derek van voorstarbiczech
27.7.2021 10:59https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ceska-spolecnost-ornitologicka-stanovisko-k-ne-zasahovani-do-hnizdeni-ptaku
"Proto respektujeme rozhodnutí odborníků, kteří se záchraně zvířat věnují dlouhé roky a situaci na místě detailně znají. Ke svému rozhodnutí mají důvody podložené mnohaletou praxí. Čápům v Oseku držíme palce, aby nakonec z hnízda vylétla zdravá a silná mláďata."
derek van voorst
27.7.2021 18:15 Reaguje na arbiczechMajka Kletečková
28.7.2021 02:54 Reaguje na derek van voorstderek van voorst
28.7.2021 20:42 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
28.7.2021 22:33 Reaguje na derek van voorstderek van voorst
29.7.2021 00:39 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
29.7.2021 21:54 Reaguje na derek van voorstJan Rylich
28.7.2021 14:56 Reaguje na arbiczechMimochodem, nejedná se o výsledek např. týden trvající odborné diskuse mezi ornitology, ale pouze o vyjádření kanceláře organizace.
Anežka M
27.7.2021 11:21Stavět literu zákona ("povinností stanic je zachraňovat všechny") nad jeho duch není dobrá strategie, na tom solidní obranu svého postoje nevybudujete. Ve slovech a větách nezachytíte složitost situace, kterou zákon upravuje, proto zákon rovná se jeho litera PLUS výklad, případně precedens, případně obecné principy, které musí každý zákon splňovat (v tomto případě byste mohl dojít k závěru, že povinností stanic je zachránit VŠE, včetně těch myší z tlam koček, čímž byste na stanice kladl zjevně nesplnitelný požadavek, což nelze).
V tomhle případě nevidím jasný vliv lidské činnosti, která by rozhodla o osudu čtvrtého mláděte. Jak si můžete být jistý, že s ním bylo všechno v pořádku? A i kdybychom připustili, že problém nebyl v mláděti, ale v matce, tak je dost možné, že agresivní (sadistické, deviantní) chování mělo nějaký základ v genetické výbavě čápice, a likvidací mláděte si sama zúžila potenciál šířit své geny. Hle, evoluce v praxi - rodiče, kteří mají sklon utýrat své mládě, se sami eliminují z populace. Takže i tak by to bylo "v pořádku".
Jediná humánní reakce, která mi jakž takž dává smysl, by snad bylo zkrátit zraněnému mláděti utrpení. Ale zas - narušením prostoru hnízda vystavujete čápy stresu, nemůžete vědět, jestli je tím nevyprovokujete k další agresi na zbývajících mláďatech.
Ani mně se ublíženecký tón, kterým pan Makoň a spol. na kauzu reagoval, nelíbí, ale myslím, že po věcné stránce jednali správně.
derek van voorst
27.7.2021 23:59 Reaguje na Anežka Mchování mělo nějaký základ v genetické výbavě čápice-vetsi blbost jsem necetl.kdyby capice mela spatne geny tak ji jako mlade usmrti jeji rodice.
Pavla Žídková
29.7.2021 12:32 Reaguje na derek van voorstPeta Ka
27.7.2021 13:00děkuji za Váš článek a konečně i trochu jiný pohled "na věc". Všechny organizace, které se zastávají rokycanské, resp. plzeňské ZS, hovoří o eliminaci. Ale nikdo z nich čapí hnízdo v Oseku, jejich on-line přenos, nesledoval. Reagují jen na články, které do nekonečna vydává pan Makoň, aby obhájil svoji nečinnost. Na články, které hovoří o klasické eliminaci. Vždyť proti té nikdo z oněch "hysterek", jak on-line diváky pan Makoň nazval, nic neměl. To, že páté mládě samice eliminovala, všichni přihlížející vzali jako fakt, jako součást přírodního cyklu se všemi zákonitostmi, nikdo se nebouřil, nikdo o pomoc ZS nežádal. Ale u čtvrtého mláděte už tomu bylo jinak. Protože se o klasickou eliminaci, dle mého názoru, nejednalo. Proč pan Makoň nikde ve svých prohlášeních nenapíše, že samice 4 dny mláďata nekrmila? Že se staral pouze samec. Přiznal to v počátku pouze pan Moulis a pak už se o tom nikde nikdo nezmiňoval. Chování samice nebylo úplně běžné, ale to ve svých vykřičníkových prohlášení pan Makoň nenapíše.
Od ostatních ZS bych čekala trochu rezervovanější přístup. Jestliže nemají celou kauzu prostudovanou, neví, co se den po dni na hnízdě dělo, neměli by reagovat svými prohlášeními pouze na články plzeňské ZS, resp pana Makoně. Protože takto vydávají pouze rešerži jeho článku, nikoli profesionální komentář k dané situaci na hnízdě.
Člověk dnes přírodu svojí činností ovlivňuje hodně. Bohužel, většinou negativně. Tak by měl čápěti, které patří mezi chráněné živočichy, pomoc poskytnout. I s tím rizikem, že jeho návrat do volné přírody nebude možná bez komplikací. Ale za tu snahu by to stálo.
Děkuji.
Jan Rylich
27.7.2021 14:57 Reaguje na Peta KaAle uvidíme, třeba se ta veřejná diskuse ještě někam posune.
Dana Bočková
27.7.2021 19:04 Reaguje na Jan RylichIvica Bartlová
27.7.2021 21:51 Reaguje na Jan Rylichpredem Vam chci podekovat ze jste se nazaujate pustil do sledovani cele veci a vyhodnotil to nejen podle rozumu ale i srdce.
Pokud na to budeme nahlizet pouze z pohledu “povinnosti” zachranne stanice, ktera ocividne zachranuje jen podle urcitych pravidel (ne vzdy kdy je zvire v ohrozeni zivota) tak mozna nepochybili. Ano mozna, protoze zdravotni stav samice byl nejasny z vicero zdroju.
Chci Vam vsak podekovat za soucitny pohled na vec, protoze to je to co dnesnimu svetu chybi. A ne stylem, vypneme kamery protoze co oci nevidi to srdce neboli.
Kdyz bychom videli jak lidska matka tyra svoje dite (at uz z jakehokoliv duvodu zdrava ci nemocna-podle soucasnych zakonu za zadnych okolnosti k tomu nema pravo), taky bychom se neotocili - alespon by to tak melo byt! zady a rekli si co oci nevidi to srdce neboli...
Ale drive tomu tak nebylo a spolecnost se vyvyji a prave cela tahle diskuze k tomu to pripadu je o tom, abychom nasli v sobe ten soucit a pomohli v takovem pripade mladeti, kdyz mame tu moznost.
A posunuli ty hranice o kousek dal k moznosti zachranovat, nejen necinne prihlizet situaci se slovy “to nebyla moje povinnost”.
Proto cele toto medialni halo, ve kterem se z techto soucitnych lidi delaji hysterky, namisto realne uvahy o snaze posunout hranice moznosti pomoci v prirode, protoze uz davno nejsme v dobe kamenne kdy preziva nejsilnejsi. Uz takto do prirody velmi zasahujeme, tak proc nepomoci kdyz muzeme.
Majka Kletečková
28.7.2021 01:08 Reaguje na Ivica BartlováRadana Bukovska
28.7.2021 08:30 Reaguje na Majka KletečkováAlice D
28.7.2021 09:37 Reaguje na Radana BukovskaRadana Bukovska
28.7.2021 10:54 Reaguje na Alice DAlice D
28.7.2021 11:52 Reaguje na Radana BukovskaRadana Bukovska
28.7.2021 14:33 Reaguje na Alice DAle tady se anií pokus neuskutečnil. To je to, co hýbe veřejnosti, že nebyla snaha a to přes výzvy o pomoc. Pak lidi odbit řeči o přírodě.... kde to jsme
derek van voorst
28.7.2021 20:44 Reaguje na Alice DPetr Eliáš
28.7.2021 08:40 Reaguje na Ivica BartlováIvica Bartlová
28.7.2021 09:14 Reaguje na Petr EliášPavla Žídková
29.7.2021 12:35 Reaguje na Ivica BartlováPavla Žídková
29.7.2021 12:34 Reaguje na Peta KaIva Svobodová
27.7.2021 13:34David Hromádko
27.7.2021 13:34Ludmila Papežová
27.7.2021 16:05 Reaguje na David Hromádkoderek van voorst
27.7.2021 19:21 Reaguje na David HromádkoPROC SE TO TAKY NENECHALO NA PRIRODE.
JE S PODIVEM ZE PODPORU K JEHO NEZASAHU VYJADRUJI LIDE KTERI O DENI NA HNIZDE NEMAJI ANI PONETI.A TAKY NIC NEVEDI O TOM ZE V PATEK PO PRVNIM UTOKU BYL KONTAKTOVAN P>MOULIS KTERY REKL ZE MUSI SEHNAT AUTO A ZRANENE MLADE SUNDA.O TOMTO SE ALE P.ZACHRANAR MAKON NIKDE NEZMINUJE.
JEDEN Z ARGUMENTU PROC NEZASAHOVAT BYL-MLADATA BY SE MOHLA LEKNOUT A VYSKOCIT.JE ZAJIMAVE ZE O PAR DNU POZDEJI V RADIU REKL ZE ON BY NA HNIZDO VYLEZ A S 99% JISTOTOU BY MLADATA NEVYSKOCILA.TAK KDY LHAL?
DALSI LEZ KTEROU REKL p.MAKON-SAMICE JE V PORADKU A TEN FLEK NA HLAVE JE SPINA OD SAZI.JESTE JSEM SE NESETKALA S PRIPADEM ZE BY SPINA NA HLAVE BYL DUVOD TYDEN NEKRMIT MLADATA A NECHAT SE KRMIT SAMCEM.
PRESTO ZE NA HNIZDE BYLA KAMERA TAK p.MAKON VUBEC NETUSIL CO SE NA HNIZDE DEJE.
A BLABOL JE TA VASE OBHAJOBA p.MAKONE
NASLO SE PAR ZS KTERA BYLA OCHOTNA PRES PUL REPUBLIKY PRIJED A ZRANENE MLADE SUNDAT A POSTARAT SE O NEJ.BOHUZEL JIM p.MAKON NEDAL SVOLENI.
Webkamery z hnízd sundat, projekt se neosvědčil, veřejnost není připravena na realitu světa-SPOLECNOST NENI PRIPRAVENA NA AROGANTNI CHOVANI OD CLOVEKA CO SI RIKA ZACHRANAR.JISTE KAMERA SE SUNDA A ASPON NEBUDE MUSET MAKON NIKDE VYSVETLOVAT PROC NEZASAHL TAM KDE MOHL.HRAT SI NA UZASNEHO ZACHRANARE-DAVAT NA FB FOTKY Z TECH PRIPADU KDE SE ROZHODL POMOCI.KDE NEPOMOHL O TOM SE VEREJNOST MOC NEDOZVI.
Majka Kletečková
28.7.2021 01:17 Reaguje na David HromádkoFrantiška Nagyová
27.7.2021 13:41Petr Eliáš
28.7.2021 08:37 Reaguje na Františka NagyováPavla Žídková
29.7.2021 12:36 Reaguje na Františka NagyováJana Buriánková
27.7.2021 14:01Co se týká zde uváděných kamerových přenosů, že bude argument s nimi skončit. Ty kamerové přenosy nejsou jen milodar pro sledující, jak je to vždy prezentováno, ale je to i reklama pro záchranné stanice, ochranu přírody jako takovou (nejde jen o hnízda čápů), seznámení s přírodními procesy. V neposlední řadě to přináší i ZS výhodu reklamy a finanční prostředky od sledujících. Uvedu Mladé Buky, Pasíčko, Cheb - nikdo by o jejich práci nevěděl a především v případě M. Buků se nevybraly právě od těch emocionálně naladěných lidí (se srdcem a empatií, případně tak krásně nazvaných hysterek) finanční prostředky, které nakonec posloužily i na jiné účely, než pouze na krmení čápů. Oponentům hned uvádím, že nejde o závist, jde o racionální zhodnocení situace. Kdo dnes není ve virtuálním prostoru, jako by nebyl, proto kamery nejsou přínosem jen pro jednu stranu a to sledující, ale i tu druhou.
Spoustu "laiků" to přivedlo ke studiu, sledování hnízd kolem sebe a snad i jako laikové máme právo přemýšlet, diskutovat a případně nesouhlasit. Spousta z těchto lidí ZS přispívá a tak si zaslouží jistou dávku slušnosti, která nekončí u platby z účtu nebo složenkou. Výrazy jako hysterky, drzost, kryplík, dementi, atd. nepatří do slovníku někoho kdo oficiálně prezentuje ZS v rozhlasu, tisku a jiných médiích, že pane Makoni?
Jana Buriánková
27.7.2021 14:12 Reaguje na Jana BuriánkováEdita Malcová
27.7.2021 14:32Majka Kletečková
28.7.2021 17:22 Reaguje na Edita MalcováJitka Sotová
27.7.2021 14:53Nikoliv jen kritiky od klávesnice, kteří pouze čtou prohlášení p.Makoně , o daném hnízdu neví nic, nikdy jej neviděli, ani je to nezajímá, ale pod mediální masáží ihned odsoudí všechny ty, kteří podporovali záchranu mláděte, jako hysteriky, ekocvoky a blázny. Jen ti, kteří znají celou anabázi, i přísliby ZS, že okamžitě při ohrožení mláděte zasáhnou, mohou vědět, jak se během pár hodin jejich názor změnil a nedivili by se, že lidé sledující bojující čápě, pouze chtěli, aby udělali, co slíbili…
Pane Rylichu, děkuji vám.
Majka Kletečková
28.7.2021 17:36 Reaguje na Jitka SotováMajka Kletečková
28.7.2021 23:08 Reaguje na derek van voorstDana Hrubesova
27.7.2021 15:05Iva V.
27.7.2021 15:06Hana Horčičková
27.7.2021 15:27Petr Eliáš
28.7.2021 08:36 Reaguje na Hana HorčičkováPetr Eliáš
27.7.2021 16:081) Příroda opravdu není taková, jakou nám ji servírují v dokumentech. Krásná, romantická, poklidná. Je krutá a nebezpečná. Stačí se podívat například na šimpanze (teď tu na ekolistu o nich vyšel článek). Lidé se neustále vzdalují přírodě a veřejnost pak může být vyplesklá, když vidí něco podobného.
2) Infanticida není nic neobvyklého. Probíhá u velkého množství druhů a má řadu důvodů.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Infanticida_(zoologie)
3) Část, ve které se hovoří o záchranné stanici, je velmi zavádějící a demagogická.
4) Jak jsem psal výše. Chápu, že někdo může chytit hysterický záchvat, když něco podobného vidí. Ale je to pouze příroda, pro kterou lidské zákony neplatí a nejlepší možná věc je nezasahovat!
Takže, hysterkám zmar a přírodě zdar! :-)
derek van voorst
27.7.2021 18:21 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
27.7.2021 18:36 Reaguje na derek van voorstderek van voorst
27.7.2021 23:19 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
28.7.2021 07:00 Reaguje na derek van voorstLudmila Papežová
28.7.2021 11:28 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
28.7.2021 11:54 Reaguje na Ludmila PapežováDaniela Tina
28.7.2021 12:29 Reaguje na derek van voorstA to není jen pan Eliáš. Je jich tady víc a je to v podstatě logické.
Petr Eliáš
28.7.2021 12:42 Reaguje na Daniela TinaPetr Eliáš
29.7.2021 08:59 Reaguje na derek van voorstPavla Žídková
29.7.2021 12:40 Reaguje na Daniela TinaPavla Žídková
29.7.2021 12:38 Reaguje na Petr EliášDaniela Tina
27.7.2021 16:38Tím mu samozřejmě neberu zásluhy,které za ty roky vykonal. Jen by to chtělo do té práce vložit ždibec i té lidskosti. Čáp neodletěl,tak ať si umře hlady. Ježek se nehibernoval ,tak ho nakrmíme a vypustíme,ať si třeba zdechne… Přístup naprosto otřesný!
Ochota lidí pomoci,ať finančně,nebo umístěním Klapáčka mimo ZS Rokycany, byla obrovská. Nemusel by se vůbec o nic starat! Stačilo říct pouhé jedno jediné slovo,ANO.
Další věc,co absolutně nechápu,proč se vypnula kamera,až bylo po všem 🤷🏻♀ Vždyť to nedává vůbec žádný smysl. Na ten horor, se lidé dívat mohli a na to,jak další tři čápové prospívají a jak se učí létat ,už vidět nemohou? Totálně postavené na hlavu.
Abych to shrnula…Klidně ať si mě lidé, plácající p.Makoně po rameni,zaškatulkují mezi ty zmiňované hysterky. Je mě to upřímně jedno. Nestydím se za to,že jsem člověk se srdcem a přes to přírodu velice dobře chápu a její někdy až kruté zákony také. Byla jsem tak vychovaná.
Krásný den a ještě jednou za článek děkuji ☺
Alice D
28.7.2021 11:10 Reaguje na Daniela TinaDaniela Tina
28.7.2021 12:13 Reaguje na Alice DNad nikým se nepovyšuji. Na to je odborník p.Makoň. Já vím,že se už laskavost dneska moc nenosí a může to pro vás znít,jako pohádka. To ale naštěstí není, můj problém 😉
Pavla Žídková
29.7.2021 12:44 Reaguje na Daniela TinaLudmila Papežová
27.7.2021 16:45Petr Eliáš
28.7.2021 08:35 Reaguje na Ludmila PapežováHana V
27.7.2021 17:01Petr Eliáš
28.7.2021 08:33 Reaguje na Hana VHana V
28.7.2021 10:46 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
28.7.2021 11:53 Reaguje na Hana VCelý článek pana Rylicha je psán aktivistiky tak, aby se trefil do ,,srdíčka,, a emocí veřejnosti odtržené od reality. ;)
Hana V
28.7.2021 12:43 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
28.7.2021 12:56 Reaguje na Hana VDotaz: Jakou zkušenost má pan Rylich s ochranou čápů?
Sledování hnízd kamerou neznamená, že ochranáři musí automaticky zasahovat. Instalace kamery byla čistě jejich dobrá vůle, aby veřejnost mohla sledovat realitu čápů. Pokud takovou realitu neunesete, nemáte se na to dívat...
V MB byla situace zcela odlišná.
Hana V
28.7.2021 13:01 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
28.7.2021 13:29 Reaguje na Hana VAsi stejný jako když napíšu, že lidé kteří alespoň něco málo o přírodě vědí, věnují se jí a mají nějaké zkušenosti, jsou na straně ZS a pánů M M. A ostatní jsou jen hysterky. ;)
Alice D
28.7.2021 15:00 Reaguje na Hana VHana V
28.7.2021 15:40 Reaguje na Alice DAlice D
28.7.2021 16:44 Reaguje na Hana VPaulina B
28.7.2021 20:44 Reaguje na Alice Dderek van voorst
28.7.2021 20:49 Reaguje na Paulina BRadana Bukovska
27.7.2021 17:48Lidé jsou žadani o příspěvky na zvířátka, adopce a lidské bytosti se srdcem na pravém místě pomáhají. A na druhou stranu pak jedno capatko a prosby směrem opačným nic. Ještě arogance jak tomu rozumí, že vše je příroda. Z hlediska propagace pomoci přírodě by záchrana capatka byla naprosto skvělou činnosti a jistě by přiměla mnohé další aby se zamysleli nad přírodou a pomocí ji. Pro mě osobně to byl a je stále velmi smutný zážitek, po němž mi zůstaly prázdné ruce a je nahlodana důvěra v některé záchranáře zvířátek.
Hana V
27.7.2021 18:19 Reaguje na Radana Bukovskaderek van voorst
27.7.2021 23:22 Reaguje na Hana VMajka Kletečková
28.7.2021 01:36 Reaguje na Hana Vderek van voorst
28.7.2021 20:51 Reaguje na Majka KletečkováKarel Zvářal
27.7.2021 18:50Představte si, že byste navštívili specialistu, a ten by vám doporučil zákrok, neb plod se jeví málo životaschopný. Souhlasily byste, ale dozvěděly by se o tom sousedky a spustily proti vám kampaň, jaká jste nenormální macecha. Líbilo by se vám to, nebo je to o rozhodnutí té které matky, jak se svým poselstvím naloží?
Ludmila Papežová
27.7.2021 20:48 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
28.7.2021 04:22 Reaguje na Ludmila PapežováPtáci mají proto více mláďat, aby KOMPENZOVALI ztráty vzniklé u jiných párů. Ale lajkům psát tyto věci je házení hrachu, oni všechno vědí nejlíp...
Ludmila Papežová
28.7.2021 21:42 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
29.7.2021 07:07 Reaguje na Ludmila Papežováderek van voorst
27.7.2021 23:25 Reaguje na Karel ZvářalNA TOMTO HNIZDE NEBYLA NORMALNI SITUACE
A JEN TAK MIMOCHODEM-PROC TEDA p.MOULIS PSAL ZE HNIZDO SLEDUJI A KDYZ SE SITUACE ZMENI-JE PRIPRAVENY S KOLEGY CAPIKUM POMOC?
PROC JESTE V PATEK ODPOLEDNE TVRDIL DO TELEFONU ZE ZRANENE MLADE SUNDA Z HNIZDA?
Majka Kletečková
28.7.2021 03:08 Reaguje na Karel Zvářalderek van voorst
28.7.2021 20:52 Reaguje na Majka KletečkováVladimir Mertan
27.7.2021 18:54P. Zvářal tu spomenul kainizmus u orla. Medveď zabíja mláďatá, aby sa mohol spáriť s medvedicou. Kukučka vyhadzuje hostiteľa z vlastného hniezda a nechá sa kŕmiť. Mravce zotročujú iné mravce. Húsenice modráčika Maculinea teleius opíjajú mravce omamnou tekutinou a žerú im larvy a vajíčka. Parazitické osy zaživa postupne zožierajú svojeho hostiteľa a robia to tak aby vydržal živý až kým nedokončia svoj vývoj, potom môže zahynúť. Teraz tie šimpanzy prepadli gorily - nemalo sa zasiahnuť keď im zožrali mláďa?,Bolo to kruté, šimpanzy mali veľkú prevahu. Goríl je málo, sú vážne ohrozené. Šimpanzy vedú vojny aj medzi sebou navzájom. To píšem kvôli úvahám kam by mohlo viezť zasahovanie do prírodných procesov ak sa na ne dívame ľudskou morálkou.
Celkovo vnímam postoj autora jednak ako populistický, keď sám nenesie žiadnu zodpovednosť a jednak ako nebezpečný, pretože pracovníci rehabilitačných staníc sú tak preťažení, že postupne končia so svojou činnosťou a aj malý podnet ich môže spôsobiť koniec celých rehabilitačných staníc.
Karel Zvářal
27.7.2021 19:15 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
27.7.2021 19:48 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
27.7.2021 19:57 Reaguje na Vladimir MertanLudmila Papežová
27.7.2021 20:52 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
27.7.2021 21:31 Reaguje na Ludmila Papežováderek van voorst
27.7.2021 23:30 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
28.7.2021 08:54 Reaguje na derek van voorstderek van voorst
28.7.2021 20:55 Reaguje na Vladimir Mertanderek van voorst
28.7.2021 00:07 Reaguje na Vladimir MertanJan Rylich
28.7.2021 14:34 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
28.7.2021 15:06 Reaguje na Jan RylichPavla Žídková
29.7.2021 12:47 Reaguje na Vladimir MertanJolanta Woźniak
27.7.2021 19:20Thank you again for the factual and calm description of the situation that took place in Osek. We apologize for the Czech translation from google translator. /Pan Jan Rylich. Moc děkuji za tento článek. Vidím, že jsi sledoval hnízdo, protože se to opravdu dělo. Sledoval jsem situaci v Osku od začátku do konce. Věřím, že tato situace vyžadovala zásah. Jsem si vědom toho, že čápi vyhazují svá mláďata, dokonce tomu rozumím. A mnoho takových situací se odehrává jak ve sledovaných zásuvkách, tak v těch, které nemají přístup k fotoaparátu. V Polsku pomáhá mnoho organizací čápům poškozeným lidmi a vyhozenými z hnízd, např. ADA z Przemyślu. Někteří z těchto čápů zůstanou ve středu navždy a kvůli zranění ztratí schopnost létat. Tito čápi žijí jako slavná Malena z Chorvatska. Když se vrátíme do Osku, tento nedostatek zásahu hodně bolí, je šokující, protože ho sledoval dav lidí a nic takového by se nestalo, kdyby k tomuto zásahu došlo. Nemůžeme zachránit všechny tyto čápy, ale život tohoto čápa může být zachráněn. Tolik lidí čekalo na pomoc a pokoušelo se něco udělat, ale došlo k blokádě pomoci. Sleduji hnízda a lidé často vstupují do hnízd větších ptáků. Nám, obráncům, se říkalo hysterky. Nejsem hysterický, jsem velmi klidný člověk, který stejně jako mnoho dalších předpovídal, co se stane.Proto bolí nedostávat pomoc od lidí, kteří mohou pomoci. Vysvětlení, že je to příroda, mě nepřesvědčilo.V přírodě by neměli být žádní zvědaví lidé, kteří na jedné straně dávají ptákům snubní prsteny a na druhé straně nepomáhají ptákům v obtížných situacích a pozorují drastické události. Tito ptáci nejsou divoká zvířata, aby se báli z. (lvi, tygři atd.)
Ještě jednou děkuji za věcný a klidný popis situace, která se odehrála v Oseku. Omlouváme se za český překlad z Překladače Google.
Helena Skalická
27.7.2021 20:56Helena M
27.7.2021 23:50Majka Kletečková
28.7.2021 02:28Pepa Nos (citace z textu písně Lidská blbost).
Je to horší, než jsem tušila. Původně jsem byla rozhodně pro, aby měla veřejnost možnost sledovat pomocí kamer, jak to v přírodě chodí. Teď, když jsem svědkem, jak se někteří nepoučitelní hlupáci naváží do skutečných odborníků, kteří dělají dobře svou práci za nelehkých podmínek, svůj názor měním. Emocemi řízení lidé bez znalostí problematiky nejsou ochotni vstřebat vysvětlení znalců a obětavým a skutečným ochráncům přírody velmi znepříjemňují jejich práci. Na profesionálního mluvčího záchranných stanic, který by se věnoval na plný úvazek komunikaci a osvětě, zřejmě peníze nebudou, takže asi nezbude kamerové přenosy divoce žijících ptáků nepoučené veřejnosti na neurčitou dobu zatrhnout.
Jarka O.
28.7.2021 08:49 Reaguje na Majka KletečkováJedna vec je prekvapiva: Ti, co sem pisou prispevky dele, maji podobny nazor na tuhle kauzu a jsou v umirnene opozici vuci citove zalozene casti verejnosti. Od nekterych bych to necekala. :-)
Hunter
28.7.2021 11:46Ivica Bartlová
28.7.2021 13:59 Reaguje na HunterHunter
28.7.2021 14:35 Reaguje na Ivica BartlováIvica Bartlová
28.7.2021 15:04 Reaguje na HunterHunter
28.7.2021 15:12 Reaguje na Ivica BartlováJan Rylich
31.7.2021 22:30 Reaguje na Ivica BartlováMajka Kletečková
1.8.2021 15:51 Reaguje na Jan Rylichderek van voorst
28.7.2021 21:01 Reaguje na HunterPavla Žídková
29.7.2021 12:50 Reaguje na HunterHunter
29.7.2021 13:03 Reaguje na Pavla ŽídkováMichaela Matiová
28.7.2021 16:59Pavla Žídková
29.7.2021 12:51 Reaguje na Michaela MatiováPaulina B
29.7.2021 13:59 Reaguje na Pavla ŽídkováHana V
29.7.2021 14:16 Reaguje na Paulina BKarel Zvářal
29.7.2021 14:55 Reaguje na Hana VPodobně hlídá hnízdo např. samice sokola či puštíka před útokem krkavcovitých neho kuny. Pokud samec zahyne nebo se zraní (neloví), samotné samice nejsou často schopny mladé odchovat a většina uhyne hladem. Samci jsou tedy obecně živiteli rodin, mají mnohem větší podíl na přinášené potravě. Samice loví jen v blízkém okolí, tak aby hnízdo měla v dohledu.
Hana V
29.7.2021 15:30 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
29.7.2021 16:16 Reaguje na Hana VTakže pro všechny: průměrný počet mláďat na hnízdo je z téhož zdroje: 2,63 ! Tento pár byl tedy (ve finále - jak se dnes říká) velmi úspěšný!-) A i z dřívějších dob jsou známy příčiny ztrát "vyhození z hnízda" - 12,2 %.
To, že jsem nesledoval tu Vaši Ulici a Agátu Christie v jednom, neznamená, že o redukci mláďat nic nevím. Každý pták má jinou povahu, jiné zkušenosti, ale rozhodující je výsledek - a tím jsou tři zdravá čápata. Tak už se račte uklidnit, páni záchranáři vědí, co dělají, mají mraky zkušeností a rozhodnou dle možností a okolností, kdy je zásah nutný a kterého ptáka do péče vezmou a který zůstane v moci přírodních procesů.
Vladimir Mertan
29.7.2021 17:29 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
29.7.2021 17:52 Reaguje na Vladimir MertanJarka O.
29.7.2021 21:09 Reaguje na Vladimir MertanMajka Kletečková
29.7.2021 19:07 Reaguje na Hana VZdá se mi, že Vám chybí jakákoliv soudnost. Kolik stovek hnízd jste sledovala? A kolik času jste trávila sledováním hnízd, ve kterých hnízdili čápi bez kamery? Protože těch s kamerou zatím moc nebylo. Kolik odborné literatury jste prostudovala? Kolik let se pozorování ptáků věnujete?
Pan Zvářal je dlouholetým a zkušeným ornitologem. Obdivuji jeho trpělivost a slušnost, s jakou je ochoten komunikovat s lidmi jako jste Vy.
Karel Zvářal
29.7.2021 19:19 Reaguje na Majka KletečkováKarel Zvářal
29.7.2021 19:24 Reaguje na Karel ZvářalJan Rylich
31.7.2021 22:50 Reaguje na Majka KletečkováKarel Zvářal
1.8.2021 06:21 Reaguje na Jan RylichCo ten zmíněný kainismus u skaláka, 10 dní vyhladovění vlčat v Yelowstonu - na to jste neráčil reagovat ... nepochopil/i?-)
Zřejmě se většina postižených dostala k záběrům z přírody ve svém dospělém věku. Kdo sleduje NGW, AP, ví, že např. část tuleních matek se z lovu nevrátí (díky úžasným kosatkám) a mláďata uhynou hlady a po útocích jiných tuleňů - cizí matka je NEnakojí!! Nechává si mléko pro své mládě, stejně jako čápice rozhodla, že lépe odchovat méně silných, než jedno neduživé navíc.
Jan Rylich
1.8.2021 22:40 Reaguje na Karel ZvářalMůžeme samozřejmě vést diskusi o tom, jestli byla situace v Oseku "přirozená" nebo ne; podle mého názoru ne, protože čáp bílý není ani orel, ani vlk, ani kosatka; a ačkoliv u čápů infanticida existuje, projevuje se vyhozením mláděte z hnízda, nikoliv jeho desetidenním "ubíjením" - ale na výše uvedené povinnosti záchranných stanic zasáhnout to stále nic nemění.
Pokud mají záchranné stanice "problém" s tím, že je jejich činnost (či nečinnost) pod dohledem veřejnosti, mohou samozřejmě všechny webkamery vypnout a pro jistotu si vypnout i telefony, a budou mít "klid"; případně se přejmenovat na "pasivní pozorovatelny přírodních procesů".
Karel Zvářal
1.8.2021 07:27 Reaguje na Jan RylichHunter
1.8.2021 14:33 Reaguje na Jan RylichJan Rylich
1.8.2021 22:56 Reaguje na HunterNicméně pokud své hulvátství typu "emoční výlevy hysterických kozatek" ani nevnímáte, nebo Vám dokonce přijde v pořádku; to je samozřejmě Vaše volba (a Vaše vizitka); a já zase nemám potřebu s hulváty komunikovat. Čímž bych tedy tu komunikaci asi i uzavřel.
Hunter
3.8.2021 05:22 Reaguje na Jan RylichPetr Pekařík
31.7.2021 14:381. března vypnout záznamy z hnízdy nebo p. Rylichovi a několika dalším internet.
Kanibalismus uplatněný na svých potomcích jsem viděl mockrát v přírodě i v zajetí a beru to jako součást drsné přírody( a jednalo se i o kriticky ohrožené druhy). Tím se ve většině případů člověk od zvířat liší( byť spousta mladých by za svoje pohodlí nechala umřít rodiče) a nelze přírodní pravidla a zákony automaticky převádět do lidského života.
Takže ... kanibalismus a umírání v přírodě sice nezmizí , ale co oči mimoňů nevidí , to jakoby se nestalo.
Jan Rylich
31.7.2021 22:56 Reaguje na Petr PekaříkDaniela V.
1.8.2021 01:15 Reaguje na Jan Rylichsituaci v Oseku jsem sledovala, také se řadím k těm, kteří vyhodnotili, že čápě je v nouzi. Svůj názor jsem psala do diskusí, píši tedy i teď sem. Pan Moulis uznal, že chování oseckých čápů je nestandartní, takže si myslím, že chování čápice vůči mláděti bylo něčím ovlivněno. Naštěstí se vše v dobré obrátilo a zbylá mláďata přežila a vyrostla. Pro mne jsou vyjádření pana Makoně zbytečně ostrá, že veřejnost má drzost něco komentovat a že můžeme být vůbec rádi, že je nám umožněno čápy sledovat .....Celkově situace v Oseku přispěla k tomu, že jsem ze všeho zklamaná a čápy sleduji podstatně méně. Jsem zvědavá, jak dopadne eventuálně kontrola. Bude to pro mne ponaučení být více nad věcí, neboť i tento případ není jen o předpisech a zákonech, ale i o empatii a míře posuzovat zachraňování individuálně. Mrzí mne proto, že jsou lidé v diskusích napadáni za to, že ničemu nerozumí, že jsou odtrženi od přírody a podobně. Vždyť každý máme svůj rozum, úsudek, pohled na věc. Co se někomu zdá jako zbytečné zasahování, druhému přijde jako přirozené. Je to o respektu, každý známe a víme něco, malokdo zná a ví vše .....
Majka Kletečková
2.8.2021 14:34 Reaguje na Daniela V.Petr Pekařík
1.8.2021 21:40 Reaguje na Jan RylichMajka Kletečková
2.8.2021 14:31 Reaguje na Petr Pekaříkv případě čtvrtého čápa v Oseku se nejednalo o kanibalismus, ale o infanticidu. Čápice mládě uklovala, ale nežrala.
Petr Pekařík
11.8.2021 15:28 Reaguje na Majka KletečkováJsem toho názoru , že pokud situace nenastala vinou konání člověka a druh není opravdu kriticky ohrožený ( neplést si s definicí ze zákona 114 , protože tam jsou i druhy početné a velmi) , nemá se do toho člověk a ZS míchat.
Martin Szczotka
31.7.2021 18:42Vladimír Němec
1.8.2021 00:57Eva Angelkovská
1.8.2021 23:49Připomíná mi to situaci s medvědicí předloni. Proháněla se na severní Moravě v okolí Hukvald. Kolegyně, bydlící na Hukvaldech, byla vyděšená a ostatní co bydleli poblíž, také. Ti co bydleli v městech, měli z medvídka radost. Radost je ale přešla, když měli dítka na letním táboře na Horečkách, kde se ta medvědice procházela.
Jo divoká zvířata jsou fajn, pokud je nemáme za humny. Pokud nedělají to co se nám nelíbí. Jenže ony se neřídí lidským intelektem, ale pudy a instinkty.
Jo a kolik je vůbec medvědů v Alpách, když se tam vydávají ty davy turistů?
Daniela V.
2.8.2021 12:52 Reaguje na Eva AngelkovskáMajka Kletečková
2.8.2021 14:51 Reaguje na Daniela V.Daniela V.
2.8.2021 15:15 Reaguje na Majka KletečkováAle nemíním tady donekonečna polemizovat. Pro mne důležité je, že zbylá čápata v Oseku žijí a rostou. Dozvěděla jsem se to i bez přenosu kamery. Celá kauza je pro mne důležitá a vyvodila jsem si z toho pro sebe zkušenost .....
Jasmína S.
3.8.2021 12:42Souhlasím s tím, že záchranné stanice už svojí existencí potvrzují, že jejich funkcí není nechávat vše jen na přírodě. Jejich posláním je také zvířatům pomáhat, protože je neberou jako něco podřadného, ale jako bytosti, které dokáží cítit bolest, trpět a mají vůli k životu. Tohle je lidské hledisko, které je ale plusem ne mínusem. Někomu možná připadá takový přístup jako degenerace, ale já to vidím naopak.
Člověk se nikdy nebude k přírodě chovat hezky, když to bude dělat jen z povinnosti, a ne z poznání, že všechno živé je také součástí jeho rodiny, jeho vlastního já. S tím se neslučuje nechat někoho zraněného bez pomoci, když je tady jiná reálná možnost, která v tomto konkrétním případě podle mě byla. Na to člověku byl dán soucit a morální zásady. Samozřejmě, že člověk se může chovat také podle principu zákona silnějšího, pak ale jako nejsilnější predátor přírodu jednou zničí.
Otázka toho, kdy je lidský zásah vhodný a kdy už nikoliv leží na konkrétních odbornících a nemají to vždy lehké rozhodování. Ale měli by si klást otázky, zda jejich předpoklady, ať už odborné biologické nebo názorové či filozofické (protože každý přijal určitou filozofii i když si to nechce přiznat a podle ní potom jedná) jsou ty jediné správné a mají proto patent na rozum, či na pravdu.
Daniela V.
3.8.2021 17:29 Reaguje na Jasmína S.dle mého dobře a výstižně popsáno. Vidím to podobně.
Jsem přesvědčena o tom, že Inspekce vyhodnotí NEzasahovat jako správný postup. I když lidé popsali, že se na tom pánové neshodli. A záleží, co pro ně výsledek bude znamenat. Protože lidé psali i to, že by jinde se ZS rozhodla jinak .......