https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/pres-200-supu-se-otravilo-nastrazenou-mrsinou-ochranci-83-ptaku-zachranili
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přes 200 supů se v Krugerově parku otrávilo nastraženou mršinou. Ochránci 83 ptáků zachránili

9.5.2025 11:15 (ČTK)
Foto | Alexf / Wikimedia Commons
Přes dvě stovky ohrožených supů se otrávily v jihoafrickém Krugerově národním parku poté, co požily otrávenou mršinu slona nastraženou pytláky. Na 121 ptáků uhynulo, 83 dravců zaměstnanci parku zachránili, napsaly zahraniční tiskové agentury.
 
Otrava v Mahlangeni, odlehlé části parku, postihla supy africké, supy kapské a jednoho supa kapucína. Sto šestnáct z nich ochránci našli mrtvých už na místě a pět pošlo po převozu k ošetření, uvedla organizace Endangered Wildlife Trust specializující se na ochranu ohrožených druhů a ekosystémů v jižní a východní Africe.

Ochráncům se naopak podařilo zachránit 83 ptáků, které přepravily speciální "supí sanitky" a vrtulníky do zdravotnických zařízení, kde je veterináři ošetřili.

Ptáci zemřeli poté, co hodovali na mrtvém těle slona, které bylo napuštěné vysoce jedovatými pesticidy. Pytláci toxické zdechliny používají jako návnady především pro lvy, jejichž části těla jsou velmi žádané pro použití v tradiční medicíně. Supi jsou mnohdy vedlejší obětí těchto návnad, uvedla agentura AFP.

"Tento děsivý případ je součástí širší krize, která se odehrává v celé jižní Africe: rostoucí používání jedů při pytlačení volně žijících zvířat. Pytláci stále častěji používají zemědělské jedy, aby ulovili vysoce ceněné druhy jako jsou lvi," citovala agentura AP ochránce zvířat.

K podobně velkému úhynu došlo naposledy v roce 2019, kdy se otrávilo přes 500 ohrožených supů v sousední Botswaně.

Krugerův národní park je s rozlohou bezmála 20 000 kilometrů čtverečních jedním z největších parků v Africe. Jihoafrická vláda jej zřídila v roce 1898 jako přírodní rezervaci a roku 1926 jej povýšila na národní park. Park je domovem mimo jiné největší světové populace nosorožců, jejichž počet ale kvůli pytláctví trvale klesá. V minulém desetiletí pytlákům padly za oběť dvě třetiny těchto zvířat, jen v roce 2014 to bylo 1215 jedinců.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.5.2025 13:10
Z uvedeného plyne, že čím více afrických zvířat bude v zooparcích ve světě, tím menší riziko vyhubení některého druhu hrozí. Navzdory deklarovanému "zlepšení situace" jsme stále svědky úděsného řádění pytláků. Neváhal bych zvýšit tresty, klidně i doživotí za takovou prasárnu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist