https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-styblo-capi-reality-show-komplikuji-praci-zachrannych-stanic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Stýblo: Čapí reality show komplikují práci záchranných stanic

28.6.2021
Čáp na hnízdě u osecké základní školy, ilustrační snímek.
Čáp na hnízdě u osecké základní školy, ilustrační snímek.
Webkamery instalované u mnoha hnízd čápů bílých po celém Česku ukazují veřejnosti přírodu takovou, jaká je. Leč velká část sledující veřejnosti se s přírodními zákony nechce smířit. Požaduje, aby bylo proti nim bojováno. A požaduje to, bohužel, po záchranných stanicích. Zabití nejmenšího čápa v hnízdě v Oseku u Rokycan způsobilo dokonce mezinárodní poprask!
 
Záchranná stanice pro handicapované živočichy v Rokycanech se v posledních dnech dostala do obrovského tlaku – desítky telefonátů, e-mailů, stížností z celé Evropy – s jediným požadavkem: „Zachraňte malého čápa, kterého se v hnízdě v Oseku u Rokycan jeho matka rozhodla zabít!“

Hnízdo je totiž sledováno webkamerou a tak se diváci stali svědky běžného přírodního procesu. Nejen u čápů bílých, ale i u mnoha dalších druhů se stává, že nejmladší, respektive nejslabší mládě rodiče zabíjejí. Stalo se tak i v tomto hnízdě. To zabíjení však trvalo několik dní. A během nich diváci videopřenosu soustředili obrovský tlak na záchrannou stanici v Rokycanech, aby zasáhla a ptáčeti pomohla. Nejslabším se přece musí pomáhat.

Jenže taková pravidla jsou přírodě cizí a je jedině dobře, že rokycanští ochranáři nepodlehli a tento, pro nás tak krutý zákon přírody, neobešli. Záchranné stanice tu totiž jsou především proto, aby seznamovaly lidi s divokými zvířaty a jejich přirozeným chováním. Aby názorně ukazovaly, kde a jak lidé divokým zvířatům škodí. A teprve pak, aby pomáhaly zvířatům v nouzi, ale pokud je to možné, především těm zvířatům, která do té nouze přivedl člověk svým nezodpovědným chováním.

Co se týče našich čápů bílých – soustřeďme se prosím na to, že nejvíce je ohrožuje likvidace mokřadního prostředí, ve kterém sbírají potravu. Soustřeďme se na to, že jejich problémem je i chemizace zemědělství, nebezpečné typy elektrických sloupů, střelba, která je provází po velkou část jejich cest na zimoviště, i likvidace prostředí, ve kterém tradičně zimují.

Zároveň zkusme přijmout fakt, že zvířecí mláďata prostě umírají, že jaksi není možné, aby z několika desítek čapích mláďat, které čapí pár za svůj život zplodí, jich do dospělosti přežilo více jak dva kusy!

Co se týče našich záchranných stanic - věřme, že v nich s místní znalostí rozhodují odborníci a nepochybujme o jejich rozhodnutích! Ani je neobviňujme z necitlivosti.

Mnohdy jsou to těžká rozhodnutí. Mnohdy musí přistoupit na usmrcení i takových pacientů, kteří by možná měli malou šanci na vyléčení. Jenže by to stálo příliš mnoho peněz a energie vydaných na úkor druhých zvířat, která by jinak měla větší šanci (rozhodování je to ne nepodobné čápici z oseckého hnízda, ta také zřejmě instinktivně zvažuje, do jakým potomků investovat energii a potravu a do jakých by to bylo zbytečné a na úkor…).

Prosím, neodsuzujte záchranné stanice za to, že se chovají racionálně. A podporujte je i nadále! Chcete-li podpořit přímo záchrannou stanici v Rokycanech, která v letošním roce přijala rekordní počet zvířat v nouzi, můžete tak učinit darem na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi č. 33 55 33 22/0800 s variabilním symbolem 2901. Děkujeme! Více info na www.zvirevnouzi.cz

Téma čapího hnízda v Oseku

Petr Stýblo: Čapí reality show komplikují práci záchranných stanic (28. 6. 2021) - stanovisko Českého svazu ochránců přírody

Karel Makoň: Veřejné prohlášení k případu kamerového přenosu z hnízda čápa bílého v Oseku (13. 7. 2021) - stanovisko zvířecího záchranáře Karla Makoně

David Číp: Otevřeně k (ne)zachraňování čápat na hnízdech (15. 7. 2021) - stanovisko Davida Čípa ze záchranné stanice Jaroměř

Rozhovor: Že je příroda zatraceně tvrdá? No je!, říká zvířecí záchranář Karel Makoň (19. 7. 2021)

Česká společnost ornitologická: Stanovisko k (ne)zasahování do hnízdění ptáků (24. 7. 2021) - oficiální stanovisko České společnosti ornitologické

Jan Rylich: Kauza čapího mláděte v Oseku: selhání záchranářů vs. argument „přírodou“ (27. 7. 2021) - komentář Jana Rylicha, kritický vůči rozhodnutí nezasahovat

   ↳ Karel Makoň: Odpověď Janu Rylichovi ke kauze čapího mláděte v Oseku (30. 7. 20201)

   ↳ David Hromádko: Čáp versus lid aneb Když se vyšetřuje zločin, který se nestal - odpověď Davida Hromádky Janu Rylichovi (3. 8. 2021)

       ↳Jan Rylich: Veřejná diskuse o záchranných stanicích: záchrana zvířat vs. (ne)zasahování do přírody, názory a komentáře, fakta vs. domněnky (11. 8. 2021)

Postup záchranářů u čapího hnízda v Oseku prošetří Česká inspekce životního prostředí (30. 7. 2021)

David Storch: Máme chránit přírodu před ní samou? - komentář přírodovědce Davida Storcha, který k tématu nabízí širší perspektivu.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

28.6.2021 18:01
Jo jo, lidi nám tak nějak trochu degenerujou, jsou zděšení jak to v přírodě chodí právě pro to že ji znají jen přes webkamery.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

28.6.2021 20:02 Reaguje na Jirka Černý
A potom si jdou pustit v TV nějaký horor plný násilím, ničení, mučení a zabíjení.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

30.6.2021 09:27
Lidi mají plnou pusu ochrany přírody a zvířat, ale nemají naprosto žádné ponětí o tom, co se v přírodě doopravdy děje a jak se zvířata skutečně chovají. Když jsem do jedné diskuse před lety napsala, že kráva se do býka kvůli plození potomstva nepotřebuje zamilovat a že její reprodukční cyklus je řízen hormony, diskutující dámy mě málem ukamenovaly za mou bezcitnost. A zkuste dnes někomu říct, aby se umírajícího psa nesnažil za každou cenu zachraňovat, protože tomu zvířeti jen prodlužuje utrpení. Budete za odporného bezcitného vraha. Lidi ve skutečnosti nechtějí chránit přírodu, ale to, co si pod pojmem příroda sami představují. Když se ale setkají se skutečnými přírodními ději, jsou z nich v šoku a za každou cenu proti nim potřebují zakročit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.6.2021 21:47 Reaguje na Marcela Jezberová
Plně s vámi souhlasím a prapůvod je v odcizení lidí realitě života.
Kdysi jsme byli od dětství svědky zrození i smrti a jako kluk jsem
míchal krev při zabíjačce a nebo později zabil králíka k obědu.
Dnes to možná dokáže sadista i bezdůvodně a ne jako my za účelem
lidských potřeb. Maso lidé kupují z regálů obchodů a jatka považují za něco nepřípustného. No a záchranné stanice? Ty zachraňují i
škodnou a pak ji vypouštějí zpět do přírody, aby zabíjela to, co
už je na pokraji vyhynutí. Hra na ochranu přírody a zvířat se
vymkla zdravému rozumu a podle toho to vypadá i u těch čápů, kteří
mnohdy při nedostatku potravy zabijí téměř všechny potomky. Tak
to bývalo i u primitivních národů, kdy zabili děti, aby nehladověly.
"Vyspělá" evropská civilizace jim to zakázala i za cenu smrti hladem
a umožnila migraci za lepším životem i za cenu zániku sebe sama.
Hloupost ovládla svět a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.
Odpovědět
DA

DAG

14.7.2021 11:49 Reaguje na Marcela Jezberová
Pod to bych se podepsal.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist