https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/plocha-pudy-pro-skleniky-na-rajcata-je-vice-nez-trojnasobna-oproti-roku-2015
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plocha půdy pro skleníky na rajčata je více než trojnásobná oproti roku 2015

12.1.2022 14:39 | OLOMOUC (ČTK)
Produkčního skleník na zeleninu Farmy Bezdínek.
Produkčního skleník na zeleninu Farmy Bezdínek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Další čtyři hektary skleníků pro hydroponické pěstování rajčat zprovoznili loni pěstitelé v České republice. Celková rozloha krytých ploch s rajčaty tak vzrostla na 69 hektarů. Vyplývá to ze statistik Zelinářské unie Čech a Moravy. Poptávka po menších rajčatech v tuzemských obchodech navzdory vyšší ceně stále roste. Česko kvůli tomu v posledních letech zažívá rozmach jejich pěstování.
 

Ze statistik vyplývá, že v roce 2015 skleníky s rajčaty na tuzemských polích zabíraly 21 hektarů a o rok později 24 hektarů. V roce 2017 jejich celková plocha vzrostla na 36 hektarů, v roce 2018 na 40 hektarů a v roce 2019 na 60 hektarů. Předloni přibylo dalších pět hektarů a loni čtyři hektary. Skleníky s rajčaty tak už tvoří 70 procent celkové tuzemské výměry krytých ploch pro pěstování rychlené zeleniny. Plocha skleníků pro ostatní druhy zeleniny se do roku 2015 zvýšila pouze o jeden hektar.

"V posledních letech lze v ČR zaznamenat významný růst produkce zeleniny z krytých ploch. Čeští producenti přijali výzvu a začali se věnovat především produkci rajčat, která velmi dobře nalezla uplatnění na tuzemském trhu, a to i přes vyšší cenu," stojí v situační a výhledové zprávě ministerstva zemědělství. Rozlehlé skleníky pro pěstování rajčat byly vybudovány například v Tvrdonicích na Břeclavsku, Haňovicích na Olomoucku, Mutěnicích u Hodonína, ve Smržicích nedaleko Prostějova, v Tušimicích na Chomutovsku či Kožichovicích na Třebíčsku.

Například náklady na stavbu skleníků s rajčaty v Tušimicích o rozloze 7,5 hektaru přesáhly půl miliardy korun, s návratností se počítá zhruba do deseti let. Zemědělské družstvo v Haňovicích na Olomoucku nové skleníky, ve kterých může ročně sklidit 750 tun rajčat, zprovoznilo na podzim 2016. Do dvou skleníků s plochou bezmála tři hektary družstvo investovalo s pomocí dotací z Programu rozvoje venkova přes 150 milionů korun. Většina produkce hydroponicky pěstovaných rajčat je určena pro tuzemský trh.

Skleníky na pěstování rajčat se staví zpravidla u bioplynových stanic. "V rámci svého provozu využívají odpadové teplo z bioplynové stanice pro vytápění a vyrobenou elektřinu pro přisvětlování. Tyto nové provozy se soustředí na pěstování chuťově výrazných a nutričně hodnotných odrůd rajčat," stojí ve zprávě MZe. V Tušimicích jsou skleníky s rajčaty na pozemcích po bývalé hnědouhelné elektrárně Tušimice I.

Farmáři v rozlehlých sklenících pěstují speciální odrůdy rajčat, které chuťově vyhovují poptávce tuzemských spotřebitelů. Menší plody rajčat mají různé tvary i barvy a vyznačují se sladkou chutí, kterou si zákazníci oblíbili. "Tuzemské produkty jsou tak schopny konkurovat po celý rok dováženým rajčatům," uvedlo MZe.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.1.2022 15:01
A furt je to málo na to, aby se nemusela vozit rajčata z Holandska, Španělska.
Kdyby nebyla zlikvidovány Slušovice, tak zde byly skleníky u elektráren, tepláren minimálně 25let.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.1.2022 15:26 Reaguje na smějící se bestie
ono tyhle skleníky by hned vedle měly mít vlastní jadernou elektrárnu...ta spotřeba je šílená...ekologie jak se patří...boudy przní krajinu a ekologové tomu ještě budou ještě prošlapávat cestu...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.1.2022 15:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
když to nejsou sklady, tak to budou skleníky...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.1.2022 11:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ve skladech se nemusí tolik svítit a topit.
Odpovědět
VK

Václav Kain

12.1.2022 16:29
Však už je to znát na cenách rajčat v marketech.Něco jako petržel za 90Kč/1kg.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.1.2022 17:47 Reaguje na Václav Kain
Mimo klasickou sezónu, normální.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.1.2022 18:58
Pokud si jakýkoliv produkt bez dotací najde svého zákazníka, tak budiž.
Já mám Farmu Bezdínek za humny, ale bez jejich produkce se obejdu. V létě mám rajčata svá a v zimě jím to, co jedli už kdysi mí předkové. V zimě
to bylo trvanlivé, sušené a zavařené ovoce, kysané zelí atd. Bez rajčat v lednu se dá žít a neplýtvat energií na jejich pěstování. V létě je teplo
a světlo grátis a mluvit o ekologii při vytápění z bioplynky a "odpadním" teplem je jako o elektrokole, když mi stačí obyčejné kolo.
Odpovědět
DB

Darth Bane

12.1.2022 22:13 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano, energie jsou potřeba, aby se mohlo cmoudenim z komínů kapitalistum dokazovat, že to jde I bez nich, ze???? Popřípadě ropné produkty lit do migu, a těmi potom dělat v noci bordel, aby dělnícti sprateckove věděli, že se kapitalistické vlka nemusí bát, že????
Odpovědět
DB

Darth Bane

12.1.2022 22:15 Reaguje na Břetislav Machaček

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
DB

Darth Bane

12.1.2022 22:16 Reaguje na Břetislav Machaček
Chacharstan byl celou republikou zhovadile dotovan 40 let, a i celé devadesatky
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.1.2022 09:30 Reaguje na Darth Bane
Takto se vyjadřuje rádoby inteligent, který se stydí i
podepsat vlastním jménem? Znakem úpadku společnosti je
úpadek rádoby (j)elit i s myšlenkovými pochody, které
se scvrkávají na hesla a výkřiky nesouvisející s tématy.
Ideologicky komentují i to, co lze komentovat jinak a
to pouze proto, že jim schází schopnost oponovat jako
slušní lidé. Nyní jste se opravdu projevil v celé své
inteligenci.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.1.2022 11:17 Reaguje na Břetislav Machaček
Že se s tím "inteligentem" vůbec zahazujete.
Odpovědět
DB

Darth Bane

13.1.2022 23:02 Reaguje na Břetislav Machaček
Já nejsem rádoby inteligent, já jsem inteligent, což se projevuje třeba tím, že věci, osoby a procesy nazývám pravými jmény a označeními.
Odpovědět
DB

Darth Bane

13.1.2022 23:11 Reaguje na Břetislav Machaček
Jistě, je třeba vám připomenout, kdo si na ta rádoby jediná hrál před 1989. Kdo tu Machacku řval...já jsem horník, kdo je víc, a hrál si na elitu??? To víte, já jsem jenom obycejnej proletar u kapitalisty, které má aktuálně....když odečtu náklady na dojíždění a tak 60 000 čistého včetně cestovních náhrad, a dalších 25 000 měsíčně platí zaměstnavatel za mě bydlení, plus samozřejmě osobní vůz do osobního užívání, a že to není ani dacia ani Fabia ani hnujdaj. Před 1989 jste mne vy rudé svine ohodnocovaly 1225 čistého v roce 1988. Takže když dokázaly chacharske špíny mít 4x tolik, tak dnes si těch čtvrt Mega měsíčně vydělají, ne???? Oni jsou přeci horníci, kdo je víc, že???? Víte, co je vás problém???? Spoléhat na svou urozenost a třídní příslušnost. Já pouze na své schopnosti. Ve srovnání se mnou, jste zcela nedostatečné obyčejní, vy elitoune.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.1.2022 09:31 Reaguje na Darth Bane
Samochvála smrdí a někdo ústy i prdí, protože to
nejsou ústa, ale sprostá žumpa. Můžete tu napsat
cokoliv, ale otázkou je, zda je to pravda. Ono
stačí, že se stydíte podepsat pravým jménem a že
měníte pravidelně identitu, ale podle vašeho
projevu je všem jasné, s kým máme tu čest.
Odpovědět
DB

Darth Bane

15.1.2022 11:43 Reaguje na Břetislav Machaček
Jistěže samochvála smrdí, Ta samochvála spočívá ve větě já jsem horník, kdo je víc, ne v tom, když uvedu nějaké zcela exaktní skutečnosti. Ano, to máte pravdu, vy chacharský špíny, co se samochválí, a vykřikují, Já jsem horník, kdo je víc, a dívají se z patra na vysokoškoláky, přičemž je pejorativně nazývají doktůrky, kantůrky a inženýrky, tak to je ukázka té sprosté žumpy. A k tomu dalšímu.....no, když mne tady Macháčku, zcelaq poplaten svým estébáckým praktikám zcela systémově nahlašujete, a dožadujete se v korespondenci s redakcí, aby mne zablokovali, tak holt musí psát po dalšími identitami. Dejte sem adresu, a já Vám to, co jsem napsal klidně řeknu do očí, a a vy budete nejenom horlivě souhlasit, ale budete natolik kreativní, že toho na sebe vymyslíte ještě víc.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.1.2022 14:56 Reaguje na Darth Bane
Nemůžu mluvit za p. Macháčka, ale lidí, kteří vás mohli nahlásit redakci, tu může být mnohem víc. Jeden to i naznačoval. Divím se, že se tomu divite. Já nahlašuju jednotlivé příspěvky a ještě vám to oznamuji nebo to nechám plavat, protože jste nudnej, ale dost z těch prasečin, co plodíte, je už trestných. Nejste zde sám psychopaticky založený.
Mně se taky soused alkoholik dělník posmíval, že dělám SŠ, pak známí ze SŠ vykládali, kolik už vydělávají a že to já za 5 let studia mít nebudu, a to bylo po socíku, a bečím zde kvůli tomu? Připomněl jste mi to až vy, já to brala v klidu, a ono se ukázalo na jejich osudech, které nebyly z nejlepších, kdo byl co zač. Jste svým ublizenectvím trochu trapný.
Odpovědět
DB

Darth Bane

15.1.2022 15:10 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
DB

Darth Bane

15.1.2022 15:23 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2022 17:48 Reaguje na Jarka O.
Paní Jarko, proč se s tím blbem vůbec bavíte? Ten se sem vždy vnutí pod falešným nickem, já ho poznám po pár příspěvcích a protě ty jeho bláboly nečtu a nereaguji. To je celý, mám klid.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist