https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ceska-spolecnost-ornitologicka-stanovisko-k-ne-zasahovani-do-hnizdeni-ptaku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česká společnost ornitologická: Stanovisko k (ne)zasahování do hnízdění ptáků

24.7.2021
Webkamery umístěné u hnízd čápů bílých v minulých dnech strhly hned několik lavin zájmu veřejnosti. Naprosto chápeme nadšení, které vyvolala pomoc mláďatům v Mladých Bucích, kde došlo k úhynu jednoho z rodičů na následky popálení elektrickým proudem. Chápeme i citové reakce lidí, kteří "mohli jen přihlížet situaci na hnízdě v Oseku na Rokycansku, kam pomoc nepřicházela", stejně jako v případě několika dalších hnízd, kde kamery poskytly přímý přenos topících se mláďat po prudkých deštích. Všechny tyto reakce jsou pochopitelné a z lidského pohledu správné. I nám je mláďat líto a mnohem radši se díváme na idylický průběh hnízdění se šťastným koncem. Bylo by jistě krásné, kdyby v přírodě neexistovaly smrt, strádání a utrpení.
 

Ve skutečnosti se většina vyvedených mláďat nedožije prvního roku života. Jak krutá (z lidského pohledu) příroda může být, odhalujeme ve větší míře až prostřednictvím kamer. Leckdy vidíme i chování, která zatím nedokáží vysvětlit ani odborníci a pohled na něž je bolestný a nepochopitelný. V takovém okamžiku přichází přirozená lidská snaha zasáhnout a zjednat nápravu.

Člověk ovšem není ani architektem, ani soudcem přírody. Nerozumíme-li příčinám a souvislostem, můžeme neuváženým zásahem udělat víc škody než užitku. Lidský zásah je vždy potřeba důkladně zvážit, zejména hodnotit, zda záchranou jednoho jedince neohrozíme nějaké další, ale i zda nežádoucím způsobem nenarušíme přírodní děje.

Proto respektujeme rozhodnutí odborníků, kteří se záchraně zvířat věnují dlouhé roky a situaci na místě detailně znají. Ke svému rozhodnutí mají důvody podložené mnohaletou praxí. Čápům v Oseku držíme palce, aby nakonec z hnízda vylétla zdravá a silná mláďata.

Snad tedy i v současnosti probíhající dramata pomohou k tomu, abychom alespoň my lidé utrpení zvířat i lidí nezvětšovali.

To, co ptáky totiž dlouhodobě ohrožuje nejvíce, jsou lidské aktivity směřující k intenzifikaci čehokoli – a ptáky poškozuje zejména intenzifikace zemědělské krajiny, která připravuje o zdravé životní prostředí mnoho živočichů včetně čápů, ale i včetně nás lidí. Naše lidské aktivity způsobují i změny klimatu – a právě čápi jsou velmi ohroženi například prudkými bouřkami a lijáky v době hnízdění.

V neposlední řadě je čápům a dalším ptákům osudná jiná lidská aktivita – neblaze proslulý lov na jejich tahových cestách. Pojďme se ještě více zajímat o tato vážná ohrožení, kterým se ČSO, další partneři BirdLife International a další ochranářské organizace již dlouhodobě věnují.

Po skončení hnízdní sezóny počítáme s odbornou diskusí, ze které by nakonec měli mít užitek všichni – veřejnost, zúčastněné organizace, ale především samotní čápi.

Téma čapího hnízda v Oseku

Petr Stýblo: Čapí reality show komplikují práci záchranných stanic (28. 6. 2021) - stanovisko Českého svazu ochránců přírody

Karel Makoň: Veřejné prohlášení k případu kamerového přenosu z hnízda čápa bílého v Oseku (13. 7. 2021) - stanovisko zvířecího záchranáře Karla Makoně

David Číp: Otevřeně k (ne)zachraňování čápat na hnízdech (15. 7. 2021) - stanovisko Davida Čípa ze záchranné stanice Jaroměř

Rozhovor: Že je příroda zatraceně tvrdá? No je!, říká zvířecí záchranář Karel Makoň (19. 7. 2021)

Česká společnost ornitologická: Stanovisko k (ne)zasahování do hnízdění ptáků (24. 7. 2021) - oficiální stanovisko České společnosti ornitologické

Jan Rylich: Kauza čapího mláděte v Oseku: selhání záchranářů vs. argument „přírodou“ (27. 7. 2021) - komentář Jana Rylicha, kritický vůči rozhodnutí nezasahovat

   ↳ Karel Makoň: Odpověď Janu Rylichovi ke kauze čapího mláděte v Oseku (30. 7. 20201)

   ↳ David Hromádko: Čáp versus lid aneb Když se vyšetřuje zločin, který se nestal - odpověď Davida Hromádky Janu Rylichovi (3. 8. 2021)

       ↳Jan Rylich: Veřejná diskuse o záchranných stanicích: záchrana zvířat vs. (ne)zasahování do přírody, názory a komentáře, fakta vs. domněnky (11. 8. 2021)

Postup záchranářů u čapího hnízda v Oseku prošetří Česká inspekce životního prostředí (30. 7. 2021)

David Storch: Máme chránit přírodu před ní samou? - komentář přírodovědce Davida Storcha, který k tématu nabízí širší perspektivu.


reklama

 
Česká společnost ornitologická

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist